Badania przed ciążą – jakie badania warto zrobić przed ciążą, aby zwiększyć skuteczność starań i zadbać o zdrowie dziecka?

Badania przed ciążą

Planujecie z partnerem ciążę i chcecie się dobrze do niej przygotować? A może już od jakiegoś czasu staracie się o dziecko niestety bezskutecznie? Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku warto wykonać kilka badań, które z jednej strony mogą zwiększyć Wasze szanse na potomstwo, a z drugiej pozwolą zadbać o zdrowie Waszej przyszłej pociechy. Przeczytaj i dowiedz się, jakie to badania.

Podstawowe badania przed ciążą

Każda kobieta przygotowująca się do ciąży w pierwszej kolejności powinna udać się do lekarza ginekologa, który wykona u niej USG transwaginalne oraz cytologię.  Dodatkowo warto wykonać również podstawowe badania biochemiczne obejmujące takie parametry jak: morfologia, badanie ogólne moczu, glukoza i insulina na czczo, CRP, pakiet tarczycowy (TSH, FT3, FT4, anty TPO itp.), oznaczenie poziomu witaminy D, jonogram, badanie na obecność przeciwciał groźnych dla ciąży chorób – różyczki, cytomegalii i toksoplazmozy. Wiele kobiet wykonuje również oznaczenie poziomu homocysteiny.

Przyszła mama nie powinna także zapominać o wizycie u stomatologa i wyleczeniu wszystkich ubytków w uzębieniu.

Badania genetyczne przed ciążą

Wielu rodzicom badania genetyczne wydają się ważne tylko wówczas, gdy w rodzinie występowały choroby genetyczne. To duży błąd! Każdy z nas ma pewne predyspozycje genetyczne, które w przypadku poczęcia dziecka mogą np. utrudniać zagnieżdżenie zarodka czy donoszenie ciąży. Co ważne wiedząc o nich możemy działać! Wdrożenie przez lekarza odpowiedniego postępowania znacznie zwiększa szanse na skuteczne poczęcie dziecka i donoszenie ciąży. 

Jakie więc badania genetyczne warto wykonać przed planowaną ciążą lub w przypadku problemów z poczęciem dziecka?

  • Trombofilia wrodzona – trombofili wrodzonej nie widać gołym okiem i nie daje ona żadnych objawów. Jest to nic innego jak genetyczna skłonność do tworzenia się zakrzepów. Takie mikrozakrzepy mogą tworzyć się również w łożysku. Te mikrozakrzepy mogą także wpływać na występowanie poronień nawykowych, utratę ciąży w drugiej połowie jej trwania, niewydolności łożyska, stanu przedrzucawkowego czy wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrastania płodu. Badanie na trombofilię wrodzoną jest proste do wykonania. Więcej informacji na temat badania na trombofilię wrodzoną znajdziesz tutaj… 
    ,
  • KIR i HLA-C – to jedno z podstawowych genetycznych badań immunologicznych. Co ważne wynik tego badania tak, jak w przypadku innych badań genetycznych jest ważny przez całe życie! Badania więc nie trzeba powtarzać. To badanie wskazane jest przede wszystkim u par, które borykają się z bezskutecznymi staraniami o ciążę. Niektóre genotypy KIR i HLA-C powodują, że organizm kobiety traktuje zarodek, jak wroga i dąży do jego usunięcia. Więcej informacji na temat badania KIR i HLA-C znajdziesz tutaj
    >
  • Badanie kariotypu – to kolejne bardzo ważne badanie w przypadku par bezskutecznie starających się o dziecko. Pewne zmiany w kariotypie rodziców mogą prowadzić do problemów z poczęciem dziecka. To badanie zalecane każdej parze w klinikach leczenia bezpłodności a także po poronieniu. Więcej na temat badania kariotypu dowiesz się tutaj…

Badanie WES prekoncepcja – uchroń dziecko przed groźnymi chorobami genetycznymi

Każde dziecko dziedziczy połowę materiału genetycznego od ojca a połowę od matki. Badanie WES prekoncepcja to najszersze badanie genetyczne rodziców, które pozwala na wykrycie zmian w genach mogących powodować u dziecka dziedziczne choroby genetyczne. Wykonując to badanie nie tylko zyskujesz spokój o zdrowie dziecka ale przede wszystkim możesz uchronić swojego potomka przed wieloma ciężkimi i nieodwracalnymi wadami.

To, że Ty jesteś osobą zdrową nie oznacza, że Twoje dziecko nie może mieć choroby genetycznej. Zarówno Ty jak i Twój partner / partnerka możecie być nosicielami choroby genetycznej i choć u Was nie występują żadne objawy, to przekazując dwa wadliwe geny potomstwu u niego choroba się rozwinie. Dlatego wykonując badanie WES prekoncepcja możecie uchronić dziecko przed takimi chorobami jak: padaczka, wrodzone niedobory odporności, choroby metaboliczne i wiele innych.  Więcej na temat badania WES dowiesz się tutaj … 

Dlaczego warto wykonać badania genetyczne przed planowaną ciążą?

  • znając swoje obciążenia genetyczne możesz zwiększyć skuteczność poczęcia dziecka i lepiej przygotować się do ciąży – lekarz zaplanuje odpowiednie leczenie i suplementację
  • możesz uniknąć bólu i rozczarowania wynikającego z bezskutecznego starania o dziecko
  • możesz zaoszczędzić czas i pieniądze wydawane na dziesiątki badań, które nie przyniosą odpowiedzi na pytanie “dlaczego nie mogę zajść w ciążę?”
  • spokój psychiczny – jeśli badania przed planowaną ciążą nic nie wykażą, rodzice mogą odetchnąć z ulgą – ich dziecko nie odziedziczy po nich żadnych chorób wrodzonych;

Badania dla planujących ciążę – czy osoby zdrowe też powinny je wykonać?

Badania przed zajściem w ciążę warto wykonać także w sytuacji, gdy w rodzinie wcześniej nie wystąpiły żadne niepokojące objawy. Choroby genetyczne mogą bowiem rozwijać się u nosicieli bezobjawowo. Osoba, u której nie zaobserwowano symptomów może i tak posiadać gen odpowiedzialny za daną chorobę i przekazać go dalej potomstwu (u którego schorzenie się rozwinie na tyle, że będzie zagrażać jego zdrowiu).

 

Wszystkie artykuły
Back to Top