Objawy HPV u mężczyzn

Zapalenia narządów płciowych, brodawki na penisie, bolesne stany zapalne …

…to tylko niektóre objawy zakażenia groźnym wirusem HPV!

Istnieje około 100 typów wirusa HPV. Część z nich jest tzw. relatywnie nieszkodliwa – zakażenie  przebiega bezobjawowo i samoistnie ustępuje. Część odpowiedzialna jest za niegroźne zmiany takie jak brodawki czy kurzajki na skórze. Niestety istnieją odmiany wirusa HPV, które odpowiedzialne są za groźne  infekcje układu moczowo-płciowego u kobiet i u mężczyzn.

Konsekwencjami zakażania wirusem HPV są również rak prącia czy rak odbytu oraz szpetne brodawki i kłykciny kończyste. Wczesne wykrycie wirusa HPV pozwala na dobór odpowiedniej profilaktyki i właściwe leczenie!

Według danych statystycznych aż około 75% aktywnych seksualnie kobiet na pewnym etapie swojego życia ma bezpośrednio do czynienia z zakażeniem HPV! Jeśli zatem często zmieniasz partnerki seksualne musisz wiedzieć, że ryzyko zakażenia jest bardzo duże!

.

Typowe objawy i skutki zakażenia HPV u mężczyzn

  • Całkowity brak objawów (wirus pozostaje utajony, wykryć można go jedynie za pomocą testu genetycznego na HPV)
  • Kłykciny kończyste – zmiany mogą pojawić się na prąciu, mosznie, w pachwinach, na udach lub w okolicy odbytu. Zazwyczaj brodawki pojawiają się w kilka tygodni lub miesięcy od stosunku płciowego z zainfekowaną osobą.
  • Zmiana koloru, grubości skóry oraz zgrubienie prącia mogące
  • Stany zapalne narządów płciowych
  • Stany zapalne w okolicach odbytu

.

W jaki sposób możesz sprawdzić, czy jesteś zarażony wirusem HPV?

Jedynym i skutecznym sposobem wykrycia HPV  jest test DNA (badanie genetyczne), którego czułość wynosi około 100%.

Aby wykonać badanie należy zakupić zestaw do pobrania materiału wraz z analizą laboratoryjną. Samo badanie możesz wykonać u swojego lekarza w każdym miejscu w kraju. Podczas wizyty lekarz pobiera za pomocą zamówionego zestawu wymaz z cewki moczowej, dzięki któremu uzyskuje się materiał do analizy DNA. Badanie następnie przeprowadzane jest w laboratorium molekularnym.

 

Zobacz też: Pakiet badań ‘Przyczyny męskiej niepłodności’

Wszystkie artykuły
Back to Top