Sądowe ustalanie ojcostwa – jak wykonać badanie ojcostwa, którego wynik możesz wykorzystać w sądzie?

sadowe ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, ustalenie ojcostwa, sadowe ustalanie ojcostwa, badanie na ustalanie ojcostwa

Jeśli potrzebujesz badania DNA na ustalenie ojcostwa, którego wynik możesz wykorzystać w sądzie (np. w sprawie o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa, spadek czy alimenty), możesz zlecić je bez skierowania z sądu – prywatnie. Dzięki temu zyskujesz na czasie. Postępowanie w sądzie zwykle trwa dość długo, przedstawienie gotowego dowodu skraca natomiast ten proces. To pozwoli również samodzielnie wybrać laboratorium (w przeciwnym razie wybiera je sąd) i wykonać badanie blisko miejsca zamieszkania, w dogodnym terminie i o dogodnej godzinie, za znacznie niższą cenę niż w przypadku, gdy badanie DNA zleca sąd.

Ustalenie ojcostwa do celów sądowych – kto bierze udział?

W takim badaniu na ustalenie ojcostwa biorą udział dziecko, mężczyzna (domniemany ojciec) oraz matka (chyba że nie żyje lub gdy miejsce jej pobytu jest niemożliwe do ustalenia). Dlaczego udział matki w tym wypadku jest konieczny? Przede wszystkim jest to wymagane, aby potwierdzić również macierzyństwo (by wykluczyć m.in. ewentualną podmianę dzieci w szpitalu).. W przypadku badania sądowego jest to kluczowa informacja. 

Gdzie odbywa się sądowe ustalenie ojcostwa?

Próbki do sądowego badania na ustalenie ojcostwa (wymazy  z policzka lub krew) pobierane są w placówce medycznej blisko miejsca zamieszkania pacjentów. Sami możecie  zdecydować, w której z naszych przychodni wykonacie  badanie DNA. Po przybyciu na miejsce zostaniecie poproszeni o okazanie dokumentów potwierdzających tożsamość (dowody osobiste, a w przypadku dziecka skrócony odpis aktu urodzenia). Samo badanie DNA odbywa się w tym wypadku w obecności lekarza posiadającego upoważnienie do poboru próbek wystawione przez biegłego sądowego oraz w obecności świadka pobrania. Z kolei do wyniku sądowego badania na ustalenie ojcostwa dołączona jest ekspertyza biegłego sądowego.

Zachowanie tej procedury oraz ekspertyza biegłego sądowego jak i również fakt, że badanie ojcostwa jest wykonywane w certyfikowanym laboratorium sprawia, że jego wynik możesz wykorzystać jako pełnowartościowy dowód w sądzie lub prokuraturze.

Jak się przygotować do badania DNA?

Badanie DNA jest bezbolesne i nieinwazyjne (próbkę najczęściej stanowi wymaz z policzka chyba, że życzysz sobie, aby to była krew). Do badania ojcostwa nie trzeba być na czczo. Problemu nie stanowią również przyjmowane leki czy infekcja. Ważne, aby godzinę przed pobraniem próbek nie jeść, nie pić, nie palić papierosów i nie rzuć gumy.

A co jeśli pacjent nie przygotuje się właściwie do badania na ustalenie ojcostwa? Czasami pytacie, czy to może zafałszować wynik badania DNA. Odpowiedź brzmi NIE. Może się jednak zdarzyć, że pobranie próbek będzie trzeba powtórzyć ponieważ DNA będzie niewystarczającej jakości. To z kolei wydłuży czas oczekiwania na wynik.

W naszym laboratorium masz zawsze GWARANCJĘ na próbki. To oznacza, że nawet jeśli próbka jest nieprawidłowo pobrana czy pacjent niewłaściwie przygotował się do badania, kolejna analiza przeprowadzana jest za darmo. Ceny podane w cenniku są ostateczne i nie ma żadnych dodatkowych kosztów.

Co gdy w badaniu DNA nie może wziąć udziału matka?

W takiej sytuacji można zlecić test na ojcostwo do celów prywatnych z dowolnych próbek (np. wymaz z policzka, używana maszynka do golenia czy szczoteczka do zębów) i zbadać tylko dziecko oraz mężczyznę (domniemanego ojca). Próbki można pobrać samodzielnie w domu lub w placówce blisko miejsca zamieszkania – posiadamy ponad 250 punktów pobrań w całej Polsce.

Badamy nawet 34 markery DNA, dlatego wynik takiego testu jest równie pewny jak badania sądowego, w którym bierze udział również matka. Co więcej: taki wynik również może być wykorzystany w sądzie! Może być dowodem wstępnym – żeby sprawa w ogóle mogła się rozpocząć. Czasami jest też dowodem rozstrzygającym – kiedy żadna ze stron nie żąda wykonania badania sądowego.

Czy można wykorzystać wynik testu prywatnego w sądzie?

Oczywiście, że tak. Opinia prywatna to dokument prywatny podlegający ocenie sądu, to “umocnione” stanowisko strony procesowej. Zatem dążąc do udowodnienia swoich racji, przedstawienie przed sądem takiej opinii jest jak najbardziej stosowne. Dalej idąc właściwym byłoby podkreślić, że wnioski zawarte w tego rodzaju opinii mogą stać się podstawą poczynienia ustaleń faktycznych przez sąd w sytuacji, gdy okoliczności te zostaną przyznane przez stronę przeciwną, albo też, gdy sąd uzna je za przyznane wobec braku zaprzeczenia przez tę stronę. I tak w przypadkach opisanych powyżej sąd może uznać ten dowód (dowód z dokumentu – opinii prywatnej) jako istotny, rozstrzygający w sprawie. Natomiast w sytuacji kiedy treść opinii prywatnej jest kwestionowana przez drugą stronę procesu, a ustalenia okoliczności danej sprawy wymagają wiadomości specjalnych, to koniecznym będzie przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego.Odpowiada adwokat mgr Ewa Rostkowska

Pewność sądowego badania na ustalenie ojcostwa

Decydując się na badanie DNA na ustalenie ojcostwa w testDNA sp. z o.o. masz gwarancję pewnego wyniku. Przez ponad 17 lat działania nigdy wydany przez to laboratorium  wynik nie został prawnie zakwestionowany.

testDNA sp. z o.o. to laboratorium badawcze akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji w zakresie: Analiza pokrewieństwa, Analiza polimorfizmu DNA z wykorzystaniem układu STR. Metoda: Multipleks PCR z elektroforezą kapilarną / w odniesieniu do wymagań PN-EN ISO/IEC 17025, (Nr AB 1618). Dzięki temu nasze wyniki mogą być wykorzystane w sądzie i co więcej: są one ważne również za granicą! Zobacz pełny zakres akredytacji…

Akredytacja jest oficjalnym potwierdzeniem kompetencji do przeprowadzenia badań, uznaniem wiarygodności, bezstronności i niezależności w działaniu, a także zapewnieniem, że laboratorium działa zgodnie z międzynarodowymi standardami..

Zgodnie z Decyzją Ramową Rady Unii Europejskiej, która weszła w życie 30 listopada 2013 roku, wyniki badań laboratoryjnych mogą być użyte przez organ ścigania i wymiaru sprawiedliwości tylko wtedy, gdy laboratorium posiada właśnie Akredytację na zgodność normą PN-EN ISO/IEC 17025.

Korzyści z sądowego ustalenia ojcostwa w testDNA

 • Badanie aż 24 markerów DNA u każdej osoby – analiza takiej liczby markerów DNA to najpewniejsze badanie pozwalające potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Przeczytaj więcej o 24 markerach DNA…
  ,
 • Profile genetyczne – wynik zawiera pełny raport z przeprowadzonej analizy, m.in. tabelę z profilami genetycznymi, opis metody, słowną interpretację wyniku oraz informacje o jednostce wykonującej test. Zobacz, jak wygląda przykładowy wynik badania ojcostwa…
  >
 • Badanie realizowane przez specjalistów – wszystkie analizy przeprowadzane są przez specjalistów z długoletnim doświadczeniem: osoby, które uczestniczą w konferencjach, szkoleniach, a także są autorami wielu publikacji naukowych.
  <
 • Badanie na ojcostwo wykonywane 2 razy – każde badanie, którego wynik wyklucza ojcostwo, testDNA Laboratorium Sp. z o.o. wykonuje dwa razy, z dwóch różnych próbek, przez dwa niezależne zespoły. To daje Państwu pewność otrzymania wiarygodnego rezultatu. Dzięki temu żaden wynik nie został do tej pory prawnie podważony.
  ,
 • Potwierdzona jakość – testDNA sp. z o.o. posiada liczne certyfikaty, regularnie poddaje się zewnętrznym kontrolom jakości badań DNA. To laboratorium badawcze akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji / , . Sprawdź dokładny zakres akredytacji… Jako jedyne prywatne laboratorium w Polsce uzyskało m.in. 100% zgodność rezultatów w teście na ojcostwo w programie biegłości CTS (Collaborative Testing Services) z akredytacją ISO/IEC 17043:2010 (organizowany przez amerykańskie stowarzyszenie związane z National Institute of Standard and Technology – Narodowym Instytutem Standardów i Technologii). Certyfikaty laboratorium…

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

 

.

 

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń
Zadaj pytanie
Scan the code
Witaj 👋
Jak możemy Ci pomóc?