Poroniłaś i zastanawiasz się, dlaczego tak się stało? Chcesz rozpocząć diagnostykę, aby lepiej przygotować się do kolejnej ciąży? W takiej sytuacji zaleca się wykonanie badania na trombofilię wrodzoną i celiakię, czyli pakiet badań po poronieniu.
Badanie na trombofilię i celiakię jest zalecane szczególnie wtedy, gdy do poronienia doszło na wczesnym etapie lub jeśli występują poronienia nawykowe. Stwierdzenie trombofilii wrodzonej lub celiakii nie przekreśla Twoich szans na dziecko – wręcz przeciwnie. Wynik tych badań są wskazówką dla Twojego lekarza, czy powinien zalecić Ci odpowiednie leczenie w przypadku wykrycia mutacji w kierunku trombofilii, suplementację odpowiednimi witaminami jeśli jest nieprawidłowy wariant w genie MTHFR lub zastosowanie diety bezglutenowej w sytuacji, gdy okaże się, że masz celiakię.
Co zyskujesz wybierając pakiet badań po poronieniu:
- szansę na szczęśliwe donoszenie ciąży;
- informację, czy do poronienia przyczyniła się któraś z badanych mutacji
(czynnik V Leiden – tzw. F5, mutacja genu protrombiny – tzw. F2 lub genu MTHFR), występowanie genów (HLA-DQ2,2 i/lub HLA-DQ2,5 lub/i HLA-DQ8);
- możliwość dopasowania przez lekarza odpowiedniego leczenia i diety, które zwiększą szanse na prawidłowy przebieg ciąży;
- informację, czy masz wariant genu MTHFR, a tym samym, czy powinnaś stosować suplementację aktywnym kwasem foliowym;
- informację, czy substancje odżywcze z pożywienia oraz suplementów diety i leków są właściwie przyswajane przez Twoje kosmki jelitowe;
- spokój i bezpieczeństwo przy kolejnej ciąży, że zrobiłaś więcej, aby zwiększyć szanse na donoszenie kolejnej ciąży;
- zwiększenie szans na zajście w ciążę.
.
Badanie na trombofilię wrodzoną po poronieniu rekomendowane przez genetyków i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne
„U wszystkich kobiet z powtarzającymi się poronieniami należy przeprowadzić wywiad w kierunku trombofilii. Obejmuje on występowanie choroby zakrzepowo-zatorowej, udarów, zawałów, zakrzepicy żylnej oraz choroby wieńcowej zarówno u pacjentki, jak i u jej krewnych pierwszego stopnia. Dodatni wywiad obliguje do wykonania badań w kierunku mutacji typu Leiden czynnika V, mutacji genu protrombiny, stężenia antytrombiny oraz poziomu białka C i białka S.”
Również genetycy podczas konsultacji pacjentek po poronieniach kierują pacjentki na te badanie. Dlaczego? Po pierwsze można dowiedzieć się, co przyczyniło się do straty, a po drugie informacja o mutacjach pozwala podjąć odpowiednie leczenie, które zwiększa szanse na donoszenie kolejnej ciąży.
Pakiet badań po poronieniu – zakres, cena
Próbką do badania jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Z tego względu aż 90% naszych pacjentów samodzielnie pobiera próbkę w domu. Jest to niezwykle proste, bezbolesne i trwa około 30 sekund. Za pomocą wymazówek z zestawu 10-krotnie potrzesz wnętrze swojego policzka. Dzięki temu szybko i bezboleśnie pobierzesz materiał genetyczny do badania. Kliknij TUTAJ i zobacz, jak wygląda pobranie próbki do badania.
- Dodatkowo w cenie badania masz zagwarantowaną dostawę zestawu do domu. Możemy go wysłać do Ciebie firmą kurierską lub dostarczyć do paczkomatu. Zestawy wysyłamy za granicę bez dodatkowych opłat (bezpłatny odbiór pobranej próbki wyłącznie na terenie Polski).
Próbkę do badania na trombofilię wrodzoną może pobrać od Ciebie personel medyczny w jednym z naszych ponad 250 punktów w całej Polsce.
Jeśli wolisz taką opcję, wybierz w poniższym terminarzu termin badania oraz najdogodniejszą dla Ciebie placówkę. Po rezerwacji, oczekuj na kontakt naszego konsultanta, który potwierdzi umówioną przez Ciebie wizytę.
Cena badania przy wizycie domowej jest ustalana indywidualnie
Badanie genu MTHFR – dlaczego jest tak istotne?
Pakiet badań po poronieniu obejmuje również analizę genu MTHFR. Badanie to jest niezmiernie ważne szczególnie dla tych Pań, które w przyszłości planują zajść w ciążę. Dzięki temu będą wiedzieć, czy w ich przypadku można stosować zwykły kwas foliowy, czy jednak lepiej wdrożyć aktywne foliany. Zwykle pacjentki od lekarza uzyskują ogólną informację, aby przyjmować kwas foliowy, jednak często nie ma ona świadomości, że występuje jakaś różnica pomiędzy preparatami. Jednak Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w swoich rekomendacjach wskazuje, że u kobiet z wariantem genu MTHFR bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym.
Badanie genetyczne w kierunku celiakii – to też może być przyczyna poronienia
Czy wiesz, że za poronieniem może stać nieleczona celiakia, która 10 razy zwiększa ryzyko straty ciąży w porównaniu z tym obecnym u kobiet leczących się? I wbrew powszechnie krążącej opinii nie jest to wcale choroba wieku dziecięcego… Obecnie 60% nowo rozpoznanych przypadków celiakii to osoby dorosłe.
Szukając przyczyny poronienia, rozważ więc badanie w kierunku trwałej nietolerancji glutenu. Tym bardziej, że po zdiagnozowaniu celiakii i wprowadzeniu odpowiedniego leczenia masz duże szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka!
Dlaczego warto wykonać badania w kierunku nietolerancji glutenu?
- Zyskujesz szansę na poznanie dokładnej przyczyny poronienia. Czy wiesz, że 95% chorych na celiakię nie ma świadomości swojej choroby – być może to właśnie celiakia w ukryciu stwarza te problemy?
- Jeśli celiakia zostanie wykryta, będziesz mogła rozpocząć odpowiednie leczenie, które pomoże Ci począć i urodzić zdrowego maluszka. Badania wskazują, że wiele kobiet doświadczających straty (chodzi też o poronienia nawykowe) z powodu nieleczonej celiakii po wyeliminowaniu glutenu zachodzi w ciążę i rodzi dziecko.
- Zmniejszysz ryzyko innych komplikacji ciążowych. Nieleczona celiakia wiąże się nie tylko z większym ryzykiem poronienia. Może też powodować przedwczesne zakończenie ciąży (przed 37. tygodniem), stan przedrzucawkowy, krwotok poporodowy czy wewnątrzmaciczne obumarcie płodu oraz niekorzystnie wpływać na rozwój dziecka (np. powodując jego niską masę urodzeniową).
- Dowiesz się, czy Twoje potomstwo też jest narażone na wystąpienie celiakii. Celiakia to choroba dziedziczna, więc jeśli masz geny związane z tą chorobą, to możesz przekazać je też swoim dzieciom.
Kiedy przyczyną poronienia lub niepłodności może być nietolerancja glutenu?
- Szacuje się, że ryzyko poronień u nieleczonych kobiet z celiakią wynosi od 15 do 27 %. Nieleczona celiakia przyczynia się do zaburzeń wchłaniania najważniejszych składników odżywczych i minerałów do organizmu. Przy anemii, w wyniku której dochodzi do niedoborów żelaza, a także kwasu foliowego, witaminy B6, B12 i K, szanse na poczęcie zdrowego dziecka spadają aż o 60% w stosunku do kobiet z odpowiednim poziomem żelaza.
- Zaburzenia wchłaniania wywołane przez nietolerancje glutenu prowadzą do niedoborów żywieniowych i upośledzenia funkcjonowania gospodarki hormonalnej, wysokiego ciśnienia czy skurczy
- Przeciwciała, które wytwarzają się w organizmie w przebiegu celiakii mogą także hamować zagnieżdżenie się zarodka w macicy oraz formowanie łożyska
- Zaburzona flora jelitowa, spowodowana przez nieleczoną celiakię, powoduje także problemy z florą bakteryjną pochwy. Im korzystniejsza flora bakteryjna tym korzystniejsze pH wewnątrz pochwy sprzyjające wędrówce plemników.
- Nieleczona celiakia może prowadzić do oddzielenia łożyska, nieprawidłowej inwolucji macicy po porodzie, krwawień. zakażenia połogowego. Wpływa także na obniżenie potencji u mężczyzn oraz na jakość ich nasienia.
Badanie po poronieniu – konsultacja z lekarzem genetykiem
Swój wynik badań po poronieniu możesz omówić z naszym lekarzem genetykiem podczas 30-minutowej rozmowy telefonicznej. Podczas konsultacji dowiesz się, co oznaczają poszczególne mutacje, a także jakie ewentualne dalsze leczenie będzie odpowiednie dla Ciebie.
Więcej informacji o konsultacji z lekarzem genetykiem znajdziesz TUTAJ

Zobacz też: Dlaczego warto wykonać badanie płci dziecka po poronieniu?

Jeżeli do poronienia doszło przez nieprawidłowości genetyczne płodu, tylko badanie materiału poronnego może wskazać przyczynę poronienia. U ponad 60% poronionych w pierwszym trymestrze dzieci, stwierdza się obecność wad genetycznych powodujących poronienie. Jeżeli do poronienia doszło niedawno i zależy Ci na szybkim ustaleniu przyczyny straty, to badanie po poronieniu jest dla Ciebie. Badanie takie jest rekomendowane po każdym poronieniu i pozwala określić szanse na kolejną ciąże.
Wynik konsultowany jest z genetykiem
Badanie przyczyn poronienia

W naszym laboratorium ustalamy także płeć po poronieniu niezależnie od długości trwania ciąży..
W przypadku przedwczesnego obumarcia ciąży od ustalenia płci uzależniona jest rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz możliwość skorzystania z praw należących się rodzicom po poronieniu.
Dowiedz się więcej
.
Dowiedz się więcej:
Sprawdź, dlaczego warto samodzielnie pobrać wymaz z policzka?
Kiedy warto wykonać badanie czynnik V Leiden?
Poronienia nawykowe a obecność wariantów genu MTHFR
Trombofilia wrodzona a ciąża
Badanie przyczyn poronienia można przeprowadzić także na materiale poronnym
Ciąża obumarła
Diagnostyka poronień Badania genetyczne przed ciążą
Badania po poronieniu wykonasz w placówkach: Augustów, Biała Podlaska, Biały Bór, Białystok, Bielsko Biała, Bełchatów,Brodnica, Bukowina Tatrzańska, Bydgoszcz, Bystrzyca, Ciechocinek, Cieszyn, Chełm, Chojnice, Chorzów, Ciechanów, Częstochowa, Czarnem, Dębno, Drawsko Pomorskie, Elbląg, Ełk, Gdańsk, Garwolin, Gdynia, Gliwice, Gołańcz, Gorzów Wielkopolski, Grójec, Grudziądz, Gryfice, Inowrocław, Jelenia Góra, Jędrzejów, Kalisz, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Kielce, Kluczbork, Kłodzko, Kobierzyce, Kołobrzeg, Konin, Końskie, Koszalin, Kowalewo Pomorskie, Kraków, Kraśnik, Krosno, Krynica Zdrój, Krzeszowice, Kutno, Kwidzyń, Legnica, Lublin, Lubartów, Łódź, Łuków, Malbork, Międzychód, Myślibórz, Nowy Targ, Nowy Sącz, Nowy Tomyśl, Nysa, Olsztyn, Opole, Ostrołęka, Ostróda, Ostrów Mazowiecka, Ostrowiec Świętokrzyski, Parczew, Piła, Piotrków Trybunalski, Pińczów, Płock, Poznań, Prudnik, Przemyśl, Puławy, Radom, Radomsko, Rybnik, Rzeszów, Siedlce, Sieradz, Skierniewice, Słupsk, Starogard Gdański, Sanok, Stalowa Wola, Starachwoice, Stargard Szczeciński, Sucha Beskidzka, Suwałki, Szczecin, Szczecinek, Szczytno, Ślęza, Świdnica, Świnoujście, Tarnów, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Tychy, Ustroń, Wałbrzych, Wałcz, Warszawa, Wejherowo, Wieluń, Włocławek, Wrocław, Wschowa, Zakopane, Zamość, Zawiercie, Zielona Góra, Żary
.
Źródła:
1. Seremak-Mrozikiewicz: Znaczenie metabolizmu folianów w rozwoju powikłań u kobiet ciężarnych. Ginekol Pol. 2013, 84, 377-384. Klinika Perinatologii i Chorób Kobiecych, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
2. Seremak Mrozikiewicz: Zaburzenia metabolizmu folianów w etiologii poronień nawracających. Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia, tom 6, zeszyt 2, 111-112, 2013. Klinika Perinatologii i Chorób Kobiecych, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
3. Stosowanie złożonych źródeł folianów w profilaktyce wad cewy nerwowej oraz innych zaburzeń spowodowanych niedoborami folianów w okresie planowania ciąży i w ciąży– State of the Art 2015