Czy zlecając test na ojcostwo trzeba podać kierunek badania?Czy zlecając test na ojcostwo trzeba podać kierunek badania?

Pracownicy laboratoriów genetycznych, którzy odpowiadają za przyjmowanie zleceń na badania DNA w kierunku ustalenia ojcostwa niejednokrotnie słyszą z ust klientów następujące słowa: Chciałbym wykonać test na wykluczenie ojcostwa, lub odwrotnie: Chciałbym zrealizować badanie, które potwierdzi moje ojcostwo.

Wielu zleceniodawców jest przekonanych, że testy wykluczające i potwierdzające ojcostwo to dwa różne badania, które wykonuje się niezależnie od siebie. Czy to prawda?

Jedno badanie – dwa możliwe wyniki

Test na ojcostwo może mieć charakter prywatny lub sądowy. Pierwszy adresowany jest do osób, które chciałyby zachować informację o ojcostwie wyłącznie dla siebie. Na drugi powinni zdecydować się ci klienci, którzy zamierzają wykorzystać rezultat przeprowadzonej analizy w rozprawie sądowej (np. o alimenty, podział majątku itp.). Bez względu na rodzaj badania, próbkę do testu stanowi zwykle wymaz z wewnętrznej strony policzka. Wyizolowane z dostępnych próbek DNA poddaje się następnie szeregowi procedur, których efektem końcowym będzie 100% wykluczenie ojcostwa, albo potwierdzenie istnienia pokrewieństwa między mężczyzną a dzieckiem na ponad 99,9999%.

Należy w tym miejscu podkreślić, że laboratoria genetyczne wykonują tylko jeden test, który daje dwie możliwe odpowiedzi – potwierdza lub zaprzecza ojcostwo danego mężczyzny. Próbki nie są też w żaden sposób rozdzielane ze względu na rodzaj czy cel analizy. Jaki z tego wniosek?

Klient chcący zlecić badanie ojcostwa – nie ma znaczenia czy zrobi to telefonicznie, e-mailowo czy za pomocą formularza elektronicznego dostępnego na stronie internetowej – nie podaje kierunku analizy. Nie może też wskazać wyniku, jaki chciałby otrzymać. Prawidłowo przeprowadzony test na ojcostwo jest źródłem pewnej wiedzy pozwalającej na jednoznaczne ustalenie biologicznego ojcostwa. Jeśli zatem badany mężczyzna będzie ojcem dziecka, test na pewno to potwierdzi, jeśli nie – badanie wykluczy ojcostwo w 100%. Nie ma w tym przypadku mowy o jakiejkolwiek pomyłce.

 

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

.

Data publikacji: 07/05/2015, Data aktualizacji: 07/10/2019