Test ojcostwa – teraz wystarczy wypełnić formularz i wysłać go z dowolną próbką

test ojcostwa

Test ojcostwa – teraz wystarczy wypełnić formularz i wysłać go z dowolną próbką

test ojcostwa

Nie musisz już zamawiać zestawu do pobrania materiału genetycznego w domu. Jeśli chcesz zrealizować pewny test ojcostwa, pobierz i uzupełnij formularz dostępny na stronie www, wydrukuj i podpisz. Prześlij go następnie do laboratorium z dowolnymi próbkami pochodzącymi od Ciebie i dziecka.

Test ojcostwa – jakie próbki przyjmowane są do badania

Test ojcostwa możesz wykonać w zasadzie z każdej próbki mikrośladowej, na której znajduje się DNA osoby biorącej w nim udział. Do badania na ojcostwo z powodzeniem nadają się włosy z cebulkami, szczoteczka do zębów, guma do żucia, szklanki albo sztućce. Równie dobrą próbką będzie smoczek albo gryzak dziecięcy, butelki, puszki po napojach, jak i wiele innych przedmiotów codziennego użytku.  Każdy z nich będzie tak samo wartościowym źródłem DNA. Wybierz więc taki przedmiot, do którego masz po prostu najłatwiejszy dostęp.

Test ojcostwa – jak prawidłowo pobrać próbki do badania

Próbki mikrośladowe zbieraj tak, aby ich nie zanieczyścić. Zanim dotkniesz przedmiotu, z którego zamierzasz wykonać test ojcostwa, ubierz więc jednorazowe rękawiczki. Jeśli ich nie masz, z powodzeniem możesz też użyć foliowego woreczka lub chusteczki higienicznej. Chodzi tutaj o to, by nie dotykać gołymi rękami próbek w tych miejscach, gdzie może znajdować się DNA badanej osoby (włosie szczoteczki do zębów, ostrze maszynki do golenia czy gumka smoczka). Jeśli próbki, które pobrałeś są mokre, odłóż je na jakiś czas, aby dokładnie wyschły i dopiero potem zapakuj do czystej, papierowej koperty lub jałowego pojemnika na mocz. Przedmioty szklane, takie jak kubek czy szklanka, włóż do tekturowego lub plastikowego pudełka. Dzięki temu Twoje próbki nie potłuką się podczas transportu. Jeśli test ojcostwa zamierzasz wykonać z włosów wyrwanych z cebulkami, to je możesz z kolei umieścić w woreczku zapinanym strunowo.

Gotowe materiały możesz przynieść osobiście do najbliższego punktu pobrań DNA, wysłać pocztą lub przekazać przez kuriera, który przyjedzie i odbierze je od Ciebie, a następnie dostarczy prosto do laboratorium. Zapewne zastanawiasz się jak na Twoje próbki wpłynie transport, czy dotrą do laboratorium w całości, czy znajdujące się w nich DNA będzie na tyle dobrej jakości, że laboratorium uda się wykonać test ojcostwa. Zapewniamy Cię, że dobrze zabezpieczone próbki potrafią przetrwać nawet 2-tygodniowy transport. A nawet, gdyby po wstępnej analizie próbek okazało się, że są za słabej jakości  i nie można ustalić z nich profili genetycznych, to laboratorium niezwłocznie skontaktuje się z Tobą i poprosi o dosłanie innego materiału. Zostanie on następnie bezpłatnie przebadany.

Test ojcostwa – jak wygląda jego zlecenie, gdy pacjent nie zamawia zestawu

Pobierz ze strony www interesujący Cię formularz zlecenia badania, uzupełnij go, wydrukuj i podpisz we wszystkich polach zaznaczonych na żółto. Tak wypełniony dokument włóż do zaadresowanej koperty wraz ze wszystkimi pobranymi próbkami i wyślij do laboratorium. Po kilku dniach dowiesz się czy test ojcostwa potwierdził czy wykluczył pokrewieństwo między badanymi. Informacja, którą otrzymasz będzie pewna i jednoznaczna.

Test ojcostwa – pewny z każdego rodzaju próbki

W większości laboratoriów genetycznych przyjęło się, że standardowym źródłem materiału DNA do badania na ojcostwo jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Bo pobiera się go najłatwiej, jest najbardziej trwały i nie trzeba przy jego analizie wykorzystywać aż tylu odczynników. W rzeczywistości każda próbka ma jednak taką samą wartość w badaniu, pod warunkiem, że analizuje ją doświadczone laboratorium. Warto mieć świadomość, że DNA znalezione w komórkach nabłonka jamy ustnej niczym nie różni się od DNA obecnego w cebulkach włosów czy na maszynce do golenia. W związku z tym test ojcostwa jest pewny, niezależnie od tego, jaki przedmiot posłuży nam za próbkę do analizy.

Wszystkie artykuły
Back to Top