Pewny test na raka jelita grubego

Test genetyczny PCR wykrywający raka jelita grubego (już na bardzo wczesnym etapie) ze skutecznością zbliżoną do kolonoskopii

Pewny test na raka jelita grubego

Rak jelita grubego dotyczy coraz młodszych osób. Bardzo często początki nowotworu pojawiają się już około 30 roku życia. Jeśli wtedy zostanie wykryty z dużym prawdopodobieństwem można go całkowicie wyleczyć! Jeśli dodatkowo – masz objawy ze strony układu pokarmowego  np. zaparcia, biegunki, ból brzucha itp. lub w Twojej rodzinie ktoś chorował na raka jelita, to tym bardziej powinieneś pomyśleć o wykonaniu badań wykrywających ten nowotwór. Jeśli:

  • chcesz uniknąć raka jelita grubego – jednego z trzech najczęściej występujących nowotworów w Polsce i w zasadzie jedynego, którego tak łatwo można wykryć na wczesnym etapie rozwoju i wyleczyć -rak jelita wykryty na wczesnym etapie jest całkowicie wyleczalny!
  • chcesz uniknąć stomii, uporczywej chemioterapii, wielotygodniowych pobytów w szpitalu,
  • chcesz cieszyć się życiem jak najdłużej ale jednocześnie nie chcesz wykonywać kolonoskopii bo się jej obawiasz, nie możesz sobie pozwolić na dwa dni wyjęte z życia na dobre przygotowanie do badania lub po prostu masz złe doświadczenia z nim związane

to test ColoAlert jest dla Ciebie! 

Jak możesz uniknąć raka jelita grubego?

Istnieje wiele zaleceń dotyczących tego, jak zminimalizować ryzyko raka jelita grubego. Są to przede wszystkim zalecenia związane ze zdrową dietą, unikaniem alkoholu, aktywnością fizyczną i … wykonywaniem badań profilaktycznych!
<
Nawet jeśli jesteś osobą młodą, która zdrowo się odżywia i uprawia sport oraz unika alkoholu nie możesz wykluczyć tego, że zachorujesz na raka jelita. Możesz jednak  uniknąć śmierci z powodu tego nowotworu oraz uporczywego leczenia (chemioterapia, konieczność wyłonienia stomii itp.) dzięki regularnym badaniom profilaktycznym takim jak kolonoskopia czy  też bezbolesny, nieinwazyjny test genetyczny PCR – ColoAlert !
>

Rozwój raka

 

Jak widzisz na powyższym obrazku rak jelita zwykle zaczyna się rozwijać u osób młodych. Przez wiele lat nie daje jednak żadnych objawów. Jeśli w tym czasie zostanie wykryty można go bardzo łatwo usunąć i tym samym zapobiec rozwojowi złośliwego nowotworu. 

Wykryty nowotwór (rak jelita grubego) na wczesnym etapie rozwoju jest chorobą uleczalną. Dlatego wykrycie go w początkowych stopniach zaawansowania jest ważne. Zatem nie warto czekać, aż pojawią się niepokojące objawy, lecz badać się, diagnozować, korzystać z programów profilaktycznych, badań laboratoryjnych, dostępnych testów genetycznych, badań przesiewowych (endoskopowych), zwłaszcza osoby z czynnikami ryzyka wystąpienia nowotworu złośliwego.
dr n. med. Grzegorz Boryczka - gastroenterolog

 

Niestety większość osób zgłasza się na badania wtedy, kiedy jest już za późno np. wówczas, gdy zauważają w kale krew. Wtedy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium, a szansa na wyleczenie już bardzo mała.

 

Stadium 0-I

Stage-A

Rak obejmuje jedynie komórki w błonie śluzowej narządu.

Leczenie:
Prosty zabieg4

Wskaźnik 5-letnich przeżyć:
95% – 100% 3

Stadium II

Stage-B

Guz jest powiększony i może naciekać na błonę mięśniową na całej jej długości.

Leczenie:
Operacja i chemioterapia4

Wskaźnik 5-letnich przeżyć:
60-80% 3

Stadium III

Stage-C

Wykrywalne są przerzuty raka jelita grubego do pobliskich węzłów chłonnych.

Leczenie:
Operacja i chemioterapia4

Wskaźnik 5-letnich przeżyć:
30-60%3

Stadium IV

Stage-D

Rak jelita grubego rozrasta się i daje przerzuty do innych narządów.

Leczenie:
Operacja i chemioterapia4

Wskaźnik 5-letnich przeżyć:
do kilku %3

Rak jelita coraz częściej u osób młodych

Pewnie czytałeś, że zachorowalność na raka jelita jest większa w grupie osób starszych. To fakt, że właśnie u seniorów rak ten jest najczęściej wykrywany. Niestety nie oznacza to, że ludzie młodzi nie chorują. Po prostu z uwagi na to, że rzadko wykonujemy badania profilaktyczne wtedy, kiedy nie mamy objawów, nowotwór ten zostaje wykryty dopiero wtedy, kiedy jest już za późno. Najczęściej rak jelita wykryty u osoby starszej rozwijał się już w jej jelitach przez minimum 10 lat.

Warto wiedzieć, że z roku na rok rośnie liczba osób młodych – nawet przed 30 rokiem życia – które chorują na raka jelita. Jest to związane m.in z dietą i stylem życia, jaki obecnie prowadzimy. 

Rak jelita u młodych osób

ColoAlert – nowej generacji test genetyczny na raka jelita grubego

ColoAlert to całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny test przesiewowy w kierunku nowotworu jelita grubego, którego czułość skuteczność została potwierdzona walidacją oraz licznymi certyfikatami. 1 Próbką do badania jest kał. Można ją pobrać komfortowo, w domowych warunkach i przekazać do badania. Brzmi prosto? Bo tak jest!

Chociaż w Polsce ColoAlert  jest nowym badaniem, w Europie znany jest już od kilku lat. Został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami w tym m.in. Germany Innovation Award oraz zaaprobowany przez niemiecką służbę zdrowia, która jest bardzo restrykcyjna. W chwili obecnej trwają prace nad refundacją tego testu w Niemczech. O samym teście możesz również przeczytać na stronie producenta: https://mainzbiomed.com/.

Nowej generacji test na raka jelita grubego

Opinie ColoAlert

Dlaczego ColoAlert jest badaniem dla Ciebie?

W czasie, kiedy czytasz ten tekst prawdopodobnie w Polsce ktoś umiera na raka jelita grubego. Każdego dnia 33 osoby przegrywają walkę z tym nowotworem2.  Ta walka często okupiona jest miesiącami spędzonymi w szpitalu, chemioterapią, ogromnym strachem, bólem.

Najważniejsze jednak, że tak być nie musi! Nawet jeśli jesteś jedną z osób, u których może rozwinąć się rak jelita grubego, to wykonując badanie profilaktyczne takie jak ColoAlert dajesz sobie szansę na długie życie w zdrowiu.

Jeśli badanie nic nie wykaże … to świetnie! Zyskasz spokój ponieważ z prawdopodobieństwem wynoszącym 92% nie masz raka jelita grubego. To oznacza, że możesz cieszyć się życiem, spędzać czas z przyjaciółmi, rodziną, dziećmi czy wnukami, rozwijać swoje pasje nie mając z tyłu głowy strachu o to, że w Twoich jelitach może rozwijać się nowotwór.

A co jeśli ColoAlert wykaże, że możesz chorować na nowotwór jelita grubego? Musisz wiedzieć, że dzięki temu, że zostanie on wykryty na wczesnym etapie masz szansę na całkowite wyleczenie i komfortowe, długie życie!

Możesz uniknąć chemioterapii i wszystkich skutków z nią związanych, konieczności życia z woreczkiem stomijnym (sztuczny odbyt), ogromnego stresu i miesięcy spędzonych w szpitalu.  Oszczędzisz swoim bliskim strachu o Twoje życie i sam również nie będziesz martwił się o to, jak poradzą sobie Twoje dzieci wtedy, gdy zostaną same ponieważ przegrałeś walkę z rakiem.  Sam proces leczenia nowotworu we wczesnym etapie rozwoju również nie jest bardzo skomplikowany i najczęściej sprowadza się do wycięcia zmiany. Czym jest ColoAlert?

To prosty, całkowicie nieinwazyjny test przesiewowy, który pozwala na wykrycie raka jelita grubego u osób, które nie chcą lub nie mogą wykonać kolonoskopii. Wiemy, że to właśnie strach przed kolonoskopią, która postrzegana jest jako badanie bolesne i wstydliwe jest przyczyną tak dużej śmiertelności z powodu tego nowotworu.

ColoAlert to  nieinwazyjny test genetyczny PCR pozwalający na wykrycie raka jelita grubego na wczesnym etapie jego rozwoju z tak dużą skutecznością! Jest ona związana z tym, że ColoAlert zawiera w sobie 4 składowe:

  • Stężenie ludzkiego DNA w kale – jest to ważny wskaźnik gdyż w obrębie guza nowotworowego dochodzi do zwiększonego namnażania się komórek, które następnie złuszczają się i wydalane są z kałem. Im większe stężenie DNA w kale tym większe ryzyko, że pochodzi ono z guza5.
  • Mutacja w genie KRAS – u ok. 40% pacjentów z rakiem jelita grubego występuje taka mutacja, co jest związane z tym, że rak jest bardziej agresywny i może dawać szybciej przerzuty6. Ponadto mutacje w genie KRAS występują również  w niegroźnych gruczolakach, które w przyszłości mogą przekształcić się w nowotwór. Co więcej informacja o tej mutacji jest ważna dla lekarza prowadzącego ponieważ decyduje o tym, czy zastosowanie immunoterapii czy też określonej chemioterapii będzie skuteczne.
  • Mutacje w genie BRAF– te mutacje występują u ok. 10% pacjentów w rakiem jelita grubego i wiążą się z tym samym co w przypadku genu KRAS7.
  • Krew utajona w kale– jest to jeden z dodatkowych parametrów uzupełniających badanie. Krew utajona pochodzi najczęściej z guza.

Wynik testu na raka jelita grubego

ColoAlert a kolonoskopia

Kolonoskopia, mimo że uznawana jest za złoty standard w diagnozie raka jelita grubego, często budzi obawy z powodu potencjalnego dyskomfortu i bólu. W rzeczywistości niewielki odsetek pacjentów, którzy powinni wykonać to badanie przesiewowo wykonuje ją (badania wskazują że to ok. 33%8). Strach przed bólem i wstydem skłania wielu do unikania tej procedury, mimo że jest ona kluczowa w zapobieganiu śmiertelnym konsekwencjom raka jelita grubego.

ColoAlert to alternatywna metoda przesiewowa, która może być stosowana przez osoby, które nie chcą lub nie mogą poddać się kolonoskopii. Jest to badanie nieinwazyjne, do którego próbki kału pobiera się samodzielnie w domu. ColoAlert może również stanowić uzupełnienie kolonoskopii w przypadku, kiedy nie została ona wykonana do końca.

Obie metody mają swoje zalety i wady. Kolonoskopia jest pozwala od razu na wycięcie ewentualnych zmian przedrakowych i nowotworów, ale jest również bardziej inwazyjna i może być bolesna. ColoAlert jest nieinwazyjny, bezbolesny i umożliwia wykrycie raka jelita grubego na wczesnym etapie, dlatego dobrze sprawdza się jako badanie przesiewowe. Nie umożliwia jednak wycięcia zmian i wysłania do badań histopatologicznych, dlatego jeśli badanie ColoAlert wykaże pozytywny wynik, najczęściej należy wykonać kolonoskopię w celu potwierdzenia diagnozy.

Kolonoskopia pozostaje najbardziej kompleksowym badaniem w diagnozowaniu raka jelita grubego. ColoAlert może być wykorzystany jako metoda uzupełniająca lub wstępna, szczególnie w przypadkach, gdy kolonoskopia nie jest możliwa lub pożądana.

Zalety testu ColoAlert

  • Całkowicie nieinwazyjna metoda – bez bólu, dyskomfortu związanego z oczyszczaniem jelit do badania, konieczności przygotowywania itp.
  • Łatwe pobranie próbki samodzielnie w domu.
  • Badanie bez wstydu – wiele osób ma problem z tym, że musi obnażyć się przed lekarzem, w tym przypadku próbkę do badania pobierasz sam we własnej łazience.
  • Wynik badania odznacza się dużą pewnością – ColoAlert wykrywa zmiany przedrakowe i nowotwory na wczesnym etapie z czułością 85% i specyficznością 92%, co jest porównywalne z czułością i specyficznością kolonoskopii9.
  • ColoAlert wykrywa zarówno guzy krwawiące jak i niekrwawiące – w odróżnieniu od testu w kierunku krwi utajonej ColoAlert wyrywa zarówno zmiany krwawiące jak i nie krwawiące. To bardzo ważne ponieważ tylko 11% nowotworów krwawi, a zatem 89% nowotworów jelita grubego jest niemożliwych do wykrycia testem na krew utajoną (FIT / FOB)10.
  • Badanie możesz wykonać w dowolnym momencie bez wcześniejszego przygotowania (jak dieta czy konieczność wykorzystania środków przeczyszczających).
  • Łatwy w zrozumieniu wynik, który możesz skonsultować z doświadczonym lekarzem.
  • Szybki wynik – maksymalnie do 10 dni roboczych otrzymasz od na rezultat badania.

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę wykonać ColoAlert zamiast kolonoskopii?

Tak, w przypadku kolonoskopii profilaktycznej. Nie zastąpi jednak kolonoskopii w kwestii pobierania wycinków. Kolonoskopia ciągle pozostaje złotym standardem w profilaktyce raka jelita grubego. I jest wskazana w przypadku pozytywnego (czyli nieprawidłowego) wyniku testu ColoAlert w celu usunięcia podejrzanych zmian i wysłania do badań histopatologicznych.

Czy pobranie próbki jest trudne?

Nie. Test ColoAlert nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań – nie musisz mieć żadnej specjalnej diety ani odstawiać leków. Próbkę pobierasz wygodnie w komfortowych warunkach podczas pobytu w toalecie. Zobacz, jakie to proste:

Czy ColoAlert jest dla wszystkich?

ColoAlert jest w szczególności dla osób, które chcą wykonać badanie profilaktyczne w kierunku raka jelita grubego, a nie chcą lub nie mogą wykonać kolonoskopii.

Należy jedynie pamiętać, żeby wyniki były wiarygodne nie wykonuje się badania w przypadku wystąpienia biegunki, menstruacji (u kobiet), chorób zapalnych jelit oraz krwawienia z układu pokarmowego (jak np. hemoroidy).

Co robić z wynikiem badania?

Na wyniku badania uwzględnione są 4 parametry:

  • obecność mutacji genu BRAF,
  • obecność mutacji genu KRAS,
  • obecność ludzkiego DNA w kale,
  • wynik testu na krew utajoną w kale.

Wynik pozytywny (czyli taki, w którym choć jedna ze zmiennych jest poza przyjętymi normami) należy skonsultować z lekarzem.
Jeżeli chcesz, możesz kupić badanie z telekonsultacją gastroenterologa – ColoAlert PLUS.

Czy badanie ColoAlert jest refundowane?

To badanie genetyczne, które nie jest refundowane przez NFZ. Przesiewowo wykonuje się je raz na trzy lata. Dla większej dostępności badania umożliwiamy płatność odroczoną czy rozdzielenie opłaty na raty.

Gdzie wykonam badanie ColoAlert?

W całej Polsce! ColoAlert możesz zamówić telefonicznie -> +48 665 761 161 lub online przez sklep internetowy -> ColoAlert

Na wskazany adres wyślemy zestaw do pobrania próbek z instrukcją pobrania materiału. (To naprawdę proste). Następnie kurier bezpłatnie odbierze próbki i przywiezie do laboratorium w celu analiz. Wynik badania będzie dostępny w naszym panelu do 12 dni roboczych. Poinformujemy Cię o jego publikacji.

Jak często powtarzać badanie?

W przypadku testu ColoAlert zaleca się powtarzać badanie co 3 lata. Jest to czas, w którym mikrobiom jelit może ulec zmianie, a zależy nam głównie na wczesnym wykrywaniu wszelkich zmian, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu jelita grubego.

 

coloalert zapytaj o badanie

Uważasz artkuł za pomocny? Oceń go:

4.7/5 - (36 głosów / głosy)

Źródła:

1Andrzej Nowicki, Zbigniew Kula, Paulina Dobrzyń: “The clinical value of studies on colonoscopy and
positron-emission tomography with computed tomography in the diagnosis of colorectal cancer”.
2https://www.medexpress.pl/ochrona-zdrowia/w-naszym-kraju-z-powodu-raka-jelita-grubego-umiera-33-osob-dziennie-73217/
3https://www.mp.pl/interna/table/B16.4.21-1.
4https://europacolonpolska.pl/rak-jelita-grubego/treatment-treatment-options/?menu_id=13897
5HUMAN DNA QUANTIFICATION IN THE STOOLS OF PATIENTS WITH COLORECTAL CANCER. Yolanda TEIXEIRA et al. Arq Gastroenterol v. 52 no. 4 – out./dez. 2015
6Role of oncogenic KRAS in the prognosis, diagnosis and treatment of colorectal cancer Zhu et al. 2021
7Tejpar S., Bertagnolli M., Bosman F., Lenz H.J., Garraway L., Waldman F., Warren R., Bild A., Collins-Brennan D., Hahn H., et al. Prognostic and predictive biomarkers in resected colon cancer: Current status and future perspectives for integrating genomics into biomarker discovery. Oncologist.
8https://europacolonpolska.pl/wszystko-o-kolonoskopii/
9Dollinger et al. (2018)
10https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2006/1201/p1952.html

Wszystkie artykuły
Back to Top