Nietolerancja laktozy

Kiedy bóle brzucha, wzdęcia, uczucie przelewania w brzuchu, biegunki nie dają spokoju

Nietolerancję laktozy (cukru mlecznego) ma nawet co 3 Polak (37% populacji). Nie wystarczy jednak odstawić mleko i jego przetwory, aby powrócić do pełni zdrowia. Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny nietolerancji laktozy. Często choroba ta jest spowodowana zmianą w genie odpowiedzialnym za wytwarzanie enzymu trawiącego laktozę. Może jednak być również objawem innej choroby np. celiakii. W zależności od tego, jaka jest przyczyna nietolerancji laktozy różne będzie postępowanie.

 

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….
>

Wczesne wykrycie nietolerancji laktozy jest niezwykle ważne. Nietolerancja laktozy objawy u dorosłych – jakie są? Mało kto wie, że powoduje ona nie tylko biegunki, wzdęcia czy bóle brzucha. Przyczynia się też do bardzo groźnych powikłań takich jak np. osteoporoza i osłabienie kości, zespół jelita nadwrażliwego, astma, egzema, zapalenie zatok, ból stawów i kości oraz zaburzeń koncentracji. Jeśli więc zauważyłeś u siebie objawy nietolerancji laktozy wykonaj badanie genetyczne. Dzięki temu możesz się przed nimi ustrzec.
.
Zdiagnozowanie i leczenie nietolerancji laktozy jest szczególnie ważne dla kobiet w ciąży. Organizm potrzebuje wówczas wapnia dla budowania kości i zębów maluszka. Jeśli nie dostarczamy go z pożywieniem (lub też dostarczamy ale organizm nie wchłania go prawidłowo na skutek nietolerancji laktozy) wówczas przyszła mama jest narażona na poważne komplikacje zdrowotne – osłabienie kości a nawet osteoporozę.

Dlaczego tak ważne jest ustalenie, czy masz genetyczną nietolerancję laktozy czy nabytą?

Stwierdzenie czy biegunki, wzdęcia, bóle brzucha itp. po spożyciu pokarmów mlecznych są spowodowane nietolerancją laktozy uwarunkowaną genetycznie czy też alergią lub są efektem ubocznych innych chorób prowadzących do uszkodzenia błony śluzowej jelita jest niezwykle istotne. Nietolerancja laktozy u dorosłych – pamiętaj, że jeśli Twoja nietolerancja laktozy nie jest spowodowana mutacją w genie odpowiedzialnym za wytwarzanie enzymu trawiącego laktozę być może jest odwracalna. Przy nabytej nietolerancji laktozy wystarczy np. wyleczyć infekcję bakteryjną, by móc powrócić do spożywania mleka. Złe rozpoznanie przyczyny problemu może prowadzić do niepotrzebnej eliminacji z diety produktów mlecznych.
>
Z drugiej strony jeśli nie masz zmian w genach związanych z nietolerancją laktozy a masz problem z trawieniem tego cukru mlecznego może to być objaw innej choroby np. celiakii. Dlatego tak ważne jest ustalenie jej przyczyny.Chorzy na nietolerancję laktozy typu dorosłego nie przyswajają też często wapnia pomimo, że jest on dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem. To prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych takich jak osteoporoza, bóle stawów i kości itp. Można im zapobiec stosując właściwą dietę.

Nietolerancja laktozy objawy u dorosłych:

Nietolerancja laktozy – objawy mogą być związane nie tylko z układem pokarmowym. Do najczęstszych możemy zaliczyć:

 • wzdęcia,
 • uczucie przelewania się w jelitach,
 • oddawanie dużej ilości gazów połączone z napadowymi, kolkowymi bólami brzucha,
 • biegunki
 • odbijanie
 • nudności i wymioty
 • zapalenie zatok
 • astma
 • bóle kości i stawów
 • osteoporoza
 • brak koncentracji
 • zespół jelita nadwrażliwego
 • egzema
 • u małych dzieci objawy nietolerancji laktozy to: wzdęcie, ból brzucha, uczucie przelewania w jelitach, oddawanie luźniejszych, pienistych, kwaśnych stolców. Są to tzw. stolce fermentacyjne – często silnie drażnią one skórę okolicy odbytu bardzo szybko powodując odparzenia.

Wszystkie te dolegliwości mogą doprowadzić do zaburzeń snu oraz uczucia chronicznego zmęczenia. Pamiętaj, że laktoza zawarta jest nie tylko w mleku! Znajdziesz ją też w słodyczach, frytkach, pieczywie oraz wielu innych produktach dostępnych w sklepach.

 

Nietolerancja laktozy u dorosłych – ciekawe przypadki

53 letnia pacjentka z zespołem jelita nadwrażliwego, 10 letnim przebiegiem astmy, egzemą, zapaleniem zatok, bólami stawów i kości oraz zaburzeniami koncentracji.

Pacjentka została wpisana na listę oczekujących na zabieg protezowania kolana. W wywiadzie podawała częste biegunki i bóle brzucha oraz przyjmowanie licznych leków. Z powodu licznych dolegliwości pacjentka została poddana badaniu na nietolerancję laktozy, które wskazało na występowanie tej choroby. Miesiąc po całkowitym wykluczeniu laktozy z diety u pacjentki ustąpiły objawy egzemy, astma i zapalenie zatok. Pacjentka została również wykreślona z listy oczekujących na operacje stawu kolanowego.

 

Autorzy BM zaznaczają również zdecydowany związek pomiędzy obniżeniem gęstości kości i częstością złamań bioder u kobiet w wieku pomenopauzalnym a nietolerancją laktozy, powodowaną nietolerancją laktozy na skutek mutacji w genie LCT. Jak wykazały badania osoby nie tolerujące mleka oraz jego przetworów, wykazują niedobory wapniowe, mimo że spożywają znaczne jego ilości. Ich organizm z powodu nietolerancji nie potrafi wykorzystać tego składnika. Autorzy we wnioskach podkreślają znaczenie prostego badania genetycznego w ocenie ryzyka złamań.


Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

img
img

.

 

Data publikacji: 28/05/2015, Data aktualizacji: 11/10/2018