fbpx

TESTY NIPT – czym się różnią od siebie? Sprawdź porównanie!

testy nipt porównanie, testy nipt czym się różnią

Sprawdź porównanie testów NIPT, wskazówki na co warto zwrócić uwagę wybierając test NIPT i pobierz bezpłatnie poradnik

 

Testy NIPT różnią się m. in. zakresem badanych chorób, ubezpieczeniem, ceną czy możliwością wykonania w ciąży bliźniaczej. Łączy je natomiast wysoka czułość i bezpieczeństwo – do ich wykonania pobiera się krew matki. Sprawdź porównanie testów NIPT i różnice między nimi. Pobierz też bezpłatny poradnik “Jak wybrać test NIPT?” dostępny w artykule.

Poradnik “Jak wybrać test NIPT”

jak wybrać nipt

10 wskazówek jak wybrać badanie NIPT

Poniżej znajdziesz 10 wskazówek na co warto zwrócić uwagę wybierając test NIPT.

 • Na ilu przypadkach sprawdzono skuteczność testu NIPT? Ważne jest aby wykonywać ten test, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków.
 • Czy wynik testu jest ubezpieczony? W przypadku każdego nieinwazyjnego testu wolnego DNA płodowego mogą zdarzyć się wyniki fałszywie negatywne. Są to bardzo rzadkie sytuacje, jednak tylko test NIFTY pro pozwala wtedy na wypłatę rodzicom wysokiego odszkodowania (do ok. 210 000 zł*).
 • Czy test, który wykonasz jest faktycznie tym, który chcesz zlecić? Przed zleceniem badania warto dopytać o jego nazwę i zapoznać się w wzorem formularza zlecenia badania.
 • Jak blisko jest placówka, w której wykonasz test? Czy placówka jest autoryzowana? Czy badanie możesz zrobić w domu w cenie badania? W obecnej sytuacji wiele Mam korzysta z opcji pobrania krwi w domu, dzięki czemu unikają wizyty w przychodni.
 •  Jak wygląda przykładowy wynik testu NIPT? Przed wykonaniem badania warto poprosić laboratorium o przykładowy wynik, a także sprawdzić jak wygląda, czy jest w języku polskim i czy zawiera ważny wskaźnik jakim jest frakcja płodowa.
 • Jaki jest zakres badanych chorób? Testy NIPT mają podobna cenę dlatego warto wybrać ten o szerokim zakresie. Niektóre testy badają też mikrodelecje i mikroduplikacje (panel może się różnić w zależności od testu i zawierać np. zespół DiGorge’a).  Uwaga, nie zawsze wyższa cena NIPT wiąże się z większą ilością badanych chorób. Niektóre droższe NIPT badają mniej chorób niż inne w niższej cenie. Dlatego przed dokonaniem wyboru warto dokładnie porównać co jest w cenie badania.
 • Czy w przypadku wyniku pozytywnego uzyskasz konsultację z lekarzem? W cenie może być zawarta konsultacja nieprawidłowego wyniku z lekarzem genetykiem, który wytłumaczy wynik i wskaże dalsze postępowanie.
 • Jak długo placówka funkcjonuje na rynku? Lata doświadczenia, certyfikaty, referencje, opinie pacjentów pomogą Ci sprawdzić jej wiarygodność.
 • Czy konsultacje są łatwo dostępne 7 dni w tygodniu?
 • Czy płatność za test można rozłożyć na raty? W niektórych placówkach dostępne raty a także płatności odroczone, co jest ułatwieniem dla wielu rodziców.

Czy wiesz, że…

Pierwszym w Polsce testem NIPT był test NIFTY. Test NIFTY jest sprawdzony na największej liczbie przypadków, jego czułość dla została potwierdzona w największym badaniu na świecie dotyczącym skuteczności klinicznej testów NIPT. 

Test NIFTY został wykonany już ponad 9 000 000 razy na całym świecie.

Aktualnie jest dostępna nowa, rozszerzona wersja testu NIFTY – test NIFTY pro z pełnym ubezpieczeniem. Jest to jedyny test NIPT z ubezpieczeniem. Dowiedz się więcej o NIFTY PRO >>

Nifty BGI

Porównanie testów NIPT. Cechy wspólne badań w Polsce

Na polskim rynku dostępnych jest wiele testów NIPT. Ich cechy wspólne to:

 • wysoka czułość,
 • bezpieczeństwo (badania te są nieinwazyjne, wykonywane z krwi matki),
 • rzadkie wyniki fałszywie dodatnie, co powoduje mniejszą grupę kobiet kierowanych na badania inwazyjne niż ma to miejsce w przypadku testu PAPP-a,
 • brak konieczności specjalnych przygotowań do pobrania próbki (nie trzeba być na czczo),
 • brak refundacji NFZ – wszystkie testy NIPT to badania prywatne,
 • możliwość określenia płci dziecka – na życzenie rodziców test może zaraportować o tym, jakiej płci będzie dziecko,
 • wczesna dostępność – badania z grupy NIPT można wykonać zwykle od 10 tygodnia ciąży.

Co różni testy NIPT? Czym się różnią?

Czym różnią się od siebie poszczególne testy NIPT?

 • liczba ciąż, w których badanie było wykonane i sprawdzone
 • ubezpieczenie (odszkodowanie w przypadku wyniku fałszywie negatywnego),
 • zakres badanych chorób,
 • cena i możliwość płatności w ratach,
 • ilość badań przeprowadzonych na całym świecie,
 • możliwość wykonania badania w ciąży bliźniaczej (i zakres badanych chorób),
 • czas oczekiwania na wynik i sposób jego odbioru,
 • możliwość pobrania krwi do badania w domu,
 • dostępność placówek,
 • producent i miejsce wykonywania analiz próbek.

Porównując testy NIPT warto też zwrócić uwagę na to, czy:

 • cena testów NIPT obejmuje możliwość skorzystania z konsultacji nieprawidłowego wyniku testu z lekarzem genetykiem oraz możliwość pobrania próbki w domu lub w pobliskiej placówce w cenie badania,
 • wynik badania jest w języku polskim.

 

Porównanie NIFTY pro i innych NIPT

Czym różni się test NIFTY pro od innych testów NIPT? Jaka jest jego przewaga?

Przede wszystkim test NIFTY pro to pierwszy test NIPT, który został wprowadzony na rynek badań NIPT kilka lat temu. Do dzisiaj wykonano test NIFTY w przypadku ponad 6 000 000 kobiet na całym świecie i jest to test sprawdzony na największej liczbie przypadków.

Ponieważ obliczanie ryzyka odbywa się, w dużym uproszczeniu, na zasadzie statystycznej, to ważne jest, aby wykonywać ten test NIPT, który ma najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków.

Dodatkową przewagą testu NIFTY pro nad testami konkurencyjnymi jest jego najszerszy zakres. Wykrywa podstawowe aberracje chromosomalne, a więc zespoły trisomii 21, 18, 13, 9, 16, 22, ale także 85 aneuploidii, mikrodelecji i mikroduplikacji innych chromosomów. Tak szerokiego panelu wykrywczego nie ma żaden konkurencyjny test.

Ponieważ ceny wszystkich testów są porównywalne, to warto zdecydować się na ten, który zapewnia najszerszy panel badanych nieprawidłowości.

Dodatkowo test NIFTY pro to jedyny test dostępny z ubezpieczeniem. W przypadku wykrycia wady, ubezpieczyciel pokrywa wydatki na diagnostykę prenatalną. Pomimo bardzo wysokiej czułości testu, wynoszącej ponad 99,9% wykrywalności badanych wad, w przypadku wyniku fałszywie negatywnego (około 1/10.000 badanych przypadków) ubezpieczyciel wypłaca duże odszkodowanie.

dr Katarzyna Mikołajczyk, specjalista ginekologii i położnictwa

UWAGA. Na rynku są dostępne badania prenatalne nazywane “zastępstwem” testu NIFTY PRO lub określane jako to samo badanie występujące pod inną nazwą. Dopytaj o oryginalny test NIFTY PRO wykonywany w laboratorium BGI.

Tylko test NIFTY PRO posiada pełne ubezpieczenie wyniku. Żaden inny test NIFTY ani inny nieinwazyjny test prenatalny nie posiada takiego ubezpieczenia.

Tylko test NIFTY PRO ma najszerszy zakres badanych chorób (aż 94) i jest to najszerszy zakres wśród testów NIFTY.

W naszym laboratorium testDNA oferujemy oryginalny badanie NIFTY PRO wykonywany w BGI. Wybierając test NIFTY PRO masz pewność, że zrobisz badanie z ubezpieczeniem i szerokim zakresem.

bgi

 

Zakres badanych chorób w NIFTY pro

Test NIFTY pro wykrywa aż 94 różnych chorób genetycznych, w tym:94 choroby nifty

 • trisomie 21, 18, 13, 9, 16, 22,
 • 84 zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji (w tym: zespół Digorge’a, zespół Angelmana / Pradera-Williego oraz zespół Wolfa-Hirschhorna). Nifty pro bada mikrodelecje i mikroduplikacje.
 • 4 choroby związane z nieprawidłowościami liczby chromosomów płci (zespół Turnera (X), zespół Klinefeltera (XXY), trisomia chromosomu X (zespół XXX), zespół Jacobsa (XYY).

Dodatkowo w teście NIFTY pro badana jest płeć dziecka, która jest podawana na wyniku na życzenie rodziców. Test NIFTY pro można wykonać też w ciąży bliźniaczej i wtedy bada trisomię 21., 18., 13. i płeć na życzenie.

Zobacz więcej: Wynik testu NIFTY pro >>

 

Ubezpieczenie wyniku NIFTY pro

ubezpieczenie niftyTest NIFTY pro to także jedyne z prenatalnych nieinwazyjnych badań genetycznych, które posiada ubezpieczenie wyniku. Ubezpieczenie to jest bezpłatne i dobrowolne i obejmuje trzy sytuacje:

 • gdy rodzice otrzymają nieprawidłowy wynik testu ze wskazaniem konieczności wykonania badań prenatalnych inwazyjnych – refundacja wykonanych badań prenatalnych diagnostycznych w takim przypadku może wynieść do 2600 złotych*,
 • gdy rodzice otrzymają fałszywie negatywny wynik testu przed narodzinami — u płodu zostanie zdiagnozowana jakakolwiek choroba badana przez test NIFTY pro i rodzice zdecydują się na terminację ciąży – odszkodowanie w takiej sytuacji może wynieść do około 11 000 złotych*,
 • gdy rodzice otrzymają fałszywie negatywny wynik testu – w ciągu roku po urodzeniu dziecka zostanie u niego zdiagnozowana jakakolwiek choroba badana przez NIFTY pro – w takiej sytuacji odszkodowanie wynosi do około 210 000 złotych*.

Czytaj więcej: Ubezpieczenie testu NIFTY pro >>

 

Gdzie zrobić test NIFTY pro?

Test NIFTY pro jest dostępny w placówkach i w ramach wizyt domowych testDNA w całej Polsce. Przejdź do mapy i listy placówek TUTAJ lub umów badanie przez poniższy formularz online.

 

Umów test NIFTY pro blisko Ciebie

 

Test
 • Oryginalny test NIFTY pro wykonywany w laboratorium BGI.
 • Aż 94 nieprawidłowości– NIFTY pro to najszerszy test NIFTY. Zakres dla ciąży pojedynczej: trisomia 21 (zespół Downa), trisomia 18 (zespół Edwardsa), trisomia 13 (zespół Patau), trisomia 9, trisomia 16, trisomia 22, mikrodelecje i zespoły duplikacji – łącznie aż 84 mikrodelecje / duplikacje. Zakres dla ciąży bliźniaczej: trisomia 21., trisomia 13., trisomia 18.
 • Płeć na życzenie.
 • Ubezpieczenie na życzenie. NIFTY to jedyny test NIPT z ubezpieczeniem. W cenie testu NIFTY pro jest ubezpieczenie na wypadek wydania wyniku fałszywie negatywnego po urodzeniu dziecka (do 210 000 zł*) i przed urodzeniem z terminacją ciąży (do 11 000 zł*) oraz zwrot kosztów wykonanej diagnostyki prenatalnej (np. amniopunkcji) do 2600 zł* jeśli wynik testu NIFTY pro będzie pozytywny.
 • Wynik do 10 dni roboczych (czas liczony od momentu dotarcia próbek do laboratorium). Jest to maksymalny czas oczekiwania, często wynik dostępny jest szybciej, w 5-6 dni.
 • Bezpłatne ponowne pobranie próbki jeśli jakość próbki nie będzie wystarczająca do badania (są to bardzo rzadkie przypadki).
Dodatkowo w testDNA:
 • Pobranie próbki w placówce lub w domu w cenie badania w całej Polsce.
 • Konsultacja z lekarzem genetykiem w cenie badania w przypadku pozytywnego wyniku NIFTY pro.
 • Wskazówki „Jak odczytać wynik” dołączane do wyniku w cenie badania opracowane we współpracy z lekarzem genetykiem.
 • Wynik udostępniany online w bezpiecznym Panelu Pacjenta
 • Dostępne raty i płatności odroczone P24NOW. Skontaktuj się z nami i zapytaj o raty.

 

Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w ciągu jednego dnia w celu potwierdzenia rezerwacji.

Dlaczego jeszcze test NIFTY pro warto wykonać w testDNA?

 • Badanie NIFTY pro bez dopłat. Podajemy cenę całkowitą.
 • Bezpłatne konsultacje 7 dni w tygodniu, również w święta.
 • Marka testDNA jest obecna na rynku od 2003 roku. W tym czasie wykonaliśmy analizy dla ponad 250 000 pacjentów, nawiązaliśmy współpracę z wieloma specjalistami i ośrodkami, zdobyliśmy zaufanie sądów, prokuratury i lekarzy.

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

Test NIFTY pro a test Panorama, Harmony, Sanco, Nace, Neobona – czym różnią się te badania NIPT?

Czym jeszcze różnią się dostępne w Polsce nieinwazyjne testy NIPT, takie jak test NIFTY pro, Panorama, Harmony, Sanco, Nace i inne?

Szczegółowe porównania są dostępne w serwisie badaniaprenatalne.pl i na testdna.pl

 

Test NIPT to nieinwazyjne badanie prenatalne, które korzysta z nowoczesnej metody analizy wolnego płodowego DNA (cffDNA). cffDNA to materiał genetyczny dziecka, który, dzięki temu, że przechodzi on przez łożysko do krwioobiegu ciężarnej mamy, może zostać przeanalizowany pod kątem różnych nieprawidłowości. Do badania pobierana jest krew matki, jest więc zupełnie bezpieczne i nieinwazyjne. Test NIPT jest badaniem przesiewowym, ma on na celu oszacować ryzyko obecności choroby ( takiej jak trisomia 21 i jej wysokie ryzyko, trisomia 13., trisomia 18. I innych)  u rozwijającego się dziecka. Dzięki wysokiej czułości testy NIPT mogą pozwolić uzyskać spokój, że dziecko rozwija się prawidłowo, a także zadecydować o konieczności wykonywania badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja. Często zdarza się, że wynik tradycyjnych badań prenatalnych (PAPP-a i USG) wskazuje na podwyższone ryzyko choroby, a amniopunkcja tego nie potwierdza i dziecko rodzi się zdrowe. Wykonując test NIPT rodzice mogą upewnić się co do zdrowia dziecka w sposób nieinwazyjny i bezpieczny i zdecydować, czy wykonywać badania inwazyjne. Dowiedz się więcej: Test NIPT – cena, na czym polega? >>

 

Sprawdź też porównania testów NIPT oraz artykuły na temat NIPT:

 

Częste pytania o test NIFTY pro

Czym jest test NIFTY pro?
Test NIFTY pro to nieinwazyjne badanie prenatalne oparte na analizie wolnego płodowego DNA. Już od 10 tygodnia ciąży pozwala zbadać dziecko w kierunku trisomii 21. (zespół Downa), trisomii 13. (zespół Patau), trisomii 18. (zespół Edwardsa) i innych chorób gnetycznych. Wystarczy pobrać małą próbkę krwi matki (10 ml z żyły odłokciowej) i zbadać próbkę z wykorzystaniem nowoczesnej metody NGS i zaawansowanych metod bioinformatycznych. To dlatego test NIFTY pro jest tak skuteczny, a jednocześnie bezpieczny dla dziecka i mamy – nie wiąże się z ryzykiem poronienia.

Kiedy warto zrobić test NIFTY pro?
Test NIFTY pro warto wykonać w każdym przypadku gdy mama chce bezpiecznie sprawdzić zdrowie nienarodzonego dziecka i to w szerokim zakresie (94 choroby genetyczne). Szczególnie jest wskazany gdy:

 • wiek matki wynosi ponad 35 lat,
 • w poprzedniej ciąży występowały choroby genetyczne,
 • w rodzinie występują choroby genetyczne,
 • badania prenatalne I trymestru dały wynik wskazujący na podwyższone ryzyko chorób genetycznych,
 • jest zalecana amniopunkcja (np. ze względu na podejrzenie trisomii 21., 13., 18.). Prawidłowy wynik NIFTY pro może pozwolić uniknąć amniopunkcji.
W którym tygodniu ciąży wykonać test NIFTY pro?
Test NIFTY pro wykonuje się po 10 tygodniu ciąży. Nie ma górnej granicy wieku ciąży i wiek ciąży (po skończonym 10 tc) nie wpływa na pewność badania.

Co bada test NIFTY pro?
Test NIFTY pro bada nieprawidłowości genetyczne i płeć na życzenie. W ciąży pojedynczej zakres badania obejmuje 94 choroby genetyczne w tym 6 trisomii, 4 choroby związane z nieprawidłową liczbą chromosomów płciowych oraz mikrodelecje i mikroduplikacje. W ciąży bliźniaczej NIFTY pro bada trisomię 21., 13. i 18. oraz płeć na życzenie. NIFTY pro jest najszerszym testem NIFTY – bada najwięcej chorób – i jako jedyny test zapewnia ubezpieczenie wszystkich badanych chorób (nie tylko wybranych nieprawidłowości).  Ubezpieczenie obejmuje wynik pozytywny oraz fałszywie negatywny (przed i po narodzinach dziecka).

Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu NIFTY pro?
Maksymalny czas oczekiwania na wynik testu NIFTY pro to do 10 dni roboczych od dotarcia próbki do laboratorium. Często wynik jest szybciej, nawet w 5-6 dni. Wynik udostępniamy gdy tylko jest gotowy – można go pobrać online w bezpiecznym Panelu Klienta. Dzięki temu jest dostępny jeszcze szybciej bez konieczności dodatkowego dojazdu do placówki.

Czym różni się test NIFTY pro od amniopunkcji i testu PAPP-a?
Można powiedzieć, że test NIFTY pro łączy w sobie bezpieczeństwo testu Pappa (jest to badanie wykonywane z krwi) i czułość amniopunkcji (ponad 99% dla trisomii 21.). Test NIFTY pro nie zastępuje badań diagnostycznych jednak może pozwolić uniknąć niepotrzebnej amniopunkcji. Często jest tak, że test PAPP-a i USG wskazują na podwyższone ryzyko choroby genetycznej a dodatkowe badania tego nie potwierdzają i dziecko rodzi się zdrowe.

5/5 - (6 votes)

*W zależności od kursu walutowego

Wszystkie artykuły

Powiązane artykuły

Wszystkie artykuły
Back to Top
Umów