Czynnik V Leiden – badanie genetyczne – najważniejsze informacje
Badanie czynnika V Leiden to badanie genetyczne, które ocenia obecność mutacji genetycznej w genie czynnika V (F5), który zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów krwi.
Ocenia się, że nawet co 10 osoba w Polsce może być nosicielem mutacji czynnika V Leiden. Wpływa ona nie tylko na zwiększenie ryzyka wystąpienia zakrzepicy, udaru mózgu czy zawału serca, ale także na poronienia samoistne i patologie ciąży. Większości z nich można skutecznie przeciwdziałać. Dlatego też tak ważna jest jak najszybsza diagnostyka pozwalająca na podjęcie leczenia.
Czynnik V Leiden – cena badania
Próbką do badania jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Z tego względu aż 90% naszych pacjentów samodzielnie pobiera próbkę w domu. Jest to niezwykle proste, bezbolesne i trwa około 30 sekund. Kliknij TUTAJ i zobacz, jak wygląda pobranie próbki do badania.
Dodatkowo w cenie badania masz zagwarantowaną dostawę zestawu do domu. Możemy go wysłać do Ciebie firmą kurierską lub dostarczyć do paczkomatu.
Badanie mutacji V Leiden
- Zakres badania: mutacja V Leiden
- Czas realizacji: 6-7 dni roboczych
- Zestaw do pobrania próbek
- Bezpłatna dostawa przez kuriera lub do paczkomatu
Cena: 217 zł
Zamów teraz
Badanie rozszerzone (pakietowe)
- Zakres badania: mutacja V Leiden, genu protrombiny, warianty C677T i A1298C genu MTHFR, PAI-1 / SERPINE1, V R2
- Czas realizacji: 6-7 dni roboczych
- Zestaw do pobrania próbek
- Bezpłatna dostawa przez kuriera lub do paczkomatu
- Bezpłatny odbiór pobranej próbki
Cena: 387 zł
Zamów teraz
Ważne!
Pobrane próbki są ubezpieczone! Co to oznacza w praktyce? Jeśli z jakiegoś powodu w pobranej próbce byłoby zbyt mało Twojego DNA, wyślemy do Ciebie ponownie i całkowicie bezpłatnie nowy zestaw do pobrania próbki, dlatego możesz czuć się w pełni bezpiecznie.
Badanie czynnika V Leiden – zarezerwuj termin badania w placówce
Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby wymaz z policzka do badania czynnika V Leiden został pobrany przez personel medyczny, to możemy umówić Cię w 1 z ponad 200 naszych placówek w dogodnej dla Ciebie lokalizacji. Na taką wizytę nie musisz długo czekać – zazwyczaj odbywa się ona następnego dnia. W tej opcji, badanie V Leiden kosztuje 327 zł.
Czynnik V Leiden – wynik badania
Analiza pod kątem nosicielstwa mutacji czynnika V Leiden trwa 7-10 dni roboczych od momentu dotarcia próbki do naszego laboratorium. Wynik badania udostępniamy online (w Panelu Pacjenta). Jest on opatrzony podpisami elektronicznymi, dlatego po wydrukowaniu ma taką samą wartość. Abyś, jak najszybciej mógł pobrać wynik badania, wysyłamy powiadomienie SMS lub e-mail o jego dostępności.
Pewny wynik badania mutacji czynnika V Leiden
Badanie mutacji czynnika V Leiden wykonywane z wymazu z policzka jest tak samo pewne i czułe jak test z krwi (nasze DNA jest niezmienne bez względu na miejsce, z którego jest izolowane). Do realizacji badania wykorzystujemy certyfikowane odczynniki IVD CE i jest ono wykonywane metodą QF-PCR. Jakość naszych badań potwierdza certyfikat UK NEQAS
Mutacja czynnika V Leiden – dlaczego warto wykonać badanie rozszerzone?
Aż 12% pacjentów z mutacją czynnika V Leiden posiada także mutację genu protrombiny. Dlatego też wielu z nich decyduje się na rozszerzenie badania mutacji czynnika V Leiden o pozostałe mutacje mające wpływ na zwiększone ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej czy też poronień. Poszerzony zakres testu obejmuje analizę aż 6 mutacji w tym. min.: badanie genu protrombiny (F2), dwa warianty genu MTHFR C677T i A1298C oraz mutację w genie PAI-1. Warto wiedzieć, że w przypadku kobiet ciężarnych szczególne znaczenie może mieć występowanie wariantów genu MTHFR — wpływa ona na upośledzenie wchłaniania kwasu foliowego — tak bardzo ważnego dla prawidłowego rozwoju ciąży.
Mutacja czynnika V Leiden – co warto wiedzieć?
Ryzyko zakrzepicy u heterozygot mutacji czynnika V Leiden jest trzykrotnie wyższe niż w ogólnej populacji, natomiast u homozygot oceniane jest na 50 do 80 razy większe niż u osób bez defektu [1]..
Mutacja czynnika V Leiden jest najczęstszą genetyczną przyczyną zakrzepicy (20-40% chorych jest nosicielami tej mutacji). Ryzyko zakrzepicy, związane z nosicielstwem mutacji, jest szczególnie wysokie u kobiet w ciąży, u kobiet przyjmujących doustne tabletki antykoncepcyjne oraz u osób po urazie czy po zabiegu operacyjnym[2].
Trombofilia może być też skutkiem defektu wielogenowego. U ok. 15% chorych z zakrzepicą żylną występują co najmniej 2 rodzaje trombofilii. Około 10% nosicieli mutacji Leiden genu czynnika V ma jednocześnie mutację G20210A genu protrombiny.
Wyniki przeprowadzonych badań w Polsce wykazały, ze u 10% nosicieli heterozygotycznego niedoboru białka C, u 30% nosicieli polimorfizmu G20210A genu protrombiny i u 10% rodzin z niedoborem antytrombiny występuje jednocześnie mutacja Leiden genu czynnika V[3].
Mutacja genu MTHFR i jej wpływ na ciążę
Trombofilia wrodzona
Dlaczego warto samodzielnie pobrać wymaz z policzka?
Źródła:
[1]W. Noszczyk, P. Ciostek: Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, s. 375
[2]G. Gromadzka: Genetyczne uwarunkowania udaru mózgu. Pracownia Neuroimmunologii II Kliniki Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, s. 64
[3]K. Zawilska: Trombofilia