Enzym pomocny w walce z objawami celiakii

Enzym pomocny w walce z objawami celiakiiNaukowcy z University of Tampere w Finlandii udowodnili, że specyficzny enzym o nazwie ALV003 pomoże w znacznym stopniu ograniczyć kontakt z glutenem, a w rezultacie zmniejszać ryzyko uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego u pacjentów chorych na celiakię. Wyniki ich najnowszego eksperymentu ukazały się w czasopiśmie Gastroenterology – oficjalnego periodyku American Gastroenterological Association (AGA).

Podawany enzym łagodził objawy celiakii

Uczestnikom badania aplikowano gluten w ilości 2 gramów dziennie – taka właśnie ilość odpowiada w USA połowie kromki chleba. Zauważono, że doustne podawanie enzymu ALV003, przy jednoczesnym spożywaniu glutenu zmniejszyło uszkodzenia w obrębie jelita cienkiego. Wszelkie objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności czy bóle brzucha były znacznie bardziej nasilone u chorych, którym w tym czasie podawano placebo.

Całkowite wyeliminowanie glutenu z diety jest niezwykle trudne. Niestety już niewielkie ilości tej substancji mogą wywoływać u chorych uporczywe objawy i prowadzić do stanu zapalnego jelit. Dlatego też rola enzymu ALV003 wydaje się w tym przypadku tak bardzo istotna.

Glutenu nie da się wyeliminować całkowicie

Gluten jest substancją powszechnie wykorzystywaną w przemyśle spożywczym. Stosowanie diety bezglutenowej jest bardzo uciążliwe i kosztowne. Ze względu na krzyżowanie się linii produkcyjnych, śladowe ilości glutenu można znaleźć nawet w tych produktach, które nie powinny go wcale posiadać. Gluten znajdziemy np. w kleju do kopert czy akcesoriach do makijażu. Nie ma tym samym możliwości całkowitego uniknięcia kontaktu z tą właśnie substancją – nawet najbardziej ostrożni pacjenci są na nią narażeni. Naukowcy widzą w związku z tym potrzebę opracowania terapii farmakologicznej, która wspomagałaby lub zastępowała dietę bezglutenową.
Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych badań

.

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).
Data publikacji: 11/05/2015, Data aktualizacji: 04/12/2018