Wczesne wykrycie raka jelita grubego bez wstydu i bólu? Tak to możliwe!

ColoAlert - test na raka jelita grubego

Ból brzucha, wzdęcia, uczucie pełności, zaparcia, biegunki – brzmi znajomo? Te dolegliwości są bardzo popularne i odczuwa je wiele osób. Może to być związane z dietą, stylem życia, występowaniem nadwrażliwości pokarmowych ale … może również być pierwszym symptomem rozwijającego się raka jelita grubego.

Rak jelita grubego coraz częściej pojawia się u młodych osób – nawet przed 30 rokiem życia! Jedynym sposobem na to, aby uniknąć śmierci z powodu tego nowotworu, stomii i uciążliwej chemioterapii jest wykonywanie badań, które pozwolą na jego wykrycie w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Wtedy jest on całkowicie wyleczalny i to często nawet bez konieczności chemioterapii – wystarczy wycięcie zmiany.

Niestety wykonanie badań wtedy, kiedy w kale pojawia się krew to już za późno! 

Rak jelita u młodych osób

ColoAlert ® – nowej generacji test genetyczny na raka jelita grubego

ColoAlert ® to całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny test przesiewowy w kierunku nowotworu jelita grubego, którego czułość skuteczność została potwierdzona walidacją oraz licznymi certyfikatami. 1 Próbką do badania jest kał. Można ją pobrać komfortowo, w domowych warunkach i przekazać do badania. Brzmi prosto? Bo tak jest!
.

.

Chociaż w Polsce ColoAlert ®  jest nowym badaniem, w Europie znany jest już od kilku lat. Został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami w tym m.in. Germany Innovation Award oraz zaaprobowany przez niemiecką służbę zdrowia, która jest bardzo restrykcyjna. W chwili obecnej trwają prace nad refundacją tego testu w Niemczech. O samym teście możesz również przeczytać na stronie producenta: https://mainzbiomed.com/.

Nowej generacji test na raka jelita grubego

Dlaczego ColoAlert®  jest badaniem dla Ciebie?

W czasie, kiedy czytasz ten tekst prawdopodobnie w Polsce ktoś umiera na raka jelita grubego. Każdego dnia 33 osoby przegrywają walkę z tym nowotworem2.  Ta walka często okupiona jest miesiącami spędzonymi w szpitalu, chemioterapią, ogromnym strachem, bólem.

Opinie ColoAlert

Najważniejsze jednak, że tak być nie musi! Nawet jeśli jesteś jedną z osób, u których może rozwinąć się rak jelita grubego, to wykonując badanie profilaktyczne takie jak ColoAlert® dajesz sobie szansę na długie życie w zdrowiu.

Jeśli badanie nic nie wykaże … to świetnie! Zyskasz spokój ponieważ z prawdopodobieństwem wynoszącym 92% nie masz raka jelita grubego. To oznacza, że możesz cieszyć się życiem, spędzać czas z przyjaciółmi, rodziną, dziećmi czy wnukami, rozwijać swoje pasje nie mając z tyłu głowy strachu o to, że w Twoich jelitach może rozwijać się nowotwór.

A co jeśli ColoAlert® wykaże, że możesz chorować na nowotwór jelita grubego? Musisz wiedzieć, że dzięki temu, że zostanie on wykryty na wczesnym etapie masz szansę na całkowite wyleczenie i komfortowe, długie życie!

Możesz uniknąć chemioterapii i wszystkich skutków z nią związanych, konieczności życia z woreczkiem stomijnym (sztuczny odbyt), ogromnego stresu i miesięcy spędzonych w szpitalu.  Oszczędzisz swoim bliskim strachu o Twoje życie i sam również nie będziesz martwił się o to, jak poradzą sobie Twoje dzieci wtedy, gdy zostaną same ponieważ przegrałeś walkę z rakiem.  Sam proces leczenia nowotworu we wczesnym etapie rozwoju również nie jest bardzo skomplikowany i najczęściej sprowadza się do wycięcia zmiany. 

Stadium 0-I

Stage-A

Rak obejmuje jedynie komórki w błonie śluzowej narządu.

Leczenie:
Prosty zabieg4

Wskaźnik 5-letnich przeżyć:
95% – 100% 3

Stadium II

Stage-B

Guz jest powiększony i może naciekać na błonę mięśniową na całej jej długości.

Leczenie:
Operacja i chemioterapia4

Wskaźnik 5-letnich przeżyć:
60-80% 3

Stadium III

Stage-C

Wykrywalne są przerzuty raka jelita grubego do pobliskich węzłów chłonnych.

Leczenie:
Operacja i chemioterapia4

Wskaźnik 5-letnich przeżyć:
30-60%3

Stadium IV

Stage-D

Rak jelita grubego rozrasta się i daje przerzuty do innych narządów.

Leczenie:
Operacja i chemioterapia4

Wskaźnik 5-letnich przeżyć:
do kilku %3

Czym jest ColoAlert®?

To prosty, całkowicie nieinwazyjny test przesiewowy, który pozwala na wykrycie raka jelita grubego u osób, które nie chcą lub nie mogą wykonać kolonoskopii. Wiemy, że to właśnie strach przed kolonoskopią, która postrzegana jest jako badanie bolesne i wstydliwe jest przyczyną tak dużej śmiertelności z powodu tego nowotworu.

ColoAlert® to  nieinwazyjny test pozwalający na wykrycie raka jelita grubego na wczesnym etapie jego rozwoju z tak dużą skutecznością! Jest ona związana z tym, że ColoAlert® zawiera w sobie 4 składowe:

 • Stężenie ludzkiego DNA w kale – jest to ważny wskaźnik gdyż w obrębie guza nowotworowego dochodzi do zwiększonego namnażania się komórek, które następnie złuszczają się i wydalane są z kałem. Im większe stężenie DNA w kale tym większe ryzyko, że pochodzi ono z guza5.
 • Mutacja w genie KRAS – u ok. 40% pacjentów z rakiem jelita grubego występuje taka mutacja, co jest związane z tym, że rak jest bardziej agresywny i może dawać szybciej przerzuty6. Ponadto mutacje w genie KRAS występują również  w niegroźnych gruczolakach, które w przyszłości mogą przekształcić się w nowotwór. Co więcej informacja o tej mutacji jest ważna dla lekarza prowadzącego ponieważ decyduje o tym, czy zastosowanie immunoterapii czy też określonej chemioterapii będzie skuteczne.
 • Mutacje w genie BRAF– te mutacje występują u ok. 10% pacjentów w rakiem jelita grubego i wiążą się z tym samym co w przypadku genu KRAS7.
 • Krew utajona w kale– jest to jeden z dodatkowych parametrów uzupełniających badanie. Krew utajona pochodzi najczęściej z guza.

Wynik testu na raka jelita grubego

ColoAlert® a kolonoskopia

Kolonoskopia jest badaniem, którego wiele osób obawia się. Tylko 33% pacjentów, którzy powinni wykonać kolonoskopię robi to 8 Największy strach związany jest z bolesnością badania. Stąd też często wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym. Tymczasem jak widać z wyżej przedstawionych danych, aby uniknąć śmierci z powodu raka jelita grubego jedyne co trzeba robić to badać się!

Dlatego też powstał test na raka jelita grubego – ColoAlert®, który może być alternatywą dla kolonoskopii w przypadku, gdy pacjent z różnych powodów nie chce się na nią zdecydować lub też ma do niej przeciwwskazania.

ColoAlert® w przeciwieństwie do kolonoskopii:

 • Nie wymaga żadnego przygotowania – nie musisz zażywać środków przeczyszczających, które powodują, że dwa dni spędzasz w toalecie; nie musisz wypijać dużej ilości płynu przed badaniem, nie musisz nawet być na czczo! To badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania.
 • Jest komfortowy w wykonaniu – nie obawiasz się wstydu ponieważ próbkę do badania (kał) pobierasz komfortowo we własnej toalecie. Służy do tego specjalny zestaw, który od nas otrzymasz.
 • Jest całkowicie bezbolesny – w odróżnieniu od kolonoskopią w tym przypadku nie potrzebujesz żadnego znieczulenia, które powoduje, że po badaniu nie możesz prowadzić samochodu, czy nawet pracować.
 • Możesz wykonać w dowolnym momencie – bez konieczności brania urlopu w pracy, umawiania terminu w przychodni itp.

ColoAlert czy kolonoskopia

Zalety testu ColoAlert®

 • Całkowicie nieinwazyjna metoda – bez bólu, dyskomfortu związanego z oczyszczaniem jelit do badania, konieczności przygotowywania itp.
 • Badanie bez wstydu – wiele osób ma problem z tym, że musi obnażyć się przed lekarzem, w tym przypadku próbkę do badania pobierasz sam we własnej łazience.
 • Wynik badania odznacza się dużą pewnością – ColoAlert® wykrywa zmiany przedrakowe i nowotwory na wczesnym etapie z czułością 85% i specyficznością 92%, co jest porównywalne z czułością i specyficznością kolonoskopii9.
 • ColoAlert ® wykrywa zarówno guzy krwawiące jak i niekrwawiące – w odróżnieniu od testu w kierunku krwi utajonej ColoAlert® wyrywa zarówno zmiany krwawiące jak i nie krwawiące. To bardzo ważne ponieważ tylko 11% nowotworów krwawi, a zatem 89% nowotworów jelita grubego jest niemożliwych do wykrycia testem na krew utajoną (FIT / FOB)10.
 • Badanie możesz wykonać w dowolnym momencie bez wcześniejszego przygotowania.
 • Łatwy w zrozumieniu wynik, który możesz skonsultować z doświadczonym lekarzem.
 • Szybki wynik – maksymalnie do 10 dni roboczych otrzymasz od na rezultat badania.

 

 

Źródła:

1Andrzej Nowicki, Zbigniew Kula, Paulina Dobrzyń: “The clinical value of studies on colonoscopy and
positron-emission tomography with computed tomography in the diagnosis of colorectal cancer”.
2https://www.medexpress.pl/ochrona-zdrowia/w-naszym-kraju-z-powodu-raka-jelita-grubego-umiera-33-osob-dziennie-73217/
3https://www.mp.pl/interna/table/B16.4.21-1.
4https://europacolonpolska.pl/rak-jelita-grubego/treatment-treatment-options/?menu_id=13897
5HUMAN DNA QUANTIFICATION IN THE STOOLS OF PATIENTS WITH COLORECTAL CANCER. Yolanda TEIXEIRA et al. Arq Gastroenterol v. 52 no. 4 – out./dez. 2015
6Role of oncogenic KRAS in the prognosis, diagnosis and treatment of colorectal cancer Zhu et al. 2021
7Tejpar S., Bertagnolli M., Bosman F., Lenz H.J., Garraway L., Waldman F., Warren R., Bild A., Collins-Brennan D., Hahn H., et al. Prognostic and predictive biomarkers in resected colon cancer: Current status and future perspectives for integrating genomics into biomarker discovery. Oncologist.
8https://europacolonpolska.pl/wszystko-o-kolonoskopii/
9Dollinger et al. (2018)
10https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2006/1201/p1952.html

Wszystkie artykuły
Back to Top