Trombofilia wrodzona – dziedziczenie, diagnostyka, objawy

Trombofilia wrodzona brzmi dość zagadkowo… Co zatem kryje się za tym pojęciem? To genetyczna tendencja do nadkrzepliwości krwi, która zwiększa ryzyko m.in. zakrzepicy, zawału i zatoru, a także poronień.

  1. Jakie są objawy trombofilii?
  2. Czy trombofilia jest dziedziczna?
  3. Jak wygląda diagnostyka trombofilii?
  4. Gdzie zrobić badanie na trombofilię?

Jakie są objawy trombofilii?

Zastanawiasz się, jakie są objawy trombofilii i czy możesz mieć tę nieprawidłowość? Trombofilia wrodzona tak naprawdę nie daje widocznych objawów. Może prowadzić jednak do różnego rodzaju powikłań, przede wszystkim zakrzepicy, zatoru płucnego i poronień (także nawykowych). Ryzyko zakrzepicy i jej komplikacji u osób z trombofilią wrodzoną rośnie pod wpływem rożnych czynników, m.in. ciąży i połogu, stosowania dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej czy długiego unieruchomienia.

Czy trombofilia jest dziedziczna?

Wykryto u Ciebie lub bliskiego krewnego zmiany związane z nadkrzepliwości i zastanawiasz się, czy trombofilia jest dziedziczna? Tak – geny związane z trombofilią wrodzoną mogą zostać przekazane potomstwu. Co ważne, wystarczy jedna wadliwa kopia genu, aby ryzyko wystąpienia zakrzepicy i jej powikłań czy poronienia było podwyższone.

Jak wygląda diagnostyka trombofilii?

Za trombofilię wrodzoną odpowiadają konkretne zmiany w genach, których nie widać gołym okiem. Jak wygląda diagnostyka trombofilii wrodzonej? Można ją wykryć badaniami genetycznymi, które wystarczy wykonać raz w życiu. Takie badania sprawdzają przede wszystkim obecność mutacji genu protrombiny i czynnika V Leiden.

Gdzie zrobić badanie na trombofilię?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy masz podwyższone ryzyko zakrzepicy i jej powikłań, zacząć stosować dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną czy jak najlepiej przygotować się do ciąży – badanie w kierunku trombofilii wrodzonej jest dla Ciebie. Gdzie zrobić badanie na trombofilię? To test, który możesz wykonać bez wychodzenia z domu – pobierając próbki samodzielnie i odsyłając je do laboratorium. Dostępnych jest też 200 placówek w Polsce, w których materiał do badania zostanie pobrany przez doświadczony personel medyczny.

 


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 21:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik
Data publikacji: 12/12/2018, Data aktualizacji: 12/03/2019