Do czego służą badania genetyczne?

Do czego służą badania genetyczne

Badania genetyczne wykrywają zmiany w DNA i umożliwiają uzyskanie ważnych informacji o zdrowiu człowieka. Są coraz bardziej dostępne i mają coraz większe znaczenie w nowoczesnej opiece medycznej. Są też najpewniejszą metodą ustalenia biologicznego ojcostwa i pokrewieństwa, uznawaną przez sądy na całym świecie.

Każdego dnia dziesiątki naszych pacjentów przekonują się, jak bardzo wynik badania genetycznego może zmienić ich życie na lepsze. Daje szanse na odzyskanie spokoju, zwiększa skuteczność prowadzonego leczenia, pozwala zastosować terapię dostosowaną do predyspozycji genetycznych pacjenta, pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości czy wreszcie szczęśliwie donosić ciążę i urodzić zdrowe dziecko.

 

Drodzy Pacjenci: w związku z ogłoszeniem od 20 marca 2020 r. stanu epidemii informujemy, że cały czas pracujemy i mogą Państwo wykonać badania DNA. Próbki są przyjmowane cały czas i wyniki są wydawane w terminie. Zapewniamy pełne bezpieczeństwo: oprócz wizyty w przychodni (wybrane punkty cały czas działają i przyjmują bezpiecznie Pacjentów) dostępne są inne rozwiązania – w 100% DOMOWE (m.in. zamówienie zestawu, wizyta pielęgniarki). Więcej informacji >>

Jakie badania genetyczne można zrobić i kiedy?

Badania DNA z zakresu diagnostyki medycznej

badania genetyczne, badanie genetyczne, testy genetyczne, test genetyczny badania genetyczne, badanie genetyczne, testy genetyczne, test genetycznybadania genetyczne, badanie genetyczne, testy genetyczne, test genetycznybadania genetyczne, badanie genetyczne, testy genetyczne, test genetycznybadania genetyczne, badanie genetyczne, testy genetyczne, test genetycznybadania genetyczne, badanie genetyczne, testy genetyczne, test genetyczny badania genetyczne, badanie genetyczne, testy genetyczne, test genetycznybadania genetyczne, badanie genetyczne, testy genetyczne, test genetyczny

Testy na ojcostwo i pokrewieństwo
badania genetyczne, badanie genetyczne, testy genetyczne, test genetycznybadania genetyczne, badanie genetyczne, testy genetyczne, test genetycznybadania genetyczne, badanie genetyczne, testy genetyczne, test genetyczny
Badania DNA – korzyści

  • Gwarantują pewny i jednoznaczny wynik
  • Mogą znacznie skrócić czas diagnostyki
  • Dzięki pewnej diagnozie pozwalają na dobranie najlepszego leczenia
  • Są bezbolesne i nieinwazyjne (pobiera się wymaz z policzka)
  • Umożliwiają wykrycie predyspozycji genetycznych do zachorowania
  • Można je wykonać w każdym wieku, nawet u bardzo małych dzieci
  • Nie ma przeciwwskazań do ich przeprowadzenia (typu ciąża, infekcja)
  • Pozwalają wykryć wczesne postaci choroby, niewykrywalne innymi metodami
  • Wystarczy wykonać je raz w życiu
  • Pewność, jaką daje wynik badania DNA na ojcostwo pomaga odzyskać spokój, stabilizację i poczucie bezpieczeństwa, zadbać o przyszłość dziecka i całej rodziny oraz unormować sytuację prawną

Badania DNA zdaniem ekspertów

badania genetyczne, badanie genetyczne, testy genetyczne, test genetyczny
Dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

“Wynik badania genetycznego może dostarczyć wielu kluczowych informacji na temat podłoża wielu chorób u człowieka. Badania genetyczne pozwalają bowiem stwierdzić, czy w danym genie lub chromosomie występują nieprawidłowości warunkujące daną chorobę. Często stanowią one jedyną skuteczną metodę diagnostyki. Jeśli badanie genetyczne wykaże, że pacjent znajduje się np. w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na dane schorzenie, można wdrożyć działania profilaktyczne (np. w postaci częstszych badań kontrolnych, specjalnej diety), dzięki którym choroba być może nie rozwinie się wcale lub jej skutki będą dużo mniej dotkliwe. Trzeba też pamiętać, że mutacje genetyczne są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wynik badania DNA będzie więc istotny również dla najbliższych członków rodziny chorego.

Od strony pacjenta, test genetyczny jest stosunkowo prosty w realizacji. Pobranie próbki (wymazu z nabłonka jamy ustnej) trwa ok. kilkadziesiąt sekund i jest całkowicie bezbolesne. Co więcej, raz wykonanego badania DNA nie trzeba wykonywać powtórnie za jakiś czas – wynik analizy jest aktualny przez całe życie.”

.

badania genetyczne, badanie genetyczne, testy genetyczne, test genetyczny
Dr Paulina Wolańska-Nowak, ekspert ds. identyfikacji osobniczej i kryminalistyki

“Badania genetyczne, a dokładnie badania polimorfizmu DNA, są obecnie najskuteczniejszą metodą ustalenia biologicznego ojcostwa i pokrewieństwa. Od co najmniej 25 lat analiza zmienności ludzkiego genomu w zakresie tak zwanych markerów typu STR (krótkich tandemowo powtarzających się sekwencji DNA, które są rozproszone po wszystkich chromosomach i nie wpływają na żadne cechy człowieka), była wielokrotnie weryfikowana i obecnie stanowi międzynarodowy standard służący identyfikacji wszelkiego rodzaju materiału biologicznego pochodzącego od człowieka. Metody te są w ogromnym stopniu użyteczne dla organów sprawiedliwości. Pozwalają na identyfikację osobniczą człowieka zarówno w sprawach karnych, jak i cywilnych (na przykład: dochodzenie spornego ojcostwa czy pokrewieństwa).

Wykorzystuje się go również w identyfikacji osób – zaginionych, ofiar wypadków, ofiar przestępstw czy samych przestępców. Określony w zakresie 24 markerów profil genetyczny, teoretycznie, może się powtórzyć jak 1 na kilka tysięcy miliardów osób, czyli przekracza wielokrotnie liczebność całej ludzkości na Ziemi. Wyjątkiem są bliźnięta jednojajowe, które posiadają ten sam materiał genetyczny.

Co więcej, materiał genetyczny analizowany w testach na ojcostwo i pokrewieństwo jest niezmienny i pozwala uzyskać pewny rezultat również na etapie życia płodowego, a nawet po śmierci badanej osoby. Profil DNA jest niezależny również od rodzaju próbek pobranych od danego człowieka – mogą to być wymazy z wewnętrznej części policzka, włosy z cebulkami, plamy krwi, nasienia, śliny, paznokcie oraz używane przedmioty, takie jak szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, niewyprana odzież (zwłaszcza bielizna), niedopałki papierosów i wiele innych.”

Dlaczego warto zrobić badania genetyczne w testDNA?

badania genetyczne, badanie genetyczne, testy genetyczne, test genetyczny

Pewny wynik

Najwyższa jakość badań realizowanych w testDNA Laboratorium Sp. z o.o. została potwierdzona licznymi certyfikatami, przyznanymi m.in. przez Niemieckie Stowarzyszenie Medycyny Sądowej (GEDNAP) oraz International Society for Forensic Genetics (ISFG).  Laboratorium regularnie bierze udział w międzynarodowych programach biegłości m. in. Collaborative Testing Services (CTS) oraz United Kingdom National External Quality Assessment Scheme for Molecular Genetics (UK NEQAS).

W testDNA Laboratorium Sp. z o.o. wykonasz najskuteczniejsze na rynku badań medy­cznych bada­nia oparte na metodzie gene­ty­cznej PCR. W bada­ni­ach stosowane są wysok­iej jakoś­ci odczyn­ni­ki z cer­ty­fikatem IVD oraz odczynniki firmy PROMEGA.  Jakość pro­ce­su wyt­worzenia i steryl­iza­c­ja wymazówek służą­cych do pobra­nia próbek DNA jest potwierd­zona przez TÜV CERT/Rheinland (speł­nia wyma­gania normy DIN/EN/ISO 9001:2000). Nasze zestawy do pobra­nia próbek oznac­zone są CE (numer 0197). Mamy  ponad 20 letnie doświad­czenie — mar­ka testD­NA dzi­ała na rynku już od 2003 roku.

Zobacz certyfikaty

Poradnictwo genetyczne i konsultacje ze specjalistami

Nasi pacjenci mogą skorzystać z poradnictwa genetycznego. Porady udzielane są telefonicznie przez doświadczonych lekarzy genetyków. Są nimi cieszące się bardzo dobrą opinią wśród pacjentów m.in. dr n. med. Renata Posmyk i lek. Beata Kozak-Klonowska. Ponadto, istnieje możliwość skonsultowania wyników badań z dietetykami klinicznymi, gastroenterologami i psychologami. Lekarze objaśniają rezultat i jego znaczenie dla pacjenta oraz wskazują dalsze postępowanie, przygotowują również pisemne zalecenia. Konsultacja trwa 30 minut i odbywa się w dogodnym dla pacjenta terminie. Rozmowa telefoniczna jest bardzo komfortowa  – pacjenci nie muszą wychodzić z domu i czekać w kolejce.

Poznaj nasz zespół

Badania genetyczne w całej Polsce i za granicą

Badanie genetyczne można zrobić w dowolnym, dogodnym miejscu. Próbki można pobrać w jednym z ponad 300 punktów pobrań w całym kraju lub samodzielnie w domu za pomocą wysyłkowego zestawu pobraniowego. Zestaw wysyłamy na dowolny adres, również za granicą. Pobranie próbki DNA jest bardzo łatwe i bezbolesne nawet u małego dziecka. Polega na potarciu wewnętrznej strony policzka patyczkiem zakończonym bawełnianą główką (przypomina on patyczek higieniczny), tzw. wymazówką.

Nasze zestawy są dostępne dodatkowo w ponad 150 aptekach w całej Polsce.

Znajdź najbliższą placówkę

Opinie o nas

Wykon­al­iśmy anal­izy już dla 460 000 pac­jen­tów. Zobacz jak oceniają nas pacjenci….

Skontaktuj się z nami i zapytaj o badania genetyczne

Podchodzimy do pacjenta zawsze całościowo, biorąc pod uwagę jego sytuację, oczekiwania oraz historię choroby. Badanie DNA stanowi dla nas jedynie narzędzie do tego, abyśmy mogli Państwu pomóc. Zapewniamy pomoc konsultantów medycznych 6 dni w tygodniu.

4.5/5 - (61 głosów / głosy)
Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń
Zadaj pytanie
Scan the code
Witaj 👋
Jak możemy Ci pomóc?