zabieg łyżeczkowania czy tabletka poronnaZabieg łyżeczkowania czy tabletka poronna

Do poronienia bardzo często dochodzi na początkowym etapie ciąży. Lekarz najczęściej podczas USG stwierdza obumarcie lub brak akcji serca płodu. Wówczas pacjentka musi czekać na poronienie samoistne lub jest kierowana na zabieg łyżeczkowania – czym to się różni? O czym warto wiedzieć w takiej sytuacji i na co zwrócić uwagę?

Tabletki na wywołanie poronienia – postępowanie farmakologiczne w ciąży obumarłej

Lekarz w określonych sytuacjach może zalecić pacjentce przyjęcie tabletek, których zadaniem będzie oczyszczenie organizmu. Mogą to być tabletki podjęzykowe lub dopochwowe. Powodują one, że zarodek zostaje wydalony samoistnie z organizmu. Najczęściej towarzysza temu skurcze macicy, ból i krwawienie. W takiej sytuacji kobieta najczęściej czeka na poronienie w domu. Jeśli rodzice chcieliby skorzystać z praw po poronieniu lub poznać, czy przyczyną poronienia była choroba genetyczna zarodka, to warto zabezpieczyć materiał z poronienia i przekazać go do laboratorium genetycznego.

.

Prawa po poronieniu – więcej informacji >>

.

W takiej sytuacji kobieta powinna używać podpaski, a wszystko co zostanie wydalone umieścić w sterylnym pojemniku jak na mocz, następnie zalać solą fizjologiczną. Kiedy kobieta zauważy, że krwawienie ustało warto udać się z zabezpieczonym materiałem do szpitala. Dzięki temu lekarz sprawdzi, czy pacjentka poprawnie się oczyściła. Jest to bardzo ważne, bo dzięki temu można uniknąć stanu zapalnego i innych powikłań. Zdarzają się czasami sytuacje, że kobiecy organizm nie oczyści się zupełnie mimo przyjmowanych tabletek. Wówczas wykonuje się zabieg łyżeczkowania.

Poronienie – zabieg łyżeczkowania

Zabieg łyżeczkowania jamy macicy  jest wykonywany w krótkim znieczuleniu ogólnym – pacjentka otrzymuje leki nasenne oraz przeciwbólowe. Najczęściej trwa ok. 10-15 minut i przebiega bezboleśnie. W tym czasie lekarz oczyszcza błonę śluzową kanału szyjki macicy. Po łyżeczkowaniu może przez kilka dni utrzymywać się skąpe krwawienie. Warto wiedzieć, że sporadycznie po tym zabiegu mogą zdarzyć się powikłania m.in.: uszkodzenie macicy, powstanie zrostów wewnątrzmacicznych, niewydolnością cieśniowo-szyjkową. Dlatego po zabiegu zaleca się kontrolę za ok. 2 tygodnie.

Zabieg łyżeczkowania – o czym warto pamiętać?

Po zabiegu łyżeczkowania, kobieta powinna prowadzić oszczędny tryb życia – nie przeciążać swojego organizmu, nie dźwigać. Jeśli rodzice chcieliby poznać przyczynę poronienia lub określić płeć płodu żeby skorzystać z przysługujących praw po poronieniu, to warto aby przed zabiegiem łyżeczkowania poprosili personel medyczny o zabezpieczenie kosmówki/kawałeczka pępowiny w soli fizjologicznej. Dzięki temu będą mogli od razu wykonać badania.

Więcej informacji o:


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 21:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

 

Data publikacji: 16/08/2019