Poród – jakie są objawy, jak wygląda i jak się przygotować?

poród

Poród to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej Mamy. Jak rozpoznać objawy porodu? Na czym polega poród naturalny i poród przez cesarskie cięcie? Jak wyglądają pierwsze godziny po porodzie?

Spis treści:

  1. Objawy i etapy porodu naturalnego
  2. Jak się przygotować do porodu
  3. Jak wyglądają pierwsze godziny po porodzie
  4. Poród naturalny a poród przez cięcie cesarskie

Objawy i etapy porodu naturalnego

Pierwsza, najdłuższa faza porodu naturalnego jest to rozwieranie szyjki macicy. Może trwać nawet kilkanaście godzin, a jej objawy to pierwsze skurcze porodowe. O objawach porodu świadczą;

  • regularne i uporczywe skurcze
  • odejście wód płodowych.

Wystąpienie takich symptomów to czas aby zgłosić się na porodówkę.

Jak się przygotować do porodu?

Do porodu naturalnego warto przygotować się odpowiednio przez:

  • Wybór odpowiedniego miejsca w którym odbędzie się poród (warto zwrócić uwagę, aby szpital ginekologiczno-położniczy znajdował się blisko domu oraz, aby placówka oferowała udogodnienia preferowane przez ciężarną).
  • Skompletowanie dokumentów, które będą potrzebne w szpitalu: dowód osobisty, karta przebiegu ciąży; potwierdzenie ubezpieczenia; wyniki wykonanych badań i wypisy ze szpitala.
  • Przygotowanie wyprawki dla Dziecka i Mamy: buty na zmianę; chusteczki higieniczne; jednorazowe dziecięce pieluszki; kocyk; kosmetyki dla niemowląt oraz środki higieny osobistej; naczynia i sztućce; nosidełko; podpaski poporodowe; poduszka; przekąski; ręczniki; termofor; woda; ubrania do porodu i dla Dziecka oraz Mamy po porodzie.

Jak wyglądają pierwsze godziny po porodzie

Po porodzie i odcięciu pępowiny lekarze oceniają stan zdrowia noworodka w skali Apgar. Maksymalnie może on uzyskać 10 punktów. Jeśli wszystko jest w porządku, maluch jest kładziony na brzuchu mamy. Nad Mamą i dzieckiem czuwa położna, która instruuje, jak karmić noworodka. Monitoruje także ich stan zdrowia.

W trzeciej godzinie po porodzie wykonywane są kolejne badania dziecka. Jest ono mierzone i ważone. Czekając na pierwsze przewijanie i kolejne karmienie świeżo upieczona mama może coś przekąsić oraz potrzeby fizjologiczne.

Poród naturalny i poród przez cięcie cesarskie

Poród siłami natury często zaczyna się niespodziewanie i może wiązać się z bólem. Jego zaletą jest mniejsze zagrożenie powikłaniami oraz niskie ryzyko depresji poporodowej. Z kolei poród przez cesarskie cięcie (potocznie zwany cesarką) jest najczęściej planowany. Cesarskie cięcie wykonuje się, gdy poród naturalny jest niemożliwy lub stanowi zagrożenie dla mamy/dziecka.

Wszystkie artykuły
Back to Top