Czym jest protokolarny test na ojcostwo?

protokolarny test na ojcostwo, sądowy test na ojcostwo, formalne pobranie próbek do badania ojcostwaLaboratoria genetyczne oferują zwykle testy na ojcostwo do celów prywatnych i sądowych. Te drugie adresowane są szczególnie do osób, którym zależy, aby ich wynik został uznany przez sąd jako pełnowartościowy dowód w sprawie. Konieczność przeprowadzenia określonych procedur, w przypadku testu o charakterze sądowym, generuje oczywiście dodatkowe koszty. W efekcie za takie badanie klient zapłaci od 700 zł do nawet 1700 zł. Nie ulega chyba wątpliwości, że to całkiem spory wydatek. Czy istnieje jakiś sposób na obniżenie kosztów badania sądowego?

Badanie ojcostwa z procedurą sądową

Przebieg sądowego badania ojcostwa jest bardziej sformalizowany od testu prywatnego. Na pobranie wymazów z policzka trzeba stawić się do placówki medycznej, w której przygotowaniem próbek zajmuje się osoba upoważniona przez biegłego sądowego. Testu nie da się wykonać anonimowo. Tożsamość wszystkich osób biorących w nim udział podlega weryfikacji, poprzez okazanie stosownych dokumentów, a więc dowodu osobistego, lub w przypadku dziecka, skróconego aktu urodzenia. Sądowe ustalenie ojcostwa wyklucza możliwość włączenia próbek niestandardowych, czyli tzw. mikrośladów, głównie z uwagi na brak pewności co do ich pochodzenia. Sądowy test na ojcostwo wymaga analizy materiału DNA pozyskanego bezpośrednio od matki dziecka – bez włączenia tych próbek badanie nie zostanie zrealizowane. Pobór odbywa się w obecności świadków, wraz z wykonaniem zdjęć a ze zdarzenia spisywany jest specjalny protokół. Klient otrzymuje wynik, czyli informację potwierdzającą lub wykluczającą ojcostwo i ekspertyzę biegłego sądowego.

Zobacz: Sądowy test na ojcostwo – jak wygląda badanie >>

Wszystkie przedstawione wyżej czynniki będą decydowały o wysokich kosztach badania sądowego. Osobom, którym zależy na możliwości przedstawienia wyniku w sądzie, ale które nie mogą jednocześnie pozwolić sobie na tak duży wydatek, proponuje się jeszcze jedno rozwiązanie, a jest nim protokolarny test na ojcostwo. Czym różni się on od sądowego ustalania ojcostwa?

Protokolarne badanie ojcostwa

Badanie protokolarne, pod względem całej swojej procedury, w zasadzie niczym nie różni się od testu sądowego. Wszystko odbywa się bowiem na tych samych zasadach. Do wyniku nie zostaje jednak dołączona ekspertyza biegłego sądowego. W razie potrzeby (np. na polecenie sądu) można ją oczywiście w każdym momencie dokupić. Cena protokolarnego testu na ojcostwo może być nawet o 300 zł niższa od standardowego sądowego badania ojcostwa.

Poradnik: Test ojcostwa dla własnej wiedzy czy dla celów sądowych – który wybrać >>


Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Data publikacji: 15/05/2015, Data aktualizacji: 16/10/2019