Nietolerancja laktozy u dorosłych – występuje częściej, niż myślisz!

Nietolerancja laktozy u dorosłychNietolerancja laktozy u dorosłych to wcale nie taka rzadka sprawa – szacuje się, że nawet co trzeci Polak może cierpieć z jej powodu! Przed ostawieniem mleka i jego przetworów warto jednak sprawdzić, jaka jest przyczyna tej nieprawidłowości. Tylko wtedy będzie można wrócić do pełni zdrowia i pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, m.in. wzdęć czy bóli brzucha.

Nietolerancja laktozy u dorosłych – często ma podłoże genetyczne

Za problemy z trawieniem laktozy (cukru mlecznego) nierzadko odpowiadają wadliwe geny. Chodzi o obecność wariantów genu LCT. Takiej nietolerancji nie da się odwrócić, więc eliminacja laktozy (lub jej znaczne ograniczenie) jest w takiej sytuacji niezbędna.

Na szczęście w prosty sposób można sprawdzić, czy za nieprzyjemne objawy po spożyciu mleka i jego przetworów odpowiada wrodzona nietolerancja laktozy. Jak? Wykonując badanie genetyczne, do którego nie trzeba się przygotowywać.

Warto jednak pamiętać, żeby wybrać badanie analizujące 2 warianty tego genu: 13910 oraz 22018. Jeśli badana jest tylko jedna zmiana, test nie jest pełnym badaniem w kierunku nietolerancji laktozy.

Nietolerancja laktozy u dorosłych – może być też nabyta…

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nietolerancja laktozy u dorosłych może wiązać się również np. z obecnością innej choroby. Może chodzić o zniszczoną błonę śluzową jelit (np. na skutek infekcji) albo alergię. Wtórna nietolerancja laktozy może być spowodowana także celiakią – trwałą nietolerancją glutenu. Dlaczego? Przy celiakii dochodzi do niedoborów, m.in. enzymu laktazy, który pozwala trawić laktozę. W takiej sytuacji nietolerancja laktozy może być odwracalna.

Nietolerancja laktozy u dorosłych – nie tylko bóle brzucha

Nietolerancję laktozy kojarzymy przede wszystkim z bólami brzucha, uczuciem przelewania, wzdęciami, biegunkami czy mdłościami. I słusznie – są to jedne jej z najczęstszych symptomów. Nietolerancja laktozy u dorosłych może ponadto wiązać się z zaburzeniami przyswajania wapnia (co zwiększa m.in. ryzyko osteoporozy), astmą, zmęczeniem czy spadkiem koncentracji.

Przed odstawieniem laktozy warto więc sprawdzić, co jest jej przyczyną – czy jest to nietolerancja pierwotna, czy wtórna. To pozwoli dobrać odpowiednie postępowanie tak, aby wyeliminować nieprzyjemne i szkodliwe dolegliwości.

Data publikacji: 27/09/2018, Data aktualizacji: 14/12/2018