Badanie płci po poronieniu – jak ustalić płeć po poronieniu?
Badanie polega na określeniu płci po poronieniu – sprawdzamy chromosomy X i Y. Badanie można wykonać nawet wtedy, gdy poronienie miało miejsce na wczesnym etapie ciąży, czyli np. w 6-8. tygodniu.
.
Spis treści:
- Jaki materiał nadaje się do badania?
- Cena i czas realizacji badania
- Jak zlecić badanie krok po kroku?
- Badanie płci po poronieniu – umów wizytę
- Kontakt z konsultantem
Niezależnie od tego, czy do straty dojdzie w szpitalu czy w domu, materiał poronny może zostać zabezpieczony i przekazany do badania. Na wynik oczekuje się tylko 3-4 dni robocze, zatem szybko będą mogli Państwo poznać płeć i dopełnić formalności, aby skorzystać z przysługujących praw po poronieniu:
- skróconego urlopu macierzyńskiego (56 dni),
- zasiłku pogrzebowego (4 tys. zł),
- odszkodowania z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej.
Pomagamy w pełnej organizacji badania 7 dni w tygodniu (również w święta).
Badanie płci po poronieniu – jaki materiał nadaje się do badania?
Próbka, którą możecie Państwo przekazać do badania genetycznego powinna zostać umieszczona w soli fizjologicznej:
- kosmówka/kosmki kosmówki (strukturą przypominająca jasną gąbeczkę/mech),
- fragment pępowiny,
- przypępowinowe fragment łożyska.
Badanie można wykonać również na bloczku parafinowym (należy go wypożyczyć ze szpitala. Jest on dostępny po ok. 2 tygodniach od poronienia).
Badanie płci po poronieniu – cena i czas realizacji
Dostarczenie próbki
Szczegółowe informacje jak zlecić badanie płci po poronieniu znajdziesz 👉 TUTAJ
Badanie płci po poronieniu – umów wizytę w placówce
Termin wizyty w placówce możesz umówić wygodnie przez poniższy formularz on-line. Wybierz rodzaj badania oraz dogodny termin. Po zarezerwowaniu terminu nasz konsultant skontaktuje się z Tobą telefonicznie w celu potwierdzenia wizyty.
Badanie płci po poronieniu – ważne informacje
- Do badania przyjmujemy tkanki z poronienia. Jeśli uzyskali Państwo informację ze szpitala, że został zabezpieczony cały płód, bardzo prosimy, aby personel szpitala wyodrębnił dla Państwa kawałeczek tkanki (wówczas materiał możemy od Państwa odebrać). Jeśli szpital nie może tego dla Państwa zrobić, prosimy o samodzielne dostarczenie próbki do naszego laboratorium w Katowicach. Wówczas diagności zabezpieczą odpowiednie tkanki na miejscu.
. - Duże znaczenie dla wykonania badania ma jakość pobranego materiału, czyli to, jaki materiał zostanie zabezpieczony w trakcie poronienia.
.
Próbkę po poronieniu zabezpieczoną w soli fizjologicznej można dostarczyć do naszego laboratorium nawet do 7 dni od jej pobrania/zabezpieczenia (nie ma wymogu dostarczenia jej w przeciągu 24h). Ważne, aby do momentu odbioru próbka była przechowywana w lodówce. Dla realizacji badania kluczowe znaczenie ma to, jaki materiał został zabezpieczony podczas zabiegu. Najlepiej, aby była to kosmówka, kosmki kosmówki, fragment pępowiny lub przypępowinowe fragmenty łożyska.
Określenie płci po poronieniu – niezbędne dokumenty
Wraz z próbką z poronienia do badania niezbędny jest uzupełniony formularz zlecenia badania, który znajdziecie Państwo klikając w “Dokumenty do pobrania”. W zakładce tej znajdują się również instrukcje jaki materiał i w jaki sposób należy zabezpieczyć do badania.
.
Pełne wsparcie konsultanta na każdym etapie badania
Jeśli chcą Państwo zlecić badanie, mają jakiekolwiek pytania bądź potrzebujecie pomocy w organizacji dostarczenia próbki – można śmiało się z nami kontaktować. Jesteśmy dostępni również na infolinii w weekendy i święta.
Jeśli do poronienia ma dojść w domu – mogą Państwo do nas zadzwonić i porozmawiać z naszą konsultantką – podpowie, co warto przygotować i jak zabezpieczyć materiał do badań genetycznych. Podczas rozmowy można również zamówić bezpłatny zestaw do zabezpieczenia materiału poronnego.
Jakie prawa po poronieniu przysługują rodzicom?
- Urlop macierzyński 56 dni
Ustalenie płci po poronieniu i odebranie aktu urodzenia dziecka daje kobiecie prawo do urlopu macierzyńskiego, o czym nie zawsze się mówi. Urlop taki wynosi 56 dni. Aby z niego skorzystać, przedstawia się u pracodawcy akt urodzenia z USC. To wystarczy, by udzielił on ośmiotygodniowej przerwy w pracy. Nie ma konieczności dodatkowych tłumaczeń czy przekazywania innych dokumentów, co pozwala zmniejszyć stres związany z sytuacją. Urlop macierzyński po poronieniu jest czasem, w którym regenerują się nie tylko siły fizyczne, ale także psychiczne. Z urlopu można skorzystać nawet wtedy, gdy nie organizuje się pogrzebu.
- Zasiłek pogrzebowy (4000 zł)
Jeśli otrzymacie akt urodzenia dziecka, po przeprowadzeniu pogrzebu możecie ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Wynosi on 4000 złotych. Na złożenie wniosku macie 12 miesięcy od dnia śmierci dziecka. Wniosek składa się do ZUS-u, dołączając do niego kopie rachunków, faktur i innych dokumentów, które potwierdzają poniesione koszty związane z pogrzebem. Warto więc zachować wszystkie materiały tego typu. Sprawdź, jak zorganizować pogrzeb po poronieniu.
- Rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego
Ustalenie płci po poronieniu sprawia, że szpital może sporządzić kartę martwego urodzenia, która potrzebna jest do zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Czasami szpital sam przekazuje kartę do USC – w ciągu jednego dnia. Jeśli jednak zostanie ona Wam wydana, macie 3 dni na jej doniesienie do urzędu. Po rejestracji dziecka odbieracie jego akt urodzenia, na którym znajdują się wszystkie niezbędne dane, a także adnotacja o martwym urodzeniu.
Metody określania płci po poronieniu – jakie są?
Są dwie metody, które pozwalają ustalić płeć dziecka po poronieniu. Pierwsza z nich to metoda organoleptyczna. Jest ona wykonywana przez lekarza i zależy od długości trwania ciąży. Jeśli do poronienia doszło we wczesnym etapie ciąży, to z racji niewykształcenia się widocznych narządów rozrodczych, określenie płci po poronieniu będzie najprawdopodobniej niemożliwe. Z reguły rozwój narządów rodnych u dziecka następuje w drugim trymestrze ciąży w okolicach 16 tygodnia. Jeśli do poronienia dojdzie wcześniej lekarz nie ma możliwości określenia płci dziecka
.
Druga metoda, która bez względu na czas trwania ciąży pozwala określić płeć po poronieniu to badania genetyczne. Do określenia płci po poronieniu potrzebny jest fragment tkanki płodu albo fragment kosmówki. W badanym materiale stwierdza się obecność konkretnych chromosomów, które są odpowiedzialne za płeć dziecka. Oprócz tego zaletą badań genetycznych na materiale z poronienia jest możliwość ustalenia przyczyn poronienia. Badając geny płodu, rodzice dostają odpowiedź na pytanie: „co było przyczyną straty” oraz otrzymują informacje, jakie mają szanse na kolejne dziecko.”
Badanie płci po poronieniu – najczęstsze pytania
👉 Badanie płci po poronieniu możesz zamówić TUTAJ.
✅ kosmówka/kosmki kosmówki,
✅ fragment pępowiny,
✅ przypępowinowe fragmenty łożyska.
Do badania przyjmujemy próbki zabezpieczone w soli fizjologicznej lub bloczku parafinowym (który można wypożyczyć ze szpitala po zakończonym badaniu histopatologicznym.
Ważne! Próbki nie należy umieszczać w formalinie, ponieważ degraduje ona DNA, co uniemożliwia realizację badania.
✅ skrócony urlop macierzyński (56 dni),
✅ zasiłek pogrzebowy (4 000 zł – bez względu na wysokość kosztów organizacji pochówku),
✅ odszkodowanie z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej (w zależności od zawartej umowy z ubezpieczalnią).
Badania genetyczne po poronieniu – dowiedz się więcej
Współpracujemy z:
![]() |
![]() Tęczowy Kocyk |
![]() |
.
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00
Badania płci po poronieniu: Augustów, Biała Podlaska, Biały Bór, Białystok, Bielsko Biała, Bełchatów,Brodnica, Bukowina Tatrzańska, Bydgoszcz, Bystrzyca, Ciechocinek, Cieszyn, Chełm, Chojnice, Chorzów, Ciechanów, Częstochowa, Czarnem, Dębno, Drawsko Pomorskie, Elbląg, Ełk, Gdańsk, Garwolin, Gdynia, Gliwice, Gołańcz, Gorzów Wielkopolski, Grójec, Grudziądz, Gryfice, Inowrocław, Jelenia Góra, Jędrzejów, Kalisz, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Kielce, Kluczbork, Kłodzko, Kobierzyce, Kołobrzeg, Konin, Końskie, Koszalin, Kowalewo Pomorskie, Kraków, Kraśnik, Krosno, Krynica Zdrój, Krzeszowice, Kutno, Kwidzyń, Legnica, Lublin, Lubartów, Łódź, Łuków, Malbork, Międzychód, Myślibórz, Nowy Targ, Nowy Sącz, Nowy Tomyśl, Nysa, Olsztyn, Opole, Ostrołęka, Ostróda, Ostrów Mazowiecka, Ostrowiec Świętokrzyski, Parczew, Piła, Piotrków Trybunalski, Pińczów, Płock, Poznań, Prudnik, Przemyśl, Puławy, Radom, Radomsko, Rybnik, Rzeszów, Siedlce, Sieradz, Skierniewice, Słupsk, Starogard Gdański, Sanok, Stalowa Wola, Starachwoice, Stargard Szczeciński, Sucha Beskidzka, Suwałki, Szczecin, Szczecinek, Szczytno, Ślęza, Świdnica, Świnoujście, Tarnów, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Tychy, Ustroń, Wałbrzych, Wałcz, Warszawa, Wejherowo, Wieluń, Włocławek, Wrocław, Wschowa, Zakopane, Zamość, Zawiercie, Zielona Góra, Żary, .
.