Poroniłaś i szukasz odpowiednich badań? Pamiętaj, że po poronieniu masz duże szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Bardzo ważne jest jednak określenie przyczyny poronienia. Dzięki temu nie tylko możecie odzyskać spokój i zdecydowanie szybciej wrócić do równowagi, ale również możesz zwiększyć szansę na donoszenie kolejnej ciąży.
Lekarze najczęściej zalecają, aby poszukiwanie przyczyn poronienia rozpocząć po drugiej stracie, jednak jeśli para od dłuższego czasu starała się o dziecko i zakończyło się to niepowodzeniem również wskazują, aby wykonać odpowiednie badania po poronieniu.
Jest wiele czynników, które są zaliczane do przyczyn utraty ciąży. W połowie przypadków do poronień dochodzi jeszcze przed zagnieżdżeniem się zarodka w jamie macicy. Kolejna grupa przyczyn poronień ma charakter medyczny.
Określenie płci po poronieniu
Określenie i identyfikacja płci po poronieniu pozwoli Ci dokonać rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego. Badanie to zazwyczaj dokonuje się kiedy do poronienia doszło na wczesnym etapie ciąży (przed 16 tyg.).
.
Co zyskasz dzięki rejestracji dziecka w USC?
- Prawo do urlopu macierzyńskiego – 56 dni
- Prawo do zasiłku pogrzebowego – 4 000 zł
- Możliwość ubiegania się o odszkodowanie wypłacane z grupowego ubezpieczenia
Jak wykonać badanie?
Do badania potrzebna jest próbka z tkankami poronnymi (kosmówką) zabezpieczoną w soli fizjologicznej lub bloczku parafinowym (można go wypożyczyć ze szpitala po zakończonych badaniach histopatologicznych). Próbkę odbieramy bezpłatnie z całej Polski.
Dowiedz się więcej o badaniu – Określenie płci po poronieniu
Zdiagnozuj przyczynę poronienia odpowiednimi badaniami
Pakiet badań po poronieniu
Pakiet badań po poronieniu obejmuje analizę w kierunku badania trombofilii wrodzonej i celiakii, które przyczyniają się do występowania poronień.
.
Co zyskasz wykonując badanie:
- informacje, czy masz mutacje/warianty, które mogą przyczyniać się do poronienia (te mutacje może też odziedziczyć po Tobie Twoje dziecko)
- możliwość szybkiego podjęcia leczenia zwiększającego szansę na donoszenie ciąży
- możliwość przeciwdziałania skutkom trombofilii wrodzonej w tym zakrzepicy
Dowiedz się więcej o badaniu – Pakiet badań po poronieniu
Badanie chorób genetycznych płodu
Badania genetyczne materiału z poronienia pozwala na stwierdzenie, czy przedwczesne zakończenie ciąży było spowodowane wadami genetycznymi płodu. U znacznej części poronionych zarodków stwierdza się obecność chorób genetycznych: m.in. zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Turnera czy zespół Patau. Badanie pomoże ustalić, czy wystąpienie wady było przypadkowe, czy też może się powtórzyć.
>
Wykonując badanie zyskujesz:
informację, czy poronienie było spowodowane wadami genetycznymi płodu
- wiedzę, jakie masz szanse na urodzenie zdrowego dziecka przy kolejnej ciąży
- konsultację z lekarzem genetykiem,
- wynik płci, dzięki czemu możesz skorzystać z przysługujących praw po poronieniu
Stwierdzenie wad genetycznych u płodu pozwoli Ci odzyskać spokój. Z kolei brak takiej wady oznacza, że przyczyna poronienia leży gdzieś indziej i warto pogłębić diagnostykę, aby sytuacja nie powtórzyła się.
Dowiedz się więcej o badaniu – Badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia
Badanie kariotypu
W przypadku par, które bezskutecznie starają się o potomstwo lub występują poronienia nawykowe wskazane jest, aby oboje przyszli rodzice poddali się badaniu.
W badaniu cytogenetycznym określa się nie tylko liczbę chromosomów ale również ich wielkość, przewężenia oraz prawidłowy rozdział (bada się czy chromosomy nie są ze sobą połączone w sposób nieprawidłowy). Jakakolwiek zmiana w obrazie kariotypu (czyli w obrębie 46 chromosomów) odbiegająca od normy może być przyczyną chorób o podłożu genetycznym, poronień czy problemów z poczęciem dziecka.
Badanie polega na pobraniu krwi, tak jak do zwykłej morfologii.
Dowiedz się więcej o badaniu – Badanie kariotypu
Ważne! W naszym laboratorium wykonasz badania genetyczne.
Jakie mogą być inne przyczyny poronienia?
Przyczyn poronienia może być bardzo wiele. Tak jak już zostało wcześniej wspomniane – najczęściej do utraty ciąży dochodzi przez wady genetyczne zarodka, na których wystąpienie rodzice nie mieli wpływu. Jeśli jednak w tym badaniu nie uda się uzyskać odpowiedzi na pytanie: “Jaka jest przyczyna poronienia?”, warto rozważyć inne badania przyczyn poronienia. Poniżej przedstawiamy listę badań po poronieniu, które są zalecane w przypadku straty:

badania hormonalne:
- TSH, FT3, FT4,
- progesteron,
- LH i FSH,
- prolaktyna,
- testosteron i androstendion.
Aby wykonać badania hormonalne po poronieniu warto odczekać min. 6 tygodni. Wykonuje się je w określonym dniu cyklu (najczęściej między 2 a 5), progesteron natomiast po 7 dniach od odwulacji.
badania immunologiczne:
- badania w kierunku zespołu antyfosfolipidowego – przeciwciała antykardiolipidowe – IgG, IgM – cena ok. 99zł
- antykoagulant tocznia
- przeciwciała przeciwjądrowe ANA
- przeciwciała przeciwko antygenom łożyska
- przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO)
badania infekcyjne:
- różyczka (IgG, IgM)
- toksoplazmoza
- cytomegalia
badania anatomiczne:
- USG dopochwowe
- histeroskopia (HSC)
- histerosalpingografia (HSG)
badania nasienia:
- seminogram
- badanie fragmentacji plemników
- test HBA
Badania po poronieniu wykonasz w placówkach: Augustów, Biała Podlaska, Biały Bór, Białystok, Bielsko Biała, Bełchatów,Brodnica, Bukowina Tatrzańska, Bydgoszcz, Bystrzyca, Ciechocinek, Cieszyn, Chełm, Chojnice, Chorzów, Ciechanów, Częstochowa, Czarnem, Dębno, Drawsko Pomorskie, Elbląg, Ełk, Gdańsk, Garwolin, Gdynia, Gliwice, Gołańcz, Gorzów Wielkopolski, Grójec, Grudziądz, Gryfice, Inowrocław, Jelenia Góra, Jędrzejów, Kalisz, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Kielce, Kluczbork, Kłodzko, Kobierzyce, Kołobrzeg, Konin, Końskie, Koszalin, Kowalewo Pomorskie, Kraków, Kraśnik, Krosno, Krynica Zdrój, Krzeszowice, Kutno, Kwidzyń, Legnica, Lublin, Lubartów, Łódź, Łuków, Malbork, Międzychód, Myślibórz, Nowy Targ, Nowy Sącz, Nowy Tomyśl, Nysa, Olsztyn, Opole, Ostrołęka, Ostróda, Ostrów Mazowiecka, Ostrowiec Świętokrzyski, Parczew, Piła, Piotrków Trybunalski, Pińczów, Płock, Poznań, Prudnik, Przemyśl, Puławy, Radom, Radomsko, Rybnik, Rzeszów, Siedlce, Sieradz, Skierniewice, Słupsk, Starogard Gdański, Sanok, Stalowa Wola, Starachwoice, Stargard Szczeciński, Sucha Beskidzka, Suwałki, Szczecin, Szczecinek, Szczytno, Ślęza, Świdnica, Świnoujście, Tarnów, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Tychy, Ustroń, Wałbrzych, Wałcz, Warszawa, Wejherowo, Wieluń, Włocławek, Wrocław, Wschowa, Zakopane, Zamość, Zawiercie, Zielona Góra, Żary