Badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia
W 70% przypadków przyczyną poronienia jest choroba genetyczna dziecka. Nowoczesna diagnostyka pozwala na sprawdzenie, czy to właśnie choroba genetyczna dziecka nie przyczyniła się do poronienia.
Badanie płodu po poronieniu pozwala na: określenie płci dziecka po poronieniu (co potrzebne jest do zarejestorowania dziecka w USC, otrzymania zasiłku 4000 zł i 56 dni urlopu macierzyńskiego), stwierdzenie czy wady genetyczne występujące u płodu były powodem utraty ciąży, określenie szans utrzymania następnej ciąży, określenie prawidłowego kierunku diagnostyki.
W ramach badania oferujemy:
badanie prawidłowości chromosomów (wszystkie 23 pary lub 8 najważniejszych)
analizę porównawczą materiału z wymazem z policzka matki, aby mieć pewność, że materiał pochodzi od dziecka
analizę płci (wynik zostaje przedstawiony rodzicom na życzenie)
telefoniczną konsultację wyniku z lekarzem genetykiem
bezpłatny odbiór próbek przez kuriera z dowolnego miejsca w Polsce (domu lub szpitala)
Badanie chromosomów X i Y pozwala określić płeć materiału z poronienia nawet od 6 tygodnia ciąży. Dzięki temu rodzice mogą skorzystać z praw po poronieniu, jak:
Badania genetyczne rodziców po poronieniu stanowią ważny element diagnostyki, który ma na celu zidentyfikowanie przyczyny poronienia. Dzięki nim lekarz może oszacować szanse na kolejną ciążę oraz wprowadzić odpowiednio ukierunkowane leczenie, które zwiększy szanse na jej donoszenie.
Badanie kariotypu to podstawowe badanie genetyczne, wykonywane m.in u pacjentek po poronieniach oraz par bezskutecznie starających się o dziecko. W tych sytuacjach warto poszerzyć je o badanie mutacji w genach, które często utrudniają poczęcie dziecka (m.in V Leiden, mutacja genu protrombiny czy MTHFR). Rozszerzone badanie daje znacznie więcej odpowiedzi i pozwala lekarzowi na lepszą ocenę stanu zdrowia pacjentów, a co za tym idzie zaplanowanie skutecznego leczenia. Badanie podstawowe i rozszerzone mogą Państwo wykonać w blisko 200 naszych przychodniach w całej Polsce
Przyczyną poronienia mogą być także konkretne mutacje: czynnik V Leiden, mutacja genu protrombiny, mutacja genu MTHFR C677T. U kobiet, u których występują mogą mieć znaczący wpływ na prawidłowy przebieg ciąży, m.in. powodować poronienia samoistne i poronienia nawykowe, zaś u potomstwa mogą być przyczyną wad cewy nerwowej. Wczesne rozpoznanie obecności tych mutacji pozwala Ci rozpocząć właściwe leczenie, które zwiększy Twoje szanse na prawidłowy przebieg kolejnej ciąży.
Cena badań po poronieniu zależy od rodzaju wykonywanego badania. Poniżej prezentujemy najczęściej wykonywane badania w naszym laboratorium.
* Cena obejmuje koszt pobrania w placówce
Materiał z poronienia
Określenie płci materiału z poronienia
397 zł
Badanie chorób genetycznych płodu po poronieniu metodą MLPA (badanie wszystkich 46 chromosomów + określenie płci materiału z poronienia – raport dotyczący płci dostępny na życzenie Zleceniodawcy + konsultacja nieprawidłowgo wyniku z lekarzem genetykiem)
1197 zł
Badanie chorób genetycznych płodu po poronieniu metodą QF-PCR (badanie 8 par chromosomów: X,Y,13,15,16,18,21,22 + określenie płci materiału z poronienia – raport dotyczący płci dostępny na życzenie Zleceniodawcy + konsultacja nieprawidłowego wyniku z lekarzem genetykiem)
Jeżeli chcesz poznać szczegóły lub pakiety – skontaktuj się z naszymi konsultantami – odpowiedzą na wszystkie pytania i zaproponują najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.
Badania po poronieniach w Katowicach – gdzie wykonam?
Jesteś po poronieniu i mieszkasz na terenie Śląska? Szukasz placówki, w której kompleksowo wykonasz badania genetyczne, które pozwolą Ci poznać przyczynę straty i co ważne jak najlepiej przygotować się do kolejnej ciąży?
Sprawdź, gdzie jeszcze w pobliżu możesz wykonać badania.
Dlaczego warto wykonać badania po poronieniu w testDNA?
Blisko Ciebie w przychodni lub w domu
Próbki możesz pobrać w jednej z ponad 250 placówek w Polsce lub dla wielu badań samodzielnie w domu. Przyślemy bezpłatnie kuriera, który dostarczy materiał do laboratorium.
Szybkie terminy badań nawet w dniu umówienia
Pobranie próbki do badań po poronieniu możesz umówić 7 dni w tygodniu, aby jeszcze szybciej otrzymać wynik. Wynik możesz pobrać wygodnie online.
Konsultacja wyniku z lekarzem genetykiem
Wyniki większości badań genetycznych po poronieniu możesz skonsultować z lekarzem genetykiem (w przypadku wielu badań konsultacja jest w cenie badania). Lekarz wyjaśni Ci co dany wynik oznacza i zaleci dalsze postępowanie.
Kup teraz zapłać później, nawet do 54 dni
W TestDNA za badania po poronieniu możesz zapłacić w ratach oraz skorzystać z płatności bezpłatnie odroczonych do 54 dni – P24NOW.
Pozytywne opinie (4,96/5,00)
Nasze Pacjentki bardzo dobrze oceniają badania po poronieniu w testDNA. Szczególnie doceniają dostępność konsultantów i ich empatię oraz szybki wynik i spokój, jaki im przyniósł.
Jak przebiega badanie?
PIĘĆ PROSTYCH KROKÓW
Umów badanie
Wybierz z formularza dogodny dla Ciebie termin badania oraz lokalizację placówki. Badania możesz także zamówić przez sklep – skontaktujemy się z Tobą, żeby ustalić szczegóły.
Wykonaj badania
Udaj się na wizytę w placówce lub samodzielnie przygotuj próbkę do badania – zgodnie z instrukcją naszych konsultantów. Jeżeli wykonujesz badanie w domu – zamów bezpłatnego kuriera, który dostarczy do nas próbki.
Analiza
Przesłane próbki poddawane są szczegółowej analizie w naszym laboratorium.
Odbierz wynik
Wynik dostępny jest wygodnie online w bezpiecznym Panelu Pacjenta, dzięki czemu uzyskasz do niego dostęp natychmiast po publikacji.
Umów się na konsultację z lekarzem genetykiem
Wynik badania warto skonsultować z lekarzem genetykiem, który powie co on dla Ciebie oznacza oraz wskaże dalsze kroki zbliżające do odpowiedzi na pytanie “dlaczego poroniłam?”.
Sprawdź pełną ofertę badań po poronieniu w testDNA
Możesz zamówić badanie przez znasz sklep internetowy. Niektóre badania dostępne są w zestawach do samodzielnego pobrania, dzięki czemu możesz wykonać je samodzielnie w domu. Bezpłatnie dostarczymy zestaw kurierem lub do paczkomatu. W przypadku pozostałych badań – skontaktujemy się z Tobą, aby umówić wizytę w punkcie pobrań.
Dlaczego warto wykonać badanie w domu:
Niższa cena – przy samodzielnym pobraniu próbki oszczędzasz 50 zł kosztu pobrania materiału w punkcie pobrań.
Komfort – badanie możesz wykonać w komfortowych dla siebie warunkach w dowolnym czasie.
Brak konieczności dojazdu – nie musisz zmieniać harmonogramu swojego dnia oraz fatygować się na pobranie do placówki.
Bezpłatna dostawa i odbiór próbki – zestaw bezpłatnie dostarczymy pod wskazany adres lub do paczkomatu, a następnie bezpłatnie odbierzemy pobraną próbkę.
Ubezpieczenie próbki – jeśli na pobranej próbce będzie zbyt mało DNA wówczas bezpłatnie dostarczymy Ci zestaw do ponownego pobrania.
Co umożliwia wykonanie badań genetycznych po poronieniu?
Dzięki wykonaniu badaniu płci po poronieniu rodzice po stracie na wczesnym etapie ciąży mogą skorzystać ze świadczeń, które im przysługują:
Rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego
Skorzystanie ze skróconego urlopu macierzyńskiego – 56 dni kalendarzowych
Odbioru zasiłku pogrzebowego – 4000 zł
Odszkodowania z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej.
Wyniki badań genetycznych płodu po poronieniu mogą dać informację, czy u dziecka wystąpiła wada genetyczna np. zespół zespół Downa, zespół Edwardsa, która mogła przyczynić się do poronienia.
Wyniki badań rodziców pozwalają sprawdzić mutacje w swoich genach, które mogły przyczynić się do utraty ciąży.
Dzięki uzyskanym informacjom będziesz mogła lepiej się przygotować do kolejnej ciąży.
Masz możliwość omówienia wyników z lekarzami genetykami, którzy udzielają porad m.in. w diagnozowaniu przyczyn poronienia oraz leczeniu niepowodzeń ciąży.
Często zadawane pytania
Jak dostarczyć próbki do badań genetycznych po poronieniu?
W przypadku badań na materiale poronnym lub próbek, które możesz samodzielnie pobrać w domu, wystarczy zamówić bezpłatnie kuriera. Wszystkie informacje i instrukcje otrzymasz na maila po zamówieniu badania telefonicznie lub przez sklep.
W przypadku badań, które wymagają pobrania krwi należy umówić się na pobranie w dowolnym z naszych punktów pobrać lub skorzystać z usługi pielęgniarki mobilnej.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zadzwoń: 665 761 161 lub zapytaj naszego konsultanta na czacie.
Jaką próbkę przygotować do badania płci lub wad genetycznych płodu?
Najlepszym materiałem do badania genetycznego po poronieniu jest:
kosmówka/kosmki kosmówki,
fragment pępowiny,
przypępowinowe fragmenty łożyska. Do badania przyjmujemy próbki zabezpieczone w soli fizjologicznej lub bloczku parafinowym (który można wypożyczyć ze szpitala po zakończonym badaniu histopatologicznym.
Ważne! Próbki nie należy umieszczać w formalinie, ponieważ degraduje ona DNA, co uniemożliwia realizację badania.
Co z próbkami materiału poronnego po badaniu?
Na życzenie rodziców możemy próbki odesłać lub zutylizować.
Jak długo będę czekać na wyniki badań genetycznych po poronieinu?
Czas oczekiwania na wynik zależy od rodzaju badania, ale czas oczekiwania zaczyna się od 4 dni roboczych.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zadzwoń: 665 761 161 lub zapytaj naszego konsultanta na czacie.
Mam inne pytanie - kiedy się mogę skontaktować?
Nasi konsultanci są dla Was dostępni pod numerem telefonu: 665 761 161 skorzystaj z czatu.
Od poniedziałku do piątku od 7:00 do 19:00
W weekendy i święta od 9:00 do 17:00
Pani Iza (38 lat) zgłosiła się do nas, ponieważ lekarz poinformował ją o podwyższonym ryzyku chorób genetycznych u dziecka, ze względu na wiek. Zaproponowaliśmy jej NIFTY pro – nieinwazyjny test prenatalny o wysokiej czułości. Na jego wynik nie wpływa wiek ciężarnej i test ma szeroki zakres badanych nieprawidłowości (94). Wynik NIFTY pro wskazał na niskie ryzyka trisomii oraz brak wykrytych badanych nieprawidłowości genetycznych. To pozwoliło pani Izie uzyskać ważne informacje na temat zdrowia jej nienarodzonego synka (w badaniu została ustalona również płeć). Taki wynik nie wymagał potwierdzenia badaniem inwazyjnym, dlatego pani Iza nie zdecydowała się na amniopunkcję.
Historia Pani Izy
NIFTY
Pani Ola wykonała test złożony, który wskazał na ryzyko pośrednie wystąpienia trisomii 21. Lekarz poinformował ją o możliwości wykonania NIPT lub amniopunkcji i w tej sytuacji pani Ola skontaktowała się z nami Zdecydowała się na wykonanie NIFTY pro ze względu na jego czułość (ponad 99% dla trisomii 21.). oraz nieinwazyjne pobranie próbki. Pani Ola umówiła pobranie w domu, gdzie którego w ustalonym terminie przyjechała pielęgniarka. Wynik był dostępny po 6 dniach roboczych i nie wykazał żadnych nieprawidłowości, dlatego nie było już wskazań do wykonania amniopunkcji.