Odczuwasz dolegliwości ze strony układu pokarmowego? Oto dlaczego powinieneś przebadać się w kierunku raka jelita grubego

Każdemu z nas co jakiś czas doskwierają dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego takie jak ból brzucha, biegunki i zaparcia nie należy ich jednak bagatelizować, szczególnie jeżeli często nawracają lub utrzymują się przez jakiś czas. Zawsze powinny być one sygnałem alarmującym, który skłania do wykonania kolonoskopii lub w przypadku, kiedy się jej z jakiegoś powodu obawiasz, do przeprowadzenia bezbolesnego testu ColoAlert (nieinwazyjnego badania z czułością i swoistością zbliżoną do kolonoskopii), do którego próbkę możesz pobrać samodzielnie, komfortowo w domu.

Zaparcia a ryzyko wystąpienia raka jelita grubego

Zaparcia i ból brzucha z jednej strony mogą zwiększać ryzyko raka jelita grubego, a z drugiej mogą być objawem tego nowotworu. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dokuczliwe zaparcia stanowią jeden z ważniejszych objawów raka jelita – gdy rak się rozwija (czyli, gdy rozrastają się polipy wewnątrz jelita) zmniejsza się jego wewnętrzny przekrój (tzw. światło jelita) i stąd dochodzi do zaparć.

  • Zaparcia są przyczyną kolonizacji jelita przez bakterie, które będą sprzyjać procesom nowotworowym. Te bakterie tworzą swoiste mikrośrodowisko w świetle jelita grubego sprzyjające mutacjom, które w pewnym momencie mogą prowadzić do rozwoju raka.
  • Przewlekłe stany zapalne w przewodzie pokarmowym wywołane zaparciami lub te, których objawem są zaparcia mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka.
  • Długotrwałe zaparcia mogą prowadzić do nadmiernego nacisku na ściany jelita, co może zwiększać ryzyko raka przez długotrwałe podrażnienie i zmiany na poziomie komórkowym.
  • Zaparcia zwiększają czas, w którym stolec jest w kontakcie ze ściankami jelita. To może zwiększyć ekspozycję na potencjalnie rakotwórcze substancje w kale.
  • Zmiany w mikroflorze jelitowej związane z zaparciami mogą wpłynąć na procesy zapalne i metabolizm w jelicie, co może wpływać na ryzyko raka.
  • Skuteczne wydalanie jest jednym ze sposobów, w jaki organizm pozbywa się odpadów i toksyn. Zaparcia mogą utrudniać ten proces, potencjalnie prowadząc do gromadzenia się szkodliwych substancji.
  • Czynniki takie jak dieta uboga w błonnik i niewystarczająca aktywność fizyczna są zarówno przyczynami zaparć, jak i niezależnymi czynnikami ryzyka raka jelita grubego.

Nowej generacji test na raka jelita grubego

Biegunka i zmiana rytmu wypróżnień też mogą być objawami raka

Nie tylko zaparcia są objawem raka jelita ale również biegunki. Szczególnie zaniepokoić nas powinny te przewlekłe biegunki – one rzadko są związane z czynnikami infekcyjnymi, a mogą stanowić pierwszy symptom rozwijającego się nowotworu jelita.

Poniżej znajdziesz listę innych objawów, które mogą świadczyć o rozwoju raka jelita. Jeśli odczuwasz niektóre z nich – nie bagatelizuj tego! Wykonaj badania, które pozwolą wykluczyć raka jelita lub wykryć go na wczesnym etapie, czyli wtedy, kiedy nowotwór jest jeszcze stosunkowo łatwy w wyleczeniu i masz szansę na całkowity powrót do zdrowia.

Inne objawy raka jelita to:

  • stolce ołówkowate – wydłużone i cienkie,
  • zmiany rytmu wypróżnień (naprzemienne zatwardzenie z biegunką),
  • obecność żywoczerwonej, świeżej krwi na stolcu,
  • wzdęcia i bóle kolkowe,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • niedrożność i związane z tym objawy, takie jak: nudności, wymioty, twardy brzuch,
  • bóle krocza,
  • bóle lewej części podbrzusza,
  • uczucie parcia,
  • bóle brzucha.

Jeśli przyczyną Twoich dolegliwości faktycznie jest rak jelita im dłużej zwlekasz z wykonaniem badań, tym Twoje szanse na powrót do zdrowia i długie życie maleją.

Pamiętaj, że rak jelita rozwija się około 8-10 lat. Jeśli zostanie wykryty na wczesnym etapie masz dużą szansę na całkowity powrót do zdrowia i to bez chemioterapii! Możesz też uniknąć stomii czy innych powikłań. Z każdym jednak dniem, kiedy odkładasz wykonanie badań na później szansa ta maleje. Rak wykryty w zaawansowanym stadium rozwoju jest bardzo trudny do wyleczenia i często pacjenci przegrywają walkę z nim. Nie czekaj aż będzie za późno!

Rozwój raka jelita

Wolę nie wiedzieć. Po co kusić los …

Wielu pacjentów mówi, że woli nie wiedzieć. Nie wykonują badań profilaktycznych, aby nie kusić losu. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli masz raka jelita we wczesnej fazie rozwoju, to nie uciekniesz od niego. Im dłużej natomiast zwlekasz z wykonaniem badań, tym zmniejszasz swoje szanse na życie i zdrowie. Zobacz, jak maleją Twoje szanse na przeżycie wraz z kolejnym rokiem, kiedy odwlekasz decyzję o wykonaniu badań.
>

Rak jelita grubego szansa na przeżycie

Wykryty nowotwór (rak jelita grubego) na wczesnym etapie rozwoju jest chorobą uleczalną. Dlatego wykrycie go w początkowych stopniach zaawansowania jest ważne. Zatem nie warto czekać, aż pojawią się niepokojące objawy, lecz badać się, diagnozować, korzystać z programów profilaktycznych, badań laboratoryjnych, dostępnych testów genetycznych, badań przesiewowych (endoskopowych), zwłaszcza osoby z czynnikami ryzyka wystąpienia nowotworu złośliwego.
dr n. med. Grzegorz Boryczka - gastroenterolog

 

Jakie badanie na raka jelita wykonać?

Możesz wykonać kolonoskopię, która jest tak zwanym „złotym standardem”. Jeśli jednak obawiasz się jej i nie wyobrażasz sobie poddania się temu badaniu możesz wykonać nieinwazyjny i bezbolesny test z próbki kału – ColoAlert. Ważne, abyś wykluczył raka jelita zanim będzie za późno! Podejmij działanie, bo tylko wtedy możesz uniknąć zaawansowanej choroby nowotworowej.

Zdaniem eksperta:
dr hab. n. med. Adama Przybyłkowskiego „Rak jelita grubego jest chorobą uleczalną, co więcej, gdybyśmy założyli, że każdy poddaje się kolonoskopii w odpowiednim momencie swojego życia albo wówczas, kiedy ma jakieś niepokojące objawy, to ta choroba zostałaby całkowicie wyeliminowana”.
(źródło: https://www.termedia.pl/onkologia/Rak-jelita-grubego-to-w-Polsce-niemal-epidemia,51878.html).

Dlaczego test na krew utajoną w kale (test FIT) jest niewystarczający?

Wiele osób wykonuje test na krew utajoną w kale, ponieważ chce wykluczyć raka jelita. Niestety ten test nie zawsze wykrywa raka jelita na wczesnym etapie rozwoju, a to właśnie wykrycie raka na wczesnym etapie daje najlepsze rokowania! Co więcej nie każdy guz krwawi, a więc nie jesteśmy w stanie przy pomocy tego testu wykryć każdy nowotwór jelita.

Test FIT (test na krew utajoną) często daje również wyniki fałszywie pozytywne. Krwawienie nie pochodzi bowiem najczęściej z nowotworu ale spowodowane jest innymi czynnikami. Dlatego ostatecznie rak nie potwierdza się w badaniach diagnostycznych.

ColoAlert – co to za test?

ColoAlert jest drugim po kolonoskopii najbardziej skutecznym badaniem służącym do wykrywania raka jelita grubego. Test ten został opracowany, ponieważ nadal wiele osób nie chce poddać się kolonoskopii i zbyt długo z tym zwleka (mimo, że to badanie i wczesne wykrycie nowotworu ratuje życie i zdrowie).

Dzięki wprowadzeniu ColoAlert pacjenci, którzy z różnych przyczyn zwlekają lub panicznie boją się kolonoskopii mają szansę na długie i zdrowe życie ponieważ wczesne wykrycie raka jelita grubego to szansa na całkowite wyleczenie!

ColoAlert jest bardzo prosty w wykonaniu – do tego badania pobierana jest próbka kału, a więc możesz to zrobić w domowym zaciszu. Następnie próbka ta jest przekazywana do laboratorium, gdzie wykonywane jest zaawansowane technologicznie badanie genetyczne.

Ważne!! W Internecie jest wiele testów na tzw. predyspozycje genetyczne w kierunku raka jelita grubego – one nie wskażą, czy masz raka, a jedynie mogą ocenić szansę na jego pojawienie się. Co więcej większość przypadków raka jelita występuje u osób bez obciążenia genetycznego. Test ColoAlert nie jest testem na predyspozycje genetyczne – to badanie do wczesnego wykrywania raka, a nie tylko skłonności do jego wystąpienia!!

Nowej generacji test na raka jelita grubego

Jaka jest zasada działania testu na raka jelita ColoAlert?

Test ColoAlert jest testem genetycznym, a więc jest to test o najwyższej precyzji. Obejmuje on analizę kilku parametrów:

  • Mutacje w genach BRAF i KRAS – te mutacje pojawiają się w obrębie nowotworu. Przyczyną powstawania każdego nowotworu są mutacje genetyczne, które prowadzą do niekontrolowanego wzrostu i różnicowania komórek i tak jest także w przypadku raka jelita grubego.
  • Nadmierne złuszczenie nabłonka komórek jelita – w obrębie nowotworu dochodzi do nadmiernego złuszczenia komórek ścian jelita, a te przedostają się do kału.
  • Obecność krwi utajonej w kale – to dodatkowy parametr zwiększający skuteczność badania, informujący o źródłach krwawienia w obrębie jelit.

Rak jelita coraz częściej u osób młodych

Pewnie czytałeś, że zachorowalność na raka jelita jest większa w grupie osób starszych. To fakt, że właśnie u seniorów rak ten jest najczęściej wykrywany. Niestety nie oznacza to, że ludzie młodzi nie chorują. Po prostu z uwagi na to, że rzadko wykonujemy badania profilaktyczne wtedy, kiedy nie mamy objawów, nowotwór ten zostaje wykryty dopiero wtedy, kiedy jest już za późno. Najczęściej rak jelita wykryty u osoby starszej rozwijał się już w jej jelitach przez minimum 10 lat.

Warto wiedzieć, że z roku na rok rośnie liczba osób młodych – nawet przed 30 rokiem życia – które chorują na raka jelita. Jest to związane m.in z dietą i stylem życia, jaki obecnie prowadzimy. 

Rak jelita u młodych osób

Dlatego właśnie warto wykonywać badania profilaktyczne. Nie czekaj, aż będzie za późno!

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę wykonać ColoAlert zamiast kolonoskopii?

Tak, w przypadku kolonoskopii profilaktycznej. Nie zastąpi jednak kolonoskopii w kwestii pobierania wycinków. Kolonoskopia ciągle pozostaje złotym standardem w profilaktyce raka jelita grubego. I jest wskazana w przypadku pozytywnego (czyli nieprawidłowego) wyniku testu ColoAlert w celu usunięcia podejrzanych zmian i wysłania do badań histopatologicznych.

Czy pobranie próbki jest trudne?

Nie. Test ColoAlert nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań – nie musisz mieć żadnej specjalnej diety ani odstawiać leków. Próbkę pobierasz wygodnie w komfortowych warunkach podczas pobytu w toalecie. Zobacz, jakie to proste:

Czy ColoAlert jest dla wszystkich?

ColoAlert jest w szczególności dla osób, które chcą wykonać badanie profilaktyczne w kierunku raka jelita grubego, a nie chcą lub nie mogą wykonać kolonoskopii.

Należy jedynie pamiętać, żeby wyniki były wiarygodne nie wykonuje się badania w przypadku wystąpienia biegunki, menstruacji (u kobiet), chorób zapalnych jelit oraz krwawienia z układu pokarmowego (jak np. hemoroidy).

Co robić z wynikiem badania?

Na wyniku badania uwzględnione są 4 parametry:

  • obecność mutacji genu BRAF,
  • obecność mutacji genu KRAS,
  • obecność ludzkiego DNA w kale,
  • wynik testu na krew utajoną w kale.

Wynik pozytywny (czyli taki, w którym choć jedna ze zmiennych jest poza przyjętymi normami) należy skonsultować z lekarzem.
Jeżeli chcesz, możesz kupić badanie z telekonsultacją gastroenterologa – ColoAlert PLUS.

Czy badanie ColoAlert jest refundowane?

To badanie genetyczne, które nie jest refundowane przez NFZ. Przesiewowo wykonuje się je raz na trzy lata. Dla większej dostępności badania umożliwiamy płatność odroczoną czy rozdzielenie opłaty na raty.

Gdzie wykonam badanie ColoAlert?

W całej Polsce! ColoAlert możesz zamówić telefonicznie -> +48 665 761 161 lub online przez sklep internetowy -> ColoAlert

Na wskazany adres wyślemy zestaw do pobrania próbek z instrukcją pobrania materiału. (To naprawdę proste). Następnie kurier bezpłatnie odbierze próbki i przywiezie do laboratorium w celu analiz. Wynik badania będzie dostępny w naszym panelu do 12 dni roboczych. Poinformujemy Cię o jego publikacji.

Jak często powtarzać badanie?

W przypadku testu ColoAlert zaleca się powtarzać badanie co 3 lata. Jest to czas, w którym mikrobiom jelit może ulec zmianie, a zależy nam głównie na wczesnym wykrywaniu wszelkich zmian, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu jelita grubego.

 

coloalert zapytaj o badanie

Uważasz artkuł za pomocny? Oceń go:

4.8/5 - (17 głosów / głosy)

Wszystkie artykuły
Back to Top