TESTY NIPT – czym się różnią od siebie? Sprawdź porównanie!

testy nipt porównanie, testy nipt czym się różnią, porównanie NIFTY i innych testów NIPT

Sprawdź porównanie testów NIPT, wskazówki na co warto zwrócić uwagę wybierając test NIPT i pobierz bezpłatnie poradnik

jak wybrać nipt, który nipt wybrać, który nipt jest najlepszyTesty NIPT różnią się m. in. zakresem badanych chorób, ceną czy możliwością wykonania w ciąży bliźniaczej. Łączy je natomiast wysoka czułość i bezpieczeństwo – do ich wykonania pobiera się krew matki. Sprawdź porównanie testów NIPT i różnice między nimi. Pobierz też bezpłatny poradnik “Jak wybrać test NIPT?” dostępny w artykule.

10 wskazówek jak wybrać badanie NIPT

Poniżej znajdziesz 10 wskazówek na co warto zwrócić uwagę wybierając test NIPT.

 • Na ilu przypadkach sprawdzono skuteczność testu NIPT? Ważne jest aby wykonywać ten test, który ma szeroką walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków.
 • Czy test, który wykonasz jest faktycznie tym, który chcesz zlecić? Przed zleceniem badania warto dopytać o jego nazwę i zapoznać się w wzorem formularza zlecenia badania.
 • Jak blisko jest placówka, w której wykonasz test? Czy placówka jest autoryzowana? Czy badanie możesz zrobić w domu w cenie badania? W obecnej sytuacji wiele Mam korzysta z opcji pobrania krwi w domu, dzięki czemu unikają wizyty w przychodni.
 •  Jak wygląda przykładowy wynik testu NIPT? Przed wykonaniem badania warto poprosić laboratorium o przykładowy wynik, a także sprawdzić jak wygląda, czy jest w języku polskim (lub z dołączonym tłumaczeniem) i czy zawiera ważny wskaźnik jakim jest frakcja płodowa.
 • Jaki jest zakres badanych chorób? Testy NIPT mają podobna cenę dlatego warto wybrać ten o szerokim zakresie. Niektóre testy badają też małe zmiany strukturalne, takie jak duplikacje i delecje, a nawet małe mikroduplikacje takie jak zespół DiGeorge’a. Chociaż są to zmiany bardzo małe i trudne do zauważenia pod mikroskopem, to mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie dziecka. Uwaga, nie zawsze wyższa cena NIPT wiąże się z większą ilością badanych nieprawidłowości Dlatego przed dokonaniem wyboru warto dokładnie porównać co jest w cenie badania.

nipt o szerokim zakresie

 • Czy w przypadku wyniku pozytywnego uzyskasz konsultację z lekarzem genetykiem klinicznym lub perinatologiem? W cenie może być zawarta konsultacja nieprawidłowego wyniku z lekarzem genetykiem, który wytłumaczy wynik i wskaże dalsze postępowanie.
 • Jak długo placówka funkcjonuje na rynku? Lata doświadczenia, certyfikaty, referencje, opinie pacjentów pomogą Ci sprawdzić jej wiarygodność. Aby sprawdzić wiarygodność laboratorium, możesz sprawdzić, czy placówka jest podmiotem leczniczym z OC i laboratorium wpisanym do KIDL. 
 • Czy konsultacje z laboratorium są łatwo dostępne? Jako przyszła mama możesz mieć dużo pytań przez cały proces realizacji badania.
 • Czy płatność za test można rozłożyć na raty? W niektórych placówkach dostępne raty a także płatności odroczone, co jest ułatwieniem dla wielu rodziców.

jak sprawdzić wiarygodność laboratorium

Porównanie testów NIPT. Cechy wspólne badań w Polsce

Na polskim rynku dostępnych jest wiele testów NIPT. Ich cechy wspólne to:

 • wysoka czułość,
 • bezpieczeństwo (badania te są nieinwazyjne, wykonywane z krwi matki),
 • rzadkie wyniki fałszywie dodatnie, co powoduje mniejszą grupę kobiet kierowanych na badania inwazyjne niż ma to miejsce w przypadku testu PAPP-a,
 • brak konieczności specjalnych przygotowań do pobrania próbki (nie trzeba być na czczo),
 • brak refundacji NFZ – wszystkie testy NIPT to badania prywatne,
 • możliwość określenia płci dziecka – na życzenie rodziców test może zaraportować o tym, jakiej płci będzie dziecko,
 • wczesna dostępność – badania z grupy NIPT można wykonać zwykle od 10 tygodnia ciąży.

Co różni testy NIPT? Czym się różnią?

Czym różnią się od siebie poszczególne testy NIPT?

 • liczba ciąż, w których badanie było wykonane i sprawdzone
 • zakres badanych chorób,
 • cena i możliwość płatności w ratach,
 • ilość badań przeprowadzonych na całym świecie,
 • możliwość wykonania badania w ciąży bliźniaczej (i zakres badanych chorób),
 • czas oczekiwania na wynik i sposób jego odbioru,
 • możliwość pobrania krwi do badania w domu,
 • dostępność placówek,
 • producent i miejsce wykonywania analiz próbek.

Porównując testy NIPT warto też zwrócić uwagę na to, czy:

 • cena testów NIPT obejmuje możliwość skorzystania z konsultacji nieprawidłowego wyniku testu z lekarzem genetykiem klinicznym oraz możliwość pobrania próbki w domu lub w pobliskiej placówce w cenie badania,
 • wynik badania jest w języku polskim lub z tłumaczeniem.

Jak wybrać test NIPT? PORADNIK

Jeśli zastanawiasz się, który test prenatalny NIPT wybrać, to ten poradnik jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim informacje: czym są testy NIPT, czym się różnią i jakie mają cechy wspólne, wskazówki na co zwrócić uwagę wybierając NIPT.

Jak wybrać NIPT?


  Zamów bezpłatny poradnik

  Przekazane nam dane będą wykorzystane w celu wysłania zamówionego poradnika, odpowiedzi na zadane nam pytania i weryfikacji tożsamości osoby (podstawa: art. 6 ust. 1 lit b) RODO; dochodzenia i obrony przed ewentualnymi roszczeniami (podstawa: art. 6 ust. 1 lit. f) RODO). Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże może stanowić warunek udzielenia odpowiedzi na zadane pytania lub realizację usługi. Dane te mogą zostać przekazane podmiotom współpracującym w celu realizacji zleconej nam usługi. Szczegółowe informacje nt. przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj https://www.testdna.pl/polityka-prywatnosci/

  .

  Dlaczego warto wykonać NIPT w testDNA?


  DOKŁADNOŚĆ
  NIFTY pro i Prenatal testDNA to sprawdzone i skuteczne badania prenatalne. Ich czułość wynosi ponad 99% dla zespołu Downa. Jednocześnie są nieinwazyjne i bezpieczne.


  SZYBKI WYNIK 
  Wynik dostępny jest wygodnie online w bezpiecznym Panelu Pacjenta.


  WYGODNIE I BLISKO
  Oryginalny test NIFTY pro i Prenatal testDNA wykonasz w 300 przychodniach w Polsce lub pielęgniarka pobierze od Ciebie krew w domu w cenie badania. Umawiamy szybkie terminy badań, nawet na dziś.


  KONSULTACJA Z LEKARZEM
  W przypadku wykrycia nieprawidłowości, nasze Pacjentki mają zapewnioną w cenie badania konsultację z doświadczonym lekarzem genetykiem. Wyniki konsultuje dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej i członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka. 


  PEWNE LABORATORIUM
  Zwróć uwagę na to komu powierzasz wykonanie badania. Decydując się na wykonanie testu NIFTY pro w testDNA wybierasz laboratorium z 20 letnim stażem na rynku, podmiot leczniczy z ubezpieczeniem OC i laboratorium wpisane do rejestru KIDL. Zadzwoń do nas i zapytaj o badanie:

  Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

  Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

  Klaudia

  Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

  Kinga

  „Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

  Anna

  „Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

  Edyta

  Test NIFTY pro a Prenatal testDNA, test Panorama, Harmony, Sanco, Nace, Neobona – czym różnią się te badania NIPT?

  Czym jeszcze różnią się dostępne w Polsce nieinwazyjne testy NIPT, takie jak Prenatal testDNA, test NIFTY pro, Panorama, Harmony, Sanco, Nace i inne?

  Szczegółowe porównania są dostępne w serwisie badaniaprenatalne.pl i na testdna.pl

  Czym są testy NIPT?

  Test NIPT to nieinwazyjne badanie prenatalne, które korzysta z nowoczesnej metody analizy wolnego płodowego DNA (cffDNA). cffDNA to materiał genetyczny dziecka, który, dzięki temu, że przechodzi on przez łożysko do krwioobiegu ciężarnej mamy, może zostać przeanalizowany pod kątem różnych nieprawidłowości. Do badania pobierana jest krew matki, jest więc zupełnie bezpieczne i nieinwazyjne. Test NIPT jest badaniem przesiewowym, ma on na celu oszacować ryzyko obecności choroby ( takiej jak trisomia 21 i jej wysokie ryzyko, trisomia 13., trisomia 18. I innych)  u rozwijającego się dziecka. Dzięki wysokiej czułości testy NIPT mogą pozwolić uzyskać spokój, że dziecko rozwija się prawidłowo, a także zadecydować o konieczności wykonywania badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja. Często zdarza się, że wynik tradycyjnych badań prenatalnych (PAPP-a i USG) wskazuje na podwyższone ryzyko choroby, a amniopunkcja tego nie potwierdza i dziecko rodzi się zdrowe. Wykonując test NIPT rodzice mogą upewnić się co do zdrowia dziecka w sposób nieinwazyjny i bezpieczny i zdecydować, czy wykonywać badania inwazyjne. Dowiedz się więcej: Test NIPT – cena, na czym polega? >>

  Częste pytania o NIPT

  Czym jest test NIPT?
  NIPTto nieinwazyjne badanie prenatalne oparte na analizie wolnego płodowego DNA. Już od 10 tygodnia ciąży pozwala zbadać dziecko w kierunku trisomii 21. (zespół Downa), trisomii 13. (zespół Patau), trisomii 18. (zespół Edwardsa) i innych nieprawidłowości genetycznych. Wystarczy pobrać małą próbkę krwi matki (10 ml z żyły odłokciowej) i zbadać próbkę z wykorzystaniem nowoczesnej metody NGS i zaawansowanych metod bioinformatycznych. To dlatego test NIPT jest tak skuteczny, a jednocześnie nieinwazyjny.

  Kiedy warto zrobić test NIPT?
  Test NIFTY pro i Prenatal testDNA warto wykonać w każdym przypadku gdy mama chce nieinwazyjnie sprawdzić zdrowie nienarodzonego dziecka i to w szerokim zakresie. Szczególnie jest wskazany gdy:

  • wiek matki wynosi ponad 35 lat,
  • w poprzedniej ciąży występowały choroby genetyczne,
  • w rodzinie występują choroby genetyczne,
  • badania prenatalne I trymestru dały wynik wskazujący na podwyższone ryzyko trisomii,
  • jest zalecana amniopunkcja (np. ze względu na podejrzenie trisomii 21., 13., 18.). Prawidłowy wynik NIPT nie wymaga już potwierdzenia badaniem inwazyjnym.
  W którym tygodniu ciąży wykonać test NIPT?
  Test NIFTY pro i Prenatal testDNA wykonuje się po 10 tygodniu ciąży. Nie ma górnej granicy wieku ciąży i wiek ciąży (po skończonym 10 tc) nie wpływa na wiarygodność badania.

  Czym różni się NIFTY pro od Prenatal testDNA?
  Test NIFTY pro i Prenatal testDNA to skuteczne i sprawdzone testy NIPT. Różnią się zakresem badanych nieprawidłowości, metodą badania oraz laboratorium wykonującym analizy. Dowiedz się więcej w porównaniu: NIFTY pro a Prenatal testDNA >>

  Co bada test NIPT?
  Test NIFTY pro bada 94 nieprawidłowości genetyczne i płeć na życzenie. W ciąży pojedynczej zakres badania obejmuje 6 trisomii, 4 choroby związane z nieprawidłową liczbą chromosomów płciowych oraz mikrodelecje i mikroduplikacje. W ciąży bliźniaczej NIFTY bada trisomię 21., 13. i 18. oraz płeć na życzenie.

  Prenatal testDNA analizuje wszystkie 23 chromosomy płodu dając wyniki zbliżone do analizy kariotypu. Bada wszystkie trisomie, monosomie oraz delecje i duplikacje większe niż 7 Mpz, a także 9 mikrodelecji o wielkości 3-7 Mpz. Opcjonalnie bada płeć i RhD płodu. Dokładny zakres badania zależy od wybranego pakietu.

  Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu NIPT?
  Maksymalny czas oczekiwania na wynik testu NIFTY pro to do 10 dni roboczych od dotarcia próbki do laboratorium. Często wynik jest szybciej, nawet w 5-6 dni. Maksymalny czas oczekiwania na wynik Prenatal testDNA zależy od wybranego pakietu i wynosi 9-14 dni.

  Wynik udostępniamy gdy tylko jest gotowy – można go pobrać online w bezpiecznym Panelu Klienta. Dzięki temu jest dostępny jeszcze szybciej bez konieczności dodatkowego dojazdu do placówki.

  Czym różni się test NIPT od amniopunkcji i testu PAPP-A?
  Można powiedzieć, że test NIPT łączy w sobie nieinwazyjny charakter testu PAPP-A (jest to badanie wykonywane z krwi) i czułość amniopunkcji (ponad 99% dla trisomii 21.). Test NIPT nie zastępuje badań diagnostycznych jednak gdy jest wykonany np. w przypadku podejrzenia trisomii 21., to jego prawidłowy wynik nie wymaga potwierdzenia badaniami inwazyjnymi. Często jest tak, że test PAPP-a i test złożony wskazują na podwyższone ryzyko choroby genetycznej a dodatkowe badania tego nie potwierdzają i dziecko rodzi się zdrowe.

  NIPT porównanie

  5/5 - (7 głosów / głosy)

  Źródła: testdna.pl/badania-prenatalne/test-nifty-pro/zrodla; testdna.pl/badania-prenatalne/prenatal-testdna/zrodla; *W zależności od kursu walutowego

  Wszystkie artykuły

  Powiązane artykuły

  Wszystkie artykuły
  Back to Top