Amniopunkcja – na czym polega to badanie? Czy wiąże się z ryzykiem utraty ciąży?

Amniopunkcja

Amniopunkcja to badanie wykonywane najwcześniej w 15. tygodniu ciąży. Na czym polega? Czy jest bezpieczne? Z jakimi powikłaniami może się wiązać amniopunkcja? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Amniopunkcja – co to za badanie?

Amniopunkcja to inwazyjne badanie prenatalne wykonywane pod kontrolą USG, które polega na wprowadzeniu przez powłoki brzuszne specjalnej cienkiej igły, nakłuciu jamy owodni i następnie pobraniu próbki płynu owodniowego do dalszych badań. Wyniki amniopunkcji są różne w zależności od typu wykonanych badań.

Pacjenta uzyskuje pewności w kwestii płci dziecka, ponieważ sprawdzane są chromosomy płciowe. Wybór badań dotyczących nieprawidłowości oraz ich zakres ustalany jest dla konkretnej mamy w oparciu o wskazania. [6].

Amniopunkcja – jakie są wskazania do wykonania?

Amniopunkcja jest zalecana, gdy para otrzyma nieprawidłowy wynik nieinwazyjnych badań prenatalnych. Najczęstszym wskazaniem do wykonania amniopunkcji jest nieprawidłowy wynik badania ultrasonograficznego [2]. Zabieg jest zalecany także w sytuacji, gdy [3]:

 • istnieją ku temu wskazania psychiatryczne (np. paniczny strach ciężarnej przed wadami wrodzonymi u dziecka),
 • otrzymano nieprawidłowy wynik testu PAPP-A,
 • otrzymano nieprawidłowy wynik badania NIFTY,
 • wiek ciężarnej wynosi powyżej 35 lat,
 • wiek ojca dziecka wynosi powyżej 55 lat,
 • w rodzinie ciężarnej lub jej partnera stwierdzono występowanie chorób genetycznych, lub metabolicznych,
 • we wcześniejszej ciąży stwierdzono występowanie chorób genetycznych lub metabolicznych albo wady ośrodkowego układu nerwowego,
 • zaszła konieczność ustalenia ojcostwa w trakcie ciąży.

Amniopunkcja – czy jest bezpieczna?

Amniopunkcja to badanie o charakterze inwazyjnym, jednak należy podkreślić, że aktualnie jego wykonanie jest bezpiecznie. Oczywiście może  wiązać z powikłaniami, takimi jak np. infekcja wewnątrzmaciczna, plamienie z dróg rodnych, poronienie, wyciek płynu owodniowego czy też uszkodzenie dziecka igłą punkcyjną. Jednak ryzyko wystąpienia powikłań wynosi 0,1%, korzyści płynące z wykonania tego badania przewyższają ryzyko [4].

Amniopunkcja – przed badaniem inwazyjnym warto wykonać test NIFTY pro

Pary, które obawiają się amniopunkcji, mogą wykonać wcześniej nieinwazyjne badanie wolnego płodowego DNA, np. test NIFTY pro. Test jest bezpieczny, do jego wykonania wystarczy niewielka próbka krwi ciężarnej. Czułość testu NIFTY pro wynosi powyżej 99% (dla trisomii 21.), a więc jest ona znacznie wyższa od czułości prenatalnych badań biochemicznych, takich jak np. test PAPP-A, natomiast porównywalna z czułością amniopunkcji [5].

 

Jeśli test NIFTY pro da prawidłowy (negatywny) rezultat, oznacza to, że można uniknąć amniopunkcji. Czytaj więcej o NIFTY pro >>

 

Dlaczego warto wykonać NIFTY pro?


DOKŁADNOŚĆ
Czułość ponad 99% dla zespołu Downa. Walidacja kliniczna na blisko 147 000 ciąż. NIFTY wykonało już ponad 10 000 000 Mam na całym świecie, co również jest potwierdzeniem jego wiarygodności Jednocześnie NIFTY pro jest nieinwazyjny i bezpieczny.


SZYBKI WYNIK I KONSULTACJA
Często już nawet w 5-6 dni roboczych (maksymalny czas do 10 dni roboczych). Wynik dostępny od razu online. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, nasze Pacjentki mają zapewnioną w cenie badania konsultację z doświadczonym lekarzem genetykiem. Wyniki konsultuje dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej i członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka. 


WYGODNIE I BLISKO
Oryginalny test NIFTY pro wykonasz w 300 przychodniach w Polsce lub pielęgniarka pobierze od Ciebie krew w domu w cenie badania. Umawiamy szybkie terminy badań, nawet na dziś.


UBEZPIECZENIE
Jedyny test z ubezpieczeniem wyniku. Dobrowolne i bezpłatne ubezpieczenie umożliwia refundację badań wykonanych w przypadku wyniku wskazującego nieprawidłowości (do ok. 2600 zł) oraz wypłatę około 210 000 zł w przypadku uzyskania wyniku fałszywie negatywnego.


PEWNE LABORATORIUM
Zwróć uwagę na to komu powierzasz wykonanie badania. Decydując się na wykonanie testu NIFTY pro w testDNA wybierasz laboratorium z 20 letnim stażem na rynku, podmiot leczniczy z ubezpieczeniem OC i laboratorium wpisane do rejestru KIDL. Zadzwoń do nas i zapytaj o badanie:

 

Porównanie amniopunkcji do NIFTY pro i testu PAPP-a

porównanie

Amniopunkcja – badanie WES – badanie wszystkich genów

Przyszli rodzice mogą wykonać kompleksowe badania genetycznego płodu. Takim badaniem jest test WES. Podczas jednej analizy sprawdzane są wszystkie geny dziecka pod kątem potencjalnych nieprawidłowości. Badanie wykonuje się z płynu owodniowego pobieranego w trakcie amniopunkcji.

Wykonanie badania WES w trakcie ciąży może przynieść wiele korzyści. Zdiagnozowanie potencjalnej choroby na tak wczesnym etapie stwarza ogromne możliwości szybkiego podjęcia odpowiednich kroków. Chorób genetycznych nie da się uleczyć, jednak dzięki szybkiej diagnozie u wielu osób możliwe jest skuteczne leczenie objawowe. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie wielu groźnych powikłań i daje to szansę dziecku na normalne życie.

Badanie WES pozwala wykryć m.in. choroby metaboliczne. Schorzenia te nie są najczęściej groźne, jeżeli pacjent stosuje odpowiednią dietę. Dzięki zdiagnozowaniu takiej choroby jeszcze w trakcie życia płodowego odpowiednio dopasowane żywienie dziecka będzie można wdrożyć na bardzo wczesnym etapie. Zminimalizuje to praktycznie do zera wystąpienie takich powikłań jak np. niepełnosprawność intelektualna czy padaczka.

 


Źródła:

 1. https://badaniaprenatalne.pl/diagnostyczne/amniopunkcja/
 2. Sadłecki P. et al. Analiza wskazań do amniopunkcji genetycznej w zależności od wieku pacjentek na podstawie materiału Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej CM UMK w Bydgoszczy. Ginekologia Polska: 85, 420-423 (2014)
 3. https://badanieprenatalne.com/amniopunkcja/
 4. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/amniopunkcja-inwazyjne-badanie-prenatalne
 5. https://badanienifty.pl/wynik-testu-nifty-pro/pewnosc/
 6. Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka w zakresie przesiewowego badania genetycznego wykonanego na wolnym płodowym DNA, Ginekol Pol. 2015, 86, 966-969
5/5 - (4 głosów / głosy)
Wszystkie artykuły

Powiązane artykuły

Wszystkie artykuły
Back to Top

nifty ostrzezenie