poronienie samoistne - objawy, przebieg, przyczynyPoronienie samoistne – objawy, przebieg, przyczyny

Poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży, czyli wydalenie jaja płodowego w okresie, w którym płód nie jest zdolny do życia poza łonem matki. Pod tym pojęciem tym określa się stratę do 22 tyg. Jak wygląda przebieg takiego poronienia, na co zwrócić szczególną uwagę?

Poronienie samoistne – jak wygląda

Poronienie samoistne bardzo częste jest mylone przez wiele kobiet z menstruacją, ponieważ nawet nie wiedziały, że były w ciąży. Jednym z pierwszym objawów poronienia samoistnego jest ból w dole brzucha oraz okolicy krzyżowej kręgosłupa o różnym nasileniu. Występuje również plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Jeśli pojawia się podwyższona temperatura może wskazywać to na rozwijający się stan zapalny. W takiej sytuacji należy się bezzwłocznie udać do ginekologa.

Poronienie samoistne – przyczyny

Jak wskazują statystyki, zdecydowana większa część wszystkich samoistnych poronień jest spowodowana przez choroby genetyczne zarodka. Najczęściej są to wady takie jak zespół Downa, Edwardsa, Patau na które rodzice nie mieli żadnego wpływu. Dlatego, jeśli rodzice chcieliby sprawdzić, czy przyczyna tkwi właśnie w tym aspekcie powinni wykonać badanie genetyczne z kosmówki, którą zabezpiecza się w czasie poronienia lub zabiegu łyżeczkowania.

.

Instrukcja: Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych
Więcej o badaniu przyczyn poronienia >>
.

Kolejną z przyczyn poronień nawracających uwarunkowanych genetycznie i najlepiej udokumentowanych jest trombofilia wrodzona, m.in. mutacja czynnika V Leiden. Trombofilia wrodzona jest skłonnością organizmu do tworzenia się zakrzepów. Większość pacjentów myśli, że zakrzepy powstają tylko w nogach, ale w czasie ciąży takie zakrzepy mogą wystąpić również na łożysku co często powoduje obumarcie ciąży. Jeśli wynik wskaże, że występują czynniki związane z nadkrzepliwością, to lekarz będzie wiedział czy już w okresie planowania ciąży czy na samym początku wprowadzić leczenie i zagwarantować pomyślne rozwiązanie.

 

Trombofilia wrodzona przyczyną poronienia – więcej informacji >>
Zabieg łyżeczkowania czy tabletka poronna >>


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 21:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

 

Data publikacji: 16/08/2019