Trombofilia wrodzona to nic innego jak zapisana w naszych genach skłonność do powstawania zakrzepów w żyłach i tętnicach. Zakrzepy te nie tylko mogą być przyczyną zatoru ale też problemów z zajściem czy donoszeniem ciąży. Badanie na trombofilię wrodzoną warto wykonać także u mężczyzny – według literatury hiperhomocysteinemia ojcowska (spowodowana mutacją genu MTHFR) zwiększałaby ryzyko poronienia 6,92-krotnie.1
Badanie na trombofilię wrodzoną powinna również wykonać każda kobieta stosująca antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą.
W tych sytuacjach szczególnie warto wykonać badanie na trombofilię:
Spis treści
jeśli poroniłaś lub urodziłaś martwe dziecko (powstawanie mikro zakrzepów może utrudniać dopływ krwi do łożyska i tym samym uniemożliwiać prawidłowe odżywienie płodu oraz jego rozwój i w konsekwencji ciąża obumiera), .
jeśli bezskutecznie staracie się o dziecko – według literatury hiperhomocysteinemia ojcowska (spowodowana mutacją genu MTHFR) zwiększałaby ryzyko poronienia 6,92-krotnie. Poronienie spowodowane mikrozakrzepami w łożysku może też nastąpić na bardzo wczesnym etapie i tym samym ciąża może być w ogóle nie zauważona. .
jeśli stwierdzono u Ciebie w czasie ciąży wolniejszy rozwój płodu i dziecko jest mniejsze niż zdaniem lekarza powinno być (mikro zakrzepy utrudniają przepływ składników odżywczych i tym samym powodują gorszy rozwój płodu), .
jeśli urodziłaś martwe dziecko (skrzepy krwi mogą prowadzić do przedwczesnego oddzielenia się łożyska od macicy lub innego rodzaju powikłań, które wymagają wcześniejszego rozwiązania ciąży), .
jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą albo planujesz ich stosowanie – niektóre formy hormonalnej antykoncepcji, takie jak tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogen, mogą zwiększać ryzyko powstawania skrzepów krwi u osób z trombofilią i tym samym stanowić dla nich zagrożenie dla życia. W tej sytuacji rekomendowane jest stosowanie innych form antykoncepcji np. hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne (IUD) lub minipigułki. .
jeśli u Ciebie lub u członka najbliższej rodziny wystąpiła zakrzepica lub udar w młodym wieku
Zamów badanie na trombofilię wrodzoną
Czy wiesz, że próbkę do badania na trombofilię wrodzoną możesz pobrać samodzielnie w domu? Jest to bardzo proste! Posłuży Ci do tego specjalny zestaw, który prześlemy do Ciebie kurierem lub do paczkomatu.
Wybierz
Pakiet:
Badanie:
Wynik:
Zestaw:
Dostawa:Kurier, paczkomat
Odbiór:Kurier, paczkomat
Konsultacja z lekarzem:
Pakiet
Standard
437 zł
Badanie na trombofilię wrodzoną*
Wynik 4-7 dni roboczych
Do samodzielnego pobrania W domu
Zestaw do samodzielnego pobrania w domu
Darmowa dostawa
Darmowy odbiór próbki
Konsultacja tel. z genetykiemBrak
* mutacja czynnika V Leiden, mutacja genu protrombiny, MTHFR (c.665C>T i c.1286A>C), PAI-1/SERPINE1, V R2
Mutacja czynnika V Leiden (1691G>A) zwiększa ryzyko zakrzepicy, czyli stanu, w którym powstają zakrzepy krwi w naczyniach krwionośnych. Ta mutacja jest najczęstszą przyczyną dziedzicznego zaburzenia krzepnięcia krwi w populacji kaukaskiej.
Kobiety z mutacją czynnika V Leiden mogą być narażone na zwiększone ryzyko powikłań podczas ciąży, w tym poronień. Jednym z możliwych mechanizmów jest to, że zakrzepy mogą utrudniać prawidłowy przepływ krwi do łożyska, co prowadzi do niedostatecznego zaopatrzenia płodu w składniki odżywcze i tlen. To może prowadzić do poronienia lub do innych powikłań, takich jak opóźniony rozwój płodu.
Jeżeli kobieta doświadczyła wielokrotnych poronień, badania na obecność mutacji czynnika V Leiden mogą być zalecane jako część oceny przyczyn tych poronień. Jeżeli u kobiety stwierdzi się tę mutację, lekarz może zalecić profilaktykę przeciwzakrzepową
Mutacja genu protrombiny
Mutacja genu protrombiny (c.*97G>A) (inaczej c.20210G>A) prowadzi do zwiększonej produkcji protrombiny w organizmie. To z kolei zwiększa ryzyko tworzenia się zakrzepów krwi, czyli zakrzepicy.
Nieprawidłowe warianty MTHFR zaburzają prawidłowe przekształcanie kwasu foliowego, co może powodować wzrost poziomu homocysteiny we krwi. W konsekwencji może zwiększać to ryzyko chorób układu krążenia
PAI-1/SERPINE1
PAI-1/SERPINE1 (c.-820_-817G(4_5), to czynnik łagodnych chorób zakrzepowo-zatorowych. Coraz częściej wskazuje się, że może utrudniać implantację zarodka
V R2
Współwystępowanie zmiany w wariancie R2 genu czynnika V (c.3980A>G) krzepnięcia krwi wraz z mutacją czynnika V Leiden, może zwiększać ryzyko rozwoju choroby zakrzepowo-zatorowej
Warto przeczytać
U wszystkich kobiet z powtarzającymi się poronieniami należy przeprowadzić wywiad w kierunku trombofilii. Obejmuje on występowanie choroby zakrzepowo-zatorowej, udarów, zawałów, zakrzepicy żylnej oraz choroby wieńcowej zarówno u pacjentki, jak i u jej krewnych pierwszego stopnia. Dodatni wywiad obliguje do wykonania badań w kierunku mutacji typu Leiden czynnika V, mutacji genu protrombiny, stężenia antytrombiny oraz poziomu białka C i białka S.[1]
[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii wczesnej ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro. Prz Menopauz 2004; 6: 8-12
U osób z mutacją genu protrombiny (G20210A) względne ryzyko zakrzepicy żył głębokich jest zwiększone około 2–5,5-krotnie, a zakrzepica żył powierzchownych około 4-krotnie. Stwierdza się ją także u pacjentów z zakrzepicą w nietypowych lokalizacjach, szczególnie zakrzepicą żył wątrobowych, żyły wrotnej i zatok żylnych mózgu; w tej ostatniej lokalizacji obserwowano nawet 10-krotne zwiększenie ryzyka. Doustne środki antykoncepcyjne zwiększają prawdopodobieństwo żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u nosicielek tej mutacji (nawet 100-krotnie) [2].
[2] Trombofilie wrodzone — charakterystyka, diagnostyka i postępowanie u dorosłych. Zalecenia Grupy ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów — 2022
Czynnik V Leiden stwierdza się także częściej u 15–40% chorych z owrzodzeniami kończyn dolnych w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej. U osób z tym czynnikiem występują również: zakrzepica żył mózgowych, wątrobowych, wrotnej i kończyn górnych. U około połowy nosicieli czynnika V Leiden z zakrzepicą rozwija się niesprowokowana żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, ale odnotowuje się ją częściej po operacji, w ciąży lub podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. [3].
[3] Trombofilie wrodzone — charakterystyka, diagnostyka i postępowanie u dorosłych. Zalecenia Grupy ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów — 2022
Badanie trombofilii wrodzonej – zobacz jakie to proste
Badanie na trombofilię wrodzoną wykonywane z wymazu jest tak samo pewne jak badanie krwi (jest to badanie genetyczne opierające się na analizie DNA, a nasze DNA jest niezmienne bez względu na to, skąd zostało wyizolowane).
Już teraz możesz zobaczyć na czym polega pobranie wymazu do badania w domu – kliknij TUTAJ
Ważne! Twoje próbki są ubezpieczone
Co to oznacza w praktyce? Jeśli z jakiegoś powodu w pobranej próbce byłoby zbyt mało Twojego DNA, wyślemy do Ciebie ponownie i całkowicie bezpłatnie nowy zestaw do pobrania próbki, dlatego możesz czuć się w pełni bezpiecznie.
Do realizacji badania wykorzystujemy certyfikowane odczynniki IVD CE i jest wykonywane metodą QF – PCR. Jakość naszych badań potwierdza certyfikat UK NEQAS
Badanie na trombofilię potwierdzone certyfikatem
Laboratorium testDNA uczestniczyło w renomowanym programie organizowanym przez UK NEQAS. Program ten ma na celu przeprowadzenie zewnętrznej kontroli jakości badań genetycznych, skupiając się na analizie czynnika V Leiden oraz mutacji genu protrombiny.
Otrzymaliśmy certyfikat, który stanowi potwierdzenie prawidłowości przeprowadzanych badań.To również oficjalne potwierdzenie kompetencji placówki oraz uznanie bezstronności, niezależności i wiarygodności w działaniu.
Badanie na trombofilię w przychodni
Próbkę do badania na trombofilię wrodzoną może pobrać od Ciebie personel medyczny w jednym z naszych ponad 300 punktów w całej Polsce.
Jeśli wolisz taką opcję, wybierz w poniższym formularzu termin badania oraz najdogodniejszą dla Ciebie placówkę. Po rezerwacji, oczekuj na kontakt naszego konsultanta, który potwierdzi umówioną przez Ciebie wizytę. Dodatkowy koszt za pobranie próbki w przychodni to 50 zł.
Cena badania przy wizycie domowej jest ustalana indywidualnie
Czas oczekiwania na wynik badania trombofilii
Analiza pod kątem trombofilii wrodzonej trwa 6-7 dni roboczych od momentu dotarcia próbki do naszego laboratorium. Wynik badania na trombofilię udostępniamy online (w Panelu Pacjenta). Jest on opatrzony podpisami elektronicznymi, dlatego po wydrukowaniu ma taką samą wartość jak dokument w wersji papierowej. Abyś, jak najszybciej mógł pobrać wynik badania, wysyłamy powiadomienie SMS lub e-mail o jego dostępności.
Co zyskasz wykonując badanie genetyczne na trombofilię wrodzoną?
Możesz uniknąć groźnych powikłań
Dzięki odpowiedniej profilaktyce możesz uniknąć groźnej dla życia zakrzepicy i zatorowości płucnej a także zmniejszyć ryzyko poronienia. Z doświadczenia naszych pacjentek wynika, że często wykrycie trombofilii wrodzonej stanowi przełomowy moment w staraniu o potomstwo. Zastosowanie odpowiedniego leczenia pozwala często na szczęśliwe donoszenie ciąży. .
Będziesz mogła lepiej przygotować się do ciąży i zadbać o zdrowie dziecka Wykonując badanie na trombofilię wrodzoną dowiesz się również, czy w Twoim przypadku wskazane jest stosowanie aktywnej formy kwasu foliowego. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w rekomendacjach z 2017 roku zwraca uwagę na to, że w przypadku kobiet z wariantami C677T i A1298C genu MTHFR bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnymi folianami w porównaniu ze zwykłym kwasem foliowym. .
Dowiesz się, czy w Twoim przypadku istnieją wskazania do częstego monitorowania poziomu homocysteiny – osoby z wariantem genu MTHFR C677T są bardziej narażone na podwyższony poziom homocysteiny jeśli w ich diecie jest zbyt mało kwasu foliowego. Z kolei wysoka homocysteina może przyczyniać się do podwyższonego ciśnienia krwi, miażdżycy, zakrzepicy oraz podwyższonego poziomu cholesterolu. Udowodniono, że wysoki poziom homocysteiny można obniżyć poprzez odpowiednią suplementację właściwą formą kwasu foliowego i witaminy B12. .
Będziesz mogła świadomie wybrać sposób antykoncepcji, który będzie dla Ciebie bezpieczny Jeśli masz trombofilię wrodzoną stosowanie pewnych form antykoncepcji hormonalnej może być groźne dla Twojego życia.
Przyczyny trombofilii wrodzonej
Trombofilia wrodzona spowodowana jest zmianami w genach. Są to przede wszystkim:
U kobiet, które przygotowują się do ciąży lub poroniły dodatkowo warto uzupełnić badanie na trombofilię wrodzoną o identyfikację polimorfizmów (wariantów) genu MTHFR związanych z właściwym przyswajaniem kwasu foliowego, a także genów PAI-1 i VR2, które również zwiększają ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych oraz zawału serca.
Omów wynik badania na trombofilię wrodzoną z genetykiem
Czy masz lekarza, z którym możesz omówić wynik badania na trombofilię wrodzoną? Jeśli nie – w takim przypadku możesz umówić się na konsultację telefoniczną z naszym specjalistą z zakresu genetyki klinicznej.
Lekarz na podstawie wyniku badania oraz uzupełnionej przez Ciebie Karty Zdrowia i Choroby będzie mógł powiedzieć jakie znaczenie dla Twojego zdrowia mają wykryte mutacje oraz czy i jakie wskazane jest dla Ciebie dalsze leczenie. Jak wygląda konsultacja? Kliknij i sprawdź.
Specjaliści, którzy konsultują w naszym laboratorium to:
dr Renata Posmyk
dr Artur Dobosz
lek. Beata Kozak-Klonowska
Badanie na trombofilię wrodzoną – najczęstsze pytania
Ile kosztuje badanie genetyczne na trombofilię?
Badanie genetyczne na trombofilię kosztuje 437 zł w pakiecie standard. Oprócz tego są jeszcze dodatkowe możliwości w pakiecie premium w cenie 599 zł.
Pakiet STANDARD
Zakres: czynnik V Leiden, mutacja genu protrombiny, MTHFR C677T i A1298C, PAI-1/SERPINE1, V R2
Jak szybko wysyłany jest zestaw do badania trombofilii wrodzonej?
Zestaw do badania trombofilii wrodzonej wysyłamy bardzo szybko – tego samego lub następnego dnia roboczego po zaksięgowaniu płatności.
Czy badanie trombofilii wrodzonej mogę wykonać od razu po poronieniu?
Tak, badanie na trombofilię wrodzoną można wykonać od razu po poronieniu. Jest to badanie genetyczne, co oznacza, że sytuacja poronienia nie będzie miała wpływu na wynik badania.
Jakie badania na trombofilię wrodzoną?
Badania w kieurnku trombofilii wrodzonej to najczęściej:
mutacja czynnika V Leiden
mutacja genu protrombiny
MTHFR C677T i A1298C
PAI-1/SERPINE1
V R2.
Jak przechowywać pobraną próbkę do badania trombofilii?
Wymazówki, na które pobrałeś wymaz z wewnętrznej strony policzka umieść ponownie w opakowaniu (papierku, z którego je wyciągnąłeś). Następnie wraz z formularzem umieść w kopercie i przechowuj w temperaturze pokojowej.
Czy do badania trombofilii wrodzonej trzeba być na czczo?
Nie, nie trzeba być na czczo. Natomiast godzinę przed pobraniem wymazu z wewnętrznej strony policzka należy nie jeść, nie pić, nie żuć gumy i nie palić papierosów.
Mieszkam za granicą – jak mogę wykonać badanie?
Wystarczy, że złożysz zamówienie w naszym sklepie, a my bezpłatnie wyślemy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania próbki. Pobraną próbkę należy samodzielnie odesłać do naszego laboratorium.
Jak leczyć trombofilię wrodzoną?
Wprowadzenie leczenia na trombofilię wrodzoną uzależnione jest nie tylko od wyniku badania, ale również od zebranego wywiadu przez lekarza. Najczęściej w leczeniu stosuje się leki przeciwkrzepliwe, m.in. heparynę drobnocząsteczkową.
Trombofilia a ciąża
Niewykryta trombofilia wrodzona może być szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Dlaczego? Otóż kobiety w trakcie ciąży są bardziej narażone na wystąpienie zakrzepicy. Jest to związane między innymi ze zmianami hormonalnymi ale też z większym uciskiem macicy na żyły biodrowe. Jeśli do tego dochodzi predyspozycja genetyczna do tworzenia zakrzepów może dojść do groźnego dla zdrowia zatoru a także do zahamowania wzrostu dziecka czy poronienia.
Ciąża jest czynnikiem ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej: częstość występowania tej choroby jest wówczas pięcio-, dziesięciokrotnie większa niż u kobiet, które nie są w ciąży w porównywalnej grupie wiekowej. 40% incydentów żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej występuje w pierwszym trymestrze ciąży, szczególnie w przypadku zapłodnienia in vitro. Okresem największego ryzyka jest połóg.Zator tętnicy płucnej pozostaje główną bezpośrednią przyczyną zgonów kobiet w okresie ciąży i w połogu. Dodatkowymi czynnikami żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej są w tym czasie: wiek powyżej 35 lat, trombofilia, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zabieg cesarskiego cięcia, zabiegi chirurgiczne wykonywane w czasie ciąży, otyłość.
U wszystkich kobiet z powtarzającymi się poronieniami należy przeprowadzać wywiad w kierunku trombofilii. Obejmuje on występowanie choroby zakrzepowo-zatorowej, udarów, zawałów, zakrzepicy żylnej oraz choroby wieńcowej zarówno u pacjentki, jak i u jej krewnych pierwszego stopnia.Dodatni wywiad obliguje do wykonania badań w kierunku mutacji typu Leiden czynnika V, mutacji genu protrombiny, stężenia antytrombiny oraz poziomu białka C i białka S.[1].
Trombofilia wrodzona powikłania
Wszystkie powyższe czynniki u osoby, która ma zmiany w genach związane z trombofilią wrodzoną mogą doprowadzić do wystąpienia zakrzepów. Mogą to być zarówno niewielkie zakrzepy w łożysku, które przyczyniają się do poronień jak i również groźne dla życia zakrzepy żył. Trombofilia wrodzona jest jednym z głównych czynników ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Stwierdza się ją u 41% chorych na zakrzepicę żył głębokich.
Nieleczona wrodzona trombofilia może nie tylko przyczyniać się do komplikacji w I i III trymestrze ciąży ale również do urodzenia martwego dziecka.
Groźnym dla życia powikłaniem trombofilii wrodzonej (przede wszystkim związanej z występowaniem mutacji czynnika V Leiden oraz genu protrombiny) może być wystąpienie zawału serca. Do wystąpienia powikłań najczęściej przyczynia się współwystępowanie predyspozycji genetycznej z wymienionymi wyżej czynnikami ryzyka np. ciąża.
Leczenie trombofilii wrodzonej
Osoby ze stwierdzoną trombofilią wrodzoną na co dzień nie mają zwykle żadnych objawów, a dzięki odpowiedniej profilaktyce mogą uniknąć groźnych powikłań takich jak zakrzepica żył. W zależności od rodzaju stwierdzonej trombofilii wrodzonej lekarz przed planowaną ciążą może zalecić stosowanie leków przeciwzakrzepowych, które w tej sytuacji pozwolą na zwiększenie szans na poczęcie dziecka. Leczenie przeciwzakrzepowe kontynuowane jest również często w ciąży oraz w połogu, co ma zapobiec powikłaniom zarówno w trakcie ciąży jak i po porodzie (rośnie wówczas ryzyko zakrzepicy żył).
Samo leczenie nie jest uciążliwe dla pacjentki i zwykle zaleca je prowadzący lekarz ginekolog lub hematolog. Wykonując to jedno proste badanie możesz więc nie tylko zwiększyć swoje szanse na poczęcie dziecka i szczęśliwe donoszenie ciąży ale również uniknąć powikłań, które zagrażają Twojemu życiu.
Opinie naszych Pacjentów
Cieszymy się zaufaniem Pacjentów, sprawdź, co o nas mówią:
Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:
„Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”
Klaudia
„Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”
Kinga
„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”
Anna
„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”
2. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii wczesnej ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, s. 10. 2. Seremak-Mrozikiewicz: Znaczenie metabolizmu folianów w rozwoju powikłań u kobiet ciężarnych. Ginekol Pol. 2013, 84, 377-384. Klinika Perinatologii i Chorób Kobiecych, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu 3. Seremak Mrozikiewicz: Zaburzenia metabolizmu folianów w etiologii poronień nawracających. Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia, tom 6, zeszyt 2, 111-112, 2013. Klinika Perinatologii i Chorób Kobiecych, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu 4. Stosowanie złożonych źródeł folianów w profilaktyce wad cewy nerwowej oraz innych zaburzeń spowodowanych niedoborami folianów w okresie planowania ciąży i w ciąży– State of the Art 2015