Celiakia u dzieci z cukrzycą typu 1

Dzieci z cukrzycą typu I są szczególnie narażone na celiakię

Częstotliwość występowania celiakii u dzieci z cukrzyca typu 1 jest wyższa niż u pozostałych pacjentów. sisters-931131_1280Dlatego Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci oraz Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zalecają wykonanie badania na celiakie u wszystkich dzieci chorujących na cukrzycę typu 1. Nieleczona celiakia uniemożliwia pełne leczenie cukrzycy oraz skutkuje niebezpiecznymi powikłaniami.

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

 

Celiakia częściej występuje u dzieci z cukrzyca typu 1

Liczne badania potwierdzają, że dzieci chorujące na cukrzycę typu 1 częściej cierpią także na celiakię

czyli chorobę trzewną. Wiążę się to najprawdopodobniej z podobnymi predyspozycjami genetycznymi do zachorowania na

obie choroby. Poza tym cukrzyca i celiakia to choroby autoimmunologiczne. To dodatkowo zwiększa możliwość zachorowania na nie obie, gdyż pacjent z chorobą autoimmunologiczną najczęściej cierpi na więcej niż jedno schorzenie tego typu.

Objawy celiakii u dzieci z cukrzyca typu 1

Najczęstsza forma występowania celiakii u dzieci współwystępująca z cukrzycą typu 1 to celiakia skapoobjawowa, zwana także ukrytą. Swoją nazwę zawdzięcza objawom, które są trudniejsze do zdiagnozowania, ponieważ często przypominają inne choroby. Objawy celiakii ukrytej to:

  • ból głowy
  • zmiany skórne r3
  • niedokrwistość
  • wczesna osteoporoza
  • niskorosłość
  • zaburzenia neurologiczne

 

Celiakia jak rozpoznać u dzieckabadanie celiakia przychodnia

Dzieci, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 1 oraz występują objawy choroby trzewnej powinny wykonać badanie na celiakię. W tym celu Europejskie Stowarzyszenie Pediatrii, Hepatologii, Gastrologii i Żywienia zaleca test DNA na celiakię. Badanie genetyczne to najskuteczniejsza metoda diagnozy szczególnie u dzieci, ponieważ tradycyjne badanie krwi nie daje wiarygodnego wyniku. Dodatkowo, jeśli wynik badań DNA potwierdzi chorobę trzewną, lekarz może odstąpić od wykonania bolesnego zabiegu biopsji jelita cienkiego u dziecka. Specjaliści zalecają przeprowadzenie rutynowych badań w kierunku celiakii u wszystkich dzieci, a w szczególności chorych na cukrzycę. Dzięki temu można by wykryć chorobę na wczesnym etapie kiedy nie daje jeszcze klinicznych objawów.

r2

Celiakia wpływa na zdrowie Twojego dziecka 

Celiakia czyli trwała nietolerancja glutenu jest chorobą autoimmunologiczną. To znaczy, że organizm Twojego dziecka wytwarza przeciwciała, które zamiast zwalczać wirusy i bakterie, niszczą jelito cienkie dokładniej kosmki jelitowe. Dzięki właściwej pracy kosmków składniki odżywcze dostarczane z pożywieniem przyswajają się a dziecko jest odżywione. Jeśli jednak ma celiakię ten proces zostaje zaburzony. Zniszczone kosmki uniemożliwiają pełne przyswajanie mikroelementów i witamin z pożywienia. W efekcie dziecko cierpi na liczne niedobory składników odżywczych i komplikacje z tym związane np. anemia, osteoporoza, problemy ze szkliwem.

 

 

 

 

 

 

celiakia a cukrzyca

Leczenie celiakii bezpośrednio wpływa na poprawę zdrowia dziecka z cukrzycą

Jedynym lekiem na celiakię jest wyeliminowanie glutenu z diety i stosowanie ścisłej diety bezglutenowej. Tylko w taki sposób kosmki jelita cienkiego mogą odbudować się i tym samym zacząć prawidłowo przyswajać wszystkie składniki odżywcze. Dzięki temu także leczenie cukrzycy Twojego dziecka będzie skuteczne i efektywne. Dodatkowo zmniejszasz ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań zdrowotnych w przyszłości np:

  • zaburzenia menstruacji
  • problemy z erekcją
  • anemia
  • nowotwór

Badanie celiakia – Test możesz zamówić nie wychodząc z domu lub zrobić badanie w jednej z 200 przychodni w całej Polsce

Aby zamówić badanie celiakii, zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 007 771 lub zamów przez internet. Zestaw przesyłamy do Państwa darmowym kurierem.  Badanie możesz wykonać również w jednej z ponad 200 przychodni w całej Polsce -> znajdź przychodnie

.

Na wszystkie wasze pytania odpowiadamy telefonicznie lub przez nasz czat. Zapytaj nas o wszystko 

Warto wiedzieć:Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

img
img

.

 

Data publikacji: 26/08/2016, Data aktualizacji: 12/07/2017