Geny HLA DQ2 i HLA DQ8 odpowiadają za celiakię 
Celiakia jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Aby zachorować, wystarczy obecność jednego z trzech genów: HLA DQ 2.2, HLA DQ 2.5 i/lub HLA DQ 8. Ich brak pozwala natomiast wykluczyć schorzenie na zawsze. Jeśli chcesz wykonać badanie genetyczne w kierunku celiakii, zwróć więc uwagę na jego zakres – zdecyduj się na taki test, który pozwoli Ci przebadać wszystkie 3 wymienione geny.
Spis treści:
- Geny HLA DQ2 i HLA DQ8 odpowiadają za celiakię
- HLA DQ2 i HLA DQ8 – jakie geny zbadać, żeby otrzymać pewny wynik?
- Badanie genetyczne – najbardziej wiarygodne badanie genów HLA DQ2 i HLA DQ8
- Badanie genetyczne – geny HLA DQ2 i HLA DQ8. To prostsze niż myślisz
- Zamów test DNA na celiakię lub umów się na badanie w punkcie pobrań
HLA DQ2 i HLA DQ8 – jakie geny zbadać, żeby otrzymać pewny wynik?
90-95% chorych na celiakię posiada geny HLA DQ 2 (2.2 lub 2.5), natomiast 5-10% – HLA DQ 8 [1]. Chcesz jednoznacznie potwierdzić genetyczne predyspozycje do zachorowania lub całkowicie wykluczyć chorobę? Sprawdź, czy te geny są u Ciebie obecne.
Bardzo ważne, aby badanie obejmowało geny HLA DQ 2.2, HLA DQ 2.5 oraz HLA DQ 8 w podjednostkach α i β. Chodzi o ocenę alleli DQA1*05/DQB*02 (genotyp HLA-DQ 2.5), DQA1*02/DQB*02 (genotyp HLA-DQ 2.2) oraz DQA1*03/DQB*3:02 (genotyp HLA-DQ8) [2].
Tylko wykonanie testu w pełnym zakresie pozwoli jednoznacznie wykluczyć chorobę. Jeśli zbadasz wszystkie 3 geny, zyskasz pewny wynik.
Badanie genetyczne – najbardziej wiarygodne badanie genów HLA DQ2 i HLA DQ8
Jak to możliwe? To jedyne badanie w kierunku celiakii, na które nie mają wpływu czynniki zewnętrzne. Nieważne, jakie to stadium choroby, czy obecne są u Ciebie przeciwciała, czy jesteś już na diecie bezglutenowej, czy Twoje kosmki jelitowe zostały już zdegradowane… Rezultat zawsze będzie taki sam – pewny i wiarygodny.
Badania krwi (serologiczne) mogą dać niewiarygodny wynik – np. wtedy, kiedy jesteś już na diecie bez glutenu. Ponadto wskazują one jedynie na stan w danym momencie. Dzięki badaniom genetycznym dowiesz się natomiast, czy istnieje w ogóle ryzyko zachorowania teraz lub w przyszłości. Wykonanie testu genetycznego pozwala również w niektórych przypadkach uniknąć nieprzyjemnej biopsji jelita.
Test DNA możesz wykonać w każdym momencie życia – dla wyniku nie mają znaczenia takie czynniki jak stan zdrowia (np. obecność innych chorób), wiek, spożywane leki czy ciąża. W badaniu analizowane są bowiem geny, które się nie zmieniają.
Badanie genetyczne – geny HLA DQ2 i HLA DQ8. To prostsze niż myślisz
Test genetyczny w kierunku genów HLA DQ 2.2, HLA DQ 2.5 oraz HLA DQ 8 w podjednostkach α i β możesz wykonać na 2 sposoby. Wystarczy zamówić zestaw do pobierania próbek i pobrać je samodzielnie w domu lub umówić się do jednej z ponad 200 placówek w całej Polsce.
Każda z tych form gwarantuje Ci taką samą pewność – każda próbka objęta jest gwarancją. Po dostarczeniu do laboratorium przechodzi specjalną kontrolę i jeśli okaże się, że nie nadaje się do badania, bezpłatnie możesz przekazać kolejną.
Próbką do testu genetycznego jest wymaz z policzka. Jego pobranie jest bardzo proste, szybkie i całkowicie bezbolesne. To szczególnie ważne w przypadku dzieci, których nie trzeba narażać na nieprzyjemne procedury medyczne.
Zamów test DNA na celiakię lub umów się na badanie w punkcie pobrań
Pobierz próbki do badania na celiakię w punkcie pobrań
Całkowity koszt badania: 377,-
Może zainteresuje Cię również:

Badanie obejmuje:
–Wszystkie geny związane z celiakią– jeśli nie masz genów DQ2.2 i DQ2.5 oraz DQ8 to oznacza, że możesz być spokojny ponieważ nigdy nie zachorujesz na celiakię
–Dwie zmiany w genie LCT: C/T(-13910) oraz G/A(-22018) odpowiedzialne za nietolerancję laktozy
–PisemneZalecenia lekarskie i dietetyczne do wyniku celiakii
Czas realizacji badania: celiakia 7 dni roboczych, nietolerancja laktozy do 10 dni roboczych
Nasi specjaliści


.
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00
Żródła:
[1] M. Pawlaczyk, S. Milewska, A. Rokowska-Waluch, K. Korzeniowska, Leczenie dietetyczne w celiakii i opryszczkowatym zapaleniu skóry, „Farmacja Współczesna” 2012, 5.
[2] J. Bierła, I. Trojanowska, E. Konopka, E. Czarnowska, A. Sowińska, B. Cukrowska, Diagnostyka celiakii i badania przesiewowe w grupach ryzyka, „Diagnostyka Laboratoryjna” 2016, 53 (3).