test na raka jelita grubego z krwi

Pierwszy w Polsce test genetyczny z krwi, który wykrywa raka jelita grubego ze skutecznością zbliżoną do kolonoskopii

test na raka jelita grubego z krwi

O tym, jak ważne są badania w kierunku raka jelita grubego nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki nim możliwe jest nie tylko uratowanie zdrowia, ale też życia wielu osób. Niestety nie każdy chce i może wykonać kolonoskopię, która jest badaniem rekomendowanym jeśli chodzi o wczesne wykrycie tego nowotworu. Dla tych osób powstał nowy test genetyczny, który pozwala wykryć raka jelita grubego z czułością zbliżoną do kolonoskopii bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych procedur. Wystarczy próbka krwi – taka jak do standardowej morfologii.

Dlaczego warto wykonać test genetyczny na raka jelita grubego z krwi?

  • Bardzo wysoka skuteczność – porównywalna z kolonoskopią
  • Łatwy w wykonaniu  –  bez wstydu – do testu wystarczy próbka krwi pobrana jak do morfologii
  • Dostępność w całej Polsce – test możesz wykonać bez kolejek w całej Polsce w punktach pobrań testDNA
  • Możliwość wykrycia raka jelita na bardzo wczesnym etapie – wtedy, kiedy jest łatwiej wyleczalny
  • Badając się regularnie na raka jelita grubego możesz uniknąć stomii, uporczywej chemioterapii, wielotygodniowych pobytów w szpitalu. Im szybciej wykryty nowotwór, tym prostsze i skuteczniejsze leczenie.

Kiedy masz więcej niż 40 lat

Jeśli w Twojej rodzinie występował rak jelita grubego

Jeśli cierpisz na bóle brzucha, biegunki, zaparcia, zauważyłeś krew w kale

Jeśli masz anemię lub schudłeś w krótkim czasie

Jeśli przeszedłeś zapalenie wyrostka robaczkowego lub chorobę dróg żółciowych

Umów się na badanie

Jak możesz uniknąć raka jelita grubego?

Wśród wielu zaleceń jak zminimalizować ryzyko raka jelita grubego są przede wszystkim zalecenia związane ze zdrową dietą, unikaniem alkoholu, aktywnością fizyczną i … wykonywaniem badań profilaktycznych!
<
Nawet jeśli jesteś osobą młodą, która zdrowo się odżywia i uprawia sport oraz unika alkoholu nie możesz wykluczyć tego, że zachorujesz na raka jelita. Możesz jednak uniknąć śmierci z powodu tego nowotworu oraz uporczywego leczenia (chemioterapia, konieczność wyłonienia stomii itp.) dzięki regularnym badaniom profilaktycznym. Złotym standardem jest kolonoskopia, ale wiele osób unika tej metody badań przesiewowych. Dlatego opracowano test genetyczny wykrywający raka jelita grubego z próbki krwi.
>

Rozwój raka

 

Jak widzisz na powyższym obrazku rak jelita zwykle może rozwijać się bardzo długo. Początkowo może nie dawać żadnych objawów. Jeśli w tym czasie zostanie wykryty można go łatwiej usunąć i tym samym zapobiec rozwojowi złośliwego nowotworu. 

Wykryty nowotwór (rak jelita grubego) na wczesnym etapie rozwoju jest chorobą uleczalną. Dlatego wykrycie go w początkowych stopniach zaawansowania jest ważne. Zatem nie warto czekać, aż pojawią się niepokojące objawy, lecz badać się, diagnozować, korzystać z programów profilaktycznych, badań laboratoryjnych, dostępnych testów genetycznych, badań przesiewowych (endoskopowych), zwłaszcza osoby z czynnikami ryzyka wystąpienia nowotworu złośliwego.
dr n. med. Grzegorz Boryczka - gastroenterolog

 

Niestety większość osób zgłasza się na badania wtedy, kiedy jest już za późno np. wówczas, gdy zauważają w kale krew. Wtedy nowotwór może być już w zaawansowanym stadium, a szanse na wyleczenie maleją.

 

Stadium 0-I

Stage-A

Rak obejmuje jedynie komórki w błonie śluzowej narządu.

Leczenie:
Prosty zabieg4

Wskaźnik 5-letnich przeżyć:
95% – 100% 3

Stadium II

Stage-B

Guz jest powiększony i może naciekać na błonę mięśniową na całej jej długości.

Leczenie:
Operacja i chemioterapia4

Wskaźnik 5-letnich przeżyć:
60-80% 3

Stadium III

Stage-C

Wykrywalne są przerzuty raka jelita grubego do pobliskich węzłów chłonnych.

Leczenie:
Operacja i chemioterapia4

Wskaźnik 5-letnich przeżyć:
30-60%3

Stadium IV

Stage-D

Rak jelita grubego rozrasta się i daje przerzuty do innych narządów.

Leczenie:
Operacja i chemioterapia4

Wskaźnik 5-letnich przeżyć:
do kilku %3

Rak jelita coraz częściej u osób młodych

Pewnie czytałeś, że zachorowalność na raka jelita jest większa w grupie osób starszych. To fakt, że właśnie rak ten jest najczęściej wykrywany u osób po 50 roku życia. Niestety nie oznacza to, że ludzie młodzi nie chorują. Po prostu z uwagi na to, że rzadko wykonujemy badania profilaktyczne wtedy, kiedy nie mamy objawów, nowotwór ten zostaje wykryty dopiero wtedy, kiedy jest już za późno. Najczęściej rak jelita wykryty u osoby starszej rozwijał się już w jej jelitach przez około 10 lat.

Warto wiedzieć, że z roku na rok rośnie liczba osób młodych – nawet przed 30 rokiem życia – które chorują na raka jelita. Jest to związane m.in z dietą i stylem życia, jaki obecnie prowadzimy. 

Rak jelita u młodych osób

Nowej generacji test genetyczny na raka jelita grubego

Okazuje się, że wielu pacjentów unika kolonoskopii, obawiając się bólu, dyskomfortu i inwazyjności tego badania. Niestety, to często prowadzi do zbyt późnego wykrycia raka jelita grubego, kiedy leczenie jest trudniejsze i mniej skuteczne. Dlatego my wprowadzamy nowoczesny test genetyczny z krwi, który pozwala na wykrycie raka jelita grubego z wysoką skutecznością, porównywalną do kolonoskopii, ale bez zbędnej konieczności przechodzenia przez te nieprzyjemne procedury. Nasi pacjenci zyskują dzięki temu łatwiejszy dostęp do diagnostyki, większy komfort i spokój, wiedząc, że dbają o swoje zdrowie bez zbędnego stresu.

Dlaczego warto wykonać test w kierunku raka jelita grubego?

W czasie, kiedy czytasz ten tekst prawdopodobnie w Polsce ktoś umiera na raka jelita grubego. Każdego dnia 33 osoby przegrywają walkę z tym nowotworem2.  Ta walka często okupiona jest miesiącami spędzonymi w szpitalu, chemioterapią, ogromnym strachem, bólem.

Najważniejsze jednak, że tak być nie musi! Nawet jeśli jesteś jedną z osób, u których może rozwinąć się rak jelita grubego, to wykonując badanie profilaktyczne zwiększasz szansę na długie życie w zdrowiu.

Jeśli badanie nic nie wykaże… to świetnie! Zyskasz spokój ponieważ z prawdopodobieństwem wynoszącym blisko 92% nie masz raka jelita grubego. To oznacza, że możesz cieszyć się życiem, spędzać czas z przyjaciółmi, rodziną, dziećmi czy wnukami, rozwijać swoje pasje nie mając z tyłu głowy strachu o to, że w Twoich jelitach może rozwijać się nowotwór.

A co jeśli test wykaże, że możesz chorować na nowotwór jelita grubego? Musisz wiedzieć, że dzięki temu, że zostanie on wykryty na wczesnym etapie masz szansę na całkowite wyleczenie i komfortowe, długie życie!

Możesz uniknąć chemioterapii i wszystkich skutków z nią związanych, konieczności życia z woreczkiem stomijnym (sztuczny odbyt), ogromnego stresu i miesięcy spędzonych w szpitalu. Oszczędzisz swoim bliskim strachu o Twoje życie i sam również nie będziesz martwił się o to, jak poradzą sobie Twoje dzieci wtedy, gdy zostaną same ponieważ przegrałeś walkę z rakiem. Sam proces leczenia nowotworu we wczesnym etapie rozwoju również nie jest bardzo skomplikowany i najczęściej sprowadza się do wycięcia zmiany. 

Test na raka jelita z krwi a kolonoskopia

Kolonoskopia, mimo że uznawana jest za złoty standard w diagnozie raka jelita grubego, często budzi obawy z powodu potencjalnego dyskomfortu i bólu. W rzeczywistości niewielki odsetek pacjentów, którzy powinni wykonać to badanie przesiewowo wykonuje ją (badania wskazują że to ok. 33%8). Strach przed bólem i wstydem skłania wielu do unikania tej procedury, mimo że jest ona kluczowa w zapobieganiu śmiertelnym konsekwencjom raka jelita grubego.

Test genetyczny na raka jelita grubego z krwi to alternatywna metoda przesiewowa, która może być stosowana przez osoby, które nie chcą lub nie mogą poddać się kolonoskopii. W zależności od testu jest to badanie krwi (pobieranej jak przy morfologii) albo próbki kału. Test na raka z krwi może również stanowić uzupełnienie kolonoskopii w przypadku, kiedy nie została ona wykonana do końca.

Obie metody mają swoje zalety i wady. Kolonoskopia jest pozwala od razu na wycięcie ewentualnych zmian przedrakowych i nowotworów, ale jest również bardziej inwazyjna i może być bolesna. Testy genetyczny z krwi jest mało inwazyjny a jednocześnie umożliwia wykrycie raka jelita grubego również na wczesnym etapie, dlatego dobrze sprawdza się jako badanie przesiewowe. Nie umożliwia jednak wycięcia zmian i wysłania do badań histopatologicznych, dlatego jeśli taki test wykaże pozytywny wynik, najczęściej należy wykonać kolonoskopię w celu potwierdzenia diagnozy.

Kolonoskopia pozostaje najbardziej kompleksowym badaniem w diagnozowaniu raka jelita grubego. Test na raka jelita grubego z krwi może być wykorzystany jako metoda uzupełniająca lub wstępna, szczególnie w przypadkach, gdy kolonoskopia nie jest możliwa lub pożądana.

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę wykonać test na raka jelita zamiast kolonoskopii?

Tak, w przypadku kolonoskopii profilaktycznej. Nie zastąpi jednak kolonoskopii w kwestii pobierania wycinków. Kolonoskopia ciągle pozostaje złotym standardem w profilaktyce raka jelita grubego. I jest wskazana w przypadku pozytywnego (czyli nieprawidłowego) wyniku testu testu w celu usunięcia podejrzanych zmian i wysłania do badań histopatologicznych.

Czy pobranie próbki jest trudne?

Nie. W przypadku testu na raka jelita grubego z krwi pobiera się krew, jak przy morfologii. Można to wykonać w jednym z naszych 300 punktów pobrań w Polsce lub zamówić usługę pobrania w domu.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania testu?

Jeżeli chcesz upewnić się czy to badanie dla Ciebie, skontaktuj się z naszym konsultantem medycznym pod numerem telefonu: 665 761 161

Czy testy genetyczne na raka jelita grubego są refundowane przez NFZ?

Niestety. To badanie genetyczne, które nie jest w Polsce refundowane przez NFZ.

Gdzie wykonam badanie genetyczne na raka jelita grubego?

W całej Polsce! Próbkę krwi można oddać w dowolnym z naszych punktów pobrań, a jest ich ponad 300 :). Można też zamówić wizytę pielęgniarki domowej.

 

Uważasz artkuł za pomocny? Oceń go:

4.5/5 - (72 głosów / głosy)

Źródła:

1Andrzej Nowicki, Zbigniew Kula, Paulina Dobrzyń: “The clinical value of studies on colonoscopy and
positron-emission tomography with computed tomography in the diagnosis of colorectal cancer”.
2https://www.medexpress.pl/ochrona-zdrowia/w-naszym-kraju-z-powodu-raka-jelita-grubego-umiera-33-osob-dziennie-73217/
3https://www.mp.pl/interna/table/B16.4.21-1.
4https://europacolonpolska.pl/rak-jelita-grubego/treatment-treatment-options/?menu_id=13897
5https://europacolonpolska.pl/wszystko-o-kolonoskopii/

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń