Celiakia a cukrzyca


cukrzyca a celiakiaPacjenci z cukrzycą są 10 razy bardziej narażeni na wystąpienie celiakii od osób zdrowych.

Dzieje się tak ponieważ cukrzyca typu 1 oraz celiakia mają podobne podłoże genetyczne. Obwiniać można więc geny. Dodatkowo udowodniono, że odpowiednie leczenie celiakii pozytywnie wpływa na cukrzycę. Dlatego jeśli chorujesz na cukrzycę koniecznie wykonaj test dna na celiakię.

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

.

Leczenie celiakii pozytywnie wpływa na drowie cukrzyka

Pacjentowi z cukrzycą zaleca się zwykle stosowanie zwykłej diety pod względem kalorii, ilości protein, cukrów oraz tłuszczów. Natomiast po posiłku cukrzyk powinien zjeść m.in.: węglowodany złożone (chleb, makaron pełnoziarnisty…) aby zapobiec hiperglikemii. Jednak w przypadku gdy osoba z cukrzycą cierpi na celiakię produkty węglowodanowe muszą być bezglutenowe, w innym  wypadku pacjent z każdym posiłkiem pogarsza swój stan zdrowia. Celiakia to podstępna choroba i niekoniecznie od razu widać jej objawy.

.

Celiakia przy cukrzycy

Dieta bezglutenowa to jedyny sposób leczenia celiakii, ale także dobrze wpływa na metabolizm cukrzyka. Dzieje się tak, ponieważ poprawia przemianę materii i może zmniejszać niedobór insuliny. W efekcie dieta bezglutenowa zapobiega poważnym komplikacjom zdrowotnym np. anemii lub osteoporozie.

rekomendacja_celiakia

Chorujący na cukrzyce typu I – insulinozależną, znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na celiakię. ESPHGAN – Europejskie Stowarzyszenie Pediatrii, Gastrologii, Hepatologii i Żywienia zaleca w takim przypadku wykonanie badania genetycznego, które potwierdzi lub wykluczy wystąpienie celiakii. Test dna na celiakię, to najczęściej rekomendowana metoda diagnostyczna. Badania genetyczne to pewność, szybkość i wygoda. Dodatkowo te badania to również oszczędność.

Jeżeli chorujesz na celiakie typu I nie czekaj i koniecznie wykonaj badania w kierunku celiakii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Badanie celiakia – dowiedz się więcej 

Na wszystkie wasze pytania odpowiadamy telefonicznie lub przez nasz czat. Zapytaj nas o wszystko 

Warto wiedzieć:


Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

img
img

.

 

Data publikacji: 09/08/2016, Data aktualizacji: 22/03/2019