Testy NIFTY a inne badania prenatalne. Czym NIFTY pro różni się od testu PAPP-a, USG i amniopunkcji!

NIFTY a Pappa, nifty a amniopunkcja, nifty a inne badania prenatalne

Test NIFTY pro to nieinwazyjne badanie prenatalne NIPT o wysokiej czułości i szerokim zakresie wykrywanych chorób. Łączy w sobie bezpieczeństwo testu PAPP-a i wysoką czułość, na poziomie podobnym do czułości amniopunkcji (ponad 99% dla trisomii 21.)..

Czym różnią się od siebie badanie NIFTY i inne badania prenatalne? Jak wyglądają porównania testu NIFTY i Pappa oraz NIFTY i amniopunkcji? Sprawdź!.

jak sprawdzić wiarygodność laboratorium

Porównanie NIFTY pro, amniopunkcji i PAPP-a

porównanie badań prenatalnych

 

Można powiedzieć, że NIFTY pro łączy w sobie bezpieczeństwo PAPP-a i wysoką czułość amniopunkcji. Do badania wystarczy pobrać małą próbkę krwi mamy. Jest w niej obecne wolne płodowe DNA, które można zbadać w kierunku trisomii 21., 18., 13. i innych chorób. Badanie NIFTY pro jest bezpieczne i jednocześnie skuteczne. Zobacz na czym polega NIFTY pro:

.

Dlaczego warto wykonać NIFTY pro?


DOKŁADNOŚĆ
Czułość ponad 99% dla zespołu Downa. Walidacja kliniczna na blisko 147 000 ciąż. NIFTY wykonało już ponad 10 000 000 Mam na całym świecie, co również jest potwierdzeniem jego wiarygodności Jednocześnie NIFTY pro jest nieinwazyjny i bezpieczny.


SZYBKI WYNIK
Często już nawet w 5-6 dni roboczych (maksymalny czas do 10 dni roboczych). Wynik dostępny od razu online.


WYGODNIE I BLISKO
Oryginalny test NIFTY pro wykonasz w 300 przychodniach w Polsce lub pielęgniarka pobierze od Ciebie krew w domu w cenie badania. Umawiamy szybkie terminy badań, nawet na dziś.


KONSULTACJA Z LEKARZEM
W przypadku wykrycia nieprawidłowości, nasze Pacjentki mają zapewnioną w cenie badania konsultację z doświadczonym lekarzem genetykiem. Wyniki konsultuje dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej i członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka. 


PEWNE LABORATORIUM
Zwróć uwagę na to komu powierzasz wykonanie badania. Decydując się na wykonanie testu NIFTY pro w testDNA wybierasz laboratorium z 20 letnim stażem na rynku, podmiot leczniczy z ubezpieczeniem OC i laboratorium wpisane do rejestru KIDL. Zadzwoń do nas i zapytaj o badanie:

Badania prenatalne w I trymestrze

Test PAPP-a i USG oraz test NIFTY pro

Badania prenatalne w I trymestrze ciąży, takie jak USG oraz test PAPP-a, wykonuje się między skończonym 10. a 14. tygodniem ciąży. Mają one na celu ocenę ryzyka wystąpienia u dziecka chorób genetycznych oraz wad rozwojowych.

Badanie USG identyfikuje duże anomalie, np. bezczaszkowie, natomiast test PAPP-a określa ryzyko wystąpienia u dziecka trzech najpopularniejszych trisomii – zespołu Downa, zespołu Patau i zespołu Edwardsa.

 

W I trymestrze ciąży, od 10 tygodnia, dostępne jest też badanie NIFTY pro. To, podobnie jak test PAPP-a czy USG badanie nieinwazyjne, jednak korzysta ono z innej metody – w trakcie badania analizowane jest cffDNA, czyli wolne płodowe DNA. Test NIFTY pro jest badaniem genetycznym, w którym wykorzystywana jest bardzo czuła i dokładna metoda nazywana Sekwencjonowaniem Nowej Generacji (NGS) w połączeniu z zaawansowanymi analizami bioinformatycznymi.

Kiedy zalecane są testy NIPT?

REKOMENDACJE

Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym [3]:

NIPT należy zaproponować ciężarnej, jeśli ryzyko wyliczone w oparciu o wynik testu złożonego wynosi pomiędzy 1:300 a 1:1000

– W przedziale ryzyka 1:100 do 1:300 uzasadniona jest alternatywna propozycja przeprowadzenia NIPT lub diagnostyki genetycznej po inwazyjnym pobraniu próbki. [3]

 

NIFTY pro warto wykonać również gdy ciężarna ma ponad 35 lat, w poprzedniej ciąży i w rodzinie występowały  choroby genetyczne oraz gdy istnieją wątpliwości o zdrowie dziecka.dla spokojnej ciąży

 

Test NIFTY pro może pozwolić zyskać spokój i uniknąć amniopunkcji zalecanej po wykonaniu testu PAPP-a i USG

 

Dzięki stosowanej metodzie badania test NIFTY pro ma wysoką czułość oraz bardzo małe prawdopodobieństwo wyników fałszywie pozytywnych (badanie wskazuje chorobę, której faktycznie nie ma) – poniżej 0,05% dla trisomii 21., 18. i 13.

WAŻNE. Niskie prawdopodobieństwo (poniżej 0,05%)  wyniku fałszywie pozytywnego w teście NIFTY pro oznacza, że znacznie mniej pacjentek jest kierowanych na badanie inwazyjne (np. amniopunkcję) w sytuacji, gdy dziecko jest zdrowe.

Często zdarza się tak, że mimo, iż test PAPP-a wskazał na podwyższone ryzyko choroby, amniopunkcja tego nie potwierdza i dziecko rodzi się zdrowe. Wiele amniopunkcji jest więc wykonywanych u matek zdrowych dzieci.

Wynik testu NIFTY pro może pomóc zdecydować, czy amniopunkcja jest faktycznie konieczna. Test NIFTY pro jest przy tym zupełnie bezpieczny i nie wiąże się ryzykiem poronienia czy infekcji wewnątrzmacicznej, tak jak badania inwazyjne.

Poniżej znajdą Państwo porównanie wskaźników wykrywania oraz porównanie fałszywych wskaźników pozytywnych testu NIFTY pro i innych badań prenatalnych:

 

Źródło: [2]
Źródło: [2]
 

Czym jeszcze różni się NIFTY pro od innych badań prenatalnych?

Czy NIFTY pro może zastąpić badania prenatalne w I trymestrze ciąży?

Zgodnie z rekomendacjami Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka badania wolnego płodowego DNA nie zastępują badań przesiewowych I trymestru [1]. Test PAPP-a, a także badania ultrasonograficzne powinny więc zostać wykonane u ciężarnej zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

NIFTY a PAPP-a – czym różnią się te badania prenatalne?

Test NIFTY pro to, podobnie jak test PAPP-a, badanie nieinwazyjne. Oba badania wykonuje się na podstawie niewielkiej próbki krwi ciężarnej. Czym różnią się od siebie NIFTY pro i test PAPPa?

 • Test NIFTY pro bada DNA płodu, nie markery wskazujące na możliwość wystąpienia trisomii.
 • Czułość testu PAPP-a wynosi ok. 90%, tymczasem test NIFTY pro wykrywa trisomię 21. z czułością porównywalną do badania inwazyjnego – amniopunkcji. Kształtuje się ona na poziomie powyżej 99% dla trisomii 21.
 • Prawdopodobieństwo uzyskania wyniku fałszywie pozytywnego jest niższe w teście NIFTY pro i wynosi poniżej 0,05% (dla trisomii 21., 18. i 13.)
 • NIFTY pro analizuje dodatkowo inne nieprawidłowości (w sumie 94).

Inne różnice pomiędzy badaniami prenatalnymi NIFTY pro i PAPP-a, to:

 • dostępność – test NIFTY pro można wykonać od 10 tygodnia ciąży natomiast test PAPP-a – od 10 do 14 tygodnia ciąży,
 • możliwość określenia płci dziecka (w teście NIFTY pro),

NIFTY pro a zły wynik testu PAPP-a

zły wynik pappa nifty

Test NIFTY pro warto wykonać, gdy otrzymano nieprawidłowy wynik testu PAPP-a i skierowanie na amniopunkcję. Dlaczego? Test PAPP-a to badanie biochemiczne – na wynik mogą wpłynąć różne czynniki (np. przyjmowane leki, wiek ciąży lub stres). Test PAPP-a może więc dać fałszywie dodatni i wskazać na podwyższone ryzyko choroby, mimo że dziecko jest zdrowie. W takiej sytuacji, przed wykonaniem badania inwazyjnego warto wykonać test NIFTY pro. Ma on dużo mniejszy % wyników fałszywie pozytywnych (poniżej 0,05%). Dzięki wysokiej czułości może pomóc w podjęciu decyzji, czy badanie inwazyjne jest rzeczywiście konieczne.

Wykonanie testu NIFTY pro może pomóc odzyskać spokój, a także pozwolić uniknąć amniopunkcji

NIFTY a amniopunkcja

Zły wynik testu PAPPa lub badania USG stanowi wskazanie do dalszej diagnostyki. W takiej sytuacji wiele ciężarnych zastanawia się, które badanie wykonać, test NIFTY czy amniopunkcję. Badania te mają podobną czułość (ponad 99% dla trisomii 21.), ale korzystają one z innych metod i należą do odmiennych grup badań prenatalnych.

 

Amniopunkcja to badanie prenatalne diagnostyczne (rozstrzygające), które jest inwazyjne, polega ono na nakłuciu igłą pęcherza płodowego i pobraniu próbki płynu owodniowego. Test NIFTY Pro to badanie nieinwazyjne i zupełnie bezpieczne – do badania pobiera się krew matki (jak w teście PAPP-a). Badanie inwazyjne takie jak amniopunkcja wiąże się z ryzykiem powikłań, w tym poronienia i infekcji wewnątrzmacicznej.

 

Test NIFTY pro nie zastępuje badań diagnostycznych jednak może pomóc podjąć decyzję, czy są konieczne. Prawidłowy wynik NIFTY pro może pomóc odzyskać spokój i uniknąć niepotrzebnej amniopunkcji.

 

Z kolei nieprawidłowy wynik testu NIFTY pro jest wskazaniem do wykonania badań diagnostycznych w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby. Nasze Pacjentki w testDNA mają również możliwość skorzystania z konsultacji z lekarzem genetykiem w cenie badania NIFTY pro. Wyjaśnia on znaczenie nieprawidłowego wyniku NIFTY pro i zaleca dalsze postępowanie.

Kiedy zrobić amniopunkcję po badaniu NIFTY pro?

Amniopunkcja po teście NIFTY pro jest zalecana, gdy test NIFTY pro wskaże na podwyższone ryzyko choroby (nieprawidłowy, pozytywny).

Test NIFTY pro ma dużo mniejsze prawdopodobieństwo uzyskania wyniku fałszywie pozytywnego niż test PAPP-a i wynosi ono poniżej 0,05%. Jest to taki wynik, który wskazuje na podwyższone ryzyko choroby (i ciężarna ma proponowane badania inwazyjne) podczas gdy dziecko jest zdrowe. Dzięki testowi NIFTY pro znacznie mniej Mam, które mają zdrowe dzieci jest kierowanych na niepotrzebną amniopunkcję.

Dowiedz się więcej o teście NIFTY pro tutaj >>

 

Umów test NIFTY pro

Test
 • Badane 94 nieprawidłowości– Zakres dla ciąży pojedynczej: trisomia 21 (zespół Downa), trisomia 18 (zespół Edwardsa), trisomia 13 (zespół Patau), trisomia 9, trisomia 16, trisomia 22, mikrodelecje i zespoły duplikacji – łącznie aż 84 mikrodelecje / duplikacje. Zakres dla ciąży bliźniaczej: trisomia 21., trisomia 13., trisomia 18.
 • Płeć na życzenie.
 • Wynik do 10 dni roboczych (czas liczony od momentu dotarcia próbek do laboratorium). Jest to maksymalny czas oczekiwania, często wynik dostępny jest szybciej, w 5-6 dni.
 • Bezpłatne ponowne pobranie próbki jeśli jakość próbki nie będzie wystarczająca do badania (są to bardzo rzadkie przypadki).
Dodatkowo w testDNA:
 • Pobranie próbki w placówce lub w domu w cenie badania w całej Polsce.
 • Konsultacja z lekarzem genetykiem klinicznym w cenie badania w przypadku pozytywnego wyniku NIFTY pro. Wyniki NIFTY pro w testDNA konsultuje dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej i członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka. 
 • Wskazówki „Jak odczytać wynik” dołączane do wyniku w cenie badania opracowane we współpracy z lekarzem genetykiem.
 • Wynik udostępniany online w bezpiecznym Panelu Pacjenta
Dostępne raty i płatności odroczone P24NOW. Rata: już od 69,12 zł
Zapytaj o badanie
665 761 161
Cena: 1990 zł 2397,-
PROMOCJA trwa tylko do 31.05.2024 r. i obejmuje badania z pobraniem próbki w placówce. Najniższa cena w ciągu 30 przed wprowadzeniem promocji: 2297 zł. Szczegóły >>
Zarezerwuj termin

gwarancja najniższej ceny NIFTY Pro

.

Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w ciągu jednego dnia w celu potwierdzenia rezerwacji. NIFTY pro nie wymaga szczególnego przygotowania. Nie trzeba być na czczo i można wcześniej zjeść posiłek. Istotne jest picie płynów dzień przed pobraniem i w dniu pobrania próbki, aby nawodnić organizm.

.

Dlaczego test NIFTY pro warto wykonać w testDNA?

 • testDNA to podmiot leczniczy z OC i laboratorium diagnostyki medycznej – wpis do KIDL numer 3449
 • Specjalizujemy się w badaniach genetycznych od 2003 roku i wykonaliśmy analizy dla 460 000 Pacjentów. Średnia opinia Pacjentów o nas to 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐
 • Nasze badania możesz wykonać w jednym z blisko 300 punktów pobrań lub z pobraniem próbki w domu w całej Polsce.
 • Nasza cena jest całkowita, bez dodatkowych opłat – zawiera już pobranie próbki i konsultację nieprawidłowego wynik NIFTY pro z lekarzem genetykiem.
 • Wyniki NIFTY pro w testDNA konsultuje dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej, członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka. Czytaj więcej >>
 • U nas są szybkie terminy badań, nawet w dniu umówienia.
 • Udostępniamy raty i płatności bezpłatnie odroczone – P24NOW, PayPo.
 • Z bezpłatnych konsultacji możesz skorzystać codziennie. Nasi konsultanci medyczni służą pomocą i wsparciem również w sobotę.
 • Wynik wygodnie online – nasze pacjentki mają dostęp do wygodnego Panelu Pacjenta na stronie internetowej.
 • Wykonanie badania nie wiąże się z wpisem do rejestru ciąż.

 

 

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

 

Częste pytania o test NIFTY pro

Czym jest test NIFTY pro?
Test NIFTY pro to nieinwazyjne badanie prenatalne oparte na analizie wolnego płodowego DNA. Już od 10 tygodnia ciąży pozwala zbadać dziecko w kierunku trisomii 21. (zespół Downa), trisomii 13. (zespół Patau), trisomii 18. (zespół Edwardsa) i innych nieprawidłowości genetycznych. Wystarczy pobrać małą próbkę krwi matki (10 ml z żyły odłokciowej) i zbadać próbkę z wykorzystaniem nowoczesnej metody NGS i zaawansowanych metod bioinformatycznych. To dlatego test NIFTY pro jest tak skuteczny, a jednocześnie nieinwazyjny.

Kiedy warto zrobić test NIFTY pro?
Test NIFTY pro warto wykonać w każdym przypadku gdy mama chce nieinwazyjnie sprawdzić zdrowie nienarodzonego dziecka i to w szerokim zakresie (94 choroby genetyczne). Szczególnie jest wskazany gdy:

 • wiek matki wynosi ponad 35 lat,
 • w poprzedniej ciąży występowały choroby genetyczne,
 • w rodzinie występują choroby genetyczne,
 • badania prenatalne I trymestru dały wynik wskazujący na podwyższone ryzyko trisomii,
 • jest zalecana amniopunkcja (np. ze względu na podejrzenie trisomii 21., 13., 18.). Prawidłowy wynik NIFTY pro nie wymaga już potwierdzenia badaniem inwazyjnym.
W którym tygodniu ciąży wykonać test NIFTY pro?
Test NIFTY pro wykonuje się po 10 tygodniu ciąży. Nie ma górnej granicy wieku ciąży i wiek ciąży (po skończonym 10 tc) nie wpływa na wiarygodność badania.

Co bada test NIFTY pro?
Test NIFTY pro bada 94 nieprawidłowości genetyczne i płeć na życzenie. W ciąży pojedynczej zakres badania obejmuje 6 trisomii, 4 choroby związane z nieprawidłową liczbą chromosomów płciowych oraz mikrodelecje i mikroduplikacje. W ciąży bliźniaczej NIFTY bada trisomię 21., 13. i 18. oraz płeć na życzenie. NIFTY pro jest najszerszym testem NIFTY – bada najwięcej nieprawidłowości – i jako jedyny zapewnia ubezpieczenie wszystkich badanych nieprawidłowości (nie tylko wybranych). Ubezpieczenie obejmuje wynik pozytywny oraz fałszywie negatywny (przed i po narodzinach dziecka).

Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu NIFTY pro?
Maksymalny czas oczekiwania na wynik testu NIFTY pro to do 10 dni roboczych od dotarcia próbki do laboratorium. Często wynik jest szybciej, nawet w 5-6 dni. Wynik udostępniamy gdy tylko jest gotowy – można go pobrać online w bezpiecznym Panelu Klienta. Dzięki temu jest dostępny jeszcze szybciej bez konieczności dodatkowego dojazdu do placówki.

Czym różni się test NIFTY pro od amniopunkcji i testu PAPP-A?
Można powiedzieć, że test NIFTY pro łączy w sobie nieinwazyjny charakter testu PAPP-A (jest to badanie wykonywane z krwi) i czułość amniopunkcji (ponad 99% dla trisomii 21.). Test NIFTY pro nie zastępuje badań diagnostycznych jednak gdy jest wykonany np. w przypadku podejrzenia trisomii 21., to jego prawidłowy wynik nie wymaga potwierdzenia badaniami inwazyjnymi. Często jest tak, że test PAPP-a i test złożony wskazują na podwyższone ryzyko choroby genetycznej a dodatkowe badania tego nie potwierdzają i dziecko rodzi się zdrowe.

 

Źródła:
[1] Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017, 2; 5: 230–233.

[2] https://testnifty.eu/porownanie-badan-prenatalnych/, Non-Invasive Prenatal Testing For Trisomy 21, 18 and 13 – Clinical Experience from 146,958 Pregnancies, Wei Wang et al, Journal of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology

[3] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2022 tom 7, nr 1, strony 20–33

[4] Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA, Ginekol Pol. 2015, 86, 966-969

 

*w zależności od kursu walutowego

5/5 - (9 głosów / głosy)
Wszystkie artykuły

Powiązane artykuły

Wszystkie artykuły
Back to Top