Czy test na ojcostwo jest dyskretny?

Czy test na ojcostwo jest dyskretny?

Klienci wykonujący badania ojcostwa często zastanawiają się nad bezpieczeństwem swoich danych osobowych. W obawie przed negatywną opinią otoczenia wielu z nich wolałoby zachować dyskrecję lub po prostu ukryć fakt zlecenia testu. Czy osoby zgłaszające się do laboratoriów genetycznych rzeczywiście mają się czego bać?

Ustawa o ochronie danych osobowych

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku reguluje wszelkie kwestie związane w ochroną danych osobowych w naszym kraju, a w tym sprawy dotyczące ich przetwarzania, zabezpieczania, przechowywania i udostępniania. Zapisów zawartych w dokumencie musi przestrzegać wiele instytucji, odnosi się to także do działających na ternie Polski placówek medycznych. Ich pracownicy muszą zatem w sposób szczególny zadbać o to, aby żadne informacje udzielane przez klientów nie znalazły się w posiadaniu osób do tego nieupoważnionych.

Systemy zabezpieczeń

Profesjonalne laboratoria genetyczne opracowują specjalne systemy zabezpieczeń. Po pierwsze laboratorium nie powinno udzielać jakichkolwiek informacji podczas pierwszego kontaktu telefonicznego. Co to oznacza? W przypadku kiedy klient zadzwoni i zapyta o zlecone badanie, wówczas powinien otrzymać informację, że konsultant sprawdzi czy w systemie figuruje badanie na podane nazwisko, a jeżeli tak, to oddzwoni na numer pozostawiony w formularzu.

Po drugie klient przed uzyskaniem jakiejkolwiek informacji, np. o wyniku testu, zobowiązany zostaje do podania ustalonego wcześniej hasła. Dopiero po jego zweryfikowaniu otrzyma rezultat przeprowadzonej analizy.

Po wysłaniu materiałów do laboratorium wszystkie próbki są odpowiednio kodowane, a następnie analizowane przez dwa odrębne zespoły. Dlatego też ryzyko pomyłki jest praktycznie niemożliwe.

Dyskretna wysyłka

Placówki wykonujące testy na ojcostwo mają doskonałą świadomość, że wielu klientów nie chciałoby, aby ktokolwiek dowiedział się o zleconym przez nich badaniu DNA. Znaleziono na to oczywiście skuteczne rozwiązanie. Zestaw do samodzielnego pobrania wymazów można bowiem otrzymać w dyskretnej formie. Oznacza to, że koperta nie zostanie opatrzona żadną pieczątką czy logiem laboratorium, a jej nadawcą będzie jeden z pracowników. Wystarczy podczas składania zamówienia (telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz) zaznaczyć tę opcję.

 

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Data publikacji: 08/05/2015, Data aktualizacji: 07/10/2019