Pon - Pt: 7:00-19:00
Weekendy i święta: 9:00-17:00
Eksperci na naszej infolinii chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania związane z badaniami lub Twoim problemem.Zadzwoń
Sprawdź placówkę w Twoim mieście:
Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów w Polsce. Dzięki postępowi w medycynie i coraz większej świadomości potrzeby wykonywania badań profilaktycznych wiele osób udaje się wyleczyć, ale po leczeniu nie kończy się walka z chorobą. Każdy pacjent, który przeszedł przez raka jelita grubego, musi poddać się regularnym badaniom kontrolnym, aby upewnić się, że nie doszło do nawrotu choroby.
Spis treści
Jeśli przeszedłeś leczenie raka jelita grubego, ważne jest, by regularnie kontrolować swoje zdrowie, aby wykryć ewentualny nawrót choroby jak najszybciej. Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej opiera się na zaleceniach ESMO i proponuje następujący plan badań kontrolnych:
Badanie lekarskie i oznaczenie CEA:
Warto pamiętać, że marker CEA jest często używany w monitorowaniu raka jelita grubego, jednak nie jest on specyficzny tylko dla tej choroby. Może pojawiać się w przypadku innych schorzeń, takich jak rak piersi, czy nawet podczas palenia papierosów.
Tomografia komputerowa (KT) brzucha i klatki piersiowej:
Jeśli podczas tych badań kontrolnych zostanie wykryty nawrót choroby i jest on izolowany (czyli nie rozprzestrzenił się w wielu miejscach), zawsze warto rozważyć dalsze leczenie. Nawrót choroby to trudny moment, ale dzięki regularnym badaniom kontrolnym masz szansę wykryć go wcześnie i podjąć odpowiednie kroki.
Choć kolonoskopia jest uznawana za “złoty standard” w wykrywaniu nowotworu jelita grubego, warto wiedzieć, że istnieją metody, które mogą jeszcze bardziej wzmocnić naszą pewność diagnostyczną. Jednym z takich rozwiązań jest test na raka jelita grubego z próbki krwi.
Dlaczego warto go rozważyć?
Pacjenci, którzy przeszli przez raka jelita grubego, powinni poddawać się regularnym badaniom kontrolnym. Badanie może stanowić uzupełnienie standardowej diagnostyki i dawać pacjentom większe szanse na szybkie wykrycie ewentualnego nawrotu choroby.
Nawet jeśli to Ty jesteś pacjentem, Twoi najbliżsi również mogą skorzystać z badania. Dla wielu osób, które z różnych powodów obawiają się kolonoskopii, może to być alternatywne badanie przesiewowe.