jakie badania należy zrobić po poronieniu wczesnej ciąży, badania, badania po poronieniu wczesnej ciąży

Badania po poronieniu – jakie badania należy zrobić po poronieniu wczesnej ciąży?

Do poronienia na wczesnym etapie ciąży (przed 12 tygodniem) dochodzi najczęściej z powodu wad genetycznych płodu lub zaburzeń hormonalnych. Jakie badania należy zrobić po poronieniu wczesnej ciąży, by lepiej przygotować się do kolejnych starań o dziecko? Omawiamy najważniejsze badania po poronieniu wczesnej ciąży.

 1. Poronienia w pierwszych tygodniach ciąży
 2. Jakie są najczęstsze przyczyny wczesnych poronień?
 3. Badanie na trombofilię wrodzoną
 4. Badania hormonalne a poronienie
 5. Badania immunologiczne
 6. Badania wirusowe

Poronienia w pierwszych tygodniach ciąży

W I trymestrze ciąży bardzo często dochodzi do poronień. Nie zawsze jednak kobieta zauważa, że poroniła ciążę, ponieważ krwawienie jest mylone ze spóźniającym się okresem. Przyczyna poronienia może być trudna do zdiagnozowana, ale jeśli wykonamy odpowiednie badania po poronieniu wczesnej ciąży i uda nam się ją poznać, łatwiej będzie się przygotować do kolejnych starań o dziecko.

Badania genetyczne po poronieniu wczesnej ciąży – jakie są najczęstsze przyczyny wczesnych poronień?

Ponieważ aż 60 – 80% poronień na wczesnym etapie ciąży wynika z chorób genetycznych płodu takich jak np. zespół Downa, Edwards, Patau. Dlatego warto w pierwszej kolejności rozważyć wykonanie badań genetycznych po poronieniu. Badania te mogą znacznie przyspieszyć diagnostykę poronień, dlatego jeśli do poronienia ma dopiero dojść lub pacjentka oczekuje na zabieg łyżeczkowania warto, aby poprosiła personel medyczny o zabezpieczenie tkanek z poronienia (np. kosmówki, kawałeczka pępowiny). Dzięki temu będzie mogła poznać przyczynę poronienia oraz płeć, co daje jej możliwość skorzystania z przysługujących praw po poronieniu (np. ze skróconego urlopu macierzyńskiego).

Jeśli chcesz wykonać badanie, aby sprawdzić, czy poronienie nastąpiło przez wadę genetyczną u dziecka kliknij TUTAJ

jakie badania należy zrobić po poronieniu wczesnej ciąży, badania, badania po poronieniu wczesnej ciążyBadanie na trombofilię wrodzoną po wczesnym poronieniu

Jedną z przyczyn poronień może być trombofilia, czyli wrodzona skłonność do nadkrzepliwości. Występowanie mutacji takich jak czynnik V Leiden i mutacji genu protrombiny może, ale nie musi powodować powikłania położnicze takie jak:

 • poronienia na wczesnym etapie,
 • stan przedrzucawkowy w ciąży,
 • odklejenie się łożyska,
 • hipotrofię płodu.

Coraz częściej wskazuje się również na negatywny wpływ polimorfizmu PAI-1, który może utrudniać zagnieżdżanie się zarodka.

Warto wiedzieć, że wykrycie nieprawidłowości, daje lekarzowi możliwość wprowadzenia odpowiednich środków, które mogą w znacznym stopniu mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań. Genetyk, a następnie ginekolog na podstawie wyniku badania oraz zebranego wywiadu może wprowadzić odpowiednie działania, które zwiększą szanse na donoszenie kolejnej ciąży. 

Badanie na trombofilię wrodzoną powinnaś rozważyć jeśli:

Warto wiedzieć, że trombofilia wrodzona jest badaniem po poronieniu rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

TUTAJ możesz zobaczyć, jak wykonać badanie na tormbofilię wrodzonąbadania po poronieniu

Badania hormonalne a poronienie

Szczególnie polecane hormonalne badania po poronieniu wczesnej ciąży to:

 • panel tarczycowy – TSH, FT3 i FT4, a także badania anty-TPO oraz anty-TG.
 • prolaktyna
 • progesteron 
 • estradiol
 • FSH i LHBadania te można wykonać najwcześniej 6 tygodni po poronieniu, gdy kobiecy organizm się zregeneruje po utracie dziecka.

Badania immunologiczne – czy tutaj może tkwić przyczyna poronienia?

Ponieważ do poronienia mogły doprowadzić wady w funkcjonowaniu układu odpornościowego, zalecane badania po poronieniu wczesnej ciąży to także badania immunologiczne. Badania te najlepiej wykonać do 6 tygodni po poronieniu.

Jakie badania immunologiczne po poronieniu warto wykonać?

 • zespół antyfosfolipidowy (stężenie przeciwciała IgG i IgM przeciwko beta-2-glikoproteinie, antykoagulant toczniowy, przeciwciała antykardiolipinowe)
 • immunofenotyp
 • komórki NK
 • KIR i HLA-C

Badania wirusowe

Do poronienia na wczesnym etapie ciąży mogą doprowadzić także infekcje wirusowe, np. zakażenie toksoplazmozą, zakażenie wirusem cytomegalii lub zakażenie wirusem różyczki. Jeśli istnieje podejrzenie, że własnie w tym aspekcie tkwi możliwa przyczyna poronienia warto wykonać badania w kierunku:

 • cytomegalii,
 • toksoplazmozy,
 • chlamydiozy,
 • różyczki.

Wykrycie infekcji przed podjęciem kolejnych prób starania się o dziecko jest kluczowe, ponieważ pozwala lekarzowi wdrożyć leczenie, dzięki czemu można zapobiec poronieniom w przyszłości.


porozmawiaj o badaniu

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Karina Sztendel

mgr Izabella Domurat

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

mgr Daria Stuchlik
Data publikacji: 31/05/2021, Data aktualizacji: 19/08/2022