Oferta badań DNA dla Prokuratury i Policji

Ponad 17 lat doświadczenia w badaniach DNA

testDNA Sp. z o.o. Sp. k. specjalizuje się nie tylko w badaniach na ustalenie ojcostwa i pokrewieństwa, ale również w badaniach kryminalistycznych. Wykonuje badania m.in. z zakresu identyfikacji osobniczej (ustalenie profilu STR podejrzanych, ofiar wypadków, osób zaginionych, nieznanych ciał lub ich szczątków, a następnie jego porównanie z innym materiałem) oraz identyfikacja śladów krwi czy też nasienia. Badania polimorfizmu DNA realizowane są w certyfikowanym laboratorium  oraz opiniowane przez doświadczonego biegłego sądowego:

.

Zakres oferty:

 • Przeprowadzenie oględzin materiału dowodowego pod kątem typowania śladów do badań
 • Analiza 24 markerów genetycznych (ustalenie profilu STR)
 • Analiza składająca się z następujących etapów: izolacja DNA, pomiar stężenia, amplifikacja w zakresie danych układów STR, elektroforeza kapilarna.
 • Wydanie pisemnej opinii wraz z kalkulacją statystyczną z profilowania DNA.

Jakie badania genetyczne wykonujemy?

Identyfikacja osobnicza

Przeprowadzona jest w oparciu o porównanie profili genetycznych ustalonych na podstawie
24 markerów STR. Do badania wykorzystuje się najlepszej jakości odczynniki firmy PROMEGA.

Etap 1: Ustalenie profilu STR ofiar wypadków, osób zaginionych, nieznanych ciał lub ich szczątków

Profil genetyczny ustalany jest na podstawie dowolnego materiału genetycznego z miejsca zdarzenia.
Wykorzystuje się m.in.:

  • wymazy z policzka,
  • plamy krwi czy wydzielin biologicznych,
  • włosy z cebulkami, fragmenty naskórka, zęby,
  • przedmioty codziennego użytku (np. guma do żucia, niedopałek papierosa, sztućce, szczoteczka do zębów, ubrania, puszka po napoju oraz wiele innych)

Etap 2: Porównanie ustalonego profilu z materiałem porównawczym

Uzyskany profil genetyczny można porównać z profilem ustalonym na podstawie materiału
porównawczego (np. przedmiotu pochodzącego od danej osoby) albo poddać go przeszukaniu w polskiej
bazie danych profili DNA lub innych bazach (np. Interpol).

.

Ważne! Ustalony profil genetyczny można porównać także z materiałem pochodzącym od domniemanych
krewnych danej osoby, np. rodziców, rodzeństwa, dziadków. 

Identyfikacja śladów krwi

Ustalenie, czy plama – np. na powierzchni twardej, potencjalnym narzędziu zbrodni czy tkaninie – jest plamą krwi ludzkiej.

Identyfikacja śladów nasienia

Ustalenie, czy na danym przedmiocie – np. bieliźnie, ubraniu, pościeli – znajduje się nasienie. Badanie wykrywa obecność spermy nawet w sytuacji częściowego lub całkowitego braku plemników.

W przypadku pozytywnego wyniku istnieje możliwość ustalenia profilu STR na podstawie próbki krwi/nasienia. Uzyskany profil można następnie porównać z materiałem porównawczym (np. próbką pochodzącą od danej osoby lub jej krewnych).

Certyfikaty i programy biegłości

 • Akredytacja PCA, Nr AB 1618 [w zakresie: Analiza pokrewieństwa, Analiza polimorfizmu DNA z wykorzystaniem układu STR. Metoda: Multipleks PCR z elektroforezą kapilarną] / [w odniesieniu do wymagań PN-EN ISO/IEC 17025], [Nr AB 1618]. Pełny zakres akredytacji… Potwierdza prawidłowość wyników ekspertyz genetycznych realizowanych dla wymiaru sprawiedliwości.
 • Certyfikat ILAC przyznawany przez International Laboratory Accreditation Cooperation – międzynarodową organizację, zrzeszającą podmioty, których celem jest współpraca w zakresie akredytacji programów opracowanych dla laboratoriów.
 • Certyfikat GEDNAP 54 i 55, 56 i 57 przyznawany przez German DNA profiling group (Zrzeszone Niemieckie Instytuty Kryminalistyki i Medycyny Sądowej).
 • Certyfikat Relationship Testing Workshop Interlaboratory Comparison przyznawany przez ISFG, International Society for Forensic Genetics (Międzynarodowe Towarzystwo Genetyki Sądowej).
 • Międzynarodowy program biegłości CTS (Collaborative Testing Services) w zakresie profilowania DNA w testach na ojcostwo z wymazów z policzka oraz z próbek śladowych. Jest to program organizowany przez amerykańskie stowarzyszenie powiązane z Narodowym Instytutem Standardów i Technologii (National Institute of Standard and Technology). Program CTS jako jeden z nielicznych programów posiada akredytacje ISO/IEC 17043:2010, która jest uznawana na całym świecie.

Więcej certyfikatów…

Informacje o testDNA Sp. z o.o. Sp. k.

Laboratorium badawcze akredytowane przez PCA, Nr AB 1618 (Pełny zakres akredytacji…). Należymy do czołówki firm wykonujących badania genetyczne z zakresu ustalenia biologicznego ojcostwa i pokrewieństwa. Najwyższa jakość badań realizowanych w testDNA Laboratorium Sp. z o.o. została potwierdzona licznymi certyfikatami, przyznanymi m.in. przez Niemieckie Stowarzyszenie Medycyny Sądowej (GEDNAP 52) oraz International Society for Forensic Genetics (ISFG). Laboratorium regularnie bierze udział w międzynarodowych programach biegłości m. in. Collaborative Testing Services (CTS).

Nasze badania dostępne są w całej Polsce – posiadamy ponad 200 punktów pobrań. Marka testDNA jest obecna na polskim rynku już od 15 lat. W tym czasie wykonaliśmy analizy dla ponad 250 000 pacjentów i zdobyliśmy zaufanie Sądów, prokuratury i lekarzy. Żaden nasz wynik nie został prawnie podważony. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem: eksperci ds. identyfikacji osobniczej i kryminalistyki oraz ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa, lekarze, diagności laboratoryjni i biotechnolodzy. Więcej o laboratorium…

 

Współpraca z Sądami i Prokuraturą

testDNA Sp. z o.o. Sp. k. już od wielu lat realizuje badania na potrzeby sądowe. Wykonujemy analizy na zlecenie wielu Sądów w całej Polsce. Poniżej prezentujemy referencje uzyskane ze współpracujących z nami Sądów.

Więcej referencji…

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą badań DNA, naszymi certyfikatami i referencjami oraz do kontaktu i współpracy.

Osoba do kontaktu:

Aleksandra Kłudkowska

Data publikacji: 14/06/2019, Data aktualizacji: 31/10/2022