Bloczki parafinowe – czym są? Do jakich badań są niezbędne?

Badania po poronieniu z bloczków parafinowych

Bloczki parafinowe po poronieniu, które zostały przygotowane przez personel szpitala, pozwalają na wykonanie badań histopatologicznych oraz genetycznych. Rodzice, którzy przeżyli poronienie, często obawiają się, że następna ciąża również zakończy się porażką. Tymczasem mają oni duże szanse na poczęcie i wydanie na świat zdrowego potomstwa, o ile poznane zostaną dokładne przyczyny poronienia.

Bloczek parafinowy – co to jest?

Bloczki parafinowe to odpowiednio zabezpieczony fragment ludzkich tkanek (np. tkanek z poronienia). Aby zabezpieczyć materiał tkankowy, skrawek tkanki do badania umieszcza się w utrwalaczu, np. formalinie, a następnie poddaje się go obróbce histologicznej. Tkanki umieszcza się w stężonym roztworze etanolu i utrwala w płynnej parafinie.

.
Zatopiony w parafinie fragment tkanki utwardza się i przyjmuje postać parafinowego bloczkaktóra wygląda na plastikową kostkę. Materiał taki jest bardzo trwały i można go wielokrotnie badać, nawet kilka lat po jego przygotowaniu. Badania genetyczne materiału z poronienia nie są refundowane, ale zdecydowanie są warte swojej ceny, ponieważ pomagają poznać przyczyny poronienia i lepiej przygotować się do kolejnej ciąży.

Po co stosuje się bloczki parafinowe?

Bloczki parafinowe odnajdują zastosowanie w badaniach histopatologicznych – dzięki nim można zidentyfikować stany zapalne, które przyczyniły się do poronienia. Nie zawsze jednak badanie histopatologiczne może wskazać jednoznacznie, co było przyczyną poronienia. Dlatego też bloczki parafinowe są poddawane innym rodzajom badań, np. analizie DNA. Wypożyczenie bloczków parafinowych jest więc konieczne także wtedy, gdy rodzice chcą wykonać badanie DNA w prywatnym laboratorium.

Udostępnianie bloczków parafinowych

Bloczki parafinowe można wypożyczyć po przeprowadzeniu badania histopatologicznego, czyli około 2 – 4 tygodnie od poronienia. Aby uzyskać tak zabezpieczony materiał, należy zgłosić się do szpitala lub oddziału patomorfologicznego. Takie wypożyczenie jest bezpłatne i odbywa się na specjalny wniosek. Rodzicom może być potrzebny bloczek parafinowy w szczególności wtedy, gdy rozpatrują oni badanie DNA. Badanie DNA bloczków parafinowych można wykonać nawet kilka lat po zabezpieczeniu materiału biologicznego (3).

badanie z bloczków parafinowych po poronieniu
Bloczki parafinowe – badanie DNA pozwoli określić płeć dziecka

Badanie DNA z bloczków parafinowych pozwala określić płeć nienarodzonego dziecka, nawet jeśli do poronienia doszło przed 16 tygodniem ciąży i lekarze są w stanie określić płci dziecka za pomocą tradycyjnych badań.

.

Badanie płci po poronieniu – więcej informacji >>

.

.
Dzięki ustaleniu płci nienarodzonego dziecka rodzice mogą skorzystać z praw, które przysługują im po poronieniu.
Po odebraniu ze szpitala specjalnego dokumentu – karty martwego urodzenia, wraz z adnotacją o płci malucha, mogą oni:

zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego i odebrać akt urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym,
• skorzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 56 dni,
• odebrać należne im świadczenie – zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 złotych.

Bloczki parafinowe – badanie DNA pozwoli poznać przyczyny poronienia

Badanie DNA z bloczków parafinowych pozwala poznać genetyczne czynniki, które przyczyniły się do utraty ciąży. W większości przypadków do poronienia doprowadzają losowe choroby genetyczne płodu, np. zespół Turnera, zespół Edwardsa (1). Wbrew pozorom, wykrycie takich zaburzeń, to dobra wiadomość, ponieważ dotyczą one tylko tej jednej ciąży. Dzięki temu rodzice mogą odzyskać spokój i nadzieję na posiadanie zdrowego potomstwa w przyszłości.

Wniosek o wypożyczenie bloczków parafinowych – czym jest?

Aby uzyskać materiał biologiczny w postaci bloczka parafinowego i móc go wykorzystać w badaniach DNA, należy przedłożyć odpowiedni wniosek o wypożyczenie bloczków parafinowych (4).

We wniosku powinny zostać zawarte:

• dane wnioskodawcy – imię i nazwisko, numer PESEL, adres, numer telefonu kontaktowego,

• liczba sztuk bloczków,

• zobowiązanie co do terminu zwrotu bloczków,

• data złożenia wniosku,

• odręczny podpis.

Gdzie można złożyć wniosek o wypożyczenie bloczków parafinowych?

Wniosek o wypożyczenie bloczków parafinowych należy przedłożyć w placówce medycznej (w przyszpitalnym zakładzie patomorfologii), w której doszło do poronienia. Najlepiej poinformować personel szpitala o chęci wykonania badań genetycznych od razu po poronieniu. Dzięki temu postępowanie diagnostyczne zostanie znacznie skrócone i możliwe będzie szybkie poznanie przyczyny poronienia.

Dowiedz się więcej o badaniach na materiale z poronienia

 

Źródła:

  1. Skrzypczak, B. Kwinecka-Dmitriew, M. Zakrzewska, A. Latos-Bieleńska, Czy i jak często aberracje chromosomowe zarodków powtarzają się w kolejnej ciąży?, „Ginekologia Polska” 2010, 81 (9).
  2. Robbins & Cotran Pathologic Basis of Disease. Saunders 2004
  3. https://www.poronilam.pl/badania/bloczki-parafinowe-badania-po-poronieniu-nawet-po-kilku-latach/
Wszystkie artykuły
Back to Top