Nieceliakalna nietolerancja glutenu (NNG), nadwrażliwość na gluten czy może nieceliakalna nadwrażliwość na gluten?

Tak naprawdę każde określenie (nieceliakalna nietolerancja na gluten – NNG, nadwrażliwość na gluten, nieceliakalna nadwrażliwość na gluten) oznacza to samo. Dla NNG, zarówno w języku angielskim, jak i polskim, istnieje kilka nazw. Przeważnie mówi się o nietolerancji lub nadwrażliwości na gluten lub pszenicę – dodając, że nie chodzi o celiakię (określenie nieceliakalna).

Kiedy możemy mówić o nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten?

O NNG można mówić w sytuacji, kiedy dana osoba posiada dolegliwości powodowane spożyciem glutenu, które nie są celiakią ani alergią na pszenicę/gluten.

Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten może objawiać się: bólami brzucha, biegunkami, migrenami, uczuciem ciągłego zmęczenia, bólami mięśni i stawów, a nawet zanikiem czucia w kolanach. Tak naprawdę te same objaw mogą świadczyć o celiakii (trwałej nietolerancji glutenu).

 

 

Jak diagnozuje się NNG – nadwrażliwość na gluten?

Tak naprawdę nie ma badania w tym kierunku, a o NNG można mówić jeśli:

1. Została wykluczona celiakia (trwała nietolerancja glutenu) – pamiętajmy, że jedynie badanie genetyczne może wykluczyć celiakię raz na całe życie. Więc jeśli robiłaś/eś badania przeciwciał w kierunku celiakii lub biopsję z pobraniem wycinków z dwunastnicy, nie oznacza to wcale, że celiakia nie była u Ciebie we wczesnym etapie rozwoju czy była jeszcze nieaktywna. Zobacz, jak powinna wyglądać diagnostyka celiakii.
2. Została wykluczona alergia na gluten/pszenicę.
3. Jeśli celiakia i alergia zostały wykluczone, a pacjent mimo to po eliminacji glutenu z diety lepiej się czuje (ponowne jego wprowadzenie mu szkodzi), wówczas można mówić o nieceliakalnej nietolerancji glutenu.

Celiakia zamow banerceliakia zamow baner mob

Uwaga! popularne testy IgG na nietolerancje pokarmowe nie mogą wykryć nietolerancji czy nadwrażliwości na gluten. Skuteczność testów IgG nigdy nie została potwierdzona naukowo [1]. W badaniu Calkhovena i wsp. potwierdzono, że nie należy w oparciu jedynie o obecność sIgG wprowadzać dzieciom diet eliminacyjnych, ponieważ postępowanie takie jest nieskuteczne, a wręcz szkodliwe [2].

Czy nieceliakalna nietolerancja glutenu istnieje?

Do tej pory NNG była uznawana przez towarzystwa lekarskie i naukowe, jednak ostatnio coraz częściej jej istnienie jest podważane. German Society of Allergology and Clinical Immunology w swoim stanowisku podważa istnienie nieceliakalnej nietolerancji glutenu. W ostatniej pracy zostało ono zdefiniowane jako niezidentyfikowane zaburzenie bez kryteriów diagnostycznych i nieznanym rozpowszechnieniu [3].

Diagnozowanie chorób związanych z jelitami nie należy do łatwych. Pacjenci dotknięci, wydawałoby się prostą do zdiagnozowania, celiakią czekają na diagnozę średnio 10 lat. Do tej pory aż 95% osób w Polsce chorujących na celiakię nie ma postawionej prawidłowej diagnozy. Coraz częściej spekuluje się, że NNG może być niezdiagnozowaną celiakią. Również alergia na pszenicę czy inne zboża może być mylona z NNG.

Wiele osób samodzielnie stara się stawiać rozpoznanie lub wykluczać produkty, które wydają się być szkodliwe. W tym wypadku bardzo często jako pierwszy eliminowany jest właśnie gluten, który cieszy się złą sławą. Tymczasem wykluczenie glutenu z diety może prowadzić do komplikacji z prawidłowym postawieniem diagnozy celiakii. Dlaczego? Ponieważ u osób z celiakią będących na diecie bezglutenowej badania diagnostyczne (takie jak przeciwciała czy biopsja dwunastnicy) mogą wyjść fałszywie ujemne – jedynie badanie genetyczne wychodzi w takim wypadku wiarygodnie.

Gluten ewidentnie mi szkodzi – jaka to choroba?

Gluten jest jednym z najczęstszych alergenów. Może się wydawać, że nie ma znaczenia, czy mamy celiakię, alergię czy nadwrażliwość na gluten, jednak w rzeczywistości rozpoznanie jednostki chorobowej jest bardzo istotne. Różnica polega na tym, do jakich skutków może prowadzić problem z glutenem i trzeba rozróżnić:

  • czy wymaga diety całkowicie bezglutenowej,
  • czy dieta mocno ograniczająca gluten będzie wystarczająca,
  • czy problem z glutenem jest stały i będzie towarzyszył nam przez całe życie czy też może jest szansa na jego cofnięcie.

Charakterystyka celiakii:

Trwała nietolerancja glutenu uwarunkowana genetycznie, mogą na nią zachorować jedynie osoby posiadające przynajmniej jeden z genów (HLA: DQ2,2 DQ2,5 DQ8). Choroba może uaktywnić się w każdym momencie życia, np. podczas ciąży czy przy silnym stresie. Jest najpoważniejszą nietolerancją pokarmową, ponieważ prowadzi do reakcji autoimmunologicznej, jaką jest degradacja kosmków jelitowych odpowiadających za wchłanianie substancji odżywczych ze wszystkiego, co przechodzi przez jelito cienkie (wartości odżywczych z pożywienia, suplementów diety czy leków).

Z upływem choroby jej objawy mogą się zmieniać, np. z problemów gastrycznych (bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia) przejść w bóle głowy, depresję, AZS, anemię, kłopoty z zajściem w ciążę czy skłonności do poronień. Najgroźniejszym powikłaniem są nowotwory układu pokarmowego – nieleczona celiakia zwiększa ich ryzyko aż 40-krotnie. Osoba z celiakią wymaga ścisłej diety bezglutenowej od momentu aktywacji przez całe życie (osobom z celiakią szkodzi nawet śladowa ilości glutenu). W związku z tym, że celiakia jest tak poważna w skutkach i jako jedyna wymaga aż tak restrykcyjnej diety, powinna zostać badana jako pierwsza.

Charakterystyka alergii na gluten/pszenicę:

Alergia na pszenicę (potocznie uczulenie na gluten) może objawiać się swędzącą wysypką, obrzękiem ust czy innego regionu ciała. Mogą pojawić się również takie objawy jak wodnisty katar czy skurcz oskrzeli. U dzieci alergia częściej objawia się biegunką czy zaostrzeniem AZS. Najpoważniejszym powikłaniem przy alergii jest wstrząs anafilaktyczny.

W odróżnieniu od celiakii znaczna część osób wyrasta z takiej alergii. W tym wypadku również należy stosować dietę bezglutenową, ale śladowe ilości glutenu nie będą tak szkodliwe jak przy celiakii.
O nieceliakalnej nietolerancji glutenu można mówić dopiero w przypadku wykluczenia celiakii i alergii na gluten.

Masz problemy z glutenem? Zrób badanie DNA!

Nasze badanie na celiakię zawiera:

  • Analizę wszystkich genów predysponujących do celiakii HLA (DQ2,2 DQ2,5 DQ8) w podjednostce α i β.
  • Zestaw do samodzielnego pobrania objęty gwarancją próbki (w przypadku niewystarczającego wymazu Pacjentowi przysługuje kolejny zestaw bez dopłat).
  • Bezpłatną dostawę zestawu i bezpłatny odbiór pobranej próbki.
  • Pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne do wyniku, przy pozytywnym rezultacie dodatkowo przykładowy jadłospis bezglutenowy.
  • Wynik do 7 dni roboczych. certyfikat IVD
  • Analiza wykonywana jest w certyfikowanym laboratorium metodą Time PCR System. Do badania wykorzystujemy odczynniki posiadające certyfikat IVD. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ niektóre laboratoria ze względu na koszty stosują odczynniki przygotowane samodzielnie we własnym laboratorium. A to oznacza, że sama jakość i skuteczność odczynników nie jest sprawdzona. Wybierając laboratorium, warto więc zapytać, czy do danego badania stosowane są odczynniki z certyfikatem IVD.

Umów badanie

Wybierz badanie
Cena
(bez pobrania w placówce)
  Badanie genetyczne w kierunku celiakii
327 zł
  Badanie genetyczne w kierunku nietolerancji laktozy
327 zł
  Badanie genetyczne w kierunku celiakii express
407 zł
  Pakiet Zdrowe Jelita - celiakia+nietolerancja laktozy - w pakiecie taniej!
554 zł
1. Wybierz przychodnię lub wizytę domową rozwiń
Poprzedni krok rozwiń
2. Wybierz lokalizację rozwiń
Podaj adres, w którym chciałabyś umówić wizytę domową

Miasto:

Kod pocztowy:

Ulica:

Numer domu:

Numer mieszkania: (pole nieobowiązkowe)

Adres:
Ciechanów, Ul Spółdzielcza 2
Radom, ul. 1905 roku 20
Warszawa, ul. Cybernetyki 7
Siedlce, ul. Floriańska 57
Garwolin, ul. Jana Pawła II 17
Grójec, ul. Kopernika 8a
Kozienice, ul. Lubelska 40
Płońsk, ul. Grunwaldzka 11A
Warszawa, ul. Krzywe Koło 8/10
Warszawa, ul. Sienna 86
Warszawa Kabaty, ul. Ksawerego Bronikowskiego 55
Warszawa, Wrocławska 21a/7
Radom, ul. Andrzeja Struga 19/21
Ożarów Mazowiecki, ul. Romana Dmowskiego 39
Pruszków, ul. Kubusia Puchatka 11
Piaseczno, ul. Puławska 34
Warszawa, ul. Kobielska 23
Babice Nowe, ul. Ogrodnicza 6
Konstancin Jeziorna, ul. Bielawska 3
Warszawa, ul. Rozłogi 18
Piaseczno, Aleja Kalin 55/7
Grodzisk Mazowiecki, ul. T. Bairda 56/7
Warszawa, ul. Sarmacka 17/119
Warszawa, ul. Pańska 96/203
Mińsk Mazowiecki, ul. I. Daszyńskiego 4
Hipolitów, ul. Warszawska 63
Płock, ul Rajmunda Rembielińskiego 10a
Sulejówek, ul. 11 Listopada 87
Legionowo, ul. Sowińskiego 4
Płońsk, ul. Młodzieżowa 31/N
Warszawa, ul. Stryjeńskich 6
Adres:
Katowice, ul. Bocheńskiego 38A
Chorzów, Ul. St. Batorego 19
Cieszyn, u. Frysztacka 20
Gliwice, ul. Szafirowa 18
Rybnik, ul. Parkowa 4a
Ustroń, ul. Stawowa 2A
Bielsko Biała, ul. Pszenna 11
Racibórz, Ul. Kolejowa 19A
Lubliniec, Ul. Mickiewicza 14
Mikołów, Os. 30-lecia 8
Czechowice-Dziedzice, ul. Sienkiewicza 8
Pszczyna, ul. Dobrawy 7
Będzin, ul. Małobądzka 141
Tychy, ul. Łabędzia 67/18, Polska
Szczekociny, ul. Jana Pawła II 6
Częstochowa, ul. Brzeźnicka 59
Częstochowa, Wieluńska 28
Częstochowa, Aleja Wolności 14
Strumień, ul. Wspólna 2
Żywiec, ul. Dworcowa 22
Racibórz, ul. Sienkiewicza 3A
Gliwice, Al. Korfantego 21/1
Kłobuck, ul. Staszica 28
Częstochowa, ul. Kordeckiego 56
Adres:
Poznań, ul. Słowackiego 28
Nowy Tomyśl, ul. Zbąszyńska 9
Piła, ul. Matwiejewa 6
Koło, ul. Bolesława Prusa 5
Kępno, ul. Mickiewicza 12
Ostrów Wielkopolski, ul. Wrocławska 28
Jarocin, ul. Hallera 9
Krotoszyn, ul. Wojciechowskiego 3
Turek, ul. Dąbrowskiego 7
Września, ul. Piastów 16
Leszno, ul. Racławicka 1a
Koło, ul. PCK 8
Ostrów Wielkopolski, ul. Brzozowa 7
Poznań, ul. Braniewska 20
Poznań, ul. Kaspra Drużbickiego 7
Kalisz ul. Wyszyńskiego 36
Godziesze Wielkie, ul. Kaliska 2
Stęszew, ul. Łukasiewicza 1
Gniezno, ul. Wolności 4a
Konin, ul. Wiechowicza 4
Krotoszyn, ul. Grudzielskiego 25A
Słupca, ul. Franciszka Ratajczaka 3a/1
Adres:
Brodnica, ul.Kopernika 8
Bydgoszcz, ul. Karłowicza 3-5
Grudziądz, ul. Klasztorna 9/11
Włocławek, ul. Zduńska 2
Golub-Dobrzyń, ul. Szosa Rypińska 4a
Lipno, ul. Kościuszki 21
Wielgie, ul. Starowiejska 10
Bydgoszcz, ul. M. Skłodowskiej-Curie 26
Toruń, ul. Watzenrodego 15A
Inowrocław, ul. Narutowicza 24
Adres:
Bukowina Tatrzańska, ul. Długa 145
Nowy Sącz, ul. Kochanowskiego 2
Nowy Targ, ul. Wojska Polskiego 14
Sucha Beskidzka, ul. Mickiewicza 56
Tarnów, ul. Niepodległości 3a
Krynica Zdrój, ul. Reymonta 21
Kraków, ul. Mehoffera 6
Krzeszowice, ul. Stolarska 1
Zakopane, ul. Orkana 6d
Tarnów, ul. Goldhammera 10
Wieliczka, ul. Wincentego Pola 4a
Wadowice, osiedle Kopernika 10B
Myślenice, ul. Osiedle Tysiąclecia 1
Miechów, ul. Słowackiego 13
Kraków, ul. Zacisze 6
Trzebinia, ul. Kopernika 25
Bukowina Tatrzańska, ul. Kościuszki 11
Kraków, ul. Zachodnia 5/12 A
Adres:
Chełm, ul.Lipowa 27
Lublin, ul. Przyjaźni 13
Zamość, ul. Jasna 14
Hrubieszów, Ul. Leśmiana 28
Kraśnik, Ul. Zygmunta Krasińskiego 16/6
Parczew, ul. 11 listopada 48
Puławy, ul. Centralna 15
Lubartów, ul.Mickiewicza 3-5
Biłgoraj, ul. Tadeusza Kościuszki 18
Lublin, ul. Okopowa 3
Biała Podlaska, ul. Gabriela Narutowicza 35
Zamość, ul. Bolesława Prusa 2
Adres:
Chojnice, Ul. Mickiewicza 3
Gdynia, ul. Adm.J.Unruga 84
Gdańsk, ul. Subisława 24
Wejherowo, ul. I Brygady Pancernej 36
Czarne, Plac Wolności 10
Kwidzyn, ul. 11 Listopada 20/1
Malbork, ul.Dworcowa 14
Starogard Gdański, ul. Skarszewska 10A
Człuchów, Os. Wazów 8
Kartuzy, ul. Sambora 21A
Bytów, ul. Lęborska 11
Gdynia, ul. Warszawska 34/36
Gdańsk, ul. Kombatantów 4/22
Chojnice, ul. Młodzieżowa 35
Gdańsk, ul. Na Zaspę 3
Gdańsk, ul. Opolska 5
Adres:
Jelenia Góra, ul. Ogińskiego 1B
Wałbrzych, ul. Armii Krajowej 22-23
Kobierzyce, Ul. Witosa 5
Ślęza, ul. Przystankowa 2
Wrocław, ul. Trwała 7
Świdnica, ul. Kliczkowska 37
Złotoryja, ul. Rynek 5/2
Jawor, ul. Piłsudskiego 10
Kamienna Góra, ul. Władysława Broniewskiego 26A
Wrocław, ul. Skarbowców 121-123
Legnica, ul. Biegunowa 2
Ząbkowice Śląskie, ul.Waryńskiego 18
Wałbrzych, ul. Wysockiego 24-24 A
Kłodzko, ul. Armii Krajowej 29a
Kłodzko, ul. Spółdzielcza 4
Kłodzko, ul. Rodzinna 101
Wrocław, ul. Gagarina 110
Adres:
Kielce, al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 17a
Starachowice, ul. Jana Pawła II 1
Końskie, ul. Południowa 1
Pińczów, ul. Batalionów Chłopskich 33
Kielce, ul. Podklasztorna 120/2
Sędziszów, ul. Dworcowa 23
Sandomierz, ul. Mickiewicza 23
Adres:
Kędzierzyn Koźle, ul. Czerwińskiego 3
Kluczbork, ul. Grunwaldzka 20
Opole, ul. Kościuszki 2
Opole, ul. Katowicka 55
Nysa, ul. Marcinkowskiego 2-4
Głubczyce, ul. M. Skłodowskiej-Curie 26
Brzeg, ul. Herberta 1
Adres:
Kutno, ul. Sienkiewicza 16
Łódź, ul. Kniaziewicza 20a
Piotrków Trybunalski, ul. Polna 13/13A
Radomsko, ul. Mickiewicza 29
Skierniewice, ul. Sobieskiego 29
Tomaszów Mazowiecki, ul. Barlickiego 15
Wieluń, ul J.Żubr 30
Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście 10
Zgierz, ul. Dąbrowskiego 19
Tomaszów Mazowiecki, ul. Strzelecka 12
Pabianice,
Adres:
Rzeszów, ul.Architektów 11
Stalowa Wola, ul. Okulickiego 36
Sanok, ul. Przemyska 24
Krosno, ul. 1000 lecia 13
Lubaczów, ul. Kościuszki 141/7
Rzeszów, ul.Dąbrowskiego 31
Sanok ul. Witkiewicza 5
Gorzyce, ul. Piłsudskiego 17
Leżajsk, ul. Opalińskiego 24
Adres:
Szczytno, ul. Chrobrego 10
Ostróda, ul. Jana Sobieskiego 3C
Mława, ul. Anny Dobrskiej 1
Pisz, ul. Sienkiewicza 4
Ełk ul. Nadjeziorna 23/A2
Olecko, 11 listopada 23
Lidzbark Warmiński, ul. 11 Listopada
Markusy 66
Toruń, ul. S. Srebrnego 1
Olsztyn, ul. Floriana Piotrowskiego 16i
Biskupiec, ul. Armii Krajowej 1A
Ełk, ul. Toruńska 10
Giżycko, Żeglarska 6/7u
Adres:
Suwałki, ul. Młynarskiego 9
Augustów, ul. Chreptowicza 1
Bielsk Podlaski, ul. 3 Maja 15
Mońki, Al. Wojska Polskiego 42
Grajewo, ul. Kolejowa 8
Białystok, Sobieskiego 13 m 8
Białystok, ul. Parkowa 14/84
Adres:
Szczecin, al. Wyzwolenia 7
Wałcz, ul. Piastowska 3
Koszalin, ul. Traugutta 31/3
Gryfice, ul Ks.Stanisława Ruta 9
Myślibórz, ul. Kościelna 15
Kamień Pomorski, ul. Kopernika 28
Goleniów, ul. Partyzantów 11
Koszalin, ul. Niepodległości 44-48
Świnoujście, ul. Grunwaldzka 21
Szczecinek, ul. Spółdzielcza 8
Adres:
Zielona Góra, ul. Wyszyńskiego 99
Wschowa, ul. Zygmunta Starego 4
Gorzów Wielkopolski, ul. Łużycka 7
Żary, ul. Strzelców 10
Strzelce Krajeńskie, Al. Wolności 9 K
Biała Podlaska, ul. Gabriela Narutowicza 35
Zielona Góra, ul. Jedności 59
Zielona Góra, ul. Chrobrego 20a
Sulechów, ul. Krańcowa 2a
Babimost, Gagarina 18
Nowa Sól, ul. Kościuszki 1d
Gorzów Wielkopolski, ul. 30 Stycznia 15/9
Zielona Góra, ul. Świętej Kingi 6
Sulechów, al. Niepodległości 15
Żary, ul. Moniuszki 2
Następny krok rozwiń
3. Wybierz termin rozwiń

Wybierz datę

Wybierz preferowane godziny

Następny krok rozwiń
4. Podaj dane rozwiń

Administratorem danych podanych w formularzu jest TESTDNA sp. z o.o. z siedzibą: ul. Feliksa Bocheńskiego 38a, 40-859 Katowice, o numerze REGON: 243413225, NIP: 634-282-27-48, KRS: 0001091570, e-mail: biuro@testDNA.pl , tel.: 665 761 161. Pokaż całość >> Przekazane nam dane będą wykorzystane w celu: 1) umówienia wizyty w placówce testDNA Laboratorium lub u któregoś z partnerów współpracujących (podstawa: art. 6 ust. 1 lit b) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 2016, Nr 119) – w dalszej części RODO); 2) dochodzenia i obrony przed ewentualnymi roszczeniami (podstawa: art. 6 ust. 1 lit. f) RODO); 3) odpowiedzi na zadane nam pytania i weryfikacji tożsamości osoby (podstawa: art. 6 ust. 1 lit b) RODO;Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże może stanowić warunek udzielenia odpowiedzi na zadane pytania lub realizację usługi. Dane te mogą zostać przekazane podmiotom współpracującym w celu realizacji zleconej nam usługi. Szczegółowe informacje nt. przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj https://www.testdna.pl/polityka-prywatnosci/

Następny krok rozwiń

5/5 - (5 głosów / głosy)

Źródła:
[1] https://www.damianparol.com/testy-igg-na-nietolerancje-pokarmowe-to-pseudodiagnostyka/
[2] Calkhoven PG, Aalbers M, Koshte VL, et. al. Relationship between IgG1 and IgG4 antibodies to foods and the development of IgE antibodies to inhalant allergens. II. Increased levels of IgG antibodies to foods in children who subsequently develop IgG antibodies to inhalant allergens. Clin Exp Allergy. 1991;21:99-107.
[3] Reese I, Schäfer C, Kleine-Tebbe J, et al. Non-celiac gluten/wheat sensitivity (NCGS) – a currently undefined disorder without validated diagnostic criteria and of unknown prevalence. Allergo J Int. 2018;27(5):147-151.

Nietolerancja glutenu badania i nie tylko – dowiedz się więcej:

Wszystkie artykuły
Back to Top