Badania płci po poronieniu – jak ustalić płeć po poronieniu?

➡Ważne informacje! Próbki odbieramy kurierem w każdym dniu roboczym z całej Polski (z domu lub szpitala).Jest również możliwość dostarczenia próbki do wybranych lokalnych punktów.Jeśli chcecie Państwo uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt telefoniczny lub na czacie z naszym konsultantem medycznym.


 1. 👉 Badanie genetyczne płci po poronieniu – najważniejsze informacje
 2. badanie płci po poronieniuJaki materiał z poronienia można przekazać do badań genetycznych
 3. Co z próbką z poronienia po badaniu? 
 4. Jak dostarczyć próbkę do badania genetycznego na ustalenie płci po poronieniu?
 5. Badanie genetyczne płci po poronieniu – cena oraz co zawiera?
 6. Ustalenie płci po poronieniu – wynik badania
 7. Jak szybko dostarczyć próbkę w soli fizjologicznej do laboratorium?
 8. Badanie płci po poronieniu – ważne informacje
 9. Przyczyny poronienia – poradnik
 10. Prawa po poronieniu – skrócony urlop macierzyński (56 dni), zasiłek pogrzebowy (4 tys. zł), pochówek, odszkodowanie z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej
 11. Wniosek o wydanie bloczków parafinowych

 

Badanie genetyczne płci po poronieniu – najważniejsze informacje

Badanie określające płeć po poronieniu można wykonać nawet wtedy, gdy poronienie miało miejsce na wczesnym etapie ciąży – nawet w 6-8. tygodniu. Niezależnie od tego, czy do straty dojdzie w szpitalu czy w domu, materiał poronny może zostać zabezpieczony i przekazany do badania. Na wynik oczekuje się tylko 3-4 dni robocze, zatem szybko będą mogli Państwo poznać płeć i dopełnić formalności (zarejestrować w USC, dokonać pochówku czy też skorzystać z urlopu macierzyńskiego). Pomagamy w pełnej organizacji badania 7 dni w tygodniu (również w święta).

 

badanie płci po poronieniu

Jaki materiał z poronienia można przekazać do badań genetycznych?

Do badania najlepiej przekazać tkanki z poronienia zabezpieczone w soli fizjologicznej:

 • kosmówka,
 • kawałeczek pępowiny,
 • przypępowinowe fragmenty łożyska.

Do tego badania genetycznego płci po poronieniu przyjmujemy również bloczek parafinowy, który jest dostępny zazwyczaj w szpitalu po badaniach histopatologicznych (po około 2 tygodniach).

Co z próbką z poronienia po badaniu?

Na formularzu zlecenia badania zaznaczacie Państwo, co mamy zrobić z próbką z poronienia po badaniu:

 • zwrócić Państwu lub do szpitala
 • zutylizować

Zawsze postępujemy zgodnie z dyspozycją, jaką zostawiacie Państwo na formularzu. Zarówno odesłanie próbki, jak i jej utylizacja, nie wiąże się z dodatkowym kosztem.

Jak dostarczyć próbkę do badania genetycznego na ustalenie płci po poronieniu?

Dostarczenie próbki z poronienia może nastąpić w sposób najwygodniejszy dla Państwa:

 • Może odebrać ją ze wskazanego adresu domowego lub ze szpitala bezpłatny kurier, którego można zamówić TUTAJ
 • Można umówić się z nami telefonicznie na dostarczenie próbki do jednej z naszych 200 placówek w całej Polsce. TUTAJ sprawdzisz ich lokalizacje.

Jeśli chcą Państwo zlecić badanie, mają jakiekolwiek pytania bądź potrzebują pomocy w organizacji dostarczenia próbki – można śmiało się z nami kontaktować. Jesteśmy dostępni również na infolinii w weekendy i święta.

Również jeśli czekasz na poronienie w domu – zadzwoń i porozmawiaj z naszą konsultantką – podpowie, co powinnaś przygotować i jak zabezpieczyć materiał do badań genetycznych. Podczas rozmowy możesz również zamówić bezpłatny zestaw do zabezpieczenia materiału poronnego.

Badanie genetyczne płci po poronieniu – cena oraz co zawiera?

Analizę genetyczną materiału z poronienia
Odebranie próbek z dowolnego miejsca w Polsce (z domu, ze szpitala)
Dostarczenie próbek do jednej z naszych 200 placówek
Szybki wynik w 3-4 dni robocze
Pomoc 7 dni w tygodniu (także w święta)
Cena: 397 zł (brak ukrytych kosztów!)


Ustalenie płci po poronieniu – wynik badania

Wiedząc, jak duże znaczenie ma dla Państwa czas realizacji badania płci po poronieniu, zaraz po zakończeniu analizy będzie on dostępny w Panelu Pacjenta. Zostaną Państwo poinformowani SMS-em i/lub e-mailem, że wynik jest do pobrania. Będzie opatrzony podpisem elektronicznym, który ma taką samą wartość jak podpis odręczny. Dzięki temu od razu po wydrukowaniu można załatwiać sprawy formalne.

Jak szybko dostarczyć próbkę w soli fizjologicznej do laboratorium?

Próbkę po poronieniu zabezpieczoną w soli fizjologicznej można dostarczyć do naszego laboratorium nawet do 7 dni od jej pobrania/zabezpieczenia (nie ma wymogu dostarczenia jej w przeciągu 24h). Ważne, aby do momentu odbioru próbka była przechowywana w lodówce. Dla realizacji badania kluczowe znaczenie ma to, jaki materiał został zabezpieczony podczas zabiegu. Najlepiej, aby była to kosmówka, kosmki kosmówki, fragment pępowiny lub przypępowinowe fragmenty łożyska.

badanie płci po poronieniu badanie płci po poronieniu

Badanie płci po poronieniu – ważne informacje

 1. Do badania przyjmujemy tkanki z poronienia. Jeśli uzyskali Państwo informację ze szpitala, że został zabezpieczony cały płód, bardzo prosimy, aby personel szpitala wyodrębnił dla Państwa kawałeczek tkanki (wówczas materiał możemy od Państwa odebrać). Jeśli szpital nie może tego dla Państwa zrobić, prosimy o samodzielne dostarczenie próbki do naszego laboratorium w Katowicach. Wówczas diagności zabezpieczą odpowiednie tkanki na miejscu.
 2. Duże znaczenie dla wykonania badania ma jakość pobranego materiału, czyli to, jaki materiał zostanie zabezpieczony w trakcie poronienia.

badanie płci po poronieniu


Przyczyny poronienia – poradnik

Kliknij 👉 TUTAJ i pobierz poradnik, w którym znajdziesz m.in. informacje:

 • jakie masz szanse na dziecko po poronieniu
 • wypowiedź psychologa i genetyka o poszukiwaniu przyczyny poronienia
 • najważniejsze informacje o badaniu materiału z poronienia
 • jaki jest związek między trombofilią wrodzoną a poronieniami
 • dlaczego badanie kariotypu jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne
 • lista badań po poronieniu

Prawa po poronieniu – skrócony urlop macierzyński (56 dni), zasiłek pogrzebowy (4 tys. zł), pochówek, odszkodowanie z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej

Sprawy formalne związane z rejestracją w Urzędzie Stanu Cywilnego możecie Państwo załatwiać online https://www.gov.pl/web/gov/zglos-urodzenie-dziecka

 • Urlop macierzyński 56 dni

Ustalenie płci po poronieniu i odebranie aktu urodzenia dziecka daje kobiecie prawo do urlopu macierzyńskiego, o czym nie zawsze się mówi. Urlop taki wynosi 56 dni. Aby z niego skorzystać, przedstawia się u pracodawcy akt urodzenia z USC. To wystarczy, by udzielił on ośmiotygodniowej przerwy w pracy. Nie ma konieczności dodatkowych tłumaczeń czy przekazywania innych dokumentów, co pozwala zmniejszyć stres związany z sytuacją. Urlop macierzyński po poronieniu jest czasem, w którym regenerują się nie tylko siły fizyczne, ale także psychiczne. Z urlopu można skorzystać nawet wtedy, gdy nie organizuje się pogrzebu.

 • Zasiłek pogrzebowy (4000 zł)

Jeśli otrzymacie akt urodzenia dziecka, po przeprowadzeniu pogrzebu możecie ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Wynosi on 4000 złotych. Na złożenie wniosku macie 12 miesięcy od dnia śmierci dziecka. Wniosek składa się do ZUS-u, dołączając do niego kopie rachunków, faktur i innych dokumentów, które potwierdzają poniesione koszty związane z pogrzebem. Warto więc zachować wszystkie materiały tego typu. Sprawdź, jak zorganizować pogrzeb po poronieniu.

 • Rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego

Ustalenie płci po poronieniu sprawia, że szpital może sporządzić kartę martwego urodzenia, która potrzebna jest do zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Czasami szpital sam przekazuje kartę do USC – w ciągu jednego dnia. Jeśli jednak zostanie ona Wam wydana, macie 3 dni na jej doniesienie do urzędu. Po rejestracji dziecka odbieracie jego akt urodzenia, na którym znajdują się wszystkie niezbędne dane, a także adnotacja o martwym urodzeniu.badania przed ciążą

 

Metody określania płci po poronieniu – jakie są?

Są dwie metody, które pozwalają ustalić płeć dziecka po poronieniu. Pierwsza z nich to metoda organoleptyczna. Jest ona wykonywana przez lekarza i zależy od długości trwania ciąży. Jeśli do poronienia doszło we wczesnym etapie ciąży, to z racji niewykształcenia się widocznych narządów rozrodczych, określenie płci po poronieniu będzie najprawdopodobniej niemożliwe. Z reguły rozwój narządów rodnych u dziecka następuje w drugim trymestrze ciąży w okolicach 16 tygodnia. Jeśli do poronienia dojdzie wcześniej lekarz nie ma możliwości określenia płci dziecka

.

Druga metoda, która bez względu na czas trwania ciąży pozwala określić płeć po poronieniu to badania genetyczne. Do określenia płci po poronieniu potrzebny jest fragment tkanki płodu albo fragment kosmówki. W badanym materiale stwierdza się obecność konkretnych chromosomów, które są odpowiedzialne za płeć dziecka. Oprócz tego zaletą badań genetycznych na materiale z poronienia jest możliwość ustalenia przyczyn poronienia. Badając geny płodu, rodzice dostają odpowiedź na pytanie: „co było przyczyną straty” oraz otrzymują informacje, jakie mają szanse na kolejne dziecko.”

Współpracujemy z:

badanie płci po poronieniu tęczowy kocyk

Tęczowy Kocyk 

opes

Dowiedz się więcej o badaniach na materiale z poronienia

.


porozmawiaj o badaniu

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

mgr Daria Stuchlik

Badania płci po poronieniu: AugustówBiała Podlaska, Biały BórBiałystok, Bielsko Biała, Bełchatów,Brodnica,  Bukowina Tatrzańska, Bydgoszcz, BystrzycaCiechocinek,  CieszynChełm, ChojniceChorzówCiechanów, Częstochowa, CzarnemDębnoDrawsko PomorskieElbląg, EłkGdańsk, GarwolinGdynia, GliwiceGołańczGorzów Wielkopolski, Grójec, GrudziądzGryfice, InowrocławJelenia Góra, JędrzejówKaliszKatowice, Kędzierzyn-KoźleKielce, Kluczbork, KłodzkoKobierzyceKołobrzeg,  Konin, KońskieKoszalin, Kowalewo PomorskieKraków, KraśnikKrosno, Krynica Zdrój, KrzeszowiceKutno, KwidzyńLegnica, Lublin, LubartówŁódź, Łuków, Malbork, MiędzychódMyślibórzNowy TargNowy Sącz, Nowy Tomyśl, NysaOlsztyn, Opole, Ostrołęka, Ostróda,  Ostrów Mazowiecka, Ostrowiec Świętokrzyski, ParczewPiła, Piotrków Trybunalski, Pińczów, Płock, Poznań, PrudnikPrzemyśl, PuławyRadom, Radomsko, RybnikRzeszów,  SiedlceSieradzSkierniewiceSłupsk, Starogard Gdański, Sanok, Stalowa Wola, StarachwoiceStargard SzczecińskiSucha BeskidzkaSuwałkiSzczecin, SzczecinekSzczytno, ŚlęzaŚwidnica, ŚwinoujścieTarnów, Tomaszów Mazowiecki,  Toruń, Tychy, UstrońWałbrzych, WałczWarszawa, WejherowoWieluńWłocławek, Wrocław, WschowaZakopaneZamość, Zawiercie,  Zielona Góra, Żary

Zobacz też: Badania genetyczne przed ciążą
.
.

Data publikacji: 21/07/2015, Data aktualizacji: 29/10/2021