nietolerancja glutenu objawy skórneMasz problemy skórne? Przyczyną problemu może być nietolerancja glutenu!

Wysypka, świąd, podrażnienie, opryszczka na skórze, rumień, grudki zapalne, pęcherzyki itp. mogą być objawem trwałej nietolerancji glutenu – celiakii. Skórna postać celiakii (tzw. Choroba Dühringa) jest bardzo często mylona z AZS (atopowym zapaleniem skóry) czy ezgemą. Tymczasem dopiero prawidłowa diagnoza pozwala na wyeliminowanie dręczących objawów.

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

Kiedy zmiany skórne mogą być spowodowane celiakią (trwałą nietolerancją glutenu)?

Na to, że zmiany skórne są spowodowane celiakią mogą wskazywać dodatkowe objawy ze strony układu pokarmowego takie jak uporczywe wzdęcia, ból brzucha, zaparcia, biegunki itp. Możesz tez odczuwać gorszy nastrój, mieć problemy z koncentracją lub mieć niedobory składników odżywczych i witamin, czego skutkiem bywa np. anemia. Zdarza się też tak, że problemy skórne są jedynym występującym objawem celiakii i dlatego znalezienie właściwej przyczyny zmian jest często tak trudne.

Egzema, atopowe zapalenie skóry czy celiakia?

Znalezienie właściwej przyczyny zmian skórnych jest jedynym sposobem na to, aby je wyleczyć. Jeśli lekarz nie wie, dlaczego u pacjenta wystąpił problem nie jest w stanie zaplanować odpowiedniego leczenia. Można oczywiście łagodzić objawy stosując różnego rodzaju preparaty medyczne jednak jest to działanie, które tylko połowicznie rozwiązuje problem. Faktycznie objawy mogą być mniej dokuczliwe, ale choroba może w każdej chwili dać o sobie znać ze zdwojoną siłą. Nietolerancja glutenu objawy skórne – właściwe rozpoznanie, czy mamy do czynienia z egzemą, atopowym zapaleniem skóry czy zmianami spowodowanymi celiakią pozwala z kolei na bardziej kierunkowe leczenie. Możemy przeciwdziałać prawdziwej przyczynie choroby.
.
nietolerancja glutenu objawy skórneAby sprawdzić, czy przyczyną wystąpienia zmian skórnych jest celiakia pacjenci czasem przechodzą na próbną dietę bezglutenową. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie ponieważ nawet jeśli nastąpi poprawa nadal nie mamy pewności, że przyczyną naszego problemu faktycznie jest nietolerancja glutenu.Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje zmiany skórne mogą być spowodowane celiakią – zrób prosty test genetyczny. To najbardziej pewne badanie pod kątem trwałej nietolerancji glutenu i aby je wykonać możesz być na diecie bezglutenowej. Dodatkowo do każdego wyniku badania otrzymasz zalecenia lekarskie i dietetyczne. Wynik możesz też omówić z naszym dietetykiem, dzięki czemu od razu zaproponuje Ci on właściwą dietę, która pomoże wyeliminować problemy skórne.

celiakia badanie

Ważne!

Nietolerancja glutenu objawy skórne? Objawy związane z celiakią nie ustępują często bezpośrednio po odstawieniu produktów zawierających gluten, tak jak oczekują tego pacjenci. Organizm potrzebuje czasu, aby odbudować zniszczone kosmki jelitowe  i odzyskać pełną zdolność przyswajania substancji odżywczych. Fakt, że przejście na dietę bezglutenową nie powoduje, że problemy skórne się zmniejszają nie oznacza, że ich przyczyną nie jest celiakia.

 

Czym jest celiakia?

Celiakia jest trwałą (to znaczy trwającą przez całe życie) nietolerancją glutenu, która zapisana jest w naszych genach. To znaczy, że tylko te osoby, które mają pewne geny (DQ2 i DQ8) mogą na nią zachorować. Innymi słowy jeśli nie masz predyspozycji genetycznych prawdopodobnie nigdy nie zachorujesz na celiakię. Dlatego najlepszym badaniem na celiakię jest test genetyczny.

Celiakia prowadzi do zaniku kosmków jelitowych. Te z kolei są odpowiedzialne za wchłanianie składników  z pożywienia. Jeśli kosmki zanikną, to Twój organizm nie będzie mógł czerpać z pożywienia składników, które są mu potrzebne. To doprowadzi do jego stopniowego wyniszczenia. Nietolerancja glutenu objawy skórne – mogą to  być m.in zmiany takie jak wysypka, świąd, podrażnienie, opryszczka na skórze, rumień, grudki zapalne, pęcherzyki itp.

Im bardziej kosmki jelitowe są zniszczone tym organizm staje się słabszy. Pogłębia się niedożywienie, co ma wpływa na wszystkie organy również na mózg. Osoba chora na celiakię spożywając gluten naraża się na wiele uciążliwych i często także niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji m.in
– depresję,
– anemię,
– problemy ze szkliwem,
– brak energii do życia,
– apatię,
– podatność na choroby – niską odporność,
– osteoporozę (również u dzieci!)
– a nawet na nowotwór
– zapalenie jamy ustnej

Im szybciej zostanie u Ciebie zdiagnozowana celiakia, tym lepiej dla Twojego zdrowia – będziesz miała szansę na odzyskanie pięknej skóry, oraz możliwość uniknięcia wielu chorób w tym raka jelita!

 

.Dowiedz się więcej:


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 21:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

 

Data publikacji: 27/03/2017, Data aktualizacji: 05/07/2019