Zakrzepica – objawy, diagnostyka, czynniki ryzyka

zakrzepica

 

Zakrzepica to stan, kiedy w żyłach (najczęściej) powstają skrzepliny. Mogą one utrudniać przepływ krwi lub oderwać się i skierować np. do tętnicy płucnej, powodując zator. Jakie są objawy zakrzepicy, kto jest narażony na jej wystąpienie i jakie badania wykonać?

Zakrzepica – możliwe objawy

Zakrzepy w większości przypadków powstają w nogach. Z tego powodu do najczęstszych objawów należą:

  • ból nóg od kolan w dół;
  • obrzęk nóg;
  • zaczerwienie skóry;
  • zasinienie skóry;
  • ucieplenie kończyny.

Jeśli pojawią się takie symptomy, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza. Warto ponadto pamiętać, że u wielu osób zakrzepica rozwija się skrycie, przez długi czas nie dając widocznych objawów.

Zakrzepica – czynniki zwiększające ryzyko

Ryzyko zachorowania zwiększają przede wszystkim długie unieruchomienie (np. podróż samolotem, pobyt w szpitalu), stosowanie antykoncepcji hormonalnej (dwuskładnikowej), palenie papierosów, ciąża i połóg czy przebyta operacja. Rośnie ono szczególnie u osób z genetyczną tendencją do nadkrzepliwości krwi – trombofilią wrodzoną.

Zakrzepica – badania i diagnostyka

Warto przede wszystkim wykonać badanie w kierunku trombofilii wrodzonej, żeby sprawdzić, czy obecne są zmiany w genach zwiększające ryzyko zakrzepicy (m.in. mutacja genu protrombiny i czynnika V Leiden). Jeśli podejrzenie zakrzepicy już występuje, przeprowadza się badania krwi (m.in. liczba płytek krwi, poziom fibrynogenu, stężenie D-dimerów), USG dopplerowskie, a czasem tez rezonans magnetyczny czy tomografię.

Data publikacji: 22/10/2018, Data aktualizacji: 17/12/2018