Diagnostyka celiakii – jakie badania należy wykonać?
Diagnostyka celiakii, czyli nietolerancji glutenu może opierać się na możliwości wykonania kilku badań w tym kierunku: badań serologicznych z krwi, badań genetycznych oraz pobraniu wycinków jelita cienkiego (biopsja) podczas gdy pacjent jest na normalnej diecie (spożywa gluten). Jak wyglądają poszczególne etapy diagnostyki celiakii?
Darmowe konsultacje – porozmawiaj o diagnostyce celiakii:
Czy dokuczają ci uciążliwe bóle brzucha, wzdęcia lub masz problemy z nieregularną miesiączką, a dotychczasowe leczenie nie przynosi oczekiwanych skutków? Wszystkiemu może być winna nieleczona celiakia. Wykonując proste badanie na celiakię możesz szybko zdiagnozować prawdziwe przyczyny swoich dolegliwości i podjąć leczenie. Diagnostyka celiakii nie musi być droga i czasochłonna.
W przypadku zaobserwowania objawów celiakii warto przede wszystkim porozmawiać z lekarzem i omówić wszystkie niepokojące objawy. Niestety lekarze wciąż dość często bagatelizują chorobę, mają problemy w odpowiednim podejściem do problemu, zapominając o tym, iż celiakia znacznie częściej występuje w formie ubogoobjawowej, bez charakterystycznych objawów zespołu złego wchłaniania.
Diagnostyka celiakii – jak ją przeprowadzić?
Rozpoznanie celiakii potrzebuje przynajmniej 2 kroków. Aby móc zdiagnozować chorobę, należy zatem wykonać przynajmniej 2 badania. Pierwszym może być badanie genetyczne w kierunku celiakii: jeżeli mamy któryś z genów DQ2,2, DQ2,5, DQ8 oznacza to, że musimy kontynuować diagnostykę celiakii. Jeżeli genów nie ma – to znaczy, że możemy wykluczyć celiakię. Jeśli analiza wykaże obecność choć jednego z genów, drugim krokiem jest wykonanie badań z krwi na przeciwciała, a ewentualnie następnie biopsja jelita. Z kompletem tych wyników należy udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy.
Spis treści
- Diagnostyka celiakia – dlaczego warto wykonać badanie genetyczne?
- Diagnostyka celiakii – badanie serologiczne to istotny etap diagnostyki celiakii
- Celiakia diagnostyka – biopsja jelita cienkiego
- Diagnostyka celiakii – na jakie objawy zwrócić uwagę?
- Zamów test DNA na celiakię lub umów się na badanie w punkcie pobrań
Diagnostyka celiakia – dlaczego warto wykonać badanie genetyczne?
Badanie genetyczne na celiakię, to badanie, które warto wykonać w kontekście diagnostyki celiakii. Wiąże się to z faktem, że celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym i można na nią zachorować, jedynie posiadając przynajmniej jeden z genów: HLA-DQ2,2 HLA-DQ2,2 HLA-DQ8.
-
Badanie genetyczne jest również jedynym badaniem, które w pełni może wykluczyć celiakię i wychodzącym wiarygodnie niezależnie od czynników zewnętrznych, takich jak wczesne stadium choroby, dieta bezglutenowa czy wiek.
Dzięki wykonaniu badanie genetyczne w kierunku celiakii, możemy wykluczyć celiakię w jednym kroku. Inne badania na gluten w kierunku celiakii, takie jak badanie przeciwciał z krwi czy biopsja jelitowa, mają pewne ograniczenia. W związku z tym nie dają możliwości wykluczenia celiakii.
Oczywiście samo posiadanie genów związanych z celiakią nie oznacza, że jesteśmy chorzy lub na pewno kiedyś zachorujemy.
Diagnostyka celiakii – ważne informacje o badaniu genetycznym:
- jego wynik jest ważny przez całe życie;
- praktycznie jednoznacznie wyklucza celiakię, co pozwala pacjentowi zaoszczędzić czas i pieniądze na dalsze badania na nietolerancję glutenu, m.in. na regularne powtarzanie badania przeciwciał;
- test jest bezbolesny i nieinwazyjny;
- to badanie na celiakię możesz przeprowadzić również, będąc na diecie bezglutenowej.
Diagnostyka celiakii – badanie serologiczne to istotny etap diagnostyki celiakii
Ważnym etapem w procesie diagnostyki celiakii jest wykonanie badań serologicznych z krwi charakterystycznych dla celiakii. Zwykle oznacza się stężenie dwóch z trzech dostępnych przeciwciał:
- przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG),
- przeciwko deaminowanemu peptydowi gliadyny (DGP)
- przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA)
Wyniki najnowszych badań wykazują szczególnie wysoką wartość diagnostyczną transglutaminazy tkankowej (tTG) w klasie IgA.
Nie ma potrzeby wykonywania wszystkich badań na przeciwciała wymienionych wyżej, można zbadać jedynie transglutaminazę tkankową w klasie IgA (tTG IgA). Są jednak pewne wyjątki. Czasami należy również dodatkowo zbadać całkowity poziom IgA gdyż może się tak zdarzyć, że mamy niedobór IgA i badanie może dać fałszywy wynik. W przypadku niedoboru IgA ocenia się przeciwciała w klasie IgG. Można także od razu zbadać przeciwciała w obu klasach (IgA i IgG).
Wymienione wyżej przeciwciała są specyficzne dla celiakii i ich obecność we krwi daje duże prawdopodobieństwo aktywności choroby. Należy jednak szczególnie podkreślić, że ich brak nie wyklucza celiakii. Istotna jest również informacja, że według badań od 6 do 22% chorych na celiakię nie wytwarza w ogóle przeciwciał.
Chcesz wykonać badanie w kierunku celiakii? Zadzwoń i skonsultuj:
Celiakia – Badanie przeciwciał w kierunku celiakii – Panel IgA
- Panel celiakia IgA metodą Polychceck obejmuje: Przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej, przeciwciała przeciw deaminowanym peptydom gliadyny, ogólny poziom IgA
- Wynik 5 do 10 dni roboczych (od momentu dotarcia próbek do laboratorium)
- Cena zawiera koszt zestawu do pobrania próbek oraz odbiór zestawu przez kuriera
- Próbka z krwi – do pobrania w dowolnej placówce
- W placówce należy doliczyć 50 zł za pobranie materiału
Cena badania – 150 zł
Celiakia diagnostyka – biopsja jelita cienkiego
Biopsja czyli inaczej pobranie wycinków jelita cienkiego jest kolejnym etapem w diagnostyce celiakii. Wykonuje się ją endoskopowo podczas gastroskopii przez lekarza specjalistę. Pacjent w trakcie badania połyka miękką sondę z małą kamerką na końcu, dzięki której lekarz może zajrzeć do wnętrza jelita i pobierać jego maleńkie fragmenty do badania ( bardzo ważne – lekarz powinien pobrać przynajmniej 4 takie fragmenty).
Zabieg nie jest bolesny, jednakże na pewno nie należy do najprzyjemniejszych i wielu pacjentów ma zdecydowane obawy przed jego wykonaniem. U małych dzieci przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. Pobrane wycinki ocenia się na zasadzie stopni zaniku kosmków jelitowych – jest to skala Marsha ( oceny od I( bez uszkodzeń) do IV ( całkowity zanik kosmków). Istotną kwestią jest przeprowadzenie badania przez doświadczonego specjalistę, który pobierze odpowiedniej jakości wycinki oraz przeprowadzi dokładną i pewną analizę pobranych próbek.
Czy przeprowadzenie biopsji jelita w diagnostyce celiakii zawsze jest konieczne?
Są przypadki, w których można odstąpić od wykonania biopsji jelita ( szczególnie tyczy się to przypadków u dzieci), ale tylko wtedy, gdy spełnione są jednocześnie pewne warunki jak na przykład: pacjent ma geny odpowiedzialne za predyspozycje do celiakii – HLA DQ2 i HLA DQ8 oraz w badaniu serologicznym wyszedł wysoki poziom przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej IgA (10 x powyżej górna granica normy)
Diagnostyka celiakii – na jakie objawy zwrócić uwagę?
Objawy celiakii są różne w zależności od wieku pacjenta – są to objawy gastryczne i poza gastryczne. Te ostatnie najczęściej mylimy z innymi schorzeniami, przez co niewłaściwe leczenie nie przynosi oczekiwanych skutków. Diagnozowanie celiakii jest prostsze jeżeli mamy do czynienia z częstymi objawami. Objawy celiakii dzielimy na:
-
Celiakia pełnoobjawowa (klasyczna, jawna) – stanowi 30% wszystkich przypadków, postać ta najczęściej dotyczy dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Charakteryzują ją: bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunki, utrata masy ciała, niski wzrost, zaburzenia rozwoju u dzieci. Bardzo często towarzyszą im również zaburzenia psychiczne, nastroje depresyjne i wiele objawów niespecyficznych takich jak: zmęczenie, bóle kostne, obrzęki, zaburzenia miesiączkowania, zmiany skórne, wtórne objawy zaburzenia trawienia i wchłaniania.
-
Celiakia skąpoobjawowa (ubogoobjawowa, bezobjawowowa, niema) – występuje znacznie częściej od celiakii pełnoobjawowej. Temu rodzajowi celiakii nie towarzyszą objawy choroby aktywnej lub są one niecharakterystyczne i bardzo trudne do rozpoznania. Do najczęstszych objawów tej postaci należą: anemia z niedoboru żelaza, niedobory witaminowe, wczesna osteoporoza, patologiczne złamania kostne, niedorozwój szkliwa zębowego, aftowe zapalenie jamy ustnej, padaczka, autyzm, pierwotna marskość wątroby, cukrzyca typu 1, choroby tarczycy i trzustki, zaburzenia płodności, skłonność do poronień, problemy skórne, choroba Duhringa, wysokie stężenie cholesterolu.
-
Celiakia ukryta (letarna, utajona) – jest to celiakia, która jest jeszcze nieaktywna. Występuje u osób posiadających predyspozycję genetyczną, ale niemających jeszcze zmian patologicznych w śluzówce jelita, ani przeciwciał serologicznych. Wpływ czynników środowiskowych może spowodować aktywację celiakii i pojawienie się zmian w jelicie, przeciwciał oraz ujawnienie się objawów. Zaostrzenie objawów najczęściej powodują: ciąża, infekcje przewodu pokarmowego, zabiegi chirurgiczne, stres.
Zamów test DNA na celiakię lub umów się na badanie w punkcie pobrań
Pobierz próbki do badania na celiakię w punkcie pobrań
Całkowity koszt badania: 377,-
Może zainteresuje Cię również:

Badanie obejmuje:
–Wszystkie geny związane z celiakią– jeśli nie masz genów DQ2.2 i DQ2.5 oraz DQ8 to oznacza, że możesz być spokojny ponieważ nigdy nie zachorujesz na celiakię
–Dwie zmiany w genie LCT: C/T(-13910) oraz G/A(-22018) odpowiedzialne za nietolerancję laktozy
–PisemneZalecenia lekarskie i dietetyczne do wyniku celiakii
Czas realizacji badania: celiakia 7 dni roboczych, nietolerancja laktozy do 10 dni roboczych
Warto wiedzieć:
.
Dowiedz się więcej o innych badaniach: badanie przyczyny poronienia, badanie wad genetycznych po poronieniu, badanie płci płodu po poronieniu
Pomoc 7 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00