Pierwsze i najważniejsze Badanie po Poronieniu – badanie chorób genetycznych płodu jako PRZYCZYNY PORONIENIA

4.7/5 - (589 votes)


Każda kobieta po poronieniu zadaje sobie te same pytania – jaka była przyczyna poronienia? Czy można było temu zapobiec? Czy poronienie może się powtórzyć? Bardzo często na te pytania możemy sobie odpowiedzieć wykonując jedno badanie genetyczne po poronieniu – badanie chorób genetycznych płodu (aberracji chromosomowych), które mogły przyczynić się do poronienia.

badanie przyczyn poronienia, badania genetyczne po poronieniu, badania przyczyn poronienia,Spis treści:

 1. Badanie genetyczne po poronieniu – dlaczego warto wykonać?
 2.  W jaki sposób możesz wykonać badanie genetyczne po poronieniu?
 3. 👉 Co zawiera badanie genetyczne przyczyn poronienia?
 4. Badanie genetyczne materiału z poronienia – cena
 5. Badanie krok po kroku
 6. Dlaczego to badanie powinno być pierwszym badaniem po poronieniu?

Badanie genetyczne po poronieniu – dlaczego warto wykonać?

W 70% przypadków przyczyną poronienia jest choroba genetyczna dziecka. Najczęściej są to dobrze znane choroby takie jak Zespół Downa, Edwardsa, Turnera, Patau lub choroby związane z chromosomami płci czyli X i Y. Dziś mamy już możliwość przebadania pod kątem tych chorób nie tylko rodziców ale samo dziecko. Dzięki temu wiemy, czy jedna z badanych chorób genetycznych wystąpiła u dziecka i przyczyniła się do poronienia.

Co zawiera badanie przyczyn poronienia?

W naszym laboratorium badanie genetyczne po poronieniu można wykonać metodą QF-PCR oraz metodą MLPA.

Badania te różnią się od siebie zakresem badania: badanie QF-PCR – sprawdza 8 wybranych chromosomów oraz triploidie natomiast badanie metodą MLPA analizuje wszystkie 46 chromosomów pod kątem aberracji liczbowych. Dzięki temu otrzymują Państwo znacznie szerszy zakres badania, a tym samym zwiększa się szansa na poznanie przyczyny poronienia.

najlepsze badanie genetyczne po poronieniunajlepsze badanie genetyczne po poronieniu

.

Jaki materiał z poronienia należy zabezpieczyć do badania genetycznego?

Do tego badania potrzebna jest próbka zabezpieczona od dziecka np. kosmówka czy fragment łożyska. Taką próbkę można uzyskać podczas poronienia lub przy zabiegu łyżeczkowania. To badanie możesz  wykonać tylko bezpośrednio po poronieniu. Warto rozważyć jego wykonanie ponieważ może to być jedyna szansa na to, aby poznać prawdziwą przyczynę poronienia. Inne badania, wykonywane później mogą nie dać Ci tej odpowiedzi. Jeśli chcesz wykonać badanie genetyczne dziecka pod kątem chorób, które mogły przyczynić się do poronienia poinformuj o tym lekarza, a ten zabezpieczy dla Ciebie próbkę do badania. Następnie zadzwoń do nas, a my przeprowadzimy Cię przez całe badanie – krok po kroku.


Badanie genetyczne materiału z poronienia – cena

  • Badanie metodą QF-PCR
  • sprawdzenie 8 chromosomów
   (X, Y, 13, 15, 16, 18, 21, 22)
  • określenie płci materiału z poronienia
  • konsultacja tel. z genetykiem
  • wynik już w 4-7 dni roboczych
  • badanie próbki w soli
   lub w bloczku parafinowym
  • bezpłatny odbiór próbki przez kuriera
  • wsparcie konsultanta 7 dni w tygodniu
   (również w święta)
  • Cena 837 zł
   .
   przejdź do sklepu

 

badanie na trombofilię cena

 • Badanie metodą MLPA
 • sprawdzenie wszystkich 46 chromosomów 
 • określenie płci materiału z poronienia
 • konsultacja tel. z genetykiem
 • wynik w 5-15 dni roboczych
 • badanie próbki w soli fizjologicznej
 • bezpłatny odbiór próbki przez kuriera
 • wsparcie konsultanta 7 dni w tygodniu
  (również w święta)
 • Cena 1187 zł
  przejdź do sklepu

Badanie genetyczne po poronieniu – krok po kroku

BADANIE KROK PO KROKUBADANIE KROK PO KROKU

Szczegółowe informacje jak zlecić badanie płci po poronieniu znajdziesz 👉 TUTAJ 

W jaki sposób możesz wykonać badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia?

 1. Do badania przyjmujemy tkanki z poronienia. Jeśli uzyskali Państwo informację ze szpitala, że został zabezpieczony cały płód, bardzo prosimy, aby personel szpitala wyodrębnił dla Państwa kawałeczek tkanki (wówczas materiał możemy od Państwa odebrać). Jeśli szpital nie może tego dla Państwa zrobić, prosimy o samodzielne dostarczenie próbki do naszego laboratorium w Katowicach. Wówczas diagności zabezpieczą odpowiednie tkanki na miejscu.
 2. Duże znaczenie dla wykonania badania ma jakość pobranego materiału, czyli to, jaki materiał zostanie zabezpieczony w trakcie poronienia.

 

badanie płci martwego płodu

.

Próbkę po poronieniu zabezpieczoną w soli fizjologicznej można dostarczyć do naszego laboratorium nawet do 7 dni od jej pobrania/zabezpieczenia (nie ma wymogu dostarczenia jej w przeciągu 24h). Ważne, aby do momentu odbioru próbka była przechowywana w lodówce. Dla realizacji badania kluczowe znaczenie ma to, jaki materiał został zabezpieczony podczas zabiegu. Najlepiej, aby była to kosmówka, kosmki kosmówki, fragment pępowiny lub przypępowinowe fragmenty łożyska.

Badanie przyczyn poronienia – niezbędne dokumenty

Wraz z próbką z poronienia do badania niezbędny jest uzupełniony formularz zlecenia badania, który znajdziecie Państwo klikając w „Dokumenty do pobrania”. W zakładce tej znajdują się również instrukcje jaki materiał i w jaki sposób należy zabezpieczyć do badania. Wszystkie informacje dot. badania oraz instrukcje możemy przesłać Państwu na maila.

.

badanie genetyczne po poronieniu        badanie płci po poronieniu cena


Pełne wsparcie konsultanta na każdym etapie badania

Wystarczy zadzwonić do nad, a my przeprowadzimy Państwa przez całe badanie. Nasz telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 do 19.00, a w weekendy i święta od 9.00 do 17.00. Mogą Państwo liczyć na nasze pełne wsparcie i pomoc na każdym etapie wykonania badania. Zorganizujemy również dla  Państwa odbiór próbki ze szpitala lub z domu w całej Polsce oraz pomożemy w wypełnieniu dokumentów. Po uzyskaniu wyniku, ustalacie Państwo dogodny dla Was termin konsultacji tel. z lekarzem genetykiem, który wskaże co  nasz lekarz genetyk zadzwoni do Państwa, aby  i omówi go (bezpłatnie). Dzięki temu nie zostaniesz sama. Będziesz dokładnie wiedziała, co dalej robić.

Co z próbką z poronienia po badaniu genetycznym?

Na formularzu zlecenia badania zaznaczacie Państwo, co mamy zrobić z próbką z poronienia po badaniu:

 • zwrócić Państwu lub do szpitala
 • zutylizować.

Zawsze postępujemy zgodnie z dyspozycją, jaką zostawiacie Państwo na formularzu. Utylizacja próbki, nie wiąże się z dodatkowym kosztem.

Dlaczego to badanie powinno być pierwszym i najważniejszym badaniem po poronieniu?

W 70% przypadków przyczyną poronienia jest wystąpienie aberracji chromosomych u dziecka. Najczęściej dochodzi do zaburzeń ilościowych w liczbie chromosomów, czyli tzw. aneuploidii. Konsekwencją nieprawidłowości są to dobrze znane choroby takie jak Zespół Downa, Edwardsa, Turnera, Patau lub choroby związane z chromosomami płci czyli X i Y.

Po pierwsze - możesz bardzo szybko poznać przyczynę poronienia
Ponieważ najczęstszą przyczyną poronień jest choroba genetyczna dziecka (70% przypadków). Wykonując to jedno badanie często możesz już zakończyć dalszą diagnostykę. Oznacza to, że nie musisz wykonywać kolejnych kosztownych i czasochłonnych testów, aby poznać przyczynę poronienia.

„Badanie na materiale poronnym pozwala określić przyczynę, która stała się powodem poronienia. W 60% przypadków są to aberracje chromosomowe (wady genetyczne najczęściej związane z nieprawidłową liczbą chromosomów). Wykrycie nieprawidłowości genetycznej, umożliwia ocenę czy zmiana ma charakter rodzinny czy dotyczy tylko tego płodu oraz jaka jest szansa na utrzymanie kolejnej ciąży. W efekcie skróceniu ulega czas diagnostyki i w związku z tym możemy zaplanować optymalne postępowanie w następnej ciąży.”

lek. Beata Kozak-Klonowska – genetyk

Po drugie -wykonując to badanie możecie skorzystać z przysługujących Wam praw
Jest to możliwe nawet jeśli do utraty ciąży doszło na jej bardzo wczesnym etapie i lekarz nie mógł określić płci Waszego dziecka. Badanie genetyczne pozwala na jej ustalenie i tym samym możecie ubiegać się o rejestrację dziecka w USC, zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł czy skrócony urlop macierzyński w wymiarze 56 dni. Więcej na temat praw przysługujących po poronieniu możesz przeczytać TUTAJ >>
Po trzecie - nie zostajecie sami z wynikiem badania
Podczas telefonicznej konsultacji ze specjalistą dostaniecie od lekarza genetyka konkretne wskazówki jak działać dalej i czy potrzebne są jeszcze jakieś badania, które pozwolą zwiększyć szansę na kolejną zdrową ciążę. Bardzo ważne jest to, aby wynik był omówiony z genetykiem, ponieważ lekarz tej specjalizacji potrafi dokładnie wyjaśnić co wiąże się z otrzymanym rezultatem. To on – jeśli wyjdą jakieś zmiany/mutacje – może oszacować jakie jest ryzyko powtórzenia się ich w kolejnej ciąży
Po czwarte - dowiecie się, czy warto wykonać inne badania u siebie
Jeśli się okaże, że przyczyną poronienia nie była choroba genetyczna dziecka warto wykonać u rodziców podstawowe badania po poronieniu, aby wykluczyć inne częste przyczyny utraty ciąży i tym samym zwiększyć swoje szanse na donoszenie kolejnej ciąży.

Najczęściej zadawane pytania dot. badań na materiale poronnym

Od którego tygodnia ciąży jest możliwe określenie płci po poronieniu?

Badanie określające płeć można wykonać bez względu na czas trwania ciąży. Jesteśmy w stanie określić płeć nawet już od 6 tygodnia.


Czy mogę osobiście przywieźć materiał poronny do badań genetycznych?

Tak, oczywiście. Materiał można dostarczać do nas osobiście od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-17:00.


Mam materiał w formalinie – czy mogę go przekazać do badań?

Materiał w formalinie należy jak najszybciej przełożyć do soli fizjologicznej. Im dłużej przebywa w formalinie, tym bardziej może być podegradowany. Dlatego, jeśli otrzymaliście Państwo tak zabezpieczony materiał bardzo prosimy o kontakt telefoniczny.


W jaki sposób otrzymam wynik?

Wynik może Pani otrzymać na e-mail lub pocztą tradycyjną. Wystarczy dogodną opcję zaznaczyć na formularzu zlecenia badania.


Kiedy i w jaki sposób dokonać płatności za badanie? 

Płatność za badanie należy uregulować po przekazaniu próbki do badania. Można dokonać przelewu internetowego lub nadać przekaz pocztowy. Dane do płatności za badanie znajdują się na pierwszej stronie na formularzu zlecenia badania oraz TUTAJ.


Jak zabezpieczyć do transportu bloczek parafinowy?

Bloczek parafinowy wystarczy włożyć do koperty bąbelkowej. Prosimy pamiętać, aby dołączyć uzupełniony formularz zlecenia badania oraz ksero dokumentu potwierdzającego ciążę.


Czy kurier będzie miał ze sobą jakieś dodatkowe opakowanie?

Kurier nie posiada żadnych dodatkowych opakowań. Dlatego ważne jest, aby materiał zapakować zgodnie z instrukcją, którą można pobrać klikając TUTAJ.


Czy kurier będzie miał ze sobą lodówkę?

Nie, kurier nie ma ze sobą lodówki. W okresie letnim, gdy temperatura sięga powyżej 20 stopni sugerujemy obłożenie pojemnika z materiałem poronnym wkładami chłodzącymi, które można kupić w aptece.


Czy kurier będzie kontaktować się ze mną przed przyjazdem?

Kurier nie ma obowiązku kontaktowania się przed przyjazdem. Zdarzają się jednak sytuacje kontaktu kuriera z Państwem.


Czy przesyłkę muszę przekazać osobiście, czy może to zrobić inna osoba?

Nie musi Pani robić tego osobiście. Można poprosić kogoś bliskiego o przekazanie przesyłki kurierowi.


Czy kurier może odebrać próbkę ze szpitala?

Tak, kurier może odebrać ze szpitala odpowiednio przygotowaną próbkę do transportu. TUTAJ można pobrać instrukcję, jak należy to zrobić. Zamawiając kuriera bardzo prosimy o wskazanie, gdzie dokładnie ma się udać kurier (oddział, piętro) oraz wskazać osobę, która wyda próbkę.


Na formularzu jest zapis „Data pobrania próbki”. Czy mam tutaj wpisać datę poronienia czy zabiegu?

Bardzo prosimy o wpisanie w tym miejscu daty, kiedy próbka została zabezpieczona np. w soli fizjologicznej.


Czy jest możliwość zrobienia badań genetycznych po poronieniu tylko w zakresie przyczyny poronienia?

Jak najbardziej. Wykonując badanie określające przyczyny poronienia nie musimy informować Państwa o płci.


Jak długo trwają badania na określenie płci po poronieniu?

Badania określające płeć trwają 5 dni roboczych od momentu dotarcia próbki do laboratorium.


Jak przekazać próbki do badania genetycznego po poronieniu?

Materiał poronny w soli fizjologicznej lub bloczku parafinowym możecie Państwo do nas dostarczyć osobiście. Możemy również zamówić dla Państwa bezpłatnego kuriera, który odbierze odpowiednio przygotowaną próbkę (wg instrukcji, którą możecie Państwo TUTAJ pobrać.

Ogólne warunki badania chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia


porozmawiaj o badaniu

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

mgr Daria Stuchlik

Badania genetyczne po poronieniu – dowiedz się więcej

 

Współpracujemy z:

badanie płci po poronieniu tęczowy kocyk

Tęczowy Kocyk 

opes

.


porozmawiaj o badaniu

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

mgr Daria Stuchlik

Badania płci po poronieniu: AugustówBiała Podlaska, Biały BórBiałystok, Bielsko Biała, Bełchatów,Brodnica,  Bukowina Tatrzańska, Bydgoszcz, BystrzycaCiechocinek,  CieszynChełm, ChojniceChorzówCiechanów, Częstochowa, CzarnemDębnoDrawsko PomorskieElbląg, EłkGdańsk, GarwolinGdynia, GliwiceGołańczGorzów Wielkopolski, Grójec, GrudziądzGryfice, InowrocławJelenia Góra, JędrzejówKaliszKatowice, Kędzierzyn-KoźleKielce, Kluczbork, KłodzkoKobierzyceKołobrzeg,  Konin, KońskieKoszalin, Kowalewo PomorskieKraków, KraśnikKrosno, Krynica Zdrój, KrzeszowiceKutno, KwidzyńLegnica, Lublin, LubartówŁódź, Łuków, Malbork, MiędzychódMyślibórzNowy TargNowy Sącz, Nowy Tomyśl, NysaOlsztyn, Opole, Ostrołęka, Ostróda,  Ostrów Mazowiecka, Ostrowiec Świętokrzyski, ParczewPiła, Piotrków Trybunalski, Pińczów, Płock, Poznań, PrudnikPrzemyśl, PuławyRadom, Radomsko, RybnikRzeszów,  SiedlceSieradzSkierniewiceSłupsk, Starogard Gdański, Sanok, Stalowa Wola, StarachwoiceStargard SzczecińskiSucha BeskidzkaSuwałkiSzczecin, SzczecinekSzczytno, ŚlęzaŚwidnica, ŚwinoujścieTarnów, Tomaszów Mazowiecki,  Toruń, Tychy, UstrońWałbrzych, WałczWarszawa, WejherowoWieluńWłocławek, Wrocław, WschowaZakopaneZamość, Zawiercie,  Zielona Góra, Żary.
.

Data publikacji: 10/05/2021, Data aktualizacji: 24/06/2022