Badanie po poronieniach nawykowych, jakie badania po poronieniach nawykowychBadanie po poronieniach nawykowych

Jesteś po dwóch lub trzech poronieniach? Do tej pory nie wykonywałaś żadnych badań, a tym samym nie poznałaś przyczyny swoich strat? Sprawdź od czego powinnaś zacząć, aby dowiedzieć się, co się stało i jak zwiększyć szanse na donoszenie kolejnej ciąży.

Badanie po poronieniach nawykowych – od czego zacząć?

Według WHO mianem poronień nawykowych określa się trzy i więcej następujących po sobie utrat wczesnych ciąż, jednak w praktyce klinicznej dwa następujące po sobie poronienia traktuje się jako wskazanie do wdrożenia badań, które mają na celu określenie przyczyny niepowodzeń ciążowych [1]. Dlatego już w przypadku dwóch poronień warto rozpocząć diagnostykę. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie m.in. badań genetycznych zarówno rodziców jak i samego płodu.

badanie po poronieniach nawykowychBadanie po poronieniach nawykowych – kariotyp

Badanie kariotypu wskazuje liczbę chromosomów i ich ewentualne zaburzenia strukturalne, które mogą przyczyniać się do poronienia. Mówiąc prościej: sprawdza ono, czy w kariotypie kobiety lub mężczyzny nie występują jakieś zmiany, które w konsekwencji mogą uniemożliwiać zapłodnienie lub przyczyniać się do poronień. Warto wiedzieć, że mogą występować również zmiany, które nie wpływają na ogólny stan zdrowia. Kariotyp sprawdzić powinna zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Wtedy ma ono największy sens, ponieważ daje pełniejszy obraz diagnostyczny. Dzięki niemu lekarz genetyk ma możliwość oceny szans danej pary na ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. Na jego podstawie zaleca się sposób dalszej diagnostyki i prowadzenia pary.

Badanie po poronieniach nawykowych – trombofilia wrodzona

Trombofilia wrodzona obejmuje kilka ważnych czynników, które zwiększają skłonność organizmu do tworzenia się zakrzepów. Większość z nas zakrzepy kojarzy wyłącznie z nogami, jednak mogę one pojawiać się m.in. również na łożysku. Wykrycie takich czynników (mutacji), które zwiększają ryzyko powstawania zakrzepów i poronienia daje lekarzowi możliwość włączenia odpowiedniego leczenia, które zwiększa szanse na donoszenie kolejnej ciąży.

.

badania po poronieniach nawykowych, jakie badania po poronieniach nawykowychBadanie na trombofilię, które jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne obejmuje dwa najważniejsze czynniki; mutację czynnika V Leiden i mutację genu protrombiny. Warto jednak rozszerzyć zakres tego badania o zmiany w genie MTHFR, PAI-1, V R2. Dzięki temu lekarz ma szerszy obraz Twojej sytuacji, a tym samym może zalecić adekwatny sposób postępowania w ciąży, jak i przygotowania się do niej.

.

Istotne jest to, że badanie na trombofilię wrodzoną można wykonać w dowolnym momencie – nawet tuż po poronieniu. Nasze geny są niezmienne, dlatego poronienie nie wpłynie na wynik badania. Do tego badania pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka – można to zrobić nawet samodzielnie w domu.

Badanie po poronieniach nawykowych – immunofenotyp

Badanie immunofenotypu jest badaniem immunologicznym. Sprawdza się w nim, czy jedną z przyczyn poronienia nie jest nadmierna odpowiedź układu odpornościowego, który „walczy” z rozwijającym się zarodkiem lub płodem. W badaniu tym sprawdza się, czy badane subpopulacje są w odpowiednich proporcjach i stężeniach. Jeśli wynik okaże się nieprawidłowy lekarze zazwyczaj zalecają wlewy z intralipidu.

.

Jeśli jesteś po kilku poronieniach pamiętaj, że nadal masz szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Najważniejsza jest jednak odpowiednia diagnostyka, która po pierwsze pozwoli Ci odzyskać spokój, a po drugie zwiększy szanse na donoszenie kolejnej ciąży.


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 21:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik
Data publikacji: 09/08/2019