USG genetyczne. Jakie choroby wykrywa? Na czym polega to badanie? USG genetyczne to badanie prenatalne, które jest wykonywane w I trymestrze ciąży, a konkretnie pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Na czym polega? Co bada? Ile kosztuje? Podpowiadamy.
USG genetyczne – na czym polega to badanie?
USG genetyczne to nieinwazyjne badanie prenatalne, które pozwala na obserwację dziecka w trójwymiarze. Do badania należy przyjąć pozycję leżącą, odbywa się ono po posmarowaniu brzucha ciężarnej specjalnym żelem. USG prenatalne jest wykonywane przezbrzusznie, obraz jest wyświetlany na ekranie monitora podłączonego do aparatury.
USG genetyczne – co wykrywa?
USG genetyczne służy do oszacowania ryzyka wystąpienia u dziecka najpopularniejszych chorób genetycznych i wad rozwojowych (takich jak np. zespół Downa lub wady cewy nerwowej). Dzięki wykonaniu badania USG prenatalnego lekarz może zbadać stan wszystkich organów wewnętrznych oraz poszczególnych części ciała, a także sprawdzić przezierność fałdu karkowego. Badanie USG genetyczne pozwala także ocenić stan kości nosowej oraz sprawdzić inne parametry, takie jak np. ruchy płodu czy też tempo akcji serca u dziecka.
Ile kosztuje badanie USG prenatalne?
Badanie USG genetyczne jest refundowane w przypadku, gdy przyszła mama ma więcej niż 35 lat lub kiedy w rodzinie pojawiały się wady genetyczne. Jeśli kobieta nie kwalifikuje się do refundacji, musi wykonać odpłatnie badanie I trymestru ciąży. USG prenatalne wykonywane prywatnie kosztuje około 300 złotych (cena może różnić się w zależności od placówki).
I trymestr ciąży – USG prenatalne to nie jedyne badanie, jakie można wykonać
W I trymestrze ciąży USG prenatalne wykonuje się najczęściej razem z testem PAPP-A. To badanie biochemiczne w kierunku trisomii 21., 18. i 13. Jako badanie dodatkowe warto wykonać także nieinwazyjne prenatalne badanie genetyczne – test NIFTY pro o wysokiej czułości (ponad 99% dla trisomii 21) i szerokim zakresie badanych chorób. Badanie NIFTY pro jest zalecane dla wszystkich kobiet ciężarnych, w szczególności jednak warto się na nie zdecydować, gdy:
- ciężarna ma powyżej 35 lat,
- inne badania prenatalne (np. test PAPP-A) dały nieprawidłowy wynik – wskazują na podwyższone ryzyko trisomii,
- u poprzedniego dziecka wystąpiły nieprawidłowości genetyczne lub wady rozwojowe,
- w rodzinie pojawiały się przypadki chorób genetycznych.
Dlaczego warto wykonać test NIFTY pro?

DOKŁADNOŚĆ
Czułość ponad 99% dla zespołu Downa. Walidacja kliniczna na blisko 147 000 ciąż. NIFTY wykonało już ponad 10 000 000 Mam na całym świecie, co również jest potwierdzeniem jego wiarygodności Jednocześnie NIFTY pro jest nieinwazyjny i bezpieczny.

SZYBKI WYNIK I KONSULTACJA
Często już nawet w 5-6 dni roboczych (maksymalny czas do 10 dni roboczych). Wynik dostępny od razu online. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, nasze Pacjentki mają zapewnioną konsultację z lekarzem genetykiem klinicznym w cenie badania.

WYGODNIE I BLISKO
Oryginalny test NIFTY pro wykonasz w 300 przychodniach w Polsce lub pielęgniarka pobierze od Ciebie krew w domu w cenie badania. Umawiamy szybkie terminy badań, nawet na dziś. Jesteśmy dostępni pod telefonem 7 dni w tygodniu.

UBEZPIECZENIE
Jedyny test z ubezpieczeniem wyniku. Dobrowolne i bezpłatne ubezpieczenie umożliwia refundację badań wykonanych w przypadku wyniku wskazującego nieprawidłowości oraz wypłatę około 210 000 zł w przypadku uzyskania wyniku fałszywie negatywnego.

PEWNE LABORATORIUM
Zwróć uwagę na to komu powierzasz wykonanie badania. Decydując się na wykonanie testu NIFTY pro w testDNA wybierasz laboratorium z 20 letnim stażem na rynku, podmiot leczniczy z ubezpieczeniem OC i laboratorium wpisane do rejestru KIDL.
Dowiedz się więcej o badaniu NIFTY pro: