Test na ojcostwo – czy przeziębienie może zmienić wynik badania?

 

czy przeziębienie może zmienić wynik testu na ojcostwo, test na ojcostwo a przeziębienie

Planowałeś właśnie pobrać od dziecka próbki do testu na ojcostwo, ale dopadło go wyjątkowo paskudne przeziębienie? Zastanawiasz się, czy infekcja mogłaby w jakikolwiek sposób zmienić wynik badania DNA? Bez obaw! Z powodu choroby nie musisz rezygnować z pobrania próbek, gdyż nie będzie ona miała najmniejszego wpływu na wynik. Test na ojcostwo jest zawsze pewny – niezależnie od stanu zdrowia badanej osoby.

 

 

 

 

Test na ojcostwo – da pewny wynik, nawet jeśli uczestnik badania był chory albo brał leki

 

Próbki do testu na ojcostwo można pobrać nawet od dziecka z katarem czy bólem gardła. Jeśli maluch zażywa regularnie jakieś leki, przykładowo na cukrzycę, to też nie musi ich odstawiać przed pobraniem. Ani leki, ani choroba nie zmienią w żaden sposób materiału genetycznego, na którego analizie opiera się przecież każdy test na ojcostwo. DNA nie ulegnie zmianie również pod wpływem innych czynników, takich jak papierosy, alkohol albo choćby marihuana. Bez znaczenia jest również wiek badanego. Nasze DNA wygląda bowiem zawsze tak samo -niezależnie od tego, czy mamy lat 20, czy 60. Wpływu na wynik nie będzie miało również miejsce, z którego wyizolowano to DNA, gdyż wszędzie jest ono identyczne. Test na ojcostwo z powodzeniem może się więc odbyć z udziałem takich próbek, jak wymaz z policzka, ze znajdującymi się w nim komórkami nabłonka, włosy z cebulkami, zaschnięta na kawałku materiału krew, zużyta chusteczka higieniczna czy wycięte ze skórkami paznokcie. Wszystkie te próbki są tak samo użyteczne w badaniu i na ich podstawie można pewnie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo.

 

Test na ojcostwo – do pobrania próbek nie trzeba być na czczo

 

Nie musisz więc wraz z dzieckiem rezygnować z jedzenia na całe 6 godzin, tak jak wymaga tego chociażby standardowa morfologia. Wystarczy, że na 1 godzinę przed pobraniem nie będziecie już spożywać żadnych posiłków, żuć czy pić słodkich napojów (typu cola, sok, herbata itp.). Możecie pić za to czystą wodę. Jeśli maluch z powodu choroby bierze np. pastylki do ssania albo antybiotyk w płynie, to je też należy odstawić. Jeśli zaś Ty jesteś palaczem, to na ok. 1 godzinę przed pobraniem zrezygnuj z papierosów.

Data publikacji: 06/10/2016, Data aktualizacji: 25/09/2019