Przyczyn niepłodności i poronień nawykowych może być bardzo dużo. W grę wchodzą czynniki anatomiczne, genetyczne, hormonalne, ale także immunologiczne. W sytuacji, gdy większość z nich zostało wykluczonych pary najczęściej są kierowane na badania immunologiczne, które mają sprawdzić, czy nie występują zaburzenia w funkcjonowaniu układ odpornościowego u kobiety lub u mężczyzny, które negatywnie oddziałują na starania o potomstwo.
Badaniami, które coraz częściej włączane są do diagnostyki par z podejrzeniem tzw. “niepłodności immunologicznej” lub borykających się z poronieniami nawykowymi jest badanie KIR i badanie HLA-C.
Badanie KIR i badanie HLA-C – po co się wykonuje?
Aby zarodek mógł się prawidłowo rozwijać niezwykle ważny jest sam etap jego implantacji. Niestety niektóre receptory KIR – czyli receptory występujące na komórkach NK – mogą to utrudniać oraz negatywnie wpływać na tworzenie się łożyska.
To, czy komórki uNK (komórki NK zlokalizowane w macicy) będą w stanie rozpoznać zarodek jako „swój” zależy m.in. od ekspresji antygenów HLA-C na powierzchni komórek zarodka oraz od typu receptorów KIR na powierzchni komórek NK. Wyróżniamy receptory hamujące, które mogą traktować zarodek jako wroga i go odrzucać oraz receptory aktywujące, które są niezbędne do rozwoju łożyska. Ważne jest także, aby została zachowana równowaga pomiędzy cząsteczkami KIR hamującymi jak i aktywującymi, utrata tej równowagi może doprowadzić do komplikacji w utrzymaniu ciąży.
W wielu źródłach naukowych wskazuje się, że zarówno poszczególne genotypy KIR i kombinacje genów KIR kobiecych i HLA-C oraz męskie HLA-C mogą pozytywnie lub negatywnie wpływać na donoszenie ciąży. Z tego względu zaleca się, aby diagnostyka obejmowała KIR i HLA-C u kobiety oraz HLA-C u partnera.
Badanie KIR i HLA-C – próbkę do badania można pobrać w domu
Do wykonania badania KIR i HLA-C niezbędne jest pobranie materiału, które posłuży do wyizolowania DNA. Obecnie można je pozyskać m.in. z próbki śliny, która jest tak samo wiarygodna jak próbka krwi.
Pobranie śliny jest bezbolesne i bezinwazyjne, a sama próbka nie wymaga szczególnych warunków przechowywania, dzięki czemu jest stabilna przez dłuższy czas.
Dzięki temu pacjent może samodzielnie pobrać próbkę w domu, nie musi umawiać się na wizytę w placówce.
W przypadku badania z próbki śliny otrzymasz zestaw do pobrania próbki, który zostanie dostarczony pod wskazany adres lub do paczkomatu. W zestawie znajduje się instrukcja, jak prawidłowo pobrać próbkę śliny. W cenie badania masz zagwarantowany odbiór, dlatego po pobraniu próbki zamawiasz bezpłatnego kuriera przez naszą stronę.
Cena badania KIR i HLA-C
Samodzielne pobranie próbki w domu
- Badanie KIR – 459 zł
- Badanie HLA-C – 379 zł
- Badanie KIR + HLA-C – 796 zł
Zamów teraz
Pobranie próbki w placówce medycznej
- Badanie KIR – 509 zł
- Badanie HLA-C – 429 zł
- Badanie KIR + HLA-C – 846 zł
Zamów teraz
Umów wizytę na badanie KIR lub na badanie HLA-C
Badanie KIR i badanie HLA-C możesz wykonać na terenie całej Polski. Wystarczy, że uzupełnisz poniższy formularz lub skontaktujesz się z nami telefonicznie lub na czacie i podasz nam dogodny termin, a my umówimy Cię w najdogodniejszej dla Ciebie lokalizacji. Terminy badania są dostępne bardzo szybko, nie musisz czekać w kolejce.
.
Umów badanie
Czas realizacji badania KIR, HLA-C, to 7 dni roboczych. Wynik otrzymujesz online na platformę pacjenta, z której możesz go pobrać, wydrukować, a następnie skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.
Jak przygotować się do badania KIR i HLA-C?
- Wybierając samodzielne pobranie próbki śliny w domu wystarczy, abyś 30 minut przed pobraniem nic nie jadł, nie pił, nie żuł gumy i nie palił papierosów
- W przypadku pobrania krwi w placówce na badanie umawiamy pacjentów z kilkudniowym wyprzedzeniem. Do pobrania krwi nie trzeba być na czczo
Badanie KIR i HLA-C – gdzie można wykonać?
Badanie KIR i HLA-C możesz wykonać również w miejscowościach:
Badanie KIR i HLA-C Warszawa
Badanie KIR i HLA-C Kraków
Badanie KIR i HLA-C Łódź
Badanie KIR i HLA-C Poznań
Badanie KIR i HLA-C Wrocław
Badanie KIR i HLA-C Częstochowa
Badanie KIR i HLA-C Zielona Góra
Badanie KIR i HLA-C Toruń
Badanie KIR i HLA-C Bydgoszcz
Badanie KIR i HLA-C Kielce
Badanie KIR i HLA-C Jelenia Góra
Badanie KIR i HLA-C Opole
Badanie KIR i HLA-C Białystok
Badanie KIR i HLA-C Gliwice
Badanie KIR i HLA-C Rzeszów
Badanie KIR i HLA-C Koszalin
Badanie KIR i HLA-C Gdańsk
Badanie KIR i HLA-C Szczecin
Badanie KIR i HLA-C Katowice
Badanie KIR i HLA-C Lublin
Ile kosztuje badanie KIR?
Cena badania KIR jest zależna od rodzaju pobieranej próbki:
- badanie z próbki śliny – 459 zł
- badanie z krwi – 509 zł
Badanie KIR na cito:
- badanie z próbki śliny – 509 zł
- badanie z krwi – 559 zł
Ile kosztuje badanie HLA-C?
Cena badania HLA-C jest zależna od rodzaju pobieranej próbki:
- badanie z próbki śliny – 379 zł
- badanie z krwi – 429 zł
Badanie HLA-C na cito:
- badanie z próbki śliny – 429 zł
- badanie z krwi – 479 zł
Ile się czeka na wyniki badania KIR i HLA-C?
- Wynik badania KIR i HLA-C w standardzie wydawany jest w 7 dni roboczych.
- Natomiast w przypadku wyboru opcji na cito wyniki są dostępne w 5 dni roboczych.
Czas liczony jest w dniach roboczych
Czy badanie KIR i HLA-C trzeba powtarzać?
Badanie KIR oraz badanie HLA-C są to badania genetyczne, dlatego wykonuje się je tylko raz w życiu i nie ma konieczności wykonywania ich pownownie.
Mieszkam za granicą – jak mogę wykonać badanie?
Wystarczy, że złożysz zamówienie w naszym sklepie, a my bezpłatnie wyślemy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania próbki. Pobraną próbkę należy samodzielnie odesłać do naszego laboratorium.