Dlaczego przeprowadza się badania płci poronionego płodu?

 

Określanie płci po poronieniu to popularne badanie. Decydują się na nie rodzice po utracie ciąży. Poznanie płci dziecka umożliwia rodzicom skorzystanie z nabytych praw. Dla niektórych stanowi także ukojenie i umożliwia pożegnanie z dzieckiem. Polskie prawo od znajomości płci dziecka uzależnia przyznanie rodzicom nowych praw. Wynika to z konieczności wypełnienia kompletu dokumentów przez urzędy.

Po poronieniu rodzice zyskują prawo do:

  • Przeprowadzenia pogrzebu
  • Urlopu macierzyńskie w wymiarze 56 dni
  • Zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 zł

 

Pogrzeb po poronieniu, to ceremonia różniąca się od klasycznego pożegnania zmarłego. Ma ona charakter bardziej intymny i wielu rodziców decyduję się na jego przeprowadzanie.

Urlop po poronieniu jest bardzo potrzebny kobiecie i nie powinno się z niego rezygnować. Czas jest konieczny aby wrócić do równowagi.

Zasiłek po poronieniu, to przydatny dodatek finansowy, który ułatwia przeprowadzenie pogrzebu i odpowiednich badań.  Kwota 4000 zł pokrywa wszelkie wydatki związane z poronieniem. Jeżeli rodzice decydują się na pogrzeb, koniecznie powinni ubiegać się o wsparcie.

W wypadku, kiedy do poronienia doszło w bardzo wczesnym okresie ciąży, badania genetyczne są jedyną możliwością stwierdzenia płci płodu. W momencie kiedy płeć jest znana, rodzice otrzymują komplet dokumentów: kartę martwego urodzenia dziecka oraz kartę zgonu. Te dokumenty potrzebne są do zarejestrowania dziecka w Urzędzie stanu Cywilnego.

Badanie dostępne tutaj

Więcej informacji na stronie:

www.poronilam.pl

 

Data publikacji: 28/07/2015, Data aktualizacji: 14/08/2015