fbpx

Test Harmony – cena, zakres identyfikowanych chorób, wskazania i przeciwwskazania

test harmony, test harmony cena, harmony

Harmony to nieinwazyjne przesiewowe badanie prenatalne, korzystające z metody analizy wolnego płodowego DNA (cffDNA). Jakie choroby wykrywa i jaka jest cena testu Harmony? Czym różni się od innych badań prenatalnych? Podpowiadamy.

UWAGA. Artykuł powstał we współpracy z badaniaprenatalne.pl i ma charakter informacyjny. Obecnie nie wykonujemy badania Harmony. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat nieinwazyjnego testu NIFTY pro tutaj >>

Test Harmony – czym jest to badanie?

Test Harmony to badanie NIPT (z języka angielskiego: Non Invasive Prenatal Testing), czyli nieinwazyjne prenatalne badanie genetyczne. Badania NIPT korzystają z metody analizy wolnego płodowego DNA (z języka angielskiego: cell free fetal DNA). Charakteryzują się one wysoką czułością, są także całkowicie bezpieczne – do wykonania analizy DNA wystarczy próbka krwi pobrana od ciężarnej.

 

Test Harmony można wykonać już od 10. tygodnia ciąży, zarówno w ciąży pojedynczej, jak i bliźniaczej. Dzięki badaniu można zidentyfikować nieprawidłowości w materiale genetycznym płodu. Harmony należy do badań przesiewowych, jeśli test DNA wykaże nieprawidłowości, konieczne są dalsze badania diagnostyczne. Dopiero na ich podstawie można postawić ostateczną diagnozę. Czas oczekiwania na wynik testu Harmony wynosi do około 8-17 dni (w zależności od placówki).

Analizy testu HARMONY odbywają się w laboratorium w USA, a stosowana metoda pozwala na zbadanie konkretnych, wybranych chromosomów (nie całego DNA).

Test Harmony – zakres badanych chorób. Co bada?

Test Harmony określa ryzyko wystąpienia najczęstszych trisomii, a także innych nieprawidłowości. Badanie wykrywa (w zależności od wybranej opcji):

  • trisomie – 21 (zespół Downa), 18 (zespół Edwardsa) oraz 13 (Patau);
  • nieprawidłowości w obrębie chromosomów płci – zespół Turnera (X), zespół Klinefertera (XXY), trisomia chromosomu X, zespół Jacobsa (XYY).
  • zespół delecji 22q11.2.

Na życzenie na wyniku testu może się znaleźć dodatkowo informacja o płci dziecka.

W przypadku ciąży bliźniaczej zakres badania Harmony obejmuje trisomię 21., 18., 13. i płeć na życzenie.

Test Harmony – cena badania

Ile kosztuje test Harmony? Cena wynosi około 2200-2400 złotych, w zależności od wybranej placówki.

Test Harmony – wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania?

Do wykonania testu Harmony konieczne jest skierowanie od lekarza. Wskazaniem do wykonania badania jest wystąpienie w rodzinie pary lub w poprzedniej chorób genetycznych. Test Harmony jest zalecany także wtedy, gdy ciężarna ma powyżej 35 lat (ze względu na wyższe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości genetycznych).

 

Test Harmony nie jest zalecany dla pacjentek w ciąży mnogiej trojaczej oraz o wyższej krotności płodów. Przeciwwskazania do wykonania Harmony stanowią także przeszczepy narządów u matki, transfuzja krwi przeprowadzona w ciągu pół roku przed ciążą oraz aneuploidia u matki.

Test Harmony – jak się przygotować do badania?

Test Harmony nie wymaga specjalistycznego przygotowania ze strony ciężarnej. Do testu pobiera się 20 ml krwi żylnej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku badania morfologii.

Test Harmony a test NIFTY pro

Czym różni się test Harmony od testu NIFTY pro?

jak wybrać nipt

 

UWAGA. Artykuł powstał we współpracy z badaniaprenatalne.pl i ma charakter informacyjny. Obecnie nie wykonujemy badania Harmony. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat nieinwazyjnego testu NIFTY pro tutaj >>

Źródła: badaniaprenatalne.pl

4/5 - (4 votes)

Wszystkie artykuły

Powiązane artykuły

Wszystkie artykuły
Umów