Ile kosztują badania na nietolerancję glutenu?

ile kosztują badania na nietolerancje glutenu

Wybranie odpowiedniego badania na gluten jest bardzo ważne, gdyż błędne zidentyfikowanie rodzaju choroby glutenowej może nas kosztować utratę zdrowia. Jakie badanie na nietolerancję glutenu wykonać? Jaki jest jego koszt? Dowiedz się więcej o cenach badań na celiakię!

Badanie na gluten – cena badania genetycznego

Badanie genetyczne w kierunku celiakii to ważna część diagnostyki. Wiąże się to z faktem, że jest to choroba o podłożu genetycznym i można na nią zachorować, jedynie posiadając przynajmniej jeden z genów: HLA-DQ2,2, HLA-DQ2,2 lub HLA-DQ8. Badanie genetyczne jest również jedynym badaniem, które w pełni może wykluczyć celiakię i wychodzącym wiarygodnie niezależnie od czynników zewnętrznych, takich jak wczesne stadium choroby, dieta uboga w gluten czy wiek. Wykonując je jako pierwsze, możemy wykluczyć celiakię w jednym kroku. Inne badania na gluten w kierunku celiakii, takie jak badanie przeciwciał z krwi czy biopsja jelitowa, mają pewne ograniczenia. W związku z tym nie dają możliwości wykluczenia celiakii.

Ile kosztują badania genetyczne na nietolerancje glutenu?

Wynik badania genetycznego jest zawsze wiarygodny, niezależnie od tego, czy uczestnik badania przebywa na diecie bezglutenowej czy nie. W związku z tym, że każdy z nas rodzi się już z określonym, niezmiennym zestawem genów, badanie genetyczne w kierunku celiakii można wykonać w każdym wieku, nawet u małego dziecka. Nie trzeba czekać z badaniem aż układ odpornościowy malca osiągnie odpowiednią dojrzałość.

 

 

Badanie na nietolerancje glutenu – cena badania przeciwciał w kierunku celiakii

Ważnym etapem w procesie diagnostyki jest wykonanie badań serologicznych z krwi charakterystycznych dla celiakii. Zwykle oznacza się stężenie dwóch z trzech dostępnych przeciwciał:

  • przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG),
  • przeciwko deaminowanemu peptydowi gliadyny (DGP)
  • przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA)

Jakie są podstawowe wskazania do wykonania badania z krwi w kontekście diagnostyki celiakii? Badania serologiczne celiakii wykonuje się przede wszystkim w tych trzech sytuacjach:

  •  jako badanie diagnostyczne u osób z podejrzeniem celiakii w celu potwierdzenia aktywności choroby i jej zaawansowania –wykonanie badania jest szczególnie przydatne w przypadku posiadania pozytywnego wyniku badania genetycznego – podwyższony poziom przeciwciał pozwala lekarzowi na postawienie dokładnej diagnozy i potwierdzenie celiakii

  • badanie przesiewowe osób o zwiększonym ryzyku zachorowania na celiakię (np. u krewnych I stopnia, chorych z niedoborem immunoglobuliny A, cukrzycą typu 1 itd.),

  • w ramach oceny przestrzegania diety bezglutenowej – w tym przypadku szczególnie przeciwciała przeciwko gliadynie są dobrym markerem wskazującym na obecność glutenu w diecie

Ile kosztują badania przeciwciał w kierunku nietolerancji glutenu?

Koszt badania przeciwciał w kierunku celiakii różni się w zależności od ilości badanych przeciwciał oraz klasy. Pakiet badań serologicznych to koszt w okolicach 150 do 250 zł.

Celiakia – co to za choroba?

Trwała nietolerancja glutenu, czyli celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym oraz autoimmunologicznym. Z tego względu typowa dla tej choroby jest odpowiedź układu immunologicznego na spożycie glutenu, czyli grupy białek występujących w często spożywanych i popularnych zbożach – pszenicy, jęczmieniu i życie.ile kosztują badania na nietolerancję glutenu, badania na gluten cena, badanie na gluten cena, badanie na nietolerancje glutenu cena, test na gluten cena

U chorego na celiakię po spożyciu glutenu dochodzi do wytworzenia się stanu zapalnego w błonie śluzowej jelita cienkiego m.in. poprzez wytworzenie przez organizm autoprzeciwciał skierowanych przeciwko własnych tkankom. W jelicie stopniowo zanika naturalne pofałdowanie błony śluzowej jelita co doprowadza do spłaszczania się kosmków jelitowych. W konsekwencji dochodzi do zmniejszenia powierzchni jelita zdolnego do wchłaniania substancji odżywczych, co prowadzi do dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego oraz postępujących niedoborów żywieniowych.

WAŻNE! Celiakia może rozwinąć się w różnym wieku – najczęściej diagnozowana jest u osób między 30, a 50 rokiem życia. Grupa ryzyka obejmuje także niemowlęta i małe dzieci. Najczęściej choroba wyzwalana jest przez czynnik zewnętrzny jak np. silny stres, infekcje, ciążę czy poważną operację.

5/5 - (4 głosów / głosy)

Nietolerancja glutenu badania i nie tylko – dowiedz się więcej:

Wszystkie artykuły
Back to Top