poronienia nawykowe

Poronienia nawykowe – najszerszy zakres badań po poronieniu w jednym miejscu

Jesteś po 3 poronieniach (poronienia nawykowe) i do tej pory nie robiłaś żadnych badań lub tylko te podstawowe? Chciałabyś urodzić zdrowe dziecko, jednak obawiasz się, że Twoje szanse coraz bardziej maleją? Nic bardziej mylnego! Mimo poronień nadal masz bardzo duże szanse na powodzenie kolejnej ciąży.

👉Umów się na Pakiet Poronienia Nawykowe

 1. Kompleksowa diagnostyka poronień nawykowych – od czego zacząć
 2. Poronienia nawykowe – czym są?
 3. Badania genetyczne i immunologiczne po poronieniu
 4. Dlaczego warto wykonać kompleksowy pakiet badań „poronienia nawykowe”?
 5. Jakie informacje uzyskasz, decydując się na kompleksowy pakiet po poronieniach?
 6. Gdzie wykonam kompleksowe badania po poronieniu?
 7. Ile kosztuje badanie po poronieniu i ile czeka się na wyniki?
 8. 👉Umów się na Pakiet Poronienia Nawykowe
 9. Jak się przygotować do kompleksowych badań po poronieniu?

Kompleksowa diagnostyka poronień – od czego zacząć?

Kluczem do sukcesu może być kompleksowa diagnostyka po poronieniu, która może dać Ci odpowiedź na pytania:

 co było przyczyną poronień?

 co zrobić, aby kolejna ciąża zakończyła się powodzeniem?

 czy po poronieniach lekarz powinien zalecić jakieś leczenie?

Poronienia nawykowe – czym są?

Według WHO mianem poronień nawykowych określa się trzy i więcej następujących po sobie utrat wczesnych ciąż, jednak w praktyce klinicznej dwa następujące po sobie poronienia traktuje się jako wskazanie do wdrożenia badań, które mają na celu określenie przyczyny niepowodzeń ciążowych [1].


poronienia nawykowe, badania po poronieniach nawykowych

.

Bardzo często pacjentki po pierwszym i drugim poronieniu słyszą: „tak się zdarza”, „nie ma potrzeby wykonywania badań”. Niestety później dochodzi do kolejnej straty… Warto wiedzieć, że Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie badań już po drugiej stracie. Od czego zatem zacząć badania po poronieniu i jak najlepiej przygotować się do kolejnej ciąży po poronieniu?

 


Badania genetyczne i immunologiczne po poronieniu – mogą dać odpowiedź, jaka była przyczyna straty

immunofenotyp, badanie immunofenotypu, komórki nkJeśli chcesz poznać przyczynę poronień i zwiększyć swoje szanse na pomyślny przebieg kolejnej ciąży – wykonaj najbardziej kompleksowy pakiet badań po poronieniu. Obejmuje on najważniejsze badania immunologiczne i genetyczne po poronieniu:

 1. badanie kariotypu u Ciebie i Twojego partnera,
 2. badanie trombofilii wrodzonej u Ciebie (mutacja czynnika V Leiden, mutacja genu protrombiny, 2 warianty genu MTHFR C677T i A1298C, PAI-1, V R2),
 3. badanie immunofenotypu u Ciebie (komórki NK- CD16CD56 oraz inne subpopulacje limfocytów: CD3, CD4, CD8, stosunek CD4/CD8, CD19, CD19CD5),
 4. 30-minutową konsultację z lekarzem genetykiem, który omówi wyniki badań genetycznych: kariotyp, trombofilia wrodzona (ze względu na to, że immunofenotyp jest badaniem z zakresu immunologii, wynik tego badania powinien zostać skonsultowany z immunologiem)

Dlaczego warto wykonać kompleksowy pakiet badań „poronienia nawykowe”?

Poronienia nawykowe

Ponieważ obejmuje on najważniejsze badania po poronieniach. Dzięki nim możesz dowiedzieć się, dlaczego doszło do straty, a także wraz ze swoim lekarzem włączyć odpowiednie leczenie, które zwiększy szanse na donoszenie kolejnej ciąży. Co ważne, bardzo często leczenie jest bardzo proste, bo opiera się na dobraniu właściwych leków lub suplementacji aktywnymi witaminami.

Opinia pacjentki:

Za mną już 3 poronienia. Bardzo chciałam uniknąć kolejnego. To było ponad moje siły. We wcześniejszych badaniach, które robiłam nieprawidłowo wyszło mi tylko TSH, które zostało unormowane, a mimo to kolejny raz straciłam ciążę…Przed kolejnymi staraniami chciałam zrobić już kompleksowe badania, dlatego po konsultacji z moją Panią doktor zdecydowałam się na ten pakiet. Wyszły mi nieprawidłowości w pakiecie trombofilii i immunofenotypie. Mimo, że nie jest to pozytywna wiadomość, czuję się o wiele spokojnej, bo możemy coś poprawić, aby w końcu po tylu latach starań doczekać się upragnionego dziecka /Monika/

Jakie informacje uzyskasz, decydując się na kompleksowy pakiet po poronieniach?

Dowiesz się, czy masz trombofilię wrodzoną, która przyczynia się do wczesnych i nawykowych poronień.

Uzyskasz informację, czy Ty i Twój partner macie prawidłowy kariotyp, czyli obraz chromosomów. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą być przyczyną poronień i/lub problemów z zajściem w ciążę.

Badając immunofenotyp będziesz wiedzieć, czy Twój układ odpornościowy nie jest nadmiernie pobudzony przez co “walczy” z rozwijającym się zarodkiem lub płodem.

Uzyskasz poradę od lekarza genetyka, który omówi wyniki badań genetycznych, powie, co oznaczają i jeśli będzie wskazanie – zaleci Ci odpowiednie leczenie.


Gdzie wykonam kompleksowe badania po poronieniu?

Wszystkie badania wykonasz podczas jednej wizyty w naszych placówkach, których mamy ponad 200 w całej Polsce. Wystarczy umówić się z kilkudniowym wyprzedzeniem. Na miejscu wykwalifikowany personel pobierze próbki do badań, czyli wymaz z wewnętrznej strony policzka do badania trombofilii wrodzonej oraz krew z żyły odłokciowej do badania kariotypu i immunofenotypu.

 

Ile kosztuje badanie po poronieniu i ile czeka się na wyniki?

poronienia nawykowe, badania po poronieniach nawykowych

Cena Pakietu Poronienia Nawykowe to 1837 zł. Obejmuje ona badanie kariotypu u Ciebie i partnera, trombofilii wrodzonej i immunofenotypu (u kobiety), konsultację z lekarzem genetykiem. Wynik badania otrzymujecie Państwo w zależności od badania, czyli:

 • immunofenotyp 5 dni roboczych
 • trombofilia wrodzona 6-7 dni roboczych
 • kariotyp do 21 dni roboczych
 • konsultacja z genetykiem odbywa się zawsze po przeprowadzonych badaniach.
  (konsultacja nie obejmuje wyniku immunofenotypu)

 

Chcesz się umówić na kompleksowy pakiet badań po poronieniu lub uzyskać więcej informacji na jego temat?

poronienia nawykowe, badania po poronieniach nawykowych

Skontaktuj się z nami! Zależy Ci na komforcie i chciałabyś, aby próbki do badań zostały pobrane przez pielęgniarkę w Twoim domu? Już jest taka możliwość! Jeśli chciałabyś z niej skorzystać, poinformuj o tym konsultanta podczas rozmowy.


Jak się przygotować do pakietu badań po poronieniu?

 1. Godzinę przed pobraniem próbek nie należy jeść, pić, żuć gumy i palić papierosów.
 2. Dzień przed wizytą prosimy o stosowanie diety lekkostrawnej i picie dużej ilości wody
 3. W dniu poprzedzającym badanie nie należy spożywać alkoholu.
 4. Jeśli na miejscu będzie wykonywane badanie morfologii, do badania trzeba przyjść na czczo.
 5. W przypadku badania immunofenotypu – W przypadku przyjmowania silnych leków sterydowych, antybiotyków o działaniu ogólnoustrojowym, wystąpienia infekcji z podwyższoną temperaturą ciała, badanie należy wykonać po 4 tygodniach od zakończenia leczenia bądź ustąpienia objawów choroby.
  Do badania immunofenotypu konieczny jest aktualny wynik morfologii (nie starszy niż 7 dni w dniu badania), który zawiera: wartość WBC oraz liczbę i procentową zawartość limfocytów.

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii wczesnej ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, s. 1, 2004r. 

 


porozmawiaj o badaniu

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Karina Sztendel

mgr Izabella Domurat

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

mgr Daria Stuchlik

Zobacz też:

badania przed ciążą

Data publikacji: 27/03/2021, Data aktualizacji: 19/08/2022