Kiedy podejrzewasz chorobę genetyczną
Czy wiesz, że niektóre choroby genetyczne nie zawsze są widoczne od urodzenia, pomimo że, zapisane są one w naszych genach już od poczęcia. Gdyby w czasie ciąży rutynowo wykonywano specjalistyczną diagnostykę genetyczną wiele z tych wad byłoby wykrywanych już w okresie prenatalnym.
Zespół Turnera, Zespół Klinefeltera czy zespół Kociego Krzyku, to wady, które swoimi objawami nie zawsze manifestują się od urodzenia. Czasami sprawne oko lekarza jest w stanie zauważyć różnice w wyglądzie dziecka jednakże cześć chorób może ujawnić się w okresie dojrzewania. Więcej na temat wad genetycznych znajdziesz tutaj.
.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, lekarz może zalecić oznaczenie kariotypu. Kariotyp to zestaw naszych wszystkich chromosomów. Zdrowy człowiek posiada zestaw 46 chromosomów (w tym 2 chromosomy płciowe), a samo badanie kariotypu polega na oznaczeniu ilości i struktury chromosomów.
Więcej informacji na temat badania kariotypu znajdziesz tutaj
Katedra i Kliniki Pediatrii, Endokrynologi i Diabetologii Dziecięcej Śląskiej Akademii Medycznej, Katowice
Jakiekolwiek odchylenia w kariotypie wiążą się z pojawieniem poważnych chorób genetycznych. I tak, delecja (wypadnięcie) krótkiego ramienia chromosomu 5 skutkuje pojawieniem się zespołu Kociego Krzyku; obecność dodatkowego chromosomu X u mężczyzn związane jest z zespołem Klinefeltera, z kolei całkowity lub częściowy brak jednego chromosomu X u kobiet stanowi przyczynę zespołu Turnera.
Chętnie doradzimy
Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami:
Zapraszamy także do zadawania pytań na czacie.