Przyczyny poronienia – jakie są najczęstsze?

Znalezienie przyczyny poronienia jest dla wielu rodziców bardzo ważne – pozwala nie tylko odzyskać spokój, ale też lepiej przygotować się do kolejnej ciąży. Za stratę odpowiadają najczęściej czynniki genetyczne. Co jeszcze warto wiedzieć?

  1. Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?
  2. Jakie są objawy poronienia?
  3. Gdzie szukać pomocy po poronieniu?
  4. Jakie są prawa po poronieniu?

Jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?

Zastanawiasz się, jakie są najczęstsze przyczyny poronienia? Za dużą część strat odpowiadają wady genetyczne dziecka, powstające losowo i spontanicznie. W wielu przypadkach pojawiają się niezależnie od rodziców. Aby sprawdzić, czy do poronienia przyczyniła się taka choroba u dziecka, warto wykonać badanie na materiale poronnym. Chodzi o badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia. Lekarze zalecają, aby to badanie wykonać na początku diagnostyki.

Jakie są objawy poronienia?

Objawy poronienia mogą mieć różne nasilenie, zależne przede wszystkim od wieku ciąży. Jakie są objawy poronienia? Najczęściej to krwawienie/plamienie z pochwy, bóle w podbrzuszu, a czasem w krzyżu. W niektórych przypadkach poronieniu może towarzyszyć też m.in. gorączka. Przy wystąpieniu niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala.

Gdzie szukać pomocy po poronieniu?

Po stracie wielu rodziców potrzebuje pomocy różnego rodzaju – prawnej, psychologicznej czy dotyczącej badań w kierunku przyczyny poronienia. Gdzie szukać pomocy po poronieniu? Warto skorzystać nie tylko z pomocy lekarza, ale też ze wsparcia oferowanego przez grupy wsparcia, strony internetowe czy profile na Facebooku. Czasami niezbędna może być też pomoc psychologiczna.

Jakie są prawa po poronieniu?

Bez względu na moment straty rodzicom przysługują pewne prawa, o których wciąż nie wszyscy wiedzą. Jakie są prawa po poronieniu? Rodzice mogą pochować swoje dziecko, a także zarejestrować je w Urzędzie Stanu Cywilnego i odebrać zasiłek pogrzebowy (4000 złotych). Matka może także przejść na skrócony urlop macierzyński (56 dni). Trzeba jednak wiedzieć, że do rejestracji w USC, urlopu i zasiłku pogrzebowego konieczne jest odebranie karty martwego urodzenia z określoną płcią dziecka. Przy poronieniach do ok. 16 tygodnia ciąży do ustalenia płci mogą być konieczne badania DNA.

Data publikacji: 03/01/2019, Data aktualizacji: 04/01/2019