badanie płci martwego płodu cena

Badania płci po poronieniu – jak ustalić płeć po poronieniu?

4.8/5 - (283 votes)

Badanie polega na określeniu płci po poronieniu – sprawdzamy chromosomy X i Y. Badanie można wykonać nawet wtedy, gdy poronienie miało miejsce na wczesnym etapie ciąży, czyli np. w 6-8. tygodniu.
.

Spis treści:

 1. Jaki materiał nadaje się do badania?
 2. Cena i czas realizacji badania
 3. Jak zlecić badanie krok po kroku?
 4. Kontakt z konsultantem

badanie płci po poronieniu

Niezależnie od tego, czy do straty dojdzie w szpitalu czy w domu, materiał poronny może zostać zabezpieczony i przekazany do badania. Na wynik oczekuje się tylko 3-4 dni robocze, zatem szybko będą mogli Państwo poznać płeć i dopełnić formalności, aby skorzystać z przysługujących praw po poronieniu:

 • skróconego urlopu macierzyńskiego (56 dni),
 • zasiłku pogrzebowego (4 tys. zł),
 • odszkodowania z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej.

Pomagamy w pełnej organizacji badania 7 dni w tygodniu (również w święta).

Badanie płci po poronieniu – jaki materiał nadaje się do badania?

Próbka, którą możecie Państwo przekazać do badania genetycznego powinna zostać umieszczona w soli fizjologicznej:

 • kosmówka/kosmki kosmówki (strukturą przypominająca jasną gąbeczkę/mech),
 • fragment pępowiny,
 • przypępowinowe fragment łożyska.

Badanie można wykonać również na bloczku parafinowym (należy go wypożyczyć ze szpitala. Jest on dostępny po ok. 2 tygodniach od poronienia).


Badanie płci po poronieniu – cena i czas realizacji

 • badanie chromosomów X i Y
 • wynik już w 3-4 dni robocze
 • badanie próbki w soli fizjologicznej
  lub w bloczku parafinowym
 • bezpłatny odbiór próbki przez kuriera
 • wsparcie konsultanta 7 dni w tygodniu
  (również w święta)
 • Cena 397 zł
  .
  przejdź do sklepu

badanie na trombofilię cena

Dostarczenie próbki

 • bezpłatny odbiór przez kuriera z domu lub ze szpitala w całej Polsce. Kuriera można zamówić TUTAJ
 • dostarczenie próbki do jednej z ponad 200 placówek w całej Polsce. Lokalizacje placówek znajdują się TUTAJ (prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub na czacie w celu umówienia wizyty)

BADANIE KROK PO KROKUBADANIE KROK PO KROKU

Szczegółowe informacje jak zlecić badanie płci po poronieniu znajdziesz 👉 TUTAJ 

Badanie płci po poronieniu – ważne informacje

 1. Do badania przyjmujemy tkanki z poronienia. Jeśli uzyskali Państwo informację ze szpitala, że został zabezpieczony cały płód, bardzo prosimy, aby personel szpitala wyodrębnił dla Państwa kawałeczek tkanki (wówczas materiał możemy od Państwa odebrać). Jeśli szpital nie może tego dla Państwa zrobić, prosimy o samodzielne dostarczenie próbki do naszego laboratorium w Katowicach. Wówczas diagności zabezpieczą odpowiednie tkanki na miejscu.
  .
 2. Duże znaczenie dla wykonania badania ma jakość pobranego materiału, czyli to, jaki materiał zostanie zabezpieczony w trakcie poronienia.

 

badanie płci martwego płodu

.

Próbkę po poronieniu zabezpieczoną w soli fizjologicznej można dostarczyć do naszego laboratorium nawet do 7 dni od jej pobrania/zabezpieczenia (nie ma wymogu dostarczenia jej w przeciągu 24h). Ważne, aby do momentu odbioru próbka była przechowywana w lodówce. Dla realizacji badania kluczowe znaczenie ma to, jaki materiał został zabezpieczony podczas zabiegu. Najlepiej, aby była to kosmówka, kosmki kosmówki, fragment pępowiny lub przypępowinowe fragmenty łożyska.

Określenie płci po poronieniu – niezbędne dokumenty

Wraz z próbką z poronienia do badania niezbędny jest uzupełniony formularz zlecenia badania, który znajdziecie Państwo klikając w „Dokumenty do pobrania”. W zakładce tej znajdują się również instrukcje jaki materiał i w jaki sposób należy zabezpieczyć do badania.

.

badanie płci po poronieniu        określenie płci martwego płodu


Pełne wsparcie konsultanta na każdym etapie badania

Jeśli chcą Państwo zlecić badanie, mają jakiekolwiek pytania bądź potrzebujecie pomocy w organizacji dostarczenia próbki – można śmiało się z nami kontaktować. Jesteśmy dostępni również na infolinii w weekendy i święta.

Jeśli do poronienia ma dojść w domu – mogą Państwo do nas zadzwonić i porozmawiać z naszą konsultantką – podpowie, co warto przygotować i jak zabezpieczyć materiał do badań genetycznych. Podczas rozmowy można również zamówić bezpłatny zestaw do zabezpieczenia materiału poronnego.

Prawa po poronieniu – skrócony urlop macierzyński, zasiłek pogrzebowy, pochówek, odszkodowanie z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej

 

 • Urlop macierzyński 56 dni

Ustalenie płci po poronieniu i odebranie aktu urodzenia dziecka daje kobiecie prawo do urlopu macierzyńskiego, o czym nie zawsze się mówi. Urlop taki wynosi 56 dni. Aby z niego skorzystać, przedstawia się u pracodawcy akt urodzenia z USC. To wystarczy, by udzielił on ośmiotygodniowej przerwy w pracy. Nie ma konieczności dodatkowych tłumaczeń czy przekazywania innych dokumentów, co pozwala zmniejszyć stres związany z sytuacją. Urlop macierzyński po poronieniu jest czasem, w którym regenerują się nie tylko siły fizyczne, ale także psychiczne. Z urlopu można skorzystać nawet wtedy, gdy nie organizuje się pogrzebu.

 • Zasiłek pogrzebowy (4000 zł)

Jeśli otrzymacie akt urodzenia dziecka, po przeprowadzeniu pogrzebu możecie ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Wynosi on 4000 złotych. Na złożenie wniosku macie 12 miesięcy od dnia śmierci dziecka. Wniosek składa się do ZUS-u, dołączając do niego kopie rachunków, faktur i innych dokumentów, które potwierdzają poniesione koszty związane z pogrzebem. Warto więc zachować wszystkie materiały tego typu. Sprawdź, jak zorganizować pogrzeb po poronieniu.

 • Rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego

Ustalenie płci po poronieniu sprawia, że szpital może sporządzić kartę martwego urodzenia, która potrzebna jest do zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Czasami szpital sam przekazuje kartę do USC – w ciągu jednego dnia. Jeśli jednak zostanie ona Wam wydana, macie 3 dni na jej doniesienie do urzędu. Po rejestracji dziecka odbieracie jego akt urodzenia, na którym znajdują się wszystkie niezbędne dane, a także adnotacja o martwym urodzeniu.

Metody określania płci po poronieniu – jakie są?

Są dwie metody, które pozwalają ustalić płeć dziecka po poronieniu. Pierwsza z nich to metoda organoleptyczna. Jest ona wykonywana przez lekarza i zależy od długości trwania ciąży. Jeśli do poronienia doszło we wczesnym etapie ciąży, to z racji niewykształcenia się widocznych narządów rozrodczych, określenie płci po poronieniu będzie najprawdopodobniej niemożliwe. Z reguły rozwój narządów rodnych u dziecka następuje w drugim trymestrze ciąży w okolicach 16 tygodnia. Jeśli do poronienia dojdzie wcześniej lekarz nie ma możliwości określenia płci dziecka

.

Druga metoda, która bez względu na czas trwania ciąży pozwala określić płeć po poronieniu to badania genetyczne. Do określenia płci po poronieniu potrzebny jest fragment tkanki płodu albo fragment kosmówki. W badanym materiale stwierdza się obecność konkretnych chromosomów, które są odpowiedzialne za płeć dziecka. Oprócz tego zaletą badań genetycznych na materiale z poronienia jest możliwość ustalenia przyczyn poronienia. Badając geny płodu, rodzice dostają odpowiedź na pytanie: „co było przyczyną straty” oraz otrzymują informacje, jakie mają szanse na kolejne dziecko.”

Badania genetyczne po poronieniu – dowiedz się więcej

 

Współpracujemy z:

badanie płci po poronieniu tęczowy kocyk

Tęczowy Kocyk 

opes

.


porozmawiaj o badaniu

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

mgr Daria Stuchlik

Badania płci po poronieniu: AugustówBiała Podlaska, Biały BórBiałystok, Bielsko Biała, Bełchatów,Brodnica,  Bukowina Tatrzańska, Bydgoszcz, BystrzycaCiechocinek,  CieszynChełm, ChojniceChorzówCiechanów, Częstochowa, CzarnemDębnoDrawsko PomorskieElbląg, EłkGdańsk, GarwolinGdynia, GliwiceGołańczGorzów Wielkopolski, Grójec, GrudziądzGryfice, InowrocławJelenia Góra, JędrzejówKaliszKatowice, Kędzierzyn-KoźleKielce, Kluczbork, KłodzkoKobierzyceKołobrzeg,  Konin, KońskieKoszalin, Kowalewo PomorskieKraków, KraśnikKrosno, Krynica Zdrój, KrzeszowiceKutno, KwidzyńLegnica, Lublin, LubartówŁódź, Łuków, Malbork, MiędzychódMyślibórzNowy TargNowy Sącz, Nowy Tomyśl, NysaOlsztyn, Opole, Ostrołęka, Ostróda,  Ostrów Mazowiecka, Ostrowiec Świętokrzyski, ParczewPiła, Piotrków Trybunalski, Pińczów, Płock, Poznań, PrudnikPrzemyśl, PuławyRadom, Radomsko, RybnikRzeszów,  SiedlceSieradzSkierniewiceSłupsk, Starogard Gdański, Sanok, Stalowa Wola, StarachwoiceStargard SzczecińskiSucha BeskidzkaSuwałkiSzczecin, SzczecinekSzczytno, ŚlęzaŚwidnica, ŚwinoujścieTarnów, Tomaszów Mazowiecki,  Toruń, Tychy, UstrońWałbrzych, WałczWarszawa, WejherowoWieluńWłocławek, Wrocław, WschowaZakopaneZamość, Zawiercie,  Zielona Góra, Żary.
.

Data publikacji: 21/07/2015, Data aktualizacji: 02/02/2022