Badanie na celiakie – jak rozpoznać nietolerancję glutenu, jakie badania zrobić?

Masz objawy, które mogą sugerować celiakię? A może podejrzewasz nietolerancję glutenu u siebie lub bliskich? Celiakia to choroba, która może prowadzić do dużego wyniszczenia organizmu, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Zastanawiasz się, jakie badania na celiakię będą najlepsze w Twoim wypadku i czy w ogóle są one dla Ciebie wskazane? Poniżej opiszemy krok po kroku jak wykonać pewny test na trwałą nietolerancję glutenu.

Celiakia – co warto wiedzieć

Celiakia, inaczej choroba trzewna, jest powszechnie występującą nietolerancją glutenu o podłożu genetycznym oraz autoimmunologicznym. Z tego względu typowa dla tej choroby jest odpowiedź układu immunologicznego na spożycie glutenu, czyli grupy białek występujących w często spożywanych i popularnych zbożach – pszenicy, jęczmieniu i życie.

>
<
>

Jak celiakia powoduje przykre problemy zdrowotne?
U chorego na celiakię po spożyciu glutenu dochodzi do wytworzenia się stanu zapalnego w błonie śluzowej jelita cienkiego m.in. poprzez wytworzenie przez organizm autoprzeciwciał skierowanych przeciwko własnych tkankom.

Celiakia
.
W jelicie stopniowo zanika naturalne pofałdowanie błony śluzowej jelita co doprowadza do spłaszczania się kosmków jelitowych. W konsekwencji dochodzi do zmniejszenia powierzchni jelita zdolnego do wchłaniania substancji odżywczych, co prowadzi do dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego oraz postępujących niedoborów żywieniowych.

Dlaczego warto wykonać genetyczny test na celiakię?

Dzięki badaniu genetycznemu dowiesz się, czy Twój organizm ma predyspozycje do celiakii, a co najważniejsze – wynik ujemny pozwoli Ci raz na zawsze wykluczyć celiakię. To oznacza, że możesz żyć bez obaw, nawet jeśli w Twojej rodzinie występuje nietolerancja glutenu. Badanie jest szybkie, bezbolesne i można je wykonać w dowolnym momencie – także podczas stosowania diety bezglutenowej. Co więcej, jego wynik daje odpowiedź na całe życie, co oszczędza stres i niepewność w przyszłości.
Oprócz jasnej diagnozy test zapewnia konkretne korzyści:

  • Jedyny pewny sposób, dzięki któremu można wykluczyć celiakię. Uzyskujesz pewność na całe życie, czy jesteś zagrożony celiakią.
  • Test można wykonać nawet w trakcie diety bezglutenowej.
  • Badanie jest bezbolesne i proste do wykonania. Próbki możesz pobrać samodzielnie w domu.
  • W części sytuacji pozwala uniknąć biopsji jelita.
  • Daje ważną informację dla rodziny, ponieważ celiakia może być dziedziczona.
  • Pacjent otrzymuje bezpłatne zalecenia dietetyczne oraz lekarskie.
  • Wczesna diagnostyka pozwala uniknąć poważnych konsekwencji, takich jak m.in. niepłodność czy nowotwory.
  • Pewna diagnoza na całe życie, wynik ujemny to pewność, że celiakia Ci wcale nie grozi.

Umów badanie

Umów się na badanie

Wypełnij krótki formularz, a my oddzwonimy i potwierdzimy wizytę!

1. Wybierz badanie

Wybierz badanie
Wybierz badanie
lub

2. Wybierz miejsce badania

3. Wybierz termin

4. Dane kontaktowe

Pamiętaj! W każdej chwili możesz zmienić termin lub odwołać swoją wizytę.

Celiakia zamow banerceliakia zamow baner mob

Badania na celiakię – jakie można wykonać?

Diagnozę celiakii może polegać na wykonaniu badań genetycznych, badań z krwi oraz pobraniu wycinków jelita cienkiego (biopsja). Badania serologiczne (z krwi) oraz biopsja jelita cienkiego mogą być wykonane wyłącznie wtedy, gdy pacjent jest na normalnej diecie (spożywa gluten). Z kolei badanie genetyczne możesz wykonać niezależnie od tego, czy spożywasz gluten, czy też go unikasz. Nasze geny nie zmieniają się – przez całe życie pozostają niezmienne.

Badanie genetyczne na celiakię – analiza genów

Celiakia to choroba, którą mamy zapisaną w genach. Oznacza to, że tylko osoby posiadające pewne geny (w naszej populacji to HLA DQ2.2, DQ2.5 lub DQ8) mogą na nią zachorować.
>
Oczywiście samo posiadanie genów związanych z celiakią nie oznacza, że jesteśmy chorzy lub na pewno kiedyś zachorujemy, jednak ich brak praktycznie w 100% wyklucza celiakię nie tylko w tej chwili, ale również w przyszłości.

Wynik badania genetycznego na celiakię jest ważny przez całe życie i nie trzeba go nigdy powtarzać. Brak genów DQ2.2, DQ2.5 lub DQ8 oznacza, że diagnostykę celiakii możemy zakończyć już na tym kroku. 

Pojedyncze badanie
Celiakia

  • Trwała nietolerancja glutenu (celiakia) * Analiza hapotypów DQ2,2 DQ2,5 DQ8 (a i b)
  • Nietolerancja laktozy
  • Pisemne zalecenia lekarskie i dietetyczne
  • Jadłospis bezglutenowy
  • Bezpłatny zestaw do pobrania próbek
  • Bezpłatny odbiórKurier, paczkomat
Badanie genetyczne w kierunku celiakii
327 zł
Pakiet badań
Zdrowe Jelita

  • Trwała nietolerancja glutenu (celiakia) * Analiza hapotypów DQ2,2 DQ2,5 DQ8 (a i b)
  • Nietolerancja laktozy * Polimorfizmy genu LCT: 13910 oraz 22018
  • Pisemne zalecenia lekarskie i dietetyczne
  • Jadłospis bezglutenowy
  • Bezpłatny zestaw do pobrania próbek
  • Bezpłatny odbiórKurier, paczkomat
Pakiet Zdrowe Jelita
554 zł

Ważne informacje na temat badania DNA na celiakię:

  • Najszerszy zakres badania (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
  • Wynik badania już w 7 dni roboczych.
  • Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze pobrane próbki po zamówieniu na stronie.
  • Badanie objęte jest gwarancją próbki – każda próbka która trafi do badania jest objęta gwarancją co oznacza, że gdyby wymaz okazał się “niewystarczający” kolejny zestaw otrzymają Państwo bezpłatnie

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji

Celiakia a biopsja jelita cienkiego

Ważne informacje na temat biopsji jelita:

  • Nie pozwala stwierdzić, jaka jest przyczyna zaniku kosmków jelitowych – może być on również spowodowany np. wrzodziejącym zapaleniem jelit czy chorobą Leśniowskiego-Crohna.
  • Nie wykaże zaniku kosmków jelitowych przy wczesnym etapie celiakii czy diecie bezglutenowej.
  • Ponieważ to badanie przeprowadzane jest w trakcie gastroskopii, która jest badaniem bardzo nieprzyjemnym, u dzieci konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego.

Celiakia objawy banerceliakia objawy mob

Diagnostyka celiakii – to proste dzięki testom DNA

Jeszcze kilkanaście lat temu diagnostyka celiakii wcale nie była taka prosta. Średni czas od wystąpienia objawów nietolerancji glutenu do jej wykrycia to nawet 10 lat. Dlaczego? Przede wszystkim dostęp do badań na celiakię był ograniczony, a wielu lekarzy nie miało dostatecznej wiedzy na temat tego schorzenia.
>
Problemem był też mit, iż “celiakia jest chorobą wieku dziecięcego” i można z niej wyrosnąć. To wszystko sprawiało, że diagnoza celiakii była często stawiana za późno lub mylnie. Dziś dzięki odpowiednim badaniom możemy wykryć celiakię ze 100% pewnością i to bardzo szybko.
>
Badania genetyczne z kolei pozwalają nam wyprzedzić objawy choroby (być o krok przed nią), dzięki częstszemu monitorowaniu przeciwciał i obserwacji swojego organizmu, przy tym są bezbolesne i komfortowe dla pacjenta więc z powodzeniem można je przeprowadzić nawet u bardzo małych dzieci.

Przeczytaj, jak oceniają nas Pacjenci

Robiłam badania w kierunku nietolerancji pokarmowych, wszystko sprawnie i bez problemów. Gdybym potrzebowała to na pewno wrócę tu po kolejne testy

Andżelika

Serdecznie polecam. Pakiet badań najtańszy jaki znalazłam. Szybka wysyłka i szybki wynik. Naprawdę polecam ludziom z objawami celiakii.

Marlena

Od kilku lat staraliśmy się z mężem o dziecko.. niestety do pewnego momentu wszystkie ciąże kończyły się poronieniami. Od swojego lekarza usłyszałam, że w moim przypadku warto zbadać się w kierunku nietolerancji glutenu. To była najlepsza decyzja w naszym życiu. Niebawem na świat przyjdzie nasze pierwsze dziecko. Jesteśmy przeszczęśliwi za wsparcie, które otrzymaliśmy, dzieląc się naszą historią.

Agnieszka

Wspólnie z rodziną robiliśmy badania na nietolerancje pokarmowe. Okazało się, że jedna z córek odziedziczyła wadliwe geny.. Teraz wspólnie dbamy o naszą dietę. Bardzo dziękuję Pani Joannie za pomoc w organizacji badania dla naszej czwórki. Kontakt bezproblemowy, wynik uzyskany dwa dni przed czasem. Polecam.

Roman

Córka od wielu tygodni miała nawracające problemy żołądkowe. Po badaniach na nietolerancje pokarmowe okazało się, że przyczyną jest nietolerancja laktozy. Pobranie próbki było całkowicie bezbolesne, córka nawet nie zorientowała się, że już jest po badaniu. Dziękuję za pomoc.

Patrycja

Skorzystalam z pakietu zdrowe jelita. Na szczescie w badaniach nie wyszly zadne wady i nie musze juz wykonywac testow z krwi.

Elżbieta

Od dłuższego czasu zastanawiałam się nad testami na celiakię. Zdecydowałam się na badania genetyczne. W końcu wiem, co stało za moimi uciążliwymi dolegliwościami. Mam nadzieję, że wprowadzona dieta przyniesie niebawem oczekiwane efekty

Zuzanna

Zdecydowałam się na pakiet nietolerancji laktozy z glutenem. Zazwyczaj nie mam czasu by chodzić po lekarzach dlatego zdecydowałam się wykonać badania na własną rękę. Otrzymałam zestaw do pobrania wymazów bezpośrednio do domu, a następnego dnia kurier zabrał całą paczkę. Wynik dostałam po 10 dniach, tak więc wszystko zgodnie z obietnicami. 5/5

Olga

4.9/5 - (106 głosów / głosy)

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń