Badania prenatalne po 35 roku życia

badania po 35 roku życia w ciąży, jakie badania prenatalne po 35 roku życia, badania prenatalne po 35 roku życia

Obecnie Mamy decydują się na późniejszą ciążę – po 35, czy nawet po 40 roku życia. Co warto wiedzieć zachodząc w ciążę po 35 roku życia? Czy jest bezpieczna? Jak zadbać o zdrowie nienarodzonego dziecka oraz mamy? Dlaczego warto wykonać badania prenatalne po 35 r.ż. i jakie wybrać?

W ciąży po 35 roku życia warto wykonać NIFTY pro. To nieinwazyjny test prenatalny (z krwi)  o wysokiej czułości (ponad 99% dla trisomii 21.), dostępny już po 10 tygodniu ciąży. Na jego wynik nie wpływa wiek Mamy, a prawidłowy rezultat może pozwolić odzyskać spokój  i uniknąć amniopunkcji. NIFTY pro ma szeroki zakres, bada aż 94 choroby genetyczne i płeć na życzenie. Dowiedz się więcej w dalszej części artykułu >>

Czy ciąża po 35 roku życia jest bezpieczna?

Organizm kobiety osiąga maksymalną płodność w wieku 25 lat. W każdym kolejnym roku płodność spada i po 35 roku życia gwałtownie się obniża.

Ciąża po 35 roku życia wiąże się ze zwiększeniem szansy na urodzenie dziecka z zespołem Downa (trisomia 21.).

Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa u kobiety w wieku 20 lat wynosi 1:1527, a u kobiety w wieku 35 lat już 1: 356.

dla spokojnej ciąży

 

Dlatego w wieku powyżej 35 lat warto wykonać badania prenatalne, które pozwalają potwierdzić lub wykluczyć chorobę dziecka jeszcze na etapie życia płodowego.

 

W większości przypadków badania prenatalne nie wykrywają nieprawidłowości i przynoszą przez to rodzicom spokój, tak ważny w czasie ciąży.

Badania prenatalne w ciąży po 35 roku życia

Badania prenatalne po 35 roku życia mają na celu określić ryzyko wystąpienia u dziecka nieprawidłowości.

 

Zwykle pierwsze badania prenatalne, jakie wykonuje się u ciężarnej to nieinwazyjne badania przesiewowe, takie jak USG i test PAPP-a. Obecnie Mamy mogą wykonać również nieinwazyjne badanie prenatalne o wysokiej czułości i szerokim zakresie badanych chorób: test NIFTY pro. 

 

 

Jakie badania prenatalne po 35 roku życia wykonać?

Nieinwazyjne i inwazyjne

W pierwszej kolejności zwykle wykonywane są wspomniane wyżej badania nieinwazyjne, takie jak test PAPP-a i USG. W sytuacji, gdy wykryły nieprawidłowości, to jeszcze nie oznacza, że dziecko jest na pewno chore.

 

Zwykle ciężarna kierowana jest w takiej sytuacji na dalsze badania inwazyjne (takie jak np. amniopunkcja) w celu ostatecznego wykluczenia lub potwierdzenia choroby.

 • Często zdarza się tak, że test PAPP-a wskazuje na podwyższone ryzyko choroby (uwzględniają ono też wiek matki) i ciężarna ma zalecane badania inwazyjne, które nie potwierdzają choroby, a dziecko rodzi się zdrowe.
 • Zanim Mama się na nie zdecyduje, może też wykonać zupełnie bezpieczny i nieinwazyjny test NIFTY pro. Ma on wysoką czułość (dla trisomii 21. wynosi ona ponad 99%, co jest porównywalne do czułości amniopunkcji) i szeroki zakres badanych chorób. Test NIFTY pro bada DNA, a na jego wynik nie wpływ wiek matki. Pozwala więc bezpiecznie sprawdzić zdrowie dziecka, aby zyskać spokój i zdecydować o konieczności wykonywania amniopunkcji. Negatywny (prawidłowy) wynik testu NIFTY po może pozwolić uniknąć amniopunkcji.

Zobacz czym test NIFTY pro różni się od innych badań prenatalnych:

porównanie badań prenatalnych

Dlaczego w ciąży po 35 roku życia warto wykonać NIFTY pro?

Dzięki wysokiej czułości wynik testu NIFTY pro  może pomóc podjąć decyzję czy badania inwazyjne są konieczne, a także może pomóc odzyskać spokój. Dodatkowo NIFTY pro ma szeroki zakres badania, bada aż 94 nieprawidłowości genetyczne.

Dlaczego warto wykonać NIFTY pro?


DUŻA DOKŁADNOŚĆ
Wysoka czułość badania, walidacja kliniczna wykonania na 146 958 ciążach.


PROSTY TEST
Do testu NIFTY pro pobiera się krew obwodową matki, dlatego też badanie jest nieinwazyjne. Pobranie krwi wygląda jak zwykła morfologia.


WCZESNA WYKRYWALNOŚĆ
Test można wykonać już od 10 tygodnia ciąży.


DOSTĘPNOŚĆ
Badanie NIFTY pro w testDNA wykonywane jest na terenie całej Polski w blisko 300 placówkach i z pobraniem próbki w domu – jest to taka pierwsza oferta na rynku.


SZEROKI ZAKRES
Jeszcze bardziej dokładny i szeroki nieinwazyjny test prenatalny, zakres obejmuje nie tylko powszechnie występujące trisomie, ale też mikrodelecje i mikroduplikacje, takie jak np. zespół DiGeorge’a i zespoły Angelmana/Pradera-Williego. Dodatkowo NIFTY pro posiada ubezpieczenie i bada płeć na życzenie


SZYBKI WYNIK
Maksymalnie do 10 dni roboczych od momentu dotarcia próbek do laboratorium. Jest to maksymalny czas, często wynik dostępny jest szybciej (5-6 dni). Wynik wydajemy online.


10 000 000 NIFTY
Ponad 10 milionów testów NIFTY wykonanych na całym świecie.

Badanie NIFTY pro jest polecane wszystkim kobietom w ciąży. Szczególnie warto wykonać test, gdy:

 • ciężarna ma ponad 35 lat,
 • przesiewowe badania prenatalne takie jak test Papp-a i USG dały nieprawidłowe wyniki (podwyższone ryzyko trisomii),
 • ciężarna otrzymała skierowanie na amniopunkcję z powodu podejrzenia trisomii,
 • w rodzinie lub w poprzedniej ciąży wystąpiły przypadki chorób genetycznych,
 • ciężarna ma wątpliwości o zdrowie dziecka.

Umów test NIFTY pro w testDNA

 

Test
 • Oryginalny test NIFTY pro wykonywany w laboratorium BGI.
 • Badane 94 nieprawidłowości– Zakres dla ciąży pojedynczej: trisomia 21 (zespół Downa), trisomia 18 (zespół Edwardsa), trisomia 13 (zespół Patau), trisomia 9, trisomia 16, trisomia 22, mikrodelecje i zespoły duplikacji – łącznie aż 84 mikrodelecje / duplikacje. Zakres dla ciąży bliźniaczej: trisomia 21., trisomia 13., trisomia 18.
 • Płeć na życzenie.
 • Ubezpieczenie na życzenie. NIFTY to jedyny test NIPT z ubezpieczeniem wyniku fałszywie negatywnego. W cenie testu NIFTY pro jest ubezpieczenie na wypadek wydania wyniku fałszywie negatywnego po urodzeniu dziecka (do 210 000 zł*) i przed urodzeniem z terminacją ciąży (do 11 000 zł*) oraz zwrot kosztów wykonanej diagnostyki prenatalnej (np. amniopunkcji) do 2600 zł* jeśli wynik testu NIFTY pro będzie pozytywny.
 • Wynik do 10 dni roboczych (czas liczony od momentu dotarcia próbek do laboratorium). Jest to maksymalny czas oczekiwania, często wynik dostępny jest szybciej, w 5-6 dni.
 • Bezpłatne ponowne pobranie próbki jeśli jakość próbki nie będzie wystarczająca do badania (są to bardzo rzadkie przypadki).
Dodatkowo w testDNA:
 • Pobranie próbki w placówce lub w domu w cenie badania w całej Polsce.
 • Konsultacja z lekarzem genetykiem w cenie badania w przypadku pozytywnego wyniku NIFTY pro.
 • Wskazówki „Jak odczytać wynik” dołączane do wyniku w cenie badania opracowane we współpracy z lekarzem genetykiem.
 • Wynik udostępniany online w bezpiecznym Panelu Pacjenta
Dostępne raty i płatności odroczone P24NOW
Zapytaj o badanie
665 761 161
Cena: 2397,-
Zarezerwuj termin

Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w ciągu jednego dnia roboczego w celu potwierdzenia rezerwacji badania NIFTY Pro.

Już po wysłaniu formularza można wybrać metodę płatności, w tym raty i płatności odroczone P24NOW.

Dlaczego test NIFTY pro warto wykonać w testDNA?

 • Specjalizujemy się w badaniach genetycznych od 2003 roku i wykonaliśmy analizy dla 460 000 Pacjentów.
 • Nasze badania możesz wykonać w jednym z blisko 300 punktów pobrań lub z pobraniem próbki w domu w całej Polsce.
 • Szybkie terminy badań, nawet w dniu umówienia.
 • Raty i płatności odroczone – P24NOW, PayPo.
 • Nasza cena jest całkowita, bez dodatkowych opłat – zawiera już pobranie próbki i konsultację nieprawidłowego wynik NIFTY pro z lekarzem genetykiem.
 • Z bezpłatnych konsultacji możesz skorzystać codziennie. Nasi konsultanci medyczni służą pomocą i wsparciem 7 dni w tygodniu.
 • Wynik wygodnie online – nasze pacjentki mają dostęp do wygodnego Panelu Pacjenta na stronie internetowej.
 • Wykonanie badania nie wiąże się z wpisem do rejestru ciąż.
 • Średnia opinia Pacjentów o nas to 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

Zobacz więcej informacji o teście NIFY pro w testDNA:

Badania prenatalne po 35 roku życia a refundacja NFZ

Ciąża w wieku ponad 35 lat wiąże się ze większym ryzykiem chorób genetycznych u dziecka. Wiek mamy jest jednym z kryteriów programu badań prenatalnych refundowanych przez NFZ. Badania prenatalne refundowane po 35 roku życia to m. in.:

 • test PAPP-a,
 • USG,
 • amniopunkcja.

Refundacją nie są objęte badania wolnego płodowego DNA. Test NIFTY pro można zrobić tylko prywatnie. Umożliwiamy płatność w ratach – skontaktuj się z nami i zapytaj o raty.

Dlaczego coraz częściej decydujemy się ciążę po 35 i po 40 roku życia?

Mamy decydują się na późne macierzyństwo zwykle ze względu na to, że zależy im na rozwoju i karierze zawodowej. Jednak warto mieść na uwadze, że ciąża po 35 roku życia, a tym bardziej ciąża po 40 roku życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem komplikacji i powikłań. Ciąża po 35 roku życia co prawda wiąże się często z lepszym przygotowaniem emocjonalnym i finansowym, jednak im późniejsza ciąża tym większe ryzyko wystąpienia u dziecka mutacji i wad genetycznych. Dlatego warto robić badania prenatalne, aby zyskać spokój i zadbać o zdrowie dziecka.

Więcej informacji o badaniach prenatalnych:

Częste pytania o test NIFTY pro

Czym jest test NIFTY pro?
Test NIFTY pro to nieinwazyjne badanie prenatalne oparte na analizie wolnego płodowego DNA. Już od 10 tygodnia ciąży pozwala zbadać dziecko w kierunku trisomii 21. (zespół Downa), trisomii 13. (zespół Patau), trisomii 18. (zespół Edwardsa) i innych nieprawidłowości genetycznych. Wystarczy pobrać małą próbkę krwi matki (10 ml z żyły odłokciowej) i zbadać próbkę z wykorzystaniem nowoczesnej metody NGS i zaawansowanych metod bioinformatycznych. To dlatego test NIFTY pro jest tak skuteczny, a jednocześnie nieinwazyjny.

Kiedy warto zrobić test NIFTY pro?
Test NIFTY pro warto wykonać w każdym przypadku gdy mama chce nieinwazyjnie sprawdzić zdrowie nienarodzonego dziecka i to w szerokim zakresie (94 choroby genetyczne). Szczególnie jest wskazany gdy:

 • wiek matki wynosi ponad 35 lat,
 • w poprzedniej ciąży występowały choroby genetyczne,
 • w rodzinie występują choroby genetyczne,
 • badania prenatalne I trymestru dały wynik wskazujący na podwyższone ryzyko trisomii,
 • jest zalecana amniopunkcja (np. ze względu na podejrzenie trisomii 21., 13., 18.). Prawidłowy wynik NIFTY pro nie wymaga już potwierdzenia badaniem inwazyjnym.
W którym tygodniu ciąży wykonać test NIFTY pro?
Test NIFTY pro wykonuje się po 10 tygodniu ciąży. Nie ma górnej granicy wieku ciąży i wiek ciąży (po skończonym 10 tc) nie wpływa na wiarygodność badania.

Co bada test NIFTY pro?
Test NIFTY pro bada 94 nieprawidłowości genetyczne i płeć na życzenie. W ciąży pojedynczej zakres badania obejmuje 6 trisomii, 4 choroby związane z nieprawidłową liczbą chromosomów płciowych oraz mikrodelecje i mikroduplikacje. W ciąży bliźniaczej NIFTY bada trisomię 21., 13. i 18. oraz płeć na życzenie. NIFTY pro jest najszerszym testem NIFTY – bada najwięcej nieprawidłowości – i jako jedyny zapewnia ubezpieczenie wszystkich badanych nieprawidłowości (nie tylko wybranych). Ubezpieczenie obejmuje wynik pozytywny oraz fałszywie negatywny (przed i po narodzinach dziecka).

Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu NIFTY pro?
Maksymalny czas oczekiwania na wynik testu NIFTY pro to do 10 dni roboczych od dotarcia próbki do laboratorium. Często wynik jest szybciej, nawet w 5-6 dni. Wynik udostępniamy gdy tylko jest gotowy – można go pobrać online w bezpiecznym Panelu Klienta. Dzięki temu jest dostępny jeszcze szybciej bez konieczności dodatkowego dojazdu do placówki.

Czym różni się test NIFTY pro od amniopunkcji i testu PAPP-A?
Można powiedzieć, że test NIFTY pro łączy w sobie nieinwazyjny charakter testu PAPP-A (jest to badanie wykonywane z krwi) i czułość amniopunkcji (ponad 99% dla trisomii 21.). Test NIFTY pro nie zastępuje badań diagnostycznych jednak gdy jest wykonany np. w przypadku podejrzenia trisomii 21., to jego prawidłowy wynik nie wymaga potwierdzenia badaniami inwazyjnymi. Często jest tak, że test PAPP-a i test złożony wskazują na podwyższone ryzyko choroby genetycznej a dodatkowe badania tego nie potwierdzają i dziecko rodzi się zdrowe.

5/5 - (10 głosów / głosy)

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2022 tom 7, nr 1, strony 20–33

*W zależności od kursu walutowego

Wszystkie artykuły

Powiązane artykuły

Wszystkie artykuły
Back to Top